|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 |
Петропавл қ. №7 орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі Курманкулова Айжан Араповна |
|||||
|
Күні: Сынып: 7 Сабақ 12 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Д.Дефо «Робинзон Крузо» |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7 ( Т6) - Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру. 7 ( Ж1) - Мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап. өтініш, түйіндеме, ресми құттықтаулар жазу. 7 (ТБ1.2) - Салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайлардың қызметін білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: қазақ тілінде көркем шығарма жайында ақпараттар береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: көркем шығармадағы көріністерді сипаттайды, сыныптастарымен жаңа тақырып аясында тілдік қарым-қатынасқа түседі. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: қазақ тілінде жаңа тақырыпқа байланысты сұхбат құрады, мәтін құрайды. |
|||||
|
Бағалау критерийлері
|
Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ құрастырады, жауап береді. Мәтіннің тақырыбын анықтайды. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қол үзу, қайғыға ұшырау, ажал, кеменің шөгуі |
|||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Әлем климатының өзгеруі тақырыбы |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 4 минут Өткенді қайталау Қызығушылықты ояту. Ой шақыру Сабақтың ортасы Мәтінмен жұмыс Шығармашылық жұмыс Мәтінсоңы жұмыс Жеке жұмыс
|
Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу. "Ыстық алақан" тренингін өткізу. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді. «Ыстық орындық» әдісі арқылы Өткен тақырып бойынша сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру. Сыныпты түстер арқылы екі топқа болемін. «Стоп кадр" әдісін қолданып, «Робинзон Крузо» филім үзіндісін көрсету.
Әр топ берілген сұрақтарға өз ойларын айтады. 1-топ -Көрсетілген үзіндіге дейін не болды деп ойлайсыңдар? Жауабы: (төмендегі сурет)
2-топ -Көрсетілген үзіндіден кейін не болады деп ойлайсыңдар? Жауабы: (төмендегі сурет)
Жазылым Жаңа сөздер Жаңа сөздерді оқимын, балаларға оқытамын. Осы сөздермен сөз тіркесі, сөйлем құратамын. Қол үзу-прекратить связь Қайғыға ұшырау-впасть в горе Ажал-смерть Кеменің шөгуі-посадить на мель Әр топқа «Робинзон Крузо» романынан үзінді беріледі. Әр топ үзіндіні оқып, мәтін бойынша «5-5-1» әдісін қолданады. Яғни, мәтін ішінен 5 тірек сөз, 5 сөйлем тауып жазады және келесі топқа 1 сұрақ дайындайды . Дескриптор
Кері байланыс
1-топ
2-топ
Жазылым «Кейіпкерге хат» ойыны. Робинзон Крузоға 12 сөйлемнен тұратын хат жаз. Хат жазғанда салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайларды қолдан.
|
Фильм көрсету
Ватман Түрлі-түсті маркер
Ватман, маркерлер
Суреттер Тірек сөздер
Дәптер Қалам
|
||||
|
Сабақтың соңы
|
"Қарлы кесек" әдісі. Оқушылар жаңа тақырып бойынша қағазға сұрақтар жазып, бір-біріне лақтырады. Қағып алған оқушы қағазды ашып, сұраққа жауап береді.
|
|
||||
|
Рефлексия
Бағалау |
Оқушылар сабақ соңында сабақты қалай түсінгендерін мына смайликтерге стикерлерді жапсыру арқылы көрсетеді.
Барлығы түсінікті жартылай түсінікті түсінген жоқпын
Оқушылар өздері бағалайды. |
стикерлер |
|
|||
|
Үй тапсырмасы
|
«Робинзон Крузоның бір күні» атты тақырыпта презентация жасау. |
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Робинзон Крузо
Ашық сабақ: Робинзон Крузо
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 |
Петропавл қ. №7 орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі Курманкулова Айжан Араповна |
|||||
|
Күні: Сынып: 7 Сабақ 12 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Д.Дефо «Робинзон Крузо» |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7 ( Т6) - Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру. 7 ( Ж1) - Мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап. өтініш, түйіндеме, ресми құттықтаулар жазу. 7 (ТБ1.2) - Салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайлардың қызметін білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: қазақ тілінде көркем шығарма жайында ақпараттар береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: көркем шығармадағы көріністерді сипаттайды, сыныптастарымен жаңа тақырып аясында тілдік қарым-қатынасқа түседі. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: қазақ тілінде жаңа тақырыпқа байланысты сұхбат құрады, мәтін құрайды. |
|||||
|
Бағалау критерийлері
|
Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ құрастырады, жауап береді. Мәтіннің тақырыбын анықтайды. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қол үзу, қайғыға ұшырау, ажал, кеменің шөгуі |
|||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Әлем климатының өзгеруі тақырыбы |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 4 минут Өткенді қайталау Қызығушылықты ояту. Ой шақыру Сабақтың ортасы Мәтінмен жұмыс Шығармашылық жұмыс Мәтінсоңы жұмыс Жеке жұмыс
|
Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу. "Ыстық алақан" тренингін өткізу. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді. «Ыстық орындық» әдісі арқылы Өткен тақырып бойынша сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру. Сыныпты түстер арқылы екі топқа болемін. «Стоп кадр" әдісін қолданып, «Робинзон Крузо» филім үзіндісін көрсету.
Әр топ берілген сұрақтарға өз ойларын айтады. 1-топ -Көрсетілген үзіндіге дейін не болды деп ойлайсыңдар? Жауабы: (төмендегі сурет)
2-топ -Көрсетілген үзіндіден кейін не болады деп ойлайсыңдар? Жауабы: (төмендегі сурет)
Жазылым Жаңа сөздер Жаңа сөздерді оқимын, балаларға оқытамын. Осы сөздермен сөз тіркесі, сөйлем құратамын. Қол үзу-прекратить связь Қайғыға ұшырау-впасть в горе Ажал-смерть Кеменің шөгуі-посадить на мель Әр топқа «Робинзон Крузо» романынан үзінді беріледі. Әр топ үзіндіні оқып, мәтін бойынша «5-5-1» әдісін қолданады. Яғни, мәтін ішінен 5 тірек сөз, 5 сөйлем тауып жазады және келесі топқа 1 сұрақ дайындайды . Дескриптор
Кері байланыс
1-топ
2-топ
Жазылым «Кейіпкерге хат» ойыны. Робинзон Крузоға 12 сөйлемнен тұратын хат жаз. Хат жазғанда салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайларды қолдан.
|
Фильм көрсету
Ватман Түрлі-түсті маркер
Ватман, маркерлер
Суреттер Тірек сөздер
Дәптер Қалам
|
||||
|
Сабақтың соңы
|
"Қарлы кесек" әдісі. Оқушылар жаңа тақырып бойынша қағазға сұрақтар жазып, бір-біріне лақтырады. Қағып алған оқушы қағазды ашып, сұраққа жауап береді.
|
|
||||
|
Рефлексия
Бағалау |
Оқушылар сабақ соңында сабақты қалай түсінгендерін мына смайликтерге стикерлерді жапсыру арқылы көрсетеді.
Барлығы түсінікті жартылай түсінікті түсінген жоқпын
Оқушылар өздері бағалайды. |
стикерлер |
|
|||
|
Үй тапсырмасы
|
«Робинзон Крузоның бір күні» атты тақырыпта презентация жасау. |
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз

















