Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: С. Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесінен үзінді. Кейіпкерлер әлемі
|
Бөлім: |
3-бөлім. Балалар мен үлкендер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кулсейтова А.К. |
|
Күні: |
14.03.2025 |
|
Сыныбы: 7 «Д» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
С. Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесінен үзінді. Кейіпкерлер әлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7. 3. 1. 1. Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру 7.1.2.1. Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға береді; Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу 2. Психологиялық ахуал жақсарту. Тілек айту. «Домбыра, ою, асық» суреттері арқылы 3 топқа біріктіру. Үй тапсырмасын сұрау. «Сиқырлы кітаптар» арқылы сұрақ-жауап алу.
Cұрақтар: 1. Шығармада қай кезеңдер суреттеледі? 2. Шаншатайдың әдепті, сыпайы екенін қандай сөздерінен байқадың? 3. Шығармадағы Тәмпіш қара деген кім? 4. Шаншатай балаларды еңбек етуге қалай үйретті? 5. Ертайдың суретші екені әңгімеде қалай баяндалады? 6. Шаншатайға тән қасиеттерді ата. Ол қандай бала? 7. Балалар қырман басында не істейді? 8. Ауылға қандай газет келетін еді? 9. Қалай ойлайсың, Шаншатай бүгінгі жасөспірімдер үшін үлгі бола ала ма?
|
Оқушылар сабаққа назар аударады. Тілектер білдіру арқылы көңіл-күйлері көтеріледі. Дескриптор: Ауызша, нақты жауап береді – 2 балл
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет! Сабақ барысында оқушылар 10 балдық жүйемен «домбыра» бейнесіндегі құралмен өзін-өзі бағалайды.
|
7-сынып қазақ әдебиеті оқулығы Суреттер Стикерлер |
|
Сабақтың ортасы 25 мин Сабақтың соңы 5 мин |
«Комикс не «Сөйле, сурет!» әдісі. 3 топқа шығарма мазмұнына сай суреттер таратылады. Параққа ретімен орналастырып, оқиғаны баяндайды. 3 топқа тапсырмалар беріледі. 1-топқа: «Әңгіме кейіпкерінің сауалнама парағы». Оқушылар кестені толтырады.
2-топқа: «Мінезіңді ұқтым!» Сұрақтарға жауап береді.
3-топқа: «Кейіпкерлер бейнесін талдайық!» Оқушылар кейіпкерлер бейнесін үзінділермен сәйкестендіріп, талдайды. 1. Кейіпкерлердің іс-әрекеті, сөз сөйлеу, ойлау ерекшеліктерін танытатын сөйлем 2. Кейіпкерлер диалогында кейіпкер мінезін ерекшелеп тұрған сөздер, суреттемелер 3. Кейіпкерлердің өзара қарым-қатынасы, қақтығыс күресі, қоршаған ортаға қатысы 4. Кейіпкерлердің адами ұнамды қасиеттері 5. Автордың кейіпкерге берген сипаттамасы және олардың портреттерін суреттеуі. «Алфавит» әдісі. 3 топ кейіпкерлер бейнесіне, іс-әрекеті, мінез-құлқы, адами қасиеттеріне қатысты қойылған сұрақтарға алфавит ретімен жауап береді.
Сабақтың соңында «Бағдаршам» әдісі арқылы рефлексия жасайды.
Үй тапсырмасы: «Шаншатай – жасөспірімдерге үлгі» тақырыбында эссе жазу. |
Дескриптор: Таратылған суреттерді параққа ретімен орналастырып, оқиғаны баяндайды – 3 балл Дескриптор: Үш топ та сұрақтарға нақты, дұрыс, орынды жауап береді. Барлық топқа – 3 балл Дескриптор: Үш топ та сұрақтарға нақты, дұрыс, жауап береді – 2 балл |
Сабаққа қатысып, жауап беріп отырған оқушыларды «Жылқылар жарысы» әдісімен бағалаймын. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. Смайликтер Плакаттар Суреттер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "С. Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесінен үзінді. Кейіпкерлер әлемі"
Ашық сабақ "С. Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесінен үзінді. Кейіпкерлер әлемі"
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: С. Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесінен үзінді. Кейіпкерлер әлемі
|
Бөлім: |
3-бөлім. Балалар мен үлкендер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кулсейтова А.К. |
|
Күні: |
14.03.2025 |
|
Сыныбы: 7 «Д» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
С. Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесінен үзінді. Кейіпкерлер әлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7. 3. 1. 1. Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру 7.1.2.1. Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға береді; Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу 2. Психологиялық ахуал жақсарту. Тілек айту. «Домбыра, ою, асық» суреттері арқылы 3 топқа біріктіру. Үй тапсырмасын сұрау. «Сиқырлы кітаптар» арқылы сұрақ-жауап алу.
