Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Мектеп: |
Мәшһүр Жүсіп атындағы 57 орта мектеп |
||||||||||||
|
Бөлім: |
IV-бөлім. Роботтардың жарысы |
||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Елеуова Айгерим Тенизбаевна |
||||||||||||
|
Күні: |
13.02.2025ж |
||||||||||||
|
Сынып: 5Б |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Роботтың сызық бойымен қозғалысы. |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану; |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
|
||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
|
||||||||||||
|
Ойлау деңгейінің дағдылары: |
|
||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері/уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин 5 мин 10 мин Сабақтың ортасы 5 мин |
3. "Сұрақ-жауап" әдісімен өткенді қайталау:
Роботтың сызық бойымен қозғалысы.
Робот алғаш пайда болған уақыттан бастап, олардың арасында да түрлі жарыстар өткізіліп тұрады. Солардың бірі және кең тарағаны – сызық бойымен қозғалу. Сызық бойымен қозғалатын робот құрастырып программа жазу үшін жарыстың талаптарын білуіміз керек. Роботтың сызық бойымен жарысының негізгі талаптары: 1. Жарысқа қатысушы робот берілген траектория бойынша басынан аяғына дейін жүріп өтуге қабілетті дербес робот болуы керек. 2. Сызықтарды жүріп өтуге жұмсалатын ең үлкен уақыт 2 минуттан аспауы тиіс. 3. Жарыс кезінде робот алаңдағы қара сызық бойымен қозғала отырып, кедергілерден өтіп, аз уақыт ішінде ең көп ұпай жинауы тиіс.
Дискриптор. Түс датчигінің режимдерін анықтайды. Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл
1-топ. Роботқа қойылатын талаптарды анықтау Дискриптор. Роботқа қойылатын талаптарды сипаттамасына қарай анықтайды. Дұрыс жауапқа әр оқушыға 1 балл. 2-топ. Жарыс алаңына қойылатын талаптар. Дискриптор. Жарыс алаңына қойылатын талаптарды сипаттамасына қарай анықтайды. Дұрыс жауапқа әр оқушыға 1 балл.
|
1. Мұғаліммен сәлемдеседі, түгелденеді.
2.Ынтымақтастық атмосферасын құрады.
3. https://classroomscreen.com арқылы рандом әдісімен топқа бөлу
4.Оқушылар ІІІ бөлім «Робототехника» тарауы бойынша өтілген тақырыптарды еске түсіре отырып, тапсырмалар барабанындағы сұрақтарға реттілікпен шығып, жауап береді
Оқушылар тақтадағы суреттерге қарап өз ойларын айтады, жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.
Сабақ тақырыбын, мақсатымен танысады. Оқулықтағы 92-96 беттер аралығын ашып, дәптерге күннің реті мен тақырыпты, тірек сөздерді дәптерге жазады.
Жұптасып жұмыс жасайды. Жауаптарын тексереді
Оқушылар топтасып жұмыс жасай отырып, ортаға шығып жауаптарымен бөліседі.
|
Ауызша мадақтау, ынталандыру
Дұрыс жауап берген оқушыға әр сұраққа 1 баллдық жүйемен
Дұрыс жауап берген әр сұраққа 1 баллдық жүйемен. Жалпы 3 балл.
Дұрыс жауапқа әр оқушыға 1 балл.
|
Интерактивті тақта, слайд
бағалау парағы
Интерактивті тақта, слайд
Дәптер, оқулық
Карточкалар, тапсырмалар Бағалау парағы Бағалау парағы Ноутбук |
|||||||||
|
12 мин 5 мин Сабақтың соңы: 3 мин |
Тапсырма №1. Электрондық оқулықпен жеке жұмыс. 1,2,3 тапсырмаларды орындау
Дескриптор:
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл. Жалпы 3 балл
Тапсырма№2 Роботтың сызық бойымен қозғалысының программасын құру. Оқулық 95 бет. Дискриптор. Программа блогын нұсқаулық бойынша құрады. Дұрыс құрылған программаға 2 балл.
