Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Шайтанкөл – ғажайып құбылыс»
|
Бөлім: |
Ұлы Дала табиғаты |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Күлмағамбетова Гүлжазира Серікқалиқызы |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шайтанкөл – ғажайып құбылыс |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.1Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау; 5.2.6.1 Тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: тақырыпты тірек сөздер арқылы болжап, иллюстрацияларды сипаттайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тірек сөздермен сөйлем құрастырып, иллюстрацияларды салыстыра сипаттайды. Кейбір оқушылар орындай алады: құралған сөйлемдермен иллюстрацияны сипаттап, мәтінге өз көзқарасын білдіреді. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжайды; Тірек сөздерді дұрыс қолданады; Иллюстрацияларды сипаттайды; |
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут Психологиялық ахуал орнату 2 минут Үй тапсырмасын тексеру 5 минут Жаңа білім 4 минут Тыңдалым алды тапсырмасы: 5 минут Сабақтың ортасы Тыңдалым кезеңі тапсырмасы 10 минут Сергіту сәті 3 минут Тыңдалымнан кейінгі тапсырма 7 минут Сабақтың соңы 6 минут Үйге тапсырма: Рефлексия 2 минут |
Оқушылармен амандасып,түгендеу. «Жүректен жүрекке» ойын барысын түсіндіреді. Мақсаты: ынтымақтастық атмосфераны құру. «Сұрақ – жауап» әдісі -Үйге не тапсырма берілді? Үй тапсырмасын тексерейік. Тапсырма: мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңіз. (3 ұпай) Миға шабуыл (тақырыпты болжау «Пазл» әдісі Оқушылар жаңа тақырыпты тірек сөздер арқылы болжайды.
Сабақтың мақсаты: тірек сөздер арқылы тақырыпты болжап, иллюстрацияларды сипаттаймыз; Сөздік жұмысы «Жылдам жаттау» әдісі. Әдеттегідей сөздікпен жұмыс жасаймыз. Берілген жаңа сөздерді бірнеше рет үздіксіз оқи отыра, есте сақтаймыз; Жарайсыңдар, балалар! Ал, кеттік! 1-тапсырма «Иллюстрация» әдісі Тыңдалым. Мәтінді екі рет тыңдайды. Берілген тірек сөздермен тақырыпты болжайды. Иллюстрацияны сипаттайды. Тірек сөздер: тау басы, жоңғар шабуылы, көз жасы, жартас, қарағай, мөлдір.
Міне, қызық!Қазақстанда көл көп. Сол
көлдердің ішіндегі ең кереметі- Шайтанкөл. Көл «Бұғылы»деген таудың
басында жатыр. Шайтанкөлдің жағасында гранитті жартас пен қарағайлы
орман бар. Көл 1200 метр биіктікте орналасқан. Көлдің ұзындығы-62 ,
ені-40 метр. Суы мөлдір, таза. Судың түбі-тас. Көлді хош иісті
қарағай орманы
қоршаған. «Мен таптым» әдісі. 2-тапсырма Айтылым. Тірек сөздерді суреттердің орнына қойып, сөйлемдерді толықтырып айтамыз; Тірек сөздер: тау шыңы, жартас, қарағай Функционалдық сауттылыққа құрылған тапсырма «ЛУПА» Әдісі 3-тапсырма Тақтада көрсетілген сұраққа жауап беріңіз, иллюстрацияны сипаттаймыз. қоршаған ортамен байланыстырып аяқтаймыз; Функционалдық сауттылыққа құрылған тапсырма Берілген тапсырманы тыңғылықты орындауға тырысыңыз. Сұрақтарды құрастырыңыз; «Кері байланыс хаты» Оқушыларға хат сұрақтарымен жіберіледі. Олар кері байланыс жасайды. - |
Мұғаліммен амандасады, сыныпта жоқ оқушыларды айтады. Оқушалар шеңбер болып тұрып, бір-біріне тілектер айтып, жақсы атмосфераны жасайды. Әуен қосылады. Оқушылар карточкадғы сұраққа жауап береді. Тақтада кестеде дұрыс жауап көрсетіледі. Оқушылар өз парақшаларындағы жауапты тексереді
Оқушыларға тақтада көрсетілген пазлдағы тірек сөздерді пайдалану арқылы тақырыпты болжайды.
