Тақырыбы: Өрнектер
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Өрнектердің түрлері жайындағы түсініктерді тиянақтау. Санды
және әріпті өрнек туралы түсінік беру.
Дамытушылығы: Оқушылардың ойлау,есте сақтау және шығармашылық қабі-
леттерін дамыту.
Тәрбиелілігі: Шапшаңдыққа, әдептілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар: Компьютер,үнтаспа,суреттер,сөзжұмбақ,ойындар,асық,сан-
дықша,қалта.
Түрі: ойын сабақ.
Әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап,әңгімелесу.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге.
ІІ.Өткенді пысықтау.
Математикалық диктант.
5+4, 8-4, 5+5, 10-5, 6-3, 4+4.
9, 4, 10, 5, 3, 8.
ІІІ.Жаңа сабақ.
1.Көктем суреттері (слаид).
-
Көктем мезгілдерін ата (наурыз,сәуір,мамыр)
-
Көктемде қандай өзгерістер,мейрамдар болады?
(Күн жылынады,қар ериді,малдар төлдейді,құстар келеді,гүлдер өседі,ағаштар бүршік жарады, т.б.)
(8 наурыз-Аналар мейрамы, 22 наурыз- Ұлыстың ұлы күні(жаңа жыл)).
Бүгінгі сабағымызда көктемде болатын өзгерістер мен мейрамдарды атап өтеміз.
Сендер сабаққа жақсы қатыссаңдар, сандықшаның ішіндегі сыйлыққа ие боласың- дар. Ал енді жаңа сабағымыз «Санды және әріпті өрнектер».
2.Мұғалімнің түсіндірмесі.
![]()
5+2 10-5 3-2 4+4 2+2 а+2
10-2 санды 10-а
әріпті
7-5 өрнектер с+5 өрнектер
Өрнектер 10-0 а-0
Әріпті өрнектің мәнін бірден таба алмаймыз. 10-а,а=2 болғанда 10-2=8.
3.Оқулықпен жұмыс.
1.Құстарға ұя жасау.(тақпақ айту).
№2 Санды өрнектерді оқы.Мәндерін табу:
4+2=6 8+2=10 3+3=6 5+3=8
7-2=5 9-2=7 7-3=4 9-3=6
а)Сөзжұмбақ шешу.
|
қ |
о |
с |
у |
|
|
а |
п |
т |
а |
|
|
а |
р |
т |
ы |
қ |
|
т |
о |
ғ |
ы |
з |
1.Төрт амалдың бірі.
2.7 күн.
3.«Кем» сөзіне қарама-қарсы.
4.Ең үлкен бір таңбалы сан.
2.Төлдерді күту(тақпақ айту).
№3 Әріпті өрнектердің мәнін табу.
а-3,а=3 3-3=0 10-а, а=3 10-3=7 7-а, а=3 7-3=4
а= 4,4-3=1 а=4, 10-4=6 а=4, 7-4=3
а=5, 5-3=2 а=5, 10-5=5 а=5, 7-5=2
Ойын: «Кім жылдам?»
Көлден ұшты жеті қаз, Алшаға кеп,күнара
Қайтып қонды екі қаз, Қонушы еді бір ара.
Қонбады оның нешеуі? Бүгін тоғыз туысын,
Кәне,кім тез шешеді? (5) Ертіп келді бұл ара.
Сонда бүгін алшаға,
Келіп қонды қанша ара?
4 жұмыртқа 4 минутта піседі.Бір жұмыртқа пісу үшін неше минут уақыт керек?(4минут)
3.Аналар мейрамын қарсы алу(тақпақ айту)
№ 4 Қайсысы есеп? Есепті шығар.
5+2 сандарының қосындысының мәні неге тең? Бұл-қосынды.
Аулада 5
тауық және одан 2-еуі артық балапан жүр.Аулада неше балапан
жүр?
Бұл-есеп. Шарты,сұрағы,шешуі,жауабы бар.
Т
ауық-5
Ш: 5+2=7
Балапан-? 2-еуі артық Ж/бы: 7 балапан
Сергіту сәті. Ән: «Есеп сабағы».
4.Наурыз тойын қарсы алу(тақпақ).
а) «Асық ойыны»
1.10-ға дейін тура және кері сана.
2.Ең үлкен екі таңбалы сан (10)
3.Азайтудың компоненттерін ата.
4. 1кг темір мен 1кг мақтаның қайсысы ауыр?(бірдей).
5.а-5,с+3 қандай өрнектер?

ә) «Дүкен» ойыны (есеп шығарып, ұлттық киімдер сатып алу).
б) Ребус шешу.