Тәжірибе. Программаны роботқа жүктеп, роботты сызық бойымен қозғалысын ұйымдастыру.
Үйге тапсырма: Оқулықтағы 97 беттегі үйде орындайық тапсырмасы. Неліктен робот сызық бойымен қозғалыс жасағанда түс датчигін пайдаланамыз? 10. Рефлексия жасауды сұрау. https://teacher.gynzy.com/en/board/e1561858-8d33-4410-a945-33bedd1a40ca |
Дербес компьютерде жекелеп берілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар мұғалім нұсқаулығымен программаны роботқа жүктеп, сызық бойымен жүргізеді. Оқушылар сызық бойымен қозғалтқан робот жұмысына қарап, өз пікірлерін ортаға салады. Экраннан көрсетілген сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар үй тапсырмасын белгілеп алады. 13. Оқушылар смайликтер арқылы сабақта алған әсерімен бөліседі.
|
1 тапсырма бойынша әрбір дұрыс жауапқа 1 балл. Жалпы 3 балл
Екінші тапсырма бойынша дұрыс құрылған программаға 2 балл.
Ауызша марапаттау
Ауызша марапаттау
|
Компьютер , 5 сынып элетронды
оқулық LEGO MINDSROMS Education EV3 жетекші платформасы
Құрастырылған робот Жарыс өтетін алаң
https://view.genially.com/65e95f5f0f6757001415ee83/interactive-content-sabaty-bekitu Оқулық Интерактивті тақта |
|||||||||
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
|
№ |
Оқушылардың аты-жөні |
Жеке жұмыс Кездейсок генератор 1 балл |
Топтық жұмыс Жоғары балл -1 |
ҚБ карточкамен жұмыс. жұптық. Әр дұрыс жауапқа -1балл, Жоғары балл -3 |
Компьютермен жұмыс Әр дұрыс жауапқа -1балл, Жоғары балл -5 |
Қорытынды баллы |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Роботтың сызық бойымен қозғалысы
Ашық сабақ. Роботтың сызық бойымен қозғалысы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Мектеп: |
Мәшһүр Жүсіп атындағы 57 орта мектеп |
||||||||||||
|
Бөлім: |
IV-бөлім. Роботтардың жарысы |
||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Елеуова Айгерим Тенизбаевна |
||||||||||||
|
Күні: |
13.02.2025ж |
||||||||||||
|
Сынып: 5Б |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Роботтың сызық бойымен қозғалысы. |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану; |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
|
||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
|
||||||||||||
|
Ойлау деңгейінің дағдылары: |
|
||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері/уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин 5 мин 10 мин Сабақтың ортасы 5 мин |
3. "Сұрақ-жауап" әдісімен өткенді қайталау:
Роботтың сызық бойымен қозғалысы.
Робот алғаш пайда болған уақыттан бастап, олардың арасында да түрлі жарыстар өткізіліп тұрады. Солардың бірі және кең тарағаны – сызық бойымен қозғалу. Сызық бойымен қозғалатын робот құрастырып программа жазу үшін жарыстың талаптарын білуіміз керек. Роботтың сызық бойымен жарысының негізгі талаптары: 1. Жарысқа қатысушы робот берілген траектория бойынша басынан аяғына дейін жүріп өтуге қабілетті дербес робот болуы керек. 2. Сызықтарды жүріп өтуге жұмсалатын ең үлкен уақыт 2 минуттан аспауы тиіс. 3. Жарыс кезінде робот алаңдағы қара сызық бойымен қозғала отырып, кедергілерден өтіп, аз уақыт ішінде ең көп ұпай жинауы тиіс.
Дискриптор. Түс датчигінің режимдерін анықтайды. Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл
1-топ. Роботқа қойылатын талаптарды анықтау Дискриптор. Роботқа қойылатын талаптарды сипаттамасына қарай анықтайды. Дұрыс жауапқа әр оқушыға 1 балл. 2-топ. Жарыс алаңына қойылатын талаптар. Дискриптор. Жарыс алаңына қойылатын талаптарды сипаттамасына қарай анықтайды. Дұрыс жауапқа әр оқушыға 1 балл.
|
1. Мұғаліммен сәлемдеседі, түгелденеді.
2.Ынтымақтастық атмосферасын құрады.
3. https://classroomscreen.com арқылы рандом әдісімен топқа бөлу
4.Оқушылар ІІІ бөлім «Робототехника» тарауы бойынша өтілген тақырыптарды еске түсіре отырып, тапсырмалар барабанындағы сұрақтарға реттілікпен шығып, жауап береді
Оқушылар тақтадағы суреттерге қарап өз ойларын айтады, жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.
Сабақ тақырыбын, мақсатымен танысады. Оқулықтағы 92-96 беттер аралығын ашып, дәптерге күннің реті мен тақырыпты, тірек сөздерді дәптерге жазады.
Жұптасып жұмыс жасайды. Жауаптарын тексереді
Оқушылар топтасып жұмыс жасай отырып, ортаға шығып жауаптарымен бөліседі.
|
Ауызша мадақтау, ынталандыру
Дұрыс жауап берген оқушыға әр сұраққа 1 баллдық жүйемен
Дұрыс жауап берген әр сұраққа 1 баллдық жүйемен. Жалпы 3 балл.
Дұрыс жауапқа әр оқушыға 1 балл.
|
Интерактивті тақта, слайд
бағалау парағы
Интерактивті тақта, слайд
Дәптер, оқулық
Карточкалар, тапсырмалар Бағалау парағы Бағалау парағы Ноутбук |
|||||||||
|
12 мин 5 мин Сабақтың соңы: 3 мин |
Тапсырма №1. Электрондық оқулықпен жеке жұмыс. 1,2,3 тапсырмаларды орындау
Дескриптор:
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл. Жалпы 3 балл
Тапсырма№2 Роботтың сызық бойымен қозғалысының программасын құру. Оқулық 95 бет. Дискриптор. Программа блогын нұсқаулық бойынша құрады. Дұрыс құрылған программаға 2 балл.
Тәжірибе. Программаны роботқа жүктеп, роботты сызық бойымен қозғалысын ұйымдастыру.
Үйге тапсырма: Оқулықтағы 97 беттегі үйде орындайық тапсырмасы. Неліктен робот сызық бойымен қозғалыс жасағанда түс датчигін пайдаланамыз? 10. Рефлексия жасауды сұрау. https://teacher.gynzy.com/en/board/e1561858-8d33-4410-a945-33bedd1a40ca |
Дербес компьютерде жекелеп берілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар мұғалім нұсқаулығымен программаны роботқа жүктеп, сызық бойымен жүргізеді. Оқушылар сызық бойымен қозғалтқан робот жұмысына қарап, өз пікірлерін ортаға салады. Экраннан көрсетілген сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар үй тапсырмасын белгілеп алады. 13. Оқушылар смайликтер арқылы сабақта алған әсерімен бөліседі.
|
1 тапсырма бойынша әрбір дұрыс жауапқа 1 балл. Жалпы 3 балл
Екінші тапсырма бойынша дұрыс құрылған программаға 2 балл.
Ауызша марапаттау
Ауызша марапаттау
|
Компьютер , 5 сынып элетронды
оқулық LEGO MINDSROMS Education EV3 жетекші платформасы
Құрастырылған робот Жарыс өтетін алаң
https://view.genially.com/65e95f5f0f6757001415ee83/interactive-content-sabaty-bekitu Оқулық Интерактивті тақта |
|||||||||
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
|
№ |
Оқушылардың аты-жөні |
Жеке жұмыс Кездейсок генератор 1 балл |
Топтық жұмыс Жоғары балл -1 |
ҚБ карточкамен жұмыс. жұптық. Әр дұрыс жауапқа -1балл, Жоғары балл -3 |
Компьютермен жұмыс Әр дұрыс жауапқа -1балл, Жоғары балл -5 |
Қорытынды баллы |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


