Ықтимал жауаптар:
Жаңа сөздерді мұғалімнің қолдауымен түсінеді, үйренеді. Өздігінен қайталайды. Тақтада жаңа сөздер мен суреттер тұрады. Жаңа сөздер: Тау басы
Жартас
Қарағай
Мөлдір
Жоңғар
шабуылы Шайқасады
Көз жасы
А (ЕБҚ) оқушы: Берілген иллюстрацияны тірек сөздер арқылы сипаттайды. Тірек сөздер: тау басы, жоңғар шабуылы, көз жасы, жартас, қарағай, мөлдір.
В оқушы: Тірек сөздер арқылы сөйлемдер құрастырады. Берілген иллюстрацияларды салыстыра сипаттайды.
С (дарынды) оқушы: Берілген иллюстрацияларды сипаттап, өз пікірін білдіреді.
Қатысушылар дөңгелене отырып, кезекпен бірден жетіге дейін санайды. Жеті санын айтатын адам «Жеті» деудің орнына, орнынан тұрып, «Мен таптым» деп айтуы керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады Шайтанкөл
қоршаған. А (ЕБҚ) оқушы: берілген тірек сөздер арқылы сөйлем құрастырады. В оқушы: тірек сөздер мен суреттерді байланыстара айтады. С (дарынды) оқушы: толық жауап береді. Қосымша ақпарат айтады. Барлық оқушыларға ортақ сұрақтар берілген. Тақтадағы лупаны баса отырып, сұрақтарға жауап береміз;
-Шайтанкөл қай жерде орналасқан? - Көлді не қоршаған? - Оның суы қандай? - Судың түбі қандай? А (ЕБҚ) оқушы: сөзбен бастап, басқа оқушылар қолдап , сөз тіркесімен жауап береді. В оқушы: сөз тіркесінен бастап, А деңгейлі оқушыларға сөйлеммен жеткізуге қолдау алады С (дарынды) оқушы: А және В деңгейлі оқушыларға қолдау көрсету мақсатта, толықтырып отырады, өз пікірін білдіреді. Қорытынды. Табиғатымызды қорғап, аялауымыз керек. А (ЕБҚ) оқушы: өткен тірек сөздер бойынша сұрақ құрастырады. В оқушы: тірек сөздер мен суреттерді байланыстара отырып сұрақ құрастырады. Жауап береді. С (дарынды) оқушы: Сұрақтар құрастырып, қосымша ақпаратпен жауап береді. Өз пікірін білідреді.
Мақсаты: алған білімін жүйелеу, қорыту; |
Тамаша, балалар! Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Сұрақты түсінеді. Сұраққа толық жауап береді. Жарайсыңдар! -Дескриптор : Тірек сөздерді қолданады; -Тақырыпты болжайды; Жарайсыз! Жаңа сөздерді сабақ барысында жаттап алуға тырысады. Дескриптор: -тірек сөздерді пайдаланады - иллюстрацияларды сипаттайды; -иллюстрацияларды салыстырады -өз пікірін білдіреді; Жарйсыңдар! Дескриптор: -тірек сөздерді дұрыс пайдаланады; -Шайтанкөл туралы сипаттайды; Жарайсыңдар! Жетондар арқылы бағалайды. Бағалау шкаласын жетонды санау арқылы жылжытып отырады. Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді. -қоршған ортамен байланыстырады; Өткен тақырыпты еске түсіреді. |
Әуен, ,ойын
Карточка, интерактивті тақта.
Пазл, интер белсенді тақта, пазлдағы тірек сөздер;
сөздік дәптер, тақта, қалам , суреттер Интербелсенді тақта, тірек сөздер, сурет, мұғалімді тыңдайды (мәтінді екі рет оқиды) Оқулық: қазақ тілі мен әдебиеті Бәйшешек 5 сынып.2-бөлім. Баспа:Көкжиек-горизонт -113 бет . Жағымды әуен. https://youtu.be/gquKiuIEihU Сурет, тақта, дәптер, Тақта, сурет, слайд.
Кері байланыс |
|||||||||||||||||
|
Қосымша материалдар |
||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру «Сұрақ-жауап» әдісі |
|
|||||||||||||||
|
«Лупа» әдісі -Шайтанкөл қай жерде орналасқан? - Көлді не қоршаған? - Оның суы қандай? - Судың түбі қандай? |
|
|||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал орнату; |
|
|||||||||||||||
|
«Пазл» әдісі |
|
|||||||||||||||
|
«Кері байланыс хаты» әдісі Оқушыларға хат сұрақтарымен жіберіледі. Олар кері байланыс жасайды. |
|
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Шайтанкөл - ғажайып құбылыс.
