Қысқа мерзімді жоспар
|
Мектеп атауы: |
|
||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||||||
|
Мерзімі: |
|
||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|||||||||||
|
Пән: |
Қазақ тлі мен әдебиеті |
||||||||||||
|
Бөлім: |
«Ұлы дала табиғаты» |
||||||||||||
|
Тақырып: |
Шайтанкөл – ғажайып құбылыс |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау 5.3.6.1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||||||||||
|
Ойлау деңгейі: |
Білу, түсіну, талдау |
||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы (7-8 мин)
|
Психалогиялық ахуал: “Сәлемдесу” ойыны Бір, екі ,үш Сынып іші тып-тыныш Жалқаулықты тастаймыз Сабақты біз бастаймыз. Тілек шеңбері. Оқушылар шеңберде тұрып, бірі –біріне тілек тілейді |
Іс-әрекет арқылы көрсетіп, амандасады |
Мұғалімнің кері байланысы: “О, Керемет! Жарайсыңдар! |
Тілек айту «Жүректен – жүрекке»
|
|||||||||
|
“Сәйкестік тап ” ойыны. (үй тапсырмасын тексеру) Ребуста берілген Қазақстанның жерлерін айтады.
|
Ойын арқылы сәйкестікті табады. |
Мұғалімнің кері байланысы: “О, Керемет! Жарайсыңдар! |
|||||||||||
|
Сабақ ортасы
7 минут
2 минут
6 минут
3 минут
|
Тақырыпқа кіріспе. СЖ.
1-тапсырма «ТКО» (тыңдау, көру, орындау) әдісі Тыңдалым. Видео көру
|
Видеоны көреді. Мұқият тыңдап сұрақтарға жауап береді.
Берілген суреттерді негізге ала отырып сұрақтарға толық жауап беруге тырысады. |
Дескриптор: -Мәтінді түсініп тыңдайды; -Қандай көл болғанын анықтайды;
|
Видеоматериал
Сурет
|
|||||||||
|
Жаңа сөздермен таныстыру Тау басы верхушка гор Жартас – скала Қарағай - сосна Мөлдір- прозрачный Биіктік- высота Жоңғар шабуылы – джунгарское ношествие Шайқасады- сражаються Құдай - бог Сыйынады - моляться Қорғайтын- защищает
Жаңа сөздер бойынша жұмыс «Торт» әдісі Әрбір бөлікке сөздер жасырылады, сол сөздерді аударып, сөз тіркесін құрасытру қажет
|
Жаңа сөздермен танысады
Жаңа сөздердің аудармасын айтып, сөз тіркесін құрастырады |
|
Торт бөліктері
|
||||||||||
|
ЖЖ. 2- тапсырма Оқылым
Міне, қызық! Қазақстанда көл көп. Сол
көлдердің ішіндегі ең кереметі- Шайтанкөл. Көл «Бұғылы» деген
таудың басында жатыр. Шайтанкөлдің жағасында гранитті жартас пен
қарағайлы орман бар. Көл 1200 метр биіктікте орналасқан. Көлдің
ұзындығы - 62 , ені - 40 метр. Суы мөлдір, таза. Судың түбі-тас.
Көлді хош иісті қарағай орманы
қоршаған.
Кестені толықтырыңыз
|
Мәтнді оқиды
Кестені толықтырады
|
ОД. Қолдану, талдау Бағалау критерийі: Мәтінді түсніп оқиды
Дескриптор: -топта кестені толтырады; -өмірден мысал келтіреді, дәлелдейді; .
ҚБ. Мұғалімнің кері байланысы: “О, Керемет! Жарайсың!” |
Оқулық 113 бет 3- тапсырма
Кесте
|
||||||||||
|
3 минут
|
Сергіту сәті: “Шайтанкөл” ойыны Әрбір әріпке басталатын сөз айтуы керек Ш А Й Т А Н К Ө Л
|
Сол әріпке басталатын кез келген қазақша сөз айтулары қажет |
ҚБ. ҚБ. Мұғалімнің кері байланысы: “О, Керемет! Жарайсың!” |
Әріптер |
|||||||||
|
5 минут
|
3- тапсырма Жазылым Суреттің орнына сөздерді қойып жаз
|
Суреттің орнына сөздерді қойып жазады.
|
Дескриптор:
|
А4 парағы
|
|||||||||
|
Сабақ соңы (5-6 мин)
|
Кері байланыс: “Мерси” әдісі Бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін анықтау мақсатында балалар дұрыс немесе бұрыс деп жауап береді. Виктооиналық ойын . 1 Шайтанкөл «Бұғылы» деген таудың басында жатыр. 2. Шайтанкөлді гранитті жартас пен қарағайлы орман қоршаған. 3. Көл 1200 метрлік биіктікте орналасқан. 4. Суы мөлдір, таза. 5. Судың түбі – тас 6. Көлдің ұзындығы – 62 метр, ені – 40 метр 7. Көлдің жағасында хош иісті қарағай орманы бар.
