|
Пән: Сауат ашу Күні: 18.10.2017 Сынып: 1 |
Мектеп: №83 А. Байтұрсынов атындағы ж о м Мұғалімнің аты-жөні: Кадирова Баян Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Р дыбысы мен әрпі. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.1.тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну. 1.1.9.1. сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар)ажырату және дұрыс дыбыстау. 1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы : Тыңдалған мәтін арқылы Рр дыбысын анықтайды. Көбі: Мәтіннің мазмұнын сурет арқылы көрсете алады, әріпті дыбыспен сәйкестендіреді. Кейбірі: Сөздердің мағынасын ажыратып, оқып, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқи алады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Берілген суретті атай алады. - Тыңдалған мәтіннің не туралы екенін анықтайды. - Буындап оқи алады. - Сөздерді толықтырып оқиды, сөздердің мағынасын ажыратады. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, дүниетану |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым, интербелсенді тақта |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды
Ара – пчела –bee Ара – пила – saw |
||||||
|
Бастапқы білім |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 10 мин
|
Психологиялық дайындық Кәне қанат қағайық Қарлығаш боп ұшайық. Ұшып – ұшып алайық Қайта келіп қонайық Топқа бірігу. «Ым-ишара» әдісі (ыммен көрсетемін, балалар қолымдағы затты табады)
2 – топ: «Тырма»
Әр топтан бір сөйлем құрау «Ой қозғау» әдісі
- Бұл не балалар? -ара - Екінші суреттегі ненің суреті? - Ол да ара. - Осы екі суреттің мағынасын кім түсіндіреді? - Бірінші ара –жәндік,бал жинайды. - Екінші суреттегі ара – құрал.Арамен ағаш аралайды. -Жарайсыңдар! балалар.
—
Ара сөзін буынға бөлейік.
(а-ра) -Қане, ара деген сөзде бізге таныс емес қандай дыбыс көріп тұрсыңдар? Р дыбысы. -Ара сөзінде «р» әрпі қайда тұр? Ортасында - Өте жақсы, тамаша! - Олай болса біз бүгін Р р дыбысы мен әрпімен танысамыз . -Топтардың аты не себепті ара, тырма, күрек деп ойлайсыңдар? Сөздің ішінде р дыбысы бар. - Р дыбысы қандай дыбыс?
- Жарайсыңдар! Балалар, өте жақсы. Кері байланыс. Бағдаршам. |
Ара, тырма, күректің суреттері
слайдтар
Араның суреті
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Бағдаршам.әдісі . Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Тыңдалым Анар балалармен мектеп шеберханасына бара жатты. Ол үлкен емен ағашының түбінен күшігін көріп қалды. Күшігін шақырып еді, келмеді. Жанына жақындағанда күшігінің ағаш бұтағында отырған мысыққа қарап, ыр деп ырылдап тұрғанын байқады. Критерий Мәтінді тыңдайды. Жаңа дыбысты анықтап айтады. Дескриптор
2-тапсырма . «Буындар сөйлейді» әдісі. ар ара ра ар а рал ар а нар а ра а ра ла нар А нар Жаңылтпаш айтқызу. А ра, а ра, а ра лар! Алан, а ра а ра ла. Р дыбысына тілі келмейтін балаларға артикуляциялық жаттығулар жасату.
Кері байланыс “Бағдаршам” Топпен жұмыс. “ Ойлан, тап” Р р дыбысын сөздің басы, ортасы, аяғында тұрғанын табу. Кері байланыс. Бағдаршам. Cуретпен жұмыс. 2топқа:
Ребусты шешіп, шыққан сөзге сөйлем құрау.
3 топқа: «Ішіне-сыртына» тәсілі. Ара, нар, тара, анар сөздеріне дыбыстық талдау жаса.
Кері байланыс. Бағдаршам. |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс
аудиожазба
Суреттер
видеороли
|
|||||
|
Сергіту сәті |
“Қарлығаш” биі |
Аудиожазба |
|||||
|
Дәптермен жұмыс |
|
Р әрпінің үлгісі |
|||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс «Алма ағашы» әдісі Тақтада ілініп тұрған алма ағашының суретіне өздерінің сабақты қалай түсінгендерін көрсету барысында сабақ соңында алма ағашына жапсырады. Қызыл алма—Маған сабақ ұнады. Сары алма – Тапсырмалар орындауда қиналдым Жасыл алма – Сабақ маған түсініксіз. |
Үш түсті стикерлер |
|||||
|
Саралау – оқушыларға көбі-рек қолдау көрсе- туді қалай жоспар- лайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар-ға қандай тапсыр- малар қоюды жос- парлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық бай- ланыс Денсаулық және қауіпсіздік тех- никасының сақ-
талуы АКТ |
|||||
|
Қолдау қажет ететін оқушыларға Р дыбысына байла- нысты тілін жат- тықтыру мақсатын-да артикуляциялық жаттығулар жасатамын. Қабілеті жоғары оқушыларға сөздердің мағына-сын ажыратып, жиі кездесетін сөздерді айтқызамын. |
. Шаттық шеңбері
«Бағдаршам» - Жарайсыңдар! Балалар, өте жақсы. Мадақтау сөздерімен ынталандырамын.
|
Музыка, дүниетану Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлекция Сабақмақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?оқу-шылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? жеткізбесенеліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?сабақтың уақыт тық кезеңдерісақтал дыма?сабақжоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз?