Ашық сабақ Шайтанкөл - ғажайып құбылыс.
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Шайтанкөл – ғажайып құбылыс»
|
Бөлім: |
Ұлы Дала табиғаты |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Күлмағамбетова Гүлжазира Серікқалиқызы |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шайтанкөл – ғажайып құбылыс |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.1Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау; 5.2.6.1 Тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: тақырыпты тірек сөздер арқылы болжап, иллюстрацияларды сипаттайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тірек сөздермен сөйлем құрастырып, иллюстрацияларды салыстыра сипаттайды. Кейбір оқушылар орындай алады: құралған сөйлемдермен иллюстрацияны сипаттап, мәтінге өз көзқарасын білдіреді. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжайды; Тірек сөздерді дұрыс қолданады; Иллюстрацияларды сипаттайды; |
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут Психологиялық ахуал орнату 2 минут Үй тапсырмасын тексеру 5 минут Жаңа білім 4 минут Тыңдалым алды тапсырмасы: 5 минут Сабақтың ортасы Тыңдалым кезеңі тапсырмасы 10 минут Сергіту сәті 3 минут Тыңдалымнан кейінгі тапсырма 7 минут Сабақтың соңы 6 минут Үйге тапсырма: Рефлексия 2 минут |
Оқушылармен амандасып,түгендеу. «Жүректен жүрекке» ойын барысын түсіндіреді. Мақсаты: ынтымақтастық атмосфераны құру. «Сұрақ – жауап» әдісі -Үйге не тапсырма берілді? Үй тапсырмасын тексерейік. Тапсырма: мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңіз. (3 ұпай) Миға шабуыл (тақырыпты болжау «Пазл» әдісі Оқушылар жаңа тақырыпты тірек сөздер арқылы болжайды.
Сабақтың мақсаты: тірек сөздер арқылы тақырыпты болжап, иллюстрацияларды сипаттаймыз; Сөздік жұмысы «Жылдам жаттау» әдісі. Әдеттегідей сөздікпен жұмыс жасаймыз. Берілген жаңа сөздерді бірнеше рет үздіксіз оқи отыра, есте сақтаймыз; Жарайсыңдар, балалар! Ал, кеттік! 1-тапсырма «Иллюстрация» әдісі Тыңдалым. Мәтінді екі рет тыңдайды. Берілген тірек сөздермен тақырыпты болжайды. Иллюстрацияны сипаттайды. Тірек сөздер: тау басы, жоңғар шабуылы, көз жасы, жартас, қарағай, мөлдір.
Міне, қызық!Қазақстанда көл көп. Сол
көлдердің ішіндегі ең кереметі- Шайтанкөл. Көл «Бұғылы»деген таудың
басында жатыр. Шайтанкөлдің жағасында гранитті жартас пен қарағайлы
орман бар. Көл 1200 метр биіктікте орналасқан. Көлдің ұзындығы-62 ,
ені-40 метр. Суы мөлдір, таза. Судың түбі-тас. Көлді хош иісті
қарағай орманы
қоршаған. «Мен таптым» әдісі. 2-тапсырма Айтылым. Тірек сөздерді суреттердің орнына қойып, сөйлемдерді толықтырып айтамыз; Тірек сөздер: тау шыңы, жартас, қарағай Функционалдық сауттылыққа құрылған тапсырма «ЛУПА» Әдісі 3-тапсырма Тақтада көрсетілген сұраққа жауап беріңіз, иллюстрацияны сипаттаймыз. қоршаған ортамен байланыстырып аяқтаймыз; Функционалдық сауттылыққа құрылған тапсырма Берілген тапсырманы тыңғылықты орындауға тырысыңыз. Сұрақтарды құрастырыңыз; «Кері байланыс хаты» Оқушыларға хат сұрақтарымен жіберіледі. Олар кері байланыс жасайды. - |
Мұғаліммен амандасады, сыныпта жоқ оқушыларды айтады. Оқушалар шеңбер болып тұрып, бір-біріне тілектер айтып, жақсы атмосфераны жасайды. Әуен қосылады. Оқушылар карточкадғы сұраққа жауап береді. Тақтада кестеде дұрыс жауап көрсетіледі. Оқушылар өз парақшаларындағы жауапты тексереді
Оқушыларға тақтада көрсетілген пазлдағы тірек сөздерді пайдалану арқылы тақырыпты болжайды.
