Қысқа мерзімді (сабақ)жоспары
|
Мектеп |
Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі «Ақмола облысы білім басқармасының Бұланда ауданы бойынша білім бөлімі Макинск қаласының мектеп –лицей КММ» |
|
Бөлім |
5.2.Сақтар |
|
Педагогтың аты- жөні |
Харагизова Н.С |
|
Күні : |
07.02.25ж |
|
Сыныбы |
5 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сақ патшайымы Томирис |
|
Оқу мақсатары |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|
Сабақтың мақсаттары |
Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтайды. |
|
Құндылықтар |
Бірлік,ынтымақтастық |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресустар |
|
Сабақтың басы 5 мин 2 мин 5 мин 3мин 4 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу Оқушыларды түгендеу. Керек құрал жабдықтырын түгендеу. Оқушыларды садақ,жебе әдісі арқылы 3-топқа бөлу. Өткен тақырыпты еске түсіру. Learningapps платформасы арқылы сұрақтарға жауап бере отыра өткен тақырыпты қайталау. Оқушыларға бағалау парақшаларын тарату. Жаңа тақырыппен танысу. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Жаңа білім Оқушыларға бейнебаян көрсетіледі. Берілген сұрақтарға жауап береді. - Бейнебаянда не көрдіңіздер? - Сақ патшайымы ол кім? - Тарихшылар Томирис туралы қандай ақпараттар қалдырды? Мәтінмен жұмыс. Оқушылар мәтінді мұқият оқып шығады. Класстер әдісі арқылы тапсырманы орындау. 1-топ.Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған? анықтаңыздар. 2-топ: Дереккөздерге сүйене отырып, тарихшылар Томирис патшайым туралы қалдырған ақпараттарды анықтаңыздар 3-топ.Кир дереккөздерде қалай сипатталға |
Оқушы сабаққа дайындығы. Оқушылар құрал-жабдықтарын түгендейді. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді Берілген сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор Томиристің бейнесін деректерде қалай сипаттағаны туралы деректі анықтайды.
|
ҚБ: Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ: өз- ара бағалау |
Презенация 1-бет https://learningapps.org/1710120,
Ақпараттық карточка Презентация 2-бет |
|
Сабақтың ортасы 3 мин
3 мин
4 мин |
1-тапсырма. «Тарихи диктант» көп нүктенің орына тиісті сөздерді қойып деректерді толықтыңыз. 1.Парсы патшасы Кир б.з.д .... масагеттерге қарсы соғыс жорығын бастады 2... массагеттер жеріне шатыр тұрғызып,ішін тағамдарға толтырды.Екі әскер арасында шешуші шайқас болды.3.Шешуші шайқасқа ..... де қатысты 4.. .... қанға толтырылған торсыққа Кирдің басын салуды бұйырып: «Сен қанға құмартып едің,енді шөлің қансын!»-деп жазылған Геродот дерегінде. Кілт сөздер: Кир,сақәйелдері,Томирис,530 жылы 2-тапсырма. «Жеке жұмыс» Геродот дерегі негізінде Томиристің Кирге жіберген хабарынан қандай мәселе анықтауға болады. 1. Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орны қандай? Деректер келтіріңіз? 2. Томиристің жауға деген өшпенділік сезімі қандай болды? 3. Томирис не үшін қатты ашуланды? 3-тапсырма.Жұптық жұмыс. Limio платформасы арқылы «Дұрысын анықта» берілген ақпаратты сәйкестендіріңіздер. |
Тарихшылардың Томирис патшайым туралы қалдырған ақпаратын анықтайды
Дескриптор: Берілген тарихи деректерді ретімен орналастырады.
