Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Балалар мен үлкендер |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Касимова Арайлым Кубайдоллина |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: 16 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сансызбай Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесінен үзінді |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1.көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау; 7.2.1.1.шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру; |
|
|
Сабақтың мақсаты Ойлау дағдыларының деңгейі |
1.Кейіпкерлердің тұлғалық бейнесін ашады. 2. Шығармадағы кейіпкерлердің бейнесін өзара салыстыра отырып, өмірмен байланыстырады. ЕББҚ бар оқушы (2-топ. Ойлау деңгейі баяу): 1.Топ мүшелерінің қолдауы арқылы басты кейіпкердің образын анықтайды. 2.Жұптық жұмыс барысында жұбының көмегімен кейіпкерлерді салыстырады,тірек сөздер арқылы мұғалімнің көмегімен тапсырмаларды орындайды. Білу, түсіну, қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
І. Сабақтың басы 7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңінде оқушылармен амандасып, сабаққа дайындығын тексереді. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Досымның асыл қасиеті» тренингі Қоржындағы асықтардың түстері бойынша топқа бөлінеді. Алдыңғы білімді тексеру «Хикаяттар картасы» әдісі арқылы шығарма мазмұнын еске түсіру мақсатында берілген үзінділерді бөлімдері бойынша ретімен орналастырып,оқиғаларды әрі қарай баяндаңыз.
Оқушыларға сабақтың тақырыбы,оқу мақсаты айтылады. |
Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады.
Оқушылар өздерінің достарының жақсы қасиеттерін сипаттап береді.
Шығарма үзінділерін бөлімдері бойынша ретімен орналастырып,оқиғаларды баяндайды.
ЕББҚ оқушы: сынып оқушыларының,мұғалімнің қолдауына сүйенеді.
|
ҚБ мұғалім кері байланыс беріп отырады.
Мұғалімнің қолдау сөздері. Жарайсың!Тамаша!Керемет
Дескриптор: -Үзінділерді ретімен орналастырады. -Оқиғаларды әрі қарай баяндайды; |
«Хикаяттар картасы» |
||||||||||||||||||
|
ІІ. Сабақтың ортасы 35 мин.
|
1-тапсырма. Жеке жұмыс. «Конверттегі сұрақтар» әдісі бойынша кейіпкер бейнесін анықтау мақсатында сұрақтарды ұсынады. 1.Шығарма неге «Тәмпіш қара» аталды? 2.Атасы мен әжесі Шаншатайға қандай мінездеме берді? 3.Шығармадағы кейіпкерлерді ата. Шаншатайды әдепті,сыпай, екенін қандай сөздерінен байқадыңдар? 4..Бейсекүл деген кім? 2-тапсырма.Топтық жұмыс. «Менің кейіпкерім» концептуалдық кесте. Шығармадағы кейіпкерлер бейнесін анықтап,кестені толтырыңыз.Сұраққа жауап беріп,мәселелерді анықтаңыз.
3-тапсырма.Жұптық жұмыс. «Венн диаграммасы»әдісі. Берілген эпизодтар бойынша кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме беріңіз.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
ЕББҚ оқушы: Сұрақтар параққа жазылып беріледі.Мұғалімнің көмегіне сүйеніп орындайды.
Оқу сауаттылығы:шығарма мазмұнын түсініп, кейіпкерлердің бейнесін анықтау дағдысы қалыптасады.
2-тапсырманы орындайды. 1-топ.
2-топ.
3-топ.
ЕББҚ оқушы:Топ мүшелерінің қолдауына сүйенеді..1-топ тапсырмасы бойынша кейіпкерлерге қатысты дайын мәліметтерді кестеге орындайды.
Оқу сауаттылығы: оқушылардың ақпаратты анықтау және табу дағдысы дамиды
3-тапсырманы орындайды Кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме беріп, диаграмманы толтырады. Шаншатай Эпизод Ертай
ЕББҚ оқушы (ойлау деңгейі баяу) жұбының көмегімен кейіпкерлерді табады . Кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме беру үшін тірек сөздер беріледі: сабырлы, әдепті,ұқыпты.еңбексүйгіш, өнерге құштар,қызба мінезді,тез ашуланады.
