Ашық сабақ Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұр ашық сабақ ЖИ және функционалдық құндылыққа негізделе отырып жасалған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін _______ Г.Ж.Сыдыкова М/д оқу жұмысы жөніндегі орынбасары


АҚКЕМЕР ЖАЛПЫ БІЛІМ БЕРЕТІН ОРТА МЕКТЕБІ

(білім беру ұйымының атауы)


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ


Сабақтың тақырыбы: Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу


Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

Алпысбаев Ерқанат Асқарұлы

Күні:

09.04.2025

Сынып: 5 «б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5. 1. 2. 36 берілген пайызы бойынша санды табу

Сабақтың мақсаты

  • берілген пайызы бойынша санды табады және мәтінді есептерді шығарады.

Құндылық

Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа қолайлы, жақсы көңіл-күй қалыптастыру.


ІІ.Топқа бөлу

«Random Group Generator » әдісі арқылы топқа бөлу

1 топ- «Жеңілдіктер»

2 топ- «Биологиялық пайыз»

3 топ- «Оқушылар үлесі»

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: №1143


Тақырыпты қайталау «wordwall» платформасы

( https://wordwall.net/ru/resource/71431033)

  1. 4 кг алманың 1% неше килограмм?

  2. формулаға қандай мән жетіспейді?

  3. 45 санының 20%-ы?

  4. 75 санының 50%-ы?

  5. Процент бойынша санды табу формуласы?

  6. 10%-і 28-ге тең, қандай сан?

  7. 25%-ы 8 ге тең сан?

  8. Пайыздың өлшем бірлігі қалай жазылады?

  9. 50%-ы 75-ке тең сан?


Оқушылар мұғаліммен амандасады



Мұғалімнің нұсқауымен 3 топқа бөлініп отырады.




Үй тапсырмасын сағат тілі бойынша дәптерлерін алмастырып тексереді




Оқушылар «wordwall» платформасындағы тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді


«Жарайсың!»

«Жақсы!» «Керемет!» сөздерімен марапаттау





Үй тапсырмасы


Дескриптор:

-пайызы бойынша санды табады;

1 балл









«https://www.randomlists.com/team-generator» әдісі арқылы топқа бөлінеді



«wordwall» платформасы

Сабақтың ортасы








10 минут













10 минут

























12 минут







ІV. Тапсырмалар

Жеке жұмыс

Оқушылардың әрқайсысы есептер жасырынған қағазды таңдап алады

Формуланы пайдаланып проценті бойынша шаманы табады:

  1. 12 % -і 18 м-ге тең; 75 м-ге тең;

  2. 8 %-і 5,6 кг-ға тең; 4 кг-ға тең

  3. 15 %-і 12 см-ге тең; 2,7 см-ге тең;

  4. 24 %-і 9,6 т-ға тең; 42 т-ға тең;

  5. 35 %-і 21 км-ге тең; 11,2 км-ге тең;

  6. 75 %-і 15 ц-ге тең; 90 ц-ге тең;



Жұптық жұмыс «Жұмбақ конверт» әдісі

Әр жұп өздеріне конверт таңдап алып, тапсырмасымен танысады.

Пайызы бойыншы санды (100%-ын) табады:


1)120 саны 15%; 20%; 25%; 30%; 75%; 120% тең;

2)180 саны 15%; 20%; 25%; 30%; 75%; 120% тең;

3)210 саны 15%; 20%; 25%; 30%; 75%; 120% тең;

4)270 саны 15%; 20%; 25%; 30%; 75%; 120% тең;

5)330 саны 15%; 20%; 25%; 30%; 75%; 120% тең;

6)240 саны 15%; 20%; 25%; 30%; 75%; 120% тең;

7)360 саны 15%; 20%; 25%; 30%; 75%; 120% тең;

8)390 саны 15%; 20%; 25%; 30%; 75%; 120% тең;








Топтық тапсырма "Пайыздық пирамида" әдісі

(функционалдық сауаттылық)


«Жеңілдіктер» тобына:

Тапсырма:
? Сен өзіңе ұнайтын смартфон алғың келеді. Бірақ дүкенде әртүрлі жеңілдіктер бар.
? Әр деңгейде жаңа шарт қосылады, ал оқушы алдыңғы нәтижені қолданып есеп шығаруы керек.

1-деңгей: Бастапқы жеңілдік

Смартфонды 15% жеңілдікпен 85 000 тг алдың. Бастапқы бағасы неше тг ?

2-деңгей: Қосымша акция

Сен қосымша 10% жеңілдік алдың. Енді телефон қанша тұрады?

3-деңгей: Салық қосу

Бұл телефонға 5% ҚҚС (қосылған құн салығы) қосылады. Жаңа бағасы қанша?

4-деңгей: Несиеге алу

Егер бұл соманы 12 айға бөліп төлеу керек болса және банк 8% жылдық үстеме қосса, ай сайын қанша төлейсің?

«Биологиялық пайыз» тобына:

? Тапсырма:
? Орманды аумақта ағаштардың табиғи өсуі мен жойылуы туралы есеп.
? Әр деңгейде жаңа экологиялық өзгеріс болады, оқушылар алдыңғы нәтижені қолданып есептеуі керек.

1-деңгей: Ормандағы бастапқы жағдай ?

Ормандар жыл сайын 12%-ы табиғи өсу арқылы көбейеді. 1 жылдан кейінгі ағаш саны 11 200 болды. Бастапқы ағаш саны қанша?

