Бекітемін:_____________ оқу ісінің меңгерушісі Л.Гылымбаева
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану |
Мектеп: «М.Әуезов атындағы орта мектебі» КММ |
||||||
|
Күні: 30.11.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні:Түйебаева Роза Ерболқызы |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны:19 |
Қатыспағандар саны: 1 |
|||||
|
Сабақтақырыбы |
Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.22 рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар – рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдаланады; – рационал сандарды көбейту және бөлу ережелерін пайдаланады; -амалдарды орындау ретімен орындайды; –өрнектің сандық мәнін табады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы – рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдалана алады; – рационал сандарды көбейту және бөлу ережелерін пайдалана алады; -амалдарды орындау ретімен орындай алады; –өрнектің сандық мәнін таба алады. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
|
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау.Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру. |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қолданбалы математика есептері |
||||||
|
Бастапқы білім |
Рационал сандарды қосу және азайту, көбейту және бөлу. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Ұйымдастыру кезеңі. 5 мин |
Амандасу, түгендеу, оқу құралдарын түгендеу, сабаққа назарын аудару. Мұғалімнің кіріспе сөзі: Психологиялық дайындық: «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы бір біріне сәттілік тілеп, жылы лебіздерін айту. Топқа бөлу: оқушыларға есептер таратылады, есептердің теңдігінде 1,2,3 сандары шығады. Сол сандарға байланысты үш топқа бөлінеді. «Аквариум» әдісімен үй тапсырмасын тексеру: Әр топтың алтын балықтарының есептерін тексеремін, ал алтын балық өз топтарындағы оқушылардың есептерін тексеріп, баяндайды. (алтын балықтың бағалауы) |
|
|||||
|
Сабақтың басы 5мин |
«Домино» әдісі арқылы өткен тақырыптарды еске түсіру: 1. Қандай сандар оң
сандар,қандай сандар теріс сандар деп аталады? 3. Қандай сандар рационал сандар жиынын құрайды? 4. Екі теріс санның қосындысы қалай табылады? 5. Таңбалары әр түрлі сандардың қосу ережесін айтыңдар 6.Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі қалай табылады? 7.Таңбалары бірдей сандардың көбейтіндісі. 8.Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу ережесін айту 9.Таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесі айту. 10.Таңбалары әртүрлі сандарды көбейту ережесі |
Қосымша 1 |
|||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Рационал сандарға амалдар қолдану үшін әр оқушы мынаны есте ұстауы керек: 1) Арифметикалық амалдардың орындалу ретін білу; 2) Рационал сандарға амалдар қолдануға берілген есептерді шешу әдістерін білу; 3) Тиімді әдісті таңдай білу және есептің шешуін математикалық тұрғыдан сауатты жаза білу; Оқулықпен жұмыс:Топтарға жеке жеке тапсырмалар беріледі. Постерге орындап тақтаға шығып жұмыстарын қорғайды. («Бас бармақ» әдісі арқылы бір бірін бағалау) 1-топ: 2-топ: 0,57 3-топ: (-53,75) Дескриптор: Білім алушы
|
Қосымша 2 |
|||||
|
2 мин |
Сергіту сәті. Оң және теріс сандар кезегімен айтылады. Оң сан айтқанда оңға, теріс сан айтқанда солға иілу. |
|
|||||
|
5мин |
Қалыптастырушы бағалау (Жекелей жұмыс) Амалдарды орындаңдар: 1) -2,75+(-0,25)= 2) 0*(-10)= 3) 18+(-10)= 4) -8*(-5)= 5) 100+(-100)= 6) -13*(-5)= Дескриптор: Білім алушы:
Оқушылар өз жұмыстарын берілген жауаптар бойынша тексеріп, бағалайды. |
Қосымша 3
|
|||||
|
5 мин |
Сабақты бекіту: Есептерден және сұрақтардан құралған тапсырмалар беріледі, дұрыс жауаптарды табу арқылы |
Қосымша 4
|
|||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Үй тапсырмасы: №672, 147-бет Рефлексия:«Жеміс ағашы» 1. Сабақта не ұнады? 2. Сабақта не ұнамады? Оқушылар өз ойларын стикерге жазып, ағашқа іледі. |
|
|||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Дифференциалдық тапсырмаларды жалпы сыныппен, топпен және жеке жұмыстарда қолданады. |
Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылып,бағалау жұмыстары жүргізіледі. |
Тапсырмалар арасында «сергіту сәтін» жасату. |
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: "Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану" 6-сынып