|
||||||
|
ҚОРЫТЫНДЫ БАҒАМДАУ Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. __________________________________________________________________________ 2. __________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. __________________________________________________________________________ 2. __________________________________________________________________________ Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Р дыбысы мен әрпі" 1 сынып
Ашық сабақ "Р дыбысы мен әрпі" 1 сынып
|
Пән: Сауат ашу Күні: 18.10.2017 Сынып: 1 |
Мектеп: №83 А. Байтұрсынов атындағы ж о м Мұғалімнің аты-жөні: Кадирова Баян Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Р дыбысы мен әрпі. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.1.тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну. 1.1.9.1. сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар)ажырату және дұрыс дыбыстау. 1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы : Тыңдалған мәтін арқылы Рр дыбысын анықтайды. Көбі: Мәтіннің мазмұнын сурет арқылы көрсете алады, әріпті дыбыспен сәйкестендіреді. Кейбірі: Сөздердің мағынасын ажыратып, оқып, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқи алады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Берілген суретті атай алады. - Тыңдалған мәтіннің не туралы екенін анықтайды. - Буындап оқи алады. - Сөздерді толықтырып оқиды, сөздердің мағынасын ажыратады. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, дүниетану |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым, интербелсенді тақта |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды
Ара – пчела –bee Ара – пила – saw |
||||||
|
Бастапқы білім |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 10 мин
|
Психологиялық дайындық Кәне қанат қағайық Қарлығаш боп ұшайық. Ұшып – ұшып алайық Қайта келіп қонайық Топқа бірігу. «Ым-ишара» әдісі (ыммен көрсетемін, балалар қолымдағы затты табады)
2 – топ: «Тырма»
Әр топтан бір сөйлем құрау «Ой қозғау» әдісі
- Бұл не балалар? -ара - Екінші суреттегі ненің суреті? - Ол да ара. - Осы екі суреттің мағынасын кім түсіндіреді? - Бірінші ара –жәндік,бал жинайды. - Екінші суреттегі ара – құрал.Арамен ағаш аралайды. -Жарайсыңдар! балалар.
—
Ара сөзін буынға бөлейік.
(а-ра) -Қане, ара деген сөзде бізге таныс емес қандай дыбыс көріп тұрсыңдар? Р дыбысы. -Ара сөзінде «р» әрпі қайда тұр? Ортасында - Өте жақсы, тамаша! - Олай болса біз бүгін Р р дыбысы мен әрпімен танысамыз . -Топтардың аты не себепті ара, тырма, күрек деп ойлайсыңдар? Сөздің ішінде р дыбысы бар. - Р дыбысы қандай дыбыс?
- Жарайсыңдар! Балалар, өте жақсы. Кері байланыс. Бағдаршам. |
Ара, тырма, күректің суреттері
слайдтар
Араның суреті
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Бағдаршам.әдісі . Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Тыңдалым Анар балалармен мектеп шеберханасына бара жатты. Ол үлкен емен ағашының түбінен күшігін көріп қалды. Күшігін шақырып еді, келмеді. Жанына жақындағанда күшігінің ағаш бұтағында отырған мысыққа қарап, ыр деп ырылдап тұрғанын байқады. Критерий Мәтінді тыңдайды. Жаңа дыбысты анықтап айтады. Дескриптор
2-тапсырма . «Буындар сөйлейді» әдісі. ар ара ра ар а рал ар а нар а ра а ра ла нар А нар Жаңылтпаш айтқызу. А ра, а ра, а ра лар! Алан, а ра а ра ла. Р дыбысына тілі келмейтін балаларға артикуляциялық жаттығулар жасату.
Кері байланыс “Бағдаршам” Топпен жұмыс. “ Ойлан, тап” Р р дыбысын сөздің басы, ортасы, аяғында тұрғанын табу. Кері байланыс. Бағдаршам. Cуретпен жұмыс. 2топқа:
Ребусты шешіп, шыққан сөзге сөйлем құрау.
3 топқа: «Ішіне-сыртына» тәсілі. Ара, нар, тара, анар сөздеріне дыбыстық талдау жаса.
Кері байланыс. Бағдаршам. |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс
аудиожазба
Суреттер
видеороли
|
|||||
|
Сергіту сәті |
“Қарлығаш” биі |
Аудиожазба |
|||||
|
Дәптермен жұмыс |
|
Р әрпінің үлгісі |
|||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс «Алма ағашы» әдісі Тақтада ілініп тұрған алма ағашының суретіне өздерінің сабақты қалай түсінгендерін көрсету барысында сабақ соңында алма ағашына жапсырады. Қызыл алма—Маған сабақ ұнады. Сары алма – Тапсырмалар орындауда қиналдым Жасыл алма – Сабақ маған түсініксіз. |
Үш түсті стикерлер |
|||||
|
Саралау – оқушыларға көбі-рек қолдау көрсе- туді қалай жоспар- лайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар-ға қандай тапсыр- малар қоюды жос- парлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық бай- ланыс Денсаулық және қауіпсіздік тех- никасының сақ-
талуы АКТ |
|||||
|
Қолдау қажет ететін оқушыларға Р дыбысына байла- нысты тілін жат- тықтыру мақсатын-да артикуляциялық жаттығулар жасатамын. Қабілеті жоғары оқушыларға сөздердің мағына-сын ажыратып, жиі кездесетін сөздерді айтқызамын. |
. Шаттық шеңбері
«Бағдаршам» - Жарайсыңдар! Балалар, өте жақсы. Мадақтау сөздерімен ынталандырамын.
|
Музыка, дүниетану Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлекция Сабақмақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?оқу-шылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? жеткізбесенеліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?сабақтың уақыт тық кезеңдерісақтал дыма?сабақжоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз?
|
||||||
|
ҚОРЫТЫНДЫ БАҒАМДАУ Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. __________________________________________________________________________ 2. __________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. __________________________________________________________________________ 2. __________________________________________________________________________ Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз





