Оқу сауаттылығы: Кейіпкерлердің бейнесін салыстыру арқылы ақпаратты біріктіру және интерпретация дағдысы қалыптасады. |
ҚБ «От шашу» әдісі
Дескриптор: -кейіпкер бейнесін ашады; -сұраққа жауап береді;
ҚБ «Жапондық әдіс»
Дескриптор: -кейіпкерлер іс-әрекетін анықтайды; Кейіпкерлердің ерекшеліктері мен қасиеттерін табады; -мәселені анықтайды;
Дескриптор: -эпизод бойынша кейіпкерлерді табады; -кейіпкерлерді өзара салыстырады;
ҚБ «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі
|
Конверттегі сұрақтар
|
||||||||||||||||||
|
ІІІ. Сабақтың соңы 3 мин. |
Кері байланыс «Зерде » әдісі
|
Оқушылар шығармадан алған ақпараттарды тұжырымдап ,өз жетістігіне баға берді, Білім - тақырып бойынша алған ақпаратым Эмоция - сабақтағы көңіл-күйім Баға- жетістігіме баға Сын -өз бойымда нені дамытам? Идея -маған келген жаңа ой |
|
|
||||||||||||||||||
Ресурстар
Шығармадан үзінділер:
1.Суды кей жерлерінен бөгеп, өзімізше терең көлшік жасап алатынбыз.
2.Сөйтіп, біз орақ басында ұзаққа қармалдық.Енді денеміз суға емес, терге малынды.
3.Ол біраз ойланып барып: «Сен Бейсекүлдің суретін сал»,-деді.
4.Мені көріп, ақырын жымиды. «Балаларға айтпай-ақ қой»,-деді.
5.Айдаладағы кішкентай тапал тамның қасынан мен сұлу атты,әдемі қызды кездестіремін деп ойладым ба екен? Ғажап!
6.Неге екені белгісіз,көз алдыма манағы көрген түсім қайта оралды.Мұның неге есте қалғанына таңым бар.
7.«Бүгін тараңдар!Ертең сөйлейді»,-деп хабарладық.Жұрт осыған да риза болып жөн-жөндеріне кетті.
8.-Жақсылығыңды ұмытпаймын, аға,-деді жыламсырап.
9.Мен Мешітбайға ұқсатып түнде бір молданың суретін салғанмын.Енді соның астына жазуға өлең керек.
Шаншатай Эпизод Ертай
1.Сен жақсы баласың.Мен сені бір көргеннен ұнатып,дос болуға ұйғардым. Сен еріншк те емессің.Бірақ бір ғана түсінбейтінім- сенің мойныңнан келгелі галстук көрмедім.Әлде пионер болудан қорқасың ба?
2.Мына сөз инедей қадалды.Тасқындаған көңілімді басып тастады.
Мен бе мақтаншақ?-дедім тіксініп келіп.-Сен өзің тым әлдекімсің бе?Білдің бе?Мә,қағазың өзіңе...
ұяласың ба?

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Сансызбай Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесінен үзінді 7-сынып
Ашық сабақ Сансызбай Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесінен үзінді 7-сынып
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Балалар мен үлкендер |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Касимова Арайлым Кубайдоллина |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: 16 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сансызбай Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесінен үзінді |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1.көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау; 7.2.1.1.шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру; |
|
|
Сабақтың мақсаты Ойлау дағдыларының деңгейі |
1.Кейіпкерлердің тұлғалық бейнесін ашады. 2. Шығармадағы кейіпкерлердің бейнесін өзара салыстыра отырып, өмірмен байланыстырады. ЕББҚ бар оқушы (2-топ. Ойлау деңгейі баяу): 1.Топ мүшелерінің қолдауы арқылы басты кейіпкердің образын анықтайды. 2.Жұптық жұмыс барысында жұбының көмегімен кейіпкерлерді салыстырады,тірек сөздер арқылы мұғалімнің көмегімен тапсырмаларды орындайды. Білу, түсіну, қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
І. Сабақтың басы 7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңінде оқушылармен амандасып, сабаққа дайындығын тексереді. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Досымның асыл қасиеті» тренингі Қоржындағы асықтардың түстері бойынша топқа бөлінеді. Алдыңғы білімді тексеру «Хикаяттар картасы» әдісі арқылы шығарма мазмұнын еске түсіру мақсатында берілген үзінділерді бөлімдері бойынша ретімен орналастырып,оқиғаларды әрі қарай баяндаңыз.
Оқушыларға сабақтың тақырыбы,оқу мақсаты айтылады. |
Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады.
Оқушылар өздерінің достарының жақсы қасиеттерін сипаттап береді.
Шығарма үзінділерін бөлімдері бойынша ретімен орналастырып,оқиғаларды баяндайды.
ЕББҚ оқушы: сынып оқушыларының,мұғалімнің қолдауына сүйенеді.
|
ҚБ мұғалім кері байланыс беріп отырады.
Мұғалімнің қолдау сөздері. Жарайсың!Тамаша!Керемет
Дескриптор: -Үзінділерді ретімен орналастырады. -Оқиғаларды әрі қарай баяндайды; |
«Хикаяттар картасы» |
||||||||||||||||||
|
ІІ. Сабақтың ортасы 35 мин.
|
1-тапсырма. Жеке жұмыс. «Конверттегі сұрақтар» әдісі бойынша кейіпкер бейнесін анықтау мақсатында сұрақтарды ұсынады. 1.Шығарма неге «Тәмпіш қара» аталды? 2.Атасы мен әжесі Шаншатайға қандай мінездеме берді? 3.Шығармадағы кейіпкерлерді ата. Шаншатайды әдепті,сыпай, екенін қандай сөздерінен байқадыңдар? 4..Бейсекүл деген кім? 2-тапсырма.Топтық жұмыс. «Менің кейіпкерім» концептуалдық кесте. Шығармадағы кейіпкерлер бейнесін анықтап,кестені толтырыңыз.Сұраққа жауап беріп,мәселелерді анықтаңыз.
