|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 6.2А 6
пайдаланып шешу. |
Мектеп: №179 жалпы білім беретін мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Смакынова Назгуль Сайлаубековна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.22.Рационал сандардан тұратын санды өрнектердің мәндерін табу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдана алады Оқушылардың басым бөлігі: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолданып,есептер шығара алады Кейбір оқушылар: Мәтінді есептерге өрнек құрады, рационал сандарға амалдар қолданады,есептер шығарады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Рационал сандардан тұратын санды өрнектердің мәндерін табады Рационал сандарға қолданылатын амалдардың қасиеттерін пайдаланып есептер шығарады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Рационал сан, шектеуcіз ондық бөлшек,периодты ондық бөлшек |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының құндылықтары: Жалпыға бірдей еңбек қоғамы: оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды, басқалардың пікірін тыңдайды және өз пікірін ашық айтуға дағдыланады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География , геометрия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Рационал сандарды бөлу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі, жаңа сабақ, бекіту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
1.Ұйымдастыру кезеңі. а) Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу ә) Тұлға аралық байланысты орнату. «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы бір-біріне сәттілік тілеп,жылы лебіздерін айтады. Сыныпта ынтымақтастық орта құру;оқушылар бірлесіп жұмыс жасау үшін топқа бөлу. «Пазл әдісімен» Пазл – бас қатырғыш, адамды ұшқыр ойлауға үйрететін, логиканы дамытатын ойын түрі. Ойын үлкен көлемдегі біртұтас суреттің жеке-жеке бөлшектерін жинап құрастыру арқылы жүргізіледі. Мұнда оқушылар үлкен суреттің жеке-жеке бөлшектерін жинап құрастыру арқылы . Үш топқа бөлінеді. 1-топ: 2-топ:
3-топ:
в) «Аквариум» әдісімен үй тапсырмасын тексеру. Әр топтың алтын балықтарының есептерін тексеремін, ал алтын балықтар өз топтарындағы оқушылардың есептерін жылдам тексеріп, баяндайды және смайликтер беріледі |
Интербелсенді тақта, слайдтар
Қима қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
2. Тұжырымды жалғастыр... әдісімен өткенді қайталау 1) Екі теріс санды қосу үшін ... 2) Таңбалары әртүрлі екі санды қосу үшін ... 3) Екі теріс санның қосындысы ... 4) Қарама-қарсы сандардың қосындысы ... 5) Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту үшін ... 6) Таңбалары бірдей екі санды көбейту үшін ... 7) Таңбалары әртүрлі екі санды бөлу үшін ... 8) Таңбалары бірдей екі санды бөлу үшін ... 3. «Құпия зат» әдісі арқылы оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту және тақырыпты ашу. Термометрді көрсетемін. Олардан бұл заттың не екенін және сабақпен қалай байланысатынын сұраймын. Рационал сан жайлы айтылғанын талқылаймыз. 4. «Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі бойынша әр топқа оқулықтан тапсырмалар беріледі. 1)Оқулықтағы №638 есеп 2) Оқулықтағы № 639 есеп 3) Оқулықтағы №640 есеп
топ басшылары интербелсенді тақтадағы жауаптарға қарап топ мүшелерін тексеріп, бағалау парағына бағалайды
Р а д у и с А р а л а с Ц и р к у л ь к И л о м е т р О н Н а т у р а л А з а й т у б ө Л ш е к т е р і С м а с ш т А б б ү т і Н 1) Шеңбердің элементі? 2) қандай сан? 3) Шеңбер сызатын құрал? 4) Ұзындық өлшем бірлігі? 5) Екі орынды ең кіші сан? 6) Нәрселерді санау үшін қолданылатын сандар? 7) Қосуға кері амал? 8) қандай сан? қарама-қарсы сан? 10) Картаны сызуға қандай өлшем қолданамыз? 11) 20 қандай сан?
8. «Кahoot» әдісін қолданып жеке тапсырма орындайды Тест тапсырмасы
А/15,9 В/ -7,1 С/-15,9 Д/ 7,1
А/ -1,6 В/ 7,8 С. 1,6 Д/ -7,8
А/ -1,5 В/ -0,15 С/ 15 Д/ 1,5
А/ -3 В/ 0,3 С/ 3 Д/ -0,3
А/ 2 В/ -2 С/ 0,5 Д/ -0,5
|
6 сынып оқулығы
Маркер
Смайликтер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы. |
Бағалау: Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырамын. Ол үшін берілген әрбір тапсырмаға бағалау критериі мен дискрипторлар құрастырып, жинаған балдарын санаймын, оқушыларға смаликтер беріп отырамын. |
Бағалау парағы, смайликтар |
|
Келесі сабаққа тапсырма |
Үйге тапсырма: №645,№647,№649 |
|
|
Кері байланыс |
Екі жұлдыз бір
тілек. Тақтада көрсетілген сәйкес бағанға стикер жабыстырады (аттарын жазып, өздерінің сабақты қалай түсінгенін екі жұлдыз арқылы және ертеңгі күнге бір тілек арқылы білдіреді) |
Стикер |
|
Рефлексия |
Оқушылар даналақ ағашына сабақты түсіндім,түсінбедім деп стикер жабыстырады |
|
|
Саралау: Әртүрлі тапсырмаларды «Жіктеу» тәсілі арқылы саралап шығамын.