Бекітемін:_____________ оқу ісінің меңгерушісі Л.Гылымбаева
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану |
Мектеп: «М.Әуезов атындағы орта мектебі» КММ |
||||||
|
Күні: 30.11.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні:Түйебаева Роза Ерболқызы |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны:19 |
Қатыспағандар саны: 1 |
|||||
|
Сабақтақырыбы |
Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.22 рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар – рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдаланады; – рационал сандарды көбейту және бөлу ережелерін пайдаланады; -амалдарды орындау ретімен орындайды; –өрнектің сандық мәнін табады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы – рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдалана алады; – рационал сандарды көбейту және бөлу ережелерін пайдалана алады; -амалдарды орындау ретімен орындай алады; –өрнектің сандық мәнін таба алады. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
|
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау.Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру. |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қолданбалы математика есептері |
||||||
|
Бастапқы білім |
Рационал сандарды қосу және азайту, көбейту және бөлу. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Ұйымдастыру кезеңі. 5 мин |
Амандасу, түгендеу, оқу құралдарын түгендеу, сабаққа назарын аудару. Мұғалімнің кіріспе сөзі: Психологиялық дайындық: «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы бір біріне сәттілік тілеп, жылы лебіздерін айту. Топқа бөлу: оқушыларға есептер таратылады, есептердің теңдігінде 1,2,3 сандары шығады. Сол сандарға байланысты үш топқа бөлінеді. «Аквариум» әдісімен үй тапсырмасын тексеру: Әр топтың алтын балықтарының есептерін тексеремін, ал алтын балық өз топтарындағы оқушылардың есептерін тексеріп, баяндайды. (алтын балықтың бағалауы) |
|
|||||
|
Сабақтың басы 5мин |
«Домино» әдісі арқылы өткен тақырыптарды еске түсіру: 1. Қандай сандар оң
сандар,қандай сандар теріс сандар деп аталады? 3. Қандай сандар рационал сандар жиынын құрайды? 4. Екі теріс санның қосындысы қалай табылады? 5. Таңбалары әр түрлі сандардың қосу ережесін айтыңдар 6.Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі қалай табылады? 7.Таңбалары бірдей сандардың көбейтіндісі. 8.Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу ережесін айту 9.Таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесі айту. 10.Таңбалары әртүрлі сандарды көбейту ережесі |
Қосымша 1 |
|||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Рационал сандарға амалдар қолдану үшін әр оқушы мынаны есте ұстауы керек: 1) Арифметикалық амалдардың орындалу ретін білу; 2) Рационал сандарға амалдар қолдануға берілген есептерді шешу әдістерін білу; 3) Тиімді әдісті таңдай білу және есептің шешуін математикалық тұрғыдан сауатты жаза білу; Оқулықпен жұмыс:Топтарға жеке жеке тапсырмалар беріледі. Постерге орындап тақтаға шығып жұмыстарын қорғайды. («Бас бармақ» әдісі арқылы бір бірін бағалау) 1-топ: 2-топ: 0,57 3-топ: (-53,75) Дескриптор: Білім алушы
|
Қосымша 2 |
|||||
|
2 мин |
Сергіту сәті. Оң және теріс сандар кезегімен айтылады. Оң сан айтқанда оңға, теріс сан айтқанда солға иілу. |
|
|||||
|
5мин |
Қалыптастырушы бағалау (Жекелей жұмыс) Амалдарды орындаңдар: 1) -2,75+(-0,25)= 2) 0*(-10)= 3) 18+(-10)= 4) -8*(-5)= 5) 100+(-100)= 6) -13*(-5)= Дескриптор: Білім алушы:
Оқушылар өз жұмыстарын берілген жауаптар бойынша тексеріп, бағалайды. |
Қосымша 3
|
|||||
|
5 мин |
Сабақты бекіту: Есептерден және сұрақтардан құралған тапсырмалар беріледі, дұрыс жауаптарды табу арқылы |
Қосымша 4
|
|||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Үй тапсырмасы: №672, 147-бет Рефлексия:«Жеміс ағашы» 1. Сабақта не ұнады? 2. Сабақта не ұнамады? Оқушылар өз ойларын стикерге жазып, ағашқа іледі. |
|
|||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Дифференциалдық тапсырмаларды жалпы сыныппен, топпен және жеке жұмыстарда қолданады. |
Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылып,бағалау жұмыстары жүргізіледі. |
Тапсырмалар арасында «сергіту сәтін» жасату. |
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз
)
)