3-тапсырма.Жұптық жұмыс. «Венн диаграммасы»әдісі. Берілген эпизодтар бойынша кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме беріңіз.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
ЕББҚ оқушы: Сұрақтар параққа жазылып беріледі.Мұғалімнің көмегіне сүйеніп орындайды.
Оқу сауаттылығы:шығарма мазмұнын түсініп, кейіпкерлердің бейнесін анықтау дағдысы қалыптасады.
2-тапсырманы орындайды. 1-топ.
2-топ.
3-топ.
ЕББҚ оқушы:Топ мүшелерінің қолдауына сүйенеді..1-топ тапсырмасы бойынша кейіпкерлерге қатысты дайын мәліметтерді кестеге орындайды.
Оқу сауаттылығы: оқушылардың ақпаратты анықтау және табу дағдысы дамиды
3-тапсырманы орындайды Кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме беріп, диаграмманы толтырады. Шаншатай Эпизод Ертай
ЕББҚ оқушы (ойлау деңгейі баяу) жұбының көмегімен кейіпкерлерді табады . Кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме беру үшін тірек сөздер беріледі: сабырлы, әдепті,ұқыпты.еңбексүйгіш, өнерге құштар,қызба мінезді,тез ашуланады.
Оқу сауаттылығы: Кейіпкерлердің бейнесін салыстыру арқылы ақпаратты біріктіру және интерпретация дағдысы қалыптасады. |
ҚБ «От шашу» әдісі
Дескриптор: -кейіпкер бейнесін ашады; -сұраққа жауап береді;
ҚБ «Жапондық әдіс»
Дескриптор: -кейіпкерлер іс-әрекетін анықтайды; Кейіпкерлердің ерекшеліктері мен қасиеттерін табады; -мәселені анықтайды;
Дескриптор: -эпизод бойынша кейіпкерлерді табады; -кейіпкерлерді өзара салыстырады;
ҚБ «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі
|
Конверттегі сұрақтар
|
||||||||||||||||||
|
ІІІ. Сабақтың соңы 3 мин. |
Кері байланыс «Зерде » әдісі
|
Оқушылар шығармадан алған ақпараттарды тұжырымдап ,өз жетістігіне баға берді, Білім - тақырып бойынша алған ақпаратым Эмоция - сабақтағы көңіл-күйім Баға- жетістігіме баға Сын -өз бойымда нені дамытам? Идея -маған келген жаңа ой |
|
|
||||||||||||||||||
Ресурстар
Шығармадан үзінділер:
1.Суды кей жерлерінен бөгеп, өзімізше терең көлшік жасап алатынбыз.
2.Сөйтіп, біз орақ басында ұзаққа қармалдық.Енді денеміз суға емес, терге малынды.
3.Ол біраз ойланып барып: «Сен Бейсекүлдің суретін сал»,-деді.
4.Мені көріп, ақырын жымиды. «Балаларға айтпай-ақ қой»,-деді.
5.Айдаладағы кішкентай тапал тамның қасынан мен сұлу атты,әдемі қызды кездестіремін деп ойладым ба екен? Ғажап!
6.Неге екені белгісіз,көз алдыма манағы көрген түсім қайта оралды.Мұның неге есте қалғанына таңым бар.
7.«Бүгін тараңдар!Ертең сөйлейді»,-деп хабарладық.Жұрт осыған да риза болып жөн-жөндеріне кетті.
8.-Жақсылығыңды ұмытпаймын, аға,-деді жыламсырап.
9.Мен Мешітбайға ұқсатып түнде бір молданың суретін салғанмын.Енді соның астына жазуға өлең керек.
Шаншатай Эпизод Ертай
1.Сен жақсы баласың.Мен сені бір көргеннен ұнатып,дос болуға ұйғардым. Сен еріншк те емессің.Бірақ бір ғана түсінбейтінім- сенің мойныңнан келгелі галстук көрмедім.Әлде пионер болудан қорқасың ба?
2.Мына сөз инедей қадалды.Тасқындаған көңілімді басып тастады.
Мен бе мақтаншақ?-дедім тіксініп келіп.-Сен өзің тым әлдекімсің бе?Білдің бе?Мә,қағазың өзіңе...
ұяласың ба?

шағым қалдыра аласыз