2-деңгей: Өрт салдарынан шығын ?

Өкінішке орай, орман өрті ағаштардың 20%-ын жойды. Енді қанша ағаш қалды?

3-деңгей: Орманды қалпына келтіру ?

Экологтар орманға жаңа көшеттер екті, бұл ормандағы ағаш санын 15%-ға арттырды. Енді қанша ағаш бар?

4-деңгей: Құрғақшылық әсері ☀️

Қатты құрғақшылық салдарынан ағаштардың 8%-ы қурап кетті. Соңында орманда қанша ағаш қалды?




«Оқушылар үлесі» тобына:

? Тапсырма:

? Ақкемер жалпы білім беретін орта мектебіндегі оқушылар санына байланысты есеп.
?Оқушылар алдыңғы нәтижені пайдаланып есептеуі керек.

1-деңгей: Барлық оқушылар саны

Ақкемер жалпы білім беретін орта мектебінің ұл оқушылар саны 183. Барлық оқушылардың 50,6% - ын құрайды. Мектепте неше оқушы бар?

2-деңгей: Озат оқушылардың пайыздық үлесі

Осы оқушылардың 56-сы озат оқушылар. Озат оқушылардың пайыздық үлесін тап.

3-деңгей: Орта буын оқушылар саны

5 «б» сынып оқушылары жалпы орта буын оқушыларының

9,45 %-ы. Егер 5 «б» сыныбында 16 оқушы болса , орта буын оқушылар саны қанша?

4-деңгей: Орта буын оқушыларының пайыздық үлесі

Орта буын оқушыларының 89-ы қыз оқушылар. Орта буындағы қыз және ұл оқушыларының пайыздық үлесі қандай?



Оқушылар берілген тапсырманы орындайды


Жауабы:

  1. 150; 625

  2. 70; 50

  3. 80; 18

  4. 40; 175

  5. 60; 32

  6. 20; 120




Оқушы жұбымен берілген есепті орындайды, тақтамен жұмыс жасайды.







«Жеңілдіктер» тобы:

1-деңгей: Бастапқы жеңілдік

Шешімі:

(85 000 : 0.85)=100 000  теңге

2-деңгей: Қосымша акция

Шешімі:

85000−(85000×0.10)=76500 теңге

3-деңгей: Салық қосу

Шешімі:

76500+(76500×0.05)=80325 теңге

4-деңгей: Несиеге алу

Шешімі:

80325+(80325×0.08)=86751 теңге

86751÷12=7229.25 теңге ай сайын






«Биологиялық пайыз» тобы:

1-деңгей: Ормандағы бастапқы жағдай

Шешімі:

(11 200 : 1,12)=10 000 ағаш

2-деңгей: Өрт салдарынан шығын ?

Шешімі:

11200−(11200×0.20)=8960 ағаш

3-деңгей: Орманды қалпына келтіру?

Шешімі:

8960+(8960×0.15)=10304 ағаш

4-деңгей: Құрғақшылық әсері ☀️

Шешімі:

10304−(10304×0.08)=9480 ағаш








«Оқушылар үлесі» тобы:

1-деңгей: Барлық оқушылар саны

Шешімі:

(183 * 100) : 50,6 ≈362 оқушы

2-деңгей: Озат оқушылардың пайыздық үлесі

Шешімі:

(11200×100) : 362 ≈ 15,5%

3-деңгей: Орта буын оқушылар саны

Шешімі:

(16×100) : 9,45 ≈ 169 оқушы

4-деңгей: Орта буын оқушыларының пайыздық үлесі

Шешімі:

169-89 = 80 (ұл оқушы саны)

(89×100) : 169 ≈ 53% (қыз оқушыларының үлесі)

100% - 53% = 47% (ұл оқушыларының үлесі)



Дескриптор:

-процентті бөлшекпен өрнектейді;

-берілген пайызы бойынша шаманы табады;


2 балл












Дескриптор:

-пайызы бойынша санды табады;

-фигураны дұрыс құрайды;

3 балл
















Дескриптор:

-пайызы бойынша санды табады;

-жеңілдіктен кейінгі бағасын табады;

-салық қосылғаннан кейінгі бағасын табады;

-несие төлемін есептейді;


4 балл








Дескриптор:

-пайыз бойынша санды табады;

-шығыннан кейінгі ағаш санын табады;

-қалпына келтірілген ағаштар санын табады;

-қалған ағаштар санын есептейді;


4 балл













Дескриптор:

-барлық оқушылар санын табады;

-озат оқушыларының пайыздық үлесін есептейді;

-орта буын оқушылар санын табады;

-орта буын оқушыларының пайыздық үлесін есептейді;


4 балл



















































Сабақтың соңы

5 минут











V. Бағалау

Сабақ қорытындысы: әр оқушы «Бәйге» арқылы жинаған балдарын біледі.


Үй тапсырмасы: №1161 (1,2,3)


VІ. Рефлексия:

«Пайыз» әдісі қолданылады


Оқушылар өз жинаған балдарын біліп,

сабақты қорытындылайды.





Оқушылар өз пікірлерімен бөліседі



«100%» - тақырыпты толықтай түсіндім, басқа оқушыларға түсіндіре аламын.

«75%» - жақсы түсіндім.

«50%» – әлі де іздену керекпін.







«Жарайсың!»

«Жақсы!» «Керемет!» сөздерімен марапаттау





















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі