Қысқа мерзімді сабақ жоспары №3 Математика 5 сынып
Тексерілді:
|
Бөлім: |
Мәтінді есептер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Назирханова Комила Кадирхановна |
||||
|
Күні: |
14.01.2026 ж |
||||
|
Сынып: 5 «в» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.5.1.4 санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды шығармашылық қабілеттерін жетілдіру және олардың есептермен қатесіз жұмыс істей білу дағдыларын одан әрі дамыта білу; |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: Заң және ТәртіпЗаң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады. Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады. Бірлік: топтық жұмыс барысында ортақ мақсатқа жету үшін өз үлесін қосып, әрбір қатысушының еңбегін құрметтейді. Ынтымақ: бір-біріне қолдау көрсетіп, ойларын еркін бөлісіп, пікірталаста өзара түсіністік пен сыйластық танытады |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Ж -сабақтың мақсатымен таныстырып, өткен сабақтың үй жұмысын «Көршіңмен ауыс» әдісі арқылы тексеру |
Оқушылар көңіл күйлерін көтеріп орындарына жайғасады. Кезекші оқушы үй жұмысын жауабын айтады қалған оқушылар қасында отырған көршісімен дәптерін ауысып есептің жауабын тексереді. |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне |
|
|
5 минут |
Миға шабұл «Балық аулау» әдісі арқылы оқушыларға өткен тақырыптарды еске түсіру Бөлшек неше түрге бөлінеді? Натурал сан дегеніміз не? Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырамыз? Жай бөлшектерді қалай көбейтеміз? Санның бөлігін қалай табамыз? Бөлігі бойынша санды қалай табамыз? Бөлімдері бірдей аралас сандарды қалай қосамыз? Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қалай азайтамыз? Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай азайтамыз? Бұрыс бөлшекті аралас санға қалай айналдырамыз? |
оқушылар алдына берілген аквариумнан балық аулайды. Балықтың артындағы сұраққа жауап береді. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет |
Презентация Балықтар
|
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Слайдта тақырып туралы видео көреді және тақырыпты қайталап алады
Кез
келген a санының Мысалы: 15-тің 16-тің Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейтеміз. Бөлігі бойынша санды табу үшін бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке бөлу керек. Мысалы: А)
|
Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, авторы Әбілқасымова |
|
|
Сабақтың Ортасы2 минут |
Топқа бөлу. «Фонарик» әдісі бойынша. Оқушыларға қағаздар таратылады. Кімге қай топ түседі сол топқа барып отырады |
Оқушылар алған кағазды артынан фонарик жағып қай топта екенін біледі |
|
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
|
|
Топпен жұмыс 10 минут |
Тақтада А4 парақтарда есептер тұрады. Оқушыларда 1 мультфильм кейіпкері сүретінің 6 бөлікке бөлінгені болады және тақтадағы есептің жауабы жазылады. |
Оқушылар тақтадағы есепты шығарып жауабын дұрыс табу арқылы мультфильм кейіпкерін табады. Және ол қандай мультфильм кейіпкері екенін айтады. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
А4 парақтары |
|
|
Сергіту сәті 1 минут |
Оқушыларға одноразовый түрлі түсті стакандар таратылады бірдей екі топқа және картичкалар көрсетіледі. Сол картичкада көрсетілгендей етіп стакандарды жинайды қай топ бірінші болады сол топ ұтады |
Оқушы әрекеті: Оқушыларға одноразовый түрлі түсті стакандар таратылады бірдей екі топқа және картичкалар көрсетіледі. Сол картичкада көрсетілгендей етіп стакандарды жинайды қай топ бірінші болады сол топ ұтады |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет |
Түрлі түсті стакандар, қоңырау, картичкалар |
|
|
Жеке жұмыс 4 минут |
Кітаппен жұмыс. №679 Сынып оқушыларының
|
Оқушы әрекеті: Оқушы бөлігі бойынша санды табады |
Бағалау: Жұптық тексеру, "шапалақ әдісі", өзін-өзі бағалау. |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
4 минут |
№680 Оқушылар мектеп
кітапханасындағы кітаптарды түптеуге көмектесті. Олар бірінші күні
түптеуге тиісті барлық кітаптың |
Оқушы әрекеті: Оқушы теңдеу құрады, бөлшек арқылы белгісізді табады. |
Бағалау: "щапалақ әдісі", |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
2 минут |
Сәкен сатып алған
кітабі үшін кассаға 500 тг ақша берді. Кассир оған осы
ақшасының |
Оқушы әрекеті: оқушы санның бөлігін табады. Шыққан санды азайтады. |
"Бес саусақ" әдісі |
Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
2 минут |
№682
Шыны
құрамының |
Оқушы әрекеті: оқушы санның бөлігін табады |
Бағалау: "щапалақ әдісі", |
Оқулық, сызба, дәптер, презентация |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Стикерлер арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:№ 683 |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация |
|
Бөлшек неше түрге
бөлінеді?
Натурал сан дегеніміз не?
Аралас санды бұрыс
бөлшекке қалай
айналдырамыз?
Жай бөлшектерді қалай
көбейтеміз?
Санның бөлігін қалай табамыз?
Бөлігі бойынша санды
қалай табамыз?
Бөлімдері бірдей аралас
сандарды қалай қосамыз?
Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді
қалай азайтамыз?
Бөлімдері бірдей бөлшектерді
қалай азайтамыз?
Бұрыс бөлшекті
аралас санға қалай
айналдырамыз?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Санның бөлігін табу. Бөлігі бойынша санды табу
Ашық сабақ. Санның бөлігін табу. Бөлігі бойынша санды табу
Қысқа мерзімді сабақ жоспары №3 Математика 5 сынып
Тексерілді:
|
Бөлім: |
Мәтінді есептер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Назирханова Комила Кадирхановна |
||||
|
Күні: |
14.01.2026 ж |
||||
|
Сынып: 5 «в» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.5.1.4 санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды шығармашылық қабілеттерін жетілдіру және олардың есептермен қатесіз жұмыс істей білу дағдыларын одан әрі дамыта білу; |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: Заң және ТәртіпЗаң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады. Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады. Бірлік: топтық жұмыс барысында ортақ мақсатқа жету үшін өз үлесін қосып, әрбір қатысушының еңбегін құрметтейді. Ынтымақ: бір-біріне қолдау көрсетіп, ойларын еркін бөлісіп, пікірталаста өзара түсіністік пен сыйластық танытады |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Ж -сабақтың мақсатымен таныстырып, өткен сабақтың үй жұмысын «Көршіңмен ауыс» әдісі арқылы тексеру |
Оқушылар көңіл күйлерін көтеріп орындарына жайғасады. Кезекші оқушы үй жұмысын жауабын айтады қалған оқушылар қасында отырған көршісімен дәптерін ауысып есептің жауабын тексереді. |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне |
|
|
5 минут |
Миға шабұл «Балық аулау» әдісі арқылы оқушыларға өткен тақырыптарды еске түсіру Бөлшек неше түрге бөлінеді? Натурал сан дегеніміз не? Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырамыз? Жай бөлшектерді қалай көбейтеміз? Санның бөлігін қалай табамыз? Бөлігі бойынша санды қалай табамыз? Бөлімдері бірдей аралас сандарды қалай қосамыз? Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қалай азайтамыз? Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай азайтамыз? Бұрыс бөлшекті аралас санға қалай айналдырамыз? |
оқушылар алдына берілген аквариумнан балық аулайды. Балықтың артындағы сұраққа жауап береді. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет |
Презентация Балықтар
|
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Слайдта тақырып туралы видео көреді және тақырыпты қайталап алады
Кез
келген a санының Мысалы: 15-тің 16-тің Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейтеміз. Бөлігі бойынша санды табу үшін бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке бөлу керек. Мысалы: А)
|
Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, авторы Әбілқасымова |
|
|
Сабақтың Ортасы2 минут |
Топқа бөлу. «Фонарик» әдісі бойынша. Оқушыларға қағаздар таратылады. Кімге қай топ түседі сол топқа барып отырады |
Оқушылар алған кағазды артынан фонарик жағып қай топта екенін біледі |
|
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
|
|
Топпен жұмыс 10 минут |
Тақтада А4 парақтарда есептер тұрады. Оқушыларда 1 мультфильм кейіпкері сүретінің 6 бөлікке бөлінгені болады және тақтадағы есептің жауабы жазылады. |
Оқушылар тақтадағы есепты шығарып жауабын дұрыс табу арқылы мультфильм кейіпкерін табады. Және ол қандай мультфильм кейіпкері екенін айтады. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
А4 парақтары |
|
|
Сергіту сәті 1 минут |
Оқушыларға одноразовый түрлі түсті стакандар таратылады бірдей екі топқа және картичкалар көрсетіледі. Сол картичкада көрсетілгендей етіп стакандарды жинайды қай топ бірінші болады сол топ ұтады |
Оқушы әрекеті: Оқушыларға одноразовый түрлі түсті стакандар таратылады бірдей екі топқа және картичкалар көрсетіледі. Сол картичкада көрсетілгендей етіп стакандарды жинайды қай топ бірінші болады сол топ ұтады |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет |
Түрлі түсті стакандар, қоңырау, картичкалар |
|
|
Жеке жұмыс 4 минут |
Кітаппен жұмыс. №679 Сынып оқушыларының
|
Оқушы әрекеті: Оқушы бөлігі бойынша санды табады |
Бағалау: Жұптық тексеру, "шапалақ әдісі", өзін-өзі бағалау. |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
4 минут |
№680 Оқушылар мектеп
кітапханасындағы кітаптарды түптеуге көмектесті. Олар бірінші күні
түптеуге тиісті барлық кітаптың |
Оқушы әрекеті: Оқушы теңдеу құрады, бөлшек арқылы белгісізді табады. |
Бағалау: "щапалақ әдісі", |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
2 минут |
Сәкен сатып алған
кітабі үшін кассаға 500 тг ақша берді. Кассир оған осы
ақшасының |
Оқушы әрекеті: оқушы санның бөлігін табады. Шыққан санды азайтады. |
"Бес саусақ" әдісі |
Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
2 минут |
№682
Шыны
құрамының |
Оқушы әрекеті: оқушы санның бөлігін табады |
Бағалау: "щапалақ әдісі", |
Оқулық, сызба, дәптер, презентация |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Стикерлер арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:№ 683 |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация |
|
Бөлшек неше түрге
бөлінеді?
Натурал сан дегеніміз не?
Аралас санды бұрыс
бөлшекке қалай
айналдырамыз?
Жай бөлшектерді қалай
көбейтеміз?
Санның бөлігін қалай табамыз?
Бөлігі бойынша санды
қалай табамыз?
Бөлімдері бірдей аралас
сандарды қалай қосамыз?
Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді
қалай азайтамыз?
Бөлімдері бірдей бөлшектерді
қалай азайтамыз?
Бұрыс бөлшекті
аралас санға қалай
айналдырамыз?
шағым қалдыра аласыз
ұмыс
түрі:
