|
Сұрақтарға жауап береді
|
Мұғалімнің кері байланысы: “Ваууу!Супер!” |
|
|||||||||
|
Рефлексия: “Қоштасу” ойыны Мұғалімнің кері байланысы |
Іс-әрекет арқылы көрсетіп, қоштасады
|
Мұғалім оқушыларды бағалайды. |
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Шайтанкөл ғадайып құбылыс
Ашық сабақ Шайтанкөл ғадайып құбылыс
Қысқа мерзімді жоспар
|
Мектеп атауы: |
|
||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||||||
|
Мерзімі: |
|
||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|||||||||||
|
Пән: |
Қазақ тлі мен әдебиеті |
||||||||||||
|
Бөлім: |
«Ұлы дала табиғаты» |
||||||||||||
|
Тақырып: |
Шайтанкөл – ғажайып құбылыс |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау 5.3.6.1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||||||||||
|
Ойлау деңгейі: |
Білу, түсіну, талдау |
||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы (7-8 мин)
|
Психалогиялық ахуал: “Сәлемдесу” ойыны Бір, екі ,үш Сынып іші тып-тыныш Жалқаулықты тастаймыз Сабақты біз бастаймыз. Тілек шеңбері. Оқушылар шеңберде тұрып, бірі –біріне тілек тілейді |
Іс-әрекет арқылы көрсетіп, амандасады |
Мұғалімнің кері байланысы: “О, Керемет! Жарайсыңдар! |
Тілек айту «Жүректен – жүрекке»
|
|||||||||
|
“Сәйкестік тап ” ойыны. (үй тапсырмасын тексеру) Ребуста берілген Қазақстанның жерлерін айтады.
|
Ойын арқылы сәйкестікті табады. |
Мұғалімнің кері байланысы: “О, Керемет! Жарайсыңдар! |
|||||||||||
|
Сабақ ортасы
7 минут
2 минут
6 минут
3 минут
|
Тақырыпқа кіріспе. СЖ.
1-тапсырма «ТКО» (тыңдау, көру, орындау) әдісі Тыңдалым. Видео көру
|
Видеоны көреді. Мұқият тыңдап сұрақтарға жауап береді.
Берілген суреттерді негізге ала отырып сұрақтарға толық жауап беруге тырысады. |
Дескриптор: -Мәтінді түсініп тыңдайды; -Қандай көл болғанын анықтайды;
|
Видеоматериал
Сурет
|
|||||||||
|
Жаңа сөздермен таныстыру Тау басы верхушка гор Жартас – скала Қарағай - сосна Мөлдір- прозрачный Биіктік- высота Жоңғар шабуылы – джунгарское ношествие Шайқасады- сражаються Құдай - бог Сыйынады - моляться Қорғайтын- защищает
Жаңа сөздер бойынша жұмыс «Торт» әдісі Әрбір бөлікке сөздер жасырылады, сол сөздерді аударып, сөз тіркесін құрасытру қажет
|
Жаңа сөздермен танысады
Жаңа сөздердің аудармасын айтып, сөз тіркесін құрастырады |
|
Торт бөліктері
|
||||||||||
|
ЖЖ. 2- тапсырма Оқылым
Міне, қызық! Қазақстанда көл көп. Сол
көлдердің ішіндегі ең кереметі- Шайтанкөл. Көл «Бұғылы» деген
таудың басында жатыр. Шайтанкөлдің жағасында гранитті жартас пен
қарағайлы орман бар. Көл 1200 метр биіктікте орналасқан. Көлдің
ұзындығы - 62 , ені - 40 метр. Суы мөлдір, таза. Судың түбі-тас.
Көлді хош иісті қарағай орманы
қоршаған.
Кестені толықтырыңыз
|
Мәтнді оқиды
Кестені толықтырады
|
ОД. Қолдану, талдау Бағалау критерийі: Мәтінді түсніп оқиды
Дескриптор: -топта кестені толтырады; -өмірден мысал келтіреді, дәлелдейді; .
ҚБ. Мұғалімнің кері байланысы: “О, Керемет! Жарайсың!” |
Оқулық 113 бет 3- тапсырма
Кесте
|
||||||||||
|
3 минут
|
Сергіту сәті: “Шайтанкөл” ойыны Әрбір әріпке басталатын сөз айтуы керек Ш А Й Т А Н К Ө Л
|
Сол әріпке басталатын кез келген қазақша сөз айтулары қажет |
ҚБ. ҚБ. Мұғалімнің кері байланысы: “О, Керемет! Жарайсың!” |
Әріптер |
|||||||||
|
5 минут
|
3- тапсырма Жазылым Суреттің орнына сөздерді қойып жаз
|
Суреттің орнына сөздерді қойып жазады.
|
Дескриптор:
|
А4 парағы
|
|||||||||
|
Сабақ соңы (5-6 мин)
|
Кері байланыс: “Мерси” әдісі Бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін анықтау мақсатында балалар дұрыс немесе бұрыс деп жауап береді. Виктооиналық ойын . 1 Шайтанкөл «Бұғылы» деген таудың басында жатыр. 2. Шайтанкөлді гранитті жартас пен қарағайлы орман қоршаған. 3. Көл 1200 метрлік биіктікте орналасқан. 4. Суы мөлдір, таза. 5. Судың түбі – тас 6. Көлдің ұзындығы – 62 метр, ені – 40 метр 7. Көлдің жағасында хош иісті қарағай орманы бар.
|
Сұрақтарға жауап береді
|
Мұғалімнің кері байланысы: “Ваууу!Супер!” |
|
|||||||||
|
Рефлексия: “Қоштасу” ойыны Мұғалімнің кері байланысы |
Іс-әрекет арқылы көрсетіп, қоштасады
|
Мұғалім оқушыларды бағалайды. |
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