Cұрақтар: 1. Шығармада қай кезеңдер суреттеледі? 2. Шаншатайдың әдепті, сыпайы екенін қандай сөздерінен байқадың? 3. Шығармадағы Тәмпіш қара деген кім? 4. Шаншатай балаларды еңбек етуге қалай үйретті? 5. Ертайдың суретші екені әңгімеде қалай баяндалады? 6. Шаншатайға тән қасиеттерді ата. Ол қандай бала? 7. Балалар қырман басында не істейді? 8. Ауылға қандай газет келетін еді? 9. Қалай ойлайсың, Шаншатай бүгінгі жасөспірімдер үшін үлгі бола ала ма?
|
Оқушылар сабаққа назар аударады. Тілектер білдіру арқылы көңіл-күйлері көтеріледі. Дескриптор: Ауызша, нақты жауап береді – 2 балл
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет! Сабақ барысында оқушылар 10 балдық жүйемен «домбыра» бейнесіндегі құралмен өзін-өзі бағалайды.
|
7-сынып қазақ әдебиеті оқулығы Суреттер Стикерлер |
|
Сабақтың ортасы 25 мин Сабақтың соңы 5 мин |
«Комикс не «Сөйле, сурет!» әдісі. 3 топқа шығарма мазмұнына сай суреттер таратылады. Параққа ретімен орналастырып, оқиғаны баяндайды. 3 топқа тапсырмалар беріледі. 1-топқа: «Әңгіме кейіпкерінің сауалнама парағы». Оқушылар кестені толтырады.
2-топқа: «Мінезіңді ұқтым!» Сұрақтарға жауап береді.
3-топқа: «Кейіпкерлер бейнесін талдайық!» Оқушылар кейіпкерлер бейнесін үзінділермен сәйкестендіріп, талдайды. 1. Кейіпкерлердің іс-әрекеті, сөз сөйлеу, ойлау ерекшеліктерін танытатын сөйлем 2. Кейіпкерлер диалогында кейіпкер мінезін ерекшелеп тұрған сөздер, суреттемелер 3. Кейіпкерлердің өзара қарым-қатынасы, қақтығыс күресі, қоршаған ортаға қатысы 4. Кейіпкерлердің адами ұнамды қасиеттері 5. Автордың кейіпкерге берген сипаттамасы және олардың портреттерін суреттеуі. «Алфавит» әдісі. 3 топ кейіпкерлер бейнесіне, іс-әрекеті, мінез-құлқы, адами қасиеттеріне қатысты қойылған сұрақтарға алфавит ретімен жауап береді.
Сабақтың соңында «Бағдаршам» әдісі арқылы рефлексия жасайды.
Үй тапсырмасы: «Шаншатай – жасөспірімдерге үлгі» тақырыбында эссе жазу. |
Дескриптор: Таратылған суреттерді параққа ретімен орналастырып, оқиғаны баяндайды – 3 балл Дескриптор: Үш топ та сұрақтарға нақты, дұрыс, орынды жауап береді. Барлық топқа – 3 балл Дескриптор: Үш топ та сұрақтарға нақты, дұрыс, жауап береді – 2 балл |
Сабаққа қатысып, жауап беріп отырған оқушыларды «Жылқылар жарысы» әдісімен бағалаймын. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. Смайликтер Плакаттар Суреттер |
шағым қалдыра аласыз


