|
Бағалау: Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды қолданамын.Ол үшін оқушылардың білім алу нәтижелерін жүйелі талдап,берілген тапсырмаларға бағалау критерииімен дескрипторлар құрастырып,өзін-өзіне бағалатамын.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау: Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды сақтайды; Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен бастайды; Оқу-құралдарын тек қажетті жағдайда ғана пайдаланады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану"
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 6.2А 6
пайдаланып шешу. |
Мектеп: №179 жалпы білім беретін мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Смакынова Назгуль Сайлаубековна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.22.Рационал сандардан тұратын санды өрнектердің мәндерін табу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдана алады Оқушылардың басым бөлігі: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолданып,есептер шығара алады Кейбір оқушылар: Мәтінді есептерге өрнек құрады, рационал сандарға амалдар қолданады,есептер шығарады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Рационал сандардан тұратын санды өрнектердің мәндерін табады Рационал сандарға қолданылатын амалдардың қасиеттерін пайдаланып есептер шығарады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Рационал сан, шектеуcіз ондық бөлшек,периодты ондық бөлшек |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының құндылықтары: Жалпыға бірдей еңбек қоғамы: оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды, басқалардың пікірін тыңдайды және өз пікірін ашық айтуға дағдыланады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География , геометрия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Рационал сандарды бөлу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі, жаңа сабақ, бекіту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
1.Ұйымдастыру кезеңі. а) Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу ә) Тұлға аралық байланысты орнату. «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы бір-біріне сәттілік тілеп,жылы лебіздерін айтады. Сыныпта ынтымақтастық орта құру;оқушылар бірлесіп жұмыс жасау үшін топқа бөлу. «Пазл әдісімен» Пазл – бас қатырғыш, адамды ұшқыр ойлауға үйрететін, логиканы дамытатын ойын түрі. Ойын үлкен көлемдегі біртұтас суреттің жеке-жеке бөлшектерін жинап құрастыру арқылы жүргізіледі. Мұнда оқушылар үлкен суреттің жеке-жеке бөлшектерін жинап құрастыру арқылы . Үш топқа бөлінеді. 1-топ: 2-топ:
3-топ:
в) «Аквариум» әдісімен үй тапсырмасын тексеру. Әр топтың алтын балықтарының есептерін тексеремін, ал алтын балықтар өз топтарындағы оқушылардың есептерін жылдам тексеріп, баяндайды және смайликтер беріледі |
Интербелсенді тақта, слайдтар
Қима қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
2. Тұжырымды жалғастыр... әдісімен өткенді қайталау 1) Екі теріс санды қосу үшін ... 2) Таңбалары әртүрлі екі санды қосу үшін ... 3) Екі теріс санның қосындысы ... 4) Қарама-қарсы сандардың қосындысы ... 5) Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту үшін ... 6) Таңбалары бірдей екі санды көбейту үшін ... 7) Таңбалары әртүрлі екі санды бөлу үшін ... 8) Таңбалары бірдей екі санды бөлу үшін ... 3. «Құпия зат» әдісі арқылы оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту және тақырыпты ашу. Термометрді көрсетемін. Олардан бұл заттың не екенін және сабақпен қалай байланысатынын сұраймын. Рационал сан жайлы айтылғанын талқылаймыз. 4. «Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі бойынша әр топқа оқулықтан тапсырмалар беріледі. 1)Оқулықтағы №638 есеп 2) Оқулықтағы № 639 есеп 3) Оқулықтағы №640 есеп
топ басшылары интербелсенді тақтадағы жауаптарға қарап топ мүшелерін тексеріп, бағалау парағына бағалайды
Р а д у и с А р а л а с Ц и р к у л ь к И л о м е т р О н Н а т у р а л А з а й т у б ө Л ш е к т е р і С м а с ш т А б б ү т і Н 1) Шеңбердің элементі? 2) қандай сан? 3) Шеңбер сызатын құрал? 4) Ұзындық өлшем бірлігі? 5) Екі орынды ең кіші сан? 6) Нәрселерді санау үшін қолданылатын сандар? 7) Қосуға кері амал? 8) қандай сан? қарама-қарсы сан? 10) Картаны сызуға қандай өлшем қолданамыз? 11) 20 қандай сан?
8. «Кahoot» әдісін қолданып жеке тапсырма орындайды Тест тапсырмасы
А/15,9 В/ -7,1 С/-15,9 Д/ 7,1
А/ -1,6 В/ 7,8 С. 1,6 Д/ -7,8
А/ -1,5 В/ -0,15 С/ 15 Д/ 1,5
А/ -3 В/ 0,3 С/ 3 Д/ -0,3
А/ 2 В/ -2 С/ 0,5 Д/ -0,5
|
6 сынып оқулығы
Маркер
Смайликтер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы. |
Бағалау: Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырамын. Ол үшін берілген әрбір тапсырмаға бағалау критериі мен дискрипторлар құрастырып, жинаған балдарын санаймын, оқушыларға смаликтер беріп отырамын. |
Бағалау парағы, смайликтар |
|
Келесі сабаққа тапсырма |
Үйге тапсырма: №645,№647,№649 |
|
|
Кері байланыс |
Екі жұлдыз бір
тілек. Тақтада көрсетілген сәйкес бағанға стикер жабыстырады (аттарын жазып, өздерінің сабақты қалай түсінгенін екі жұлдыз арқылы және ертеңгі күнге бір тілек арқылы білдіреді) |
Стикер |
|
Рефлексия |
Оқушылар даналақ ағашына сабақты түсіндім,түсінбедім деп стикер жабыстырады |
|
|
Саралау: Әртүрлі тапсырмаларды «Жіктеу» тәсілі арқылы саралап шығамын.
|
Бағалау: Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды қолданамын.Ол үшін оқушылардың білім алу нәтижелерін жүйелі талдап,берілген тапсырмаларға бағалау критерииімен дескрипторлар құрастырып,өзін-өзіне бағалатамын.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау: Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды сақтайды; Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен бастайды; Оқу-құралдарын тек қажетті жағдайда ғана пайдаланады. |
шағым қалдыра аласыз