ІҮ.Сабақты бекіту:
Ойын: «Қай үйде тұрады?»(Санды және әріпті өрнектерді үйлеріне кіргізу).
3+3 4-а 6+с 5+5
ҮІ.Үйге: №6, 170-бет. Кесте жаттау.
ҮІІ.Бағалау(сандықшадағы гүлдермен )
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Санды және әріпті өрнектер"
Ашық сабақ "Санды және әріпті өрнектер"
Тақырыбы: Өрнектер
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Өрнектердің түрлері жайындағы түсініктерді тиянақтау. Санды
және әріпті өрнек туралы түсінік беру.
Дамытушылығы: Оқушылардың ойлау,есте сақтау және шығармашылық қабі-
леттерін дамыту.
Тәрбиелілігі: Шапшаңдыққа, әдептілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар: Компьютер,үнтаспа,суреттер,сөзжұмбақ,ойындар,асық,сан-
дықша,қалта.
Түрі: ойын сабақ.
Әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап,әңгімелесу.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге.
ІІ.Өткенді пысықтау.
Математикалық диктант.
5+4, 8-4, 5+5, 10-5, 6-3, 4+4.
9, 4, 10, 5, 3, 8.
ІІІ.Жаңа сабақ.
1.Көктем суреттері (слаид).
-
Көктем мезгілдерін ата (наурыз,сәуір,мамыр)
-
Көктемде қандай өзгерістер,мейрамдар болады?
(Күн жылынады,қар ериді,малдар төлдейді,құстар келеді,гүлдер өседі,ағаштар бүршік жарады, т.б.)
(8 наурыз-Аналар мейрамы, 22 наурыз- Ұлыстың ұлы күні(жаңа жыл)).
Бүгінгі сабағымызда көктемде болатын өзгерістер мен мейрамдарды атап өтеміз.
Сендер сабаққа жақсы қатыссаңдар, сандықшаның ішіндегі сыйлыққа ие боласың- дар. Ал енді жаңа сабағымыз «Санды және әріпті өрнектер».
2.Мұғалімнің түсіндірмесі.
![]()
5+2 10-5 3-2 4+4 2+2 а+2
10-2 санды 10-а
әріпті
7-5 өрнектер с+5 өрнектер
Өрнектер 10-0 а-0
Әріпті өрнектің мәнін бірден таба алмаймыз. 10-а,а=2 болғанда 10-2=8.
3.Оқулықпен жұмыс.
1.Құстарға ұя жасау.(тақпақ айту).
№2 Санды өрнектерді оқы.Мәндерін табу:
4+2=6 8+2=10 3+3=6 5+3=8
7-2=5 9-2=7 7-3=4 9-3=6
а)Сөзжұмбақ шешу.
|
қ |
о |
с |
у |
|
|
а |
п |
т |
а |
|
|
а |
р |
т |
ы |
қ |
|
т |
о |
ғ |
ы |
з |
1.Төрт амалдың бірі.
2.7 күн.
3.«Кем» сөзіне қарама-қарсы.
4.Ең үлкен бір таңбалы сан.
2.Төлдерді күту(тақпақ айту).
№3 Әріпті өрнектердің мәнін табу.
а-3,а=3 3-3=0 10-а, а=3 10-3=7 7-а, а=3 7-3=4
а= 4,4-3=1 а=4, 10-4=6 а=4, 7-4=3
а=5, 5-3=2 а=5, 10-5=5 а=5, 7-5=2
Ойын: «Кім жылдам?»
Көлден ұшты жеті қаз, Алшаға кеп,күнара
Қайтып қонды екі қаз, Қонушы еді бір ара.
Қонбады оның нешеуі? Бүгін тоғыз туысын,
Кәне,кім тез шешеді? (5) Ертіп келді бұл ара.
Сонда бүгін алшаға,
Келіп қонды қанша ара?
4 жұмыртқа 4 минутта піседі.Бір жұмыртқа пісу үшін неше минут уақыт керек?(4минут)
3.Аналар мейрамын қарсы алу(тақпақ айту)
№ 4 Қайсысы есеп? Есепті шығар.
5+2 сандарының қосындысының мәні неге тең? Бұл-қосынды.
Аулада 5
тауық және одан 2-еуі артық балапан жүр.Аулада неше балапан
жүр?
Бұл-есеп. Шарты,сұрағы,шешуі,жауабы бар.
Т
ауық-5
Ш: 5+2=7
Балапан-? 2-еуі артық Ж/бы: 7 балапан
Сергіту сәті. Ән: «Есеп сабағы».
4.Наурыз тойын қарсы алу(тақпақ).
а) «Асық ойыны»
1.10-ға дейін тура және кері сана.
2.Ең үлкен екі таңбалы сан (10)
3.Азайтудың компоненттерін ата.
4. 1кг темір мен 1кг мақтаның қайсысы ауыр?(бірдей).
5.а-5,с+3 қандай өрнектер?

ә) «Дүкен» ойыны (есеп шығарып, ұлттық киімдер сатып алу).
б) Ребус шешу.

ІҮ.Сабақты бекіту:
Ойын: «Қай үйде тұрады?»(Санды және әріпті өрнектерді үйлеріне кіргізу).
3+3 4-а 6+с 5+5
ҮІ.Үйге: №6, 170-бет. Кесте жаттау.
ҮІІ.Бағалау(сандықшадағы гүлдермен )
шағым қалдыра аласыз