Ықтимал жауаптар:
Жаңа сөздерді мұғалімнің қолдауымен түсінеді, үйренеді. Өздігінен қайталайды. Тақтада жаңа сөздер мен суреттер тұрады. Жаңа сөздер: Тау басы
Жартас
Қарағай
Мөлдір
Жоңғар
шабуылы Шайқасады
Көз жасы
А (ЕБҚ) оқушы: Берілген иллюстрацияны тірек сөздер арқылы сипаттайды. Тірек сөздер: тау басы, жоңғар шабуылы, көз жасы, жартас, қарағай, мөлдір.
В оқушы: Тірек сөздер арқылы сөйлемдер құрастырады. Берілген иллюстрацияларды салыстыра сипаттайды.
С (дарынды) оқушы: Берілген иллюстрацияларды сипаттап, өз пікірін білдіреді.
Қатысушылар дөңгелене отырып, кезекпен бірден жетіге дейін санайды. Жеті санын айтатын адам «Жеті» деудің орнына, орнынан тұрып, «Мен таптым» деп айтуы керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады Шайтанкөл
қоршаған. А (ЕБҚ) оқушы: берілген тірек сөздер арқылы сөйлем құрастырады. В оқушы: тірек сөздер мен суреттерді байланыстара айтады. С (дарынды) оқушы: толық жауап береді. Қосымша ақпарат айтады. Барлық оқушыларға ортақ сұрақтар берілген. Тақтадағы лупаны баса отырып, сұрақтарға жауап береміз;
-Шайтанкөл қай жерде орналасқан? - Көлді не қоршаған? - Оның суы қандай? - Судың түбі қандай? А (ЕБҚ) оқушы: сөзбен бастап, басқа оқушылар қолдап , сөз тіркесімен жауап береді. В оқушы: сөз тіркесінен бастап, А деңгейлі оқушыларға сөйлеммен жеткізуге қолдау алады С (дарынды) оқушы: А және В деңгейлі оқушыларға қолдау көрсету мақсатта, толықтырып отырады, өз пікірін білдіреді. Қорытынды. Табиғатымызды қорғап, аялауымыз керек. А (ЕБҚ) оқушы: өткен тірек сөздер бойынша сұрақ құрастырады. В оқушы: тірек сөздер мен суреттерді байланыстара отырып сұрақ құрастырады. Жауап береді. С (дарынды) оқушы: Сұрақтар құрастырып, қосымша ақпаратпен жауап береді. Өз пікірін білідреді.
Мақсаты: алған білімін жүйелеу, қорыту; |
Тамаша, балалар! Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Сұрақты түсінеді. Сұраққа толық жауап береді. Жарайсыңдар! -Дескриптор : Тірек сөздерді қолданады; -Тақырыпты болжайды; Жарайсыз! Жаңа сөздерді сабақ барысында жаттап алуға тырысады. Дескриптор: -тірек сөздерді пайдаланады - иллюстрацияларды сипаттайды; -иллюстрацияларды салыстырады -өз пікірін білдіреді; Жарйсыңдар! Дескриптор: -тірек сөздерді дұрыс пайдаланады; -Шайтанкөл туралы сипаттайды; Жарайсыңдар! Жетондар арқылы бағалайды. Бағалау шкаласын жетонды санау арқылы жылжытып отырады. Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді. -қоршған ортамен байланыстырады; Өткен тақырыпты еске түсіреді. |
Әуен, ,ойын
Карточка, интерактивті тақта.
Пазл, интер белсенді тақта, пазлдағы тірек сөздер;
сөздік дәптер, тақта, қалам , суреттер Интербелсенді тақта, тірек сөздер, сурет, мұғалімді тыңдайды (мәтінді екі рет оқиды) Оқулық: қазақ тілі мен әдебиеті Бәйшешек 5 сынып.2-бөлім. Баспа:Көкжиек-горизонт -113 бет . Жағымды әуен. https://youtu.be/gquKiuIEihU Сурет, тақта, дәптер, Тақта, сурет, слайд.
Кері байланыс |
|||||||||||||||||
|
Қосымша материалдар |
||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру «Сұрақ-жауап» әдісі |
|
|||||||||||||||
|
«Лупа» әдісі -Шайтанкөл қай жерде орналасқан? - Көлді не қоршаған? - Оның суы қандай? - Судың түбі қандай? |
|
|||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал орнату; |
|
|||||||||||||||
|
«Пазл» әдісі |
|
|||||||||||||||
|
«Кері байланыс хаты» әдісі Оқушыларға хат сұрақтарымен жіберіледі. Олар кері байланыс жасайды. |
|
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