Дескриптор: Геродот дерегі бойынша ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын сипаттайды
Дескриптор: Тарихи деректердің сақпараттың дұрыстығын анықтайды |
ҚБ: жапондық бағалау ҚБ: мадақтама сөздер. ҚБ: бір-біріңді бағалау |
Презентация 3-бет Презентация 4-бет Презентация 5-бет https://lum.io/student/share/5f471926-1031-4611-9c55-f1d1e24690fc |
|
Сабақтың соңы 3 мин Кері байланыс 5 мин |
Сабақты қорытындылау. 1.Сақ қазақстанның қай территориясында мекендеген? 2.Сақтар туралы мәліметтер кімдер қалдырды? 3.Парсылардың сақтарға шабуылы қашан болды? 4.Парсы патшасы Кирдің сақ жеріне басып кіру себебі? Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі Үй жұмысы: Оқу,мазмұндау 3.4-тақырыпт, 91-92 бет |
Оқушылар үй жұмысын жазып алады Мұғалімнен кері байланыс алу |
Мұғалім жауабына сәйкес кері байланыс жасайды |
Презентация 6-бет https://wordwall.net/ru/resource/86170862/%d1%82%d0%b0%d1%
|
|
ҚБ 5 мин |
Тест жұмысы. Берілген ақпараттардың ішінен дұрыс жауапты анықтау |
Берілген ақпараттан дұрысын анықтайды. |
ҚБ: көршіңе тілек |
Кеспеқағаздар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Сақ патшайымы Томирис 5-сынып
Қысқа мерзімді (сабақ)жоспары
|
Мектеп |
Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі «Ақмола облысы білім басқармасының Бұланда ауданы бойынша білім бөлімі Макинск қаласының мектеп –лицей КММ» |
|
Бөлім |
5.2.Сақтар |
|
Педагогтың аты- жөні |
Харагизова Н.С |
|
Күні : |
07.02.25ж |
|
Сыныбы |
5 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сақ патшайымы Томирис |
|
Оқу мақсатары |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|
Сабақтың мақсаттары |
Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтайды. |
|
Құндылықтар |
Бірлік,ынтымақтастық |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресустар |
|
Сабақтың басы 5 мин 2 мин 5 мин 3мин 4 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу Оқушыларды түгендеу. Керек құрал жабдықтырын түгендеу. Оқушыларды садақ,жебе әдісі арқылы 3-топқа бөлу. Өткен тақырыпты еске түсіру. Learningapps платформасы арқылы сұрақтарға жауап бере отыра өткен тақырыпты қайталау. Оқушыларға бағалау парақшаларын тарату. Жаңа тақырыппен танысу. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Жаңа білім Оқушыларға бейнебаян көрсетіледі. Берілген сұрақтарға жауап береді. - Бейнебаянда не көрдіңіздер? - Сақ патшайымы ол кім? - Тарихшылар Томирис туралы қандай ақпараттар қалдырды? Мәтінмен жұмыс. Оқушылар мәтінді мұқият оқып шығады. Класстер әдісі арқылы тапсырманы орындау. 1-топ.Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған? анықтаңыздар. 2-топ: Дереккөздерге сүйене отырып, тарихшылар Томирис патшайым туралы қалдырған ақпараттарды анықтаңыздар 3-топ.Кир дереккөздерде қалай сипатталға |
Оқушы сабаққа дайындығы. Оқушылар құрал-жабдықтарын түгендейді. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді Берілген сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор Томиристің бейнесін деректерде қалай сипаттағаны туралы деректі анықтайды.
|
ҚБ: Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ: өз- ара бағалау |
Презенация 1-бет https://learningapps.org/1710120,
Ақпараттық карточка Презентация 2-бет |
|
Сабақтың ортасы 3 мин
3 мин
4 мин |
1-тапсырма. «Тарихи диктант» көп нүктенің орына тиісті сөздерді қойып деректерді толықтыңыз. 1.Парсы патшасы Кир б.з.д .... масагеттерге қарсы соғыс жорығын бастады 2... массагеттер жеріне шатыр тұрғызып,ішін тағамдарға толтырды.Екі әскер арасында шешуші шайқас болды.3.Шешуші шайқасқа ..... де қатысты 4.. .... қанға толтырылған торсыққа Кирдің басын салуды бұйырып: «Сен қанға құмартып едің,енді шөлің қансын!»-деп жазылған Геродот дерегінде. Кілт сөздер: Кир,сақәйелдері,Томирис,530 жылы 2-тапсырма. «Жеке жұмыс» Геродот дерегі негізінде Томиристің Кирге жіберген хабарынан қандай мәселе анықтауға болады. 1. Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орны қандай? Деректер келтіріңіз? 2. Томиристің жауға деген өшпенділік сезімі қандай болды? 3. Томирис не үшін қатты ашуланды? 3-тапсырма.Жұптық жұмыс. Limio платформасы арқылы «Дұрысын анықта» берілген ақпаратты сәйкестендіріңіздер. |
Тарихшылардың Томирис патшайым туралы қалдырған ақпаратын анықтайды
Дескриптор: Берілген тарихи деректерді ретімен орналастырады.
Дескриптор: Геродот дерегі бойынша ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын сипаттайды
Дескриптор: Тарихи деректердің сақпараттың дұрыстығын анықтайды |
ҚБ: жапондық бағалау ҚБ: мадақтама сөздер. ҚБ: бір-біріңді бағалау |
Презентация 3-бет Презентация 4-бет Презентация 5-бет https://lum.io/student/share/5f471926-1031-4611-9c55-f1d1e24690fc |
|
Сабақтың соңы 3 мин Кері байланыс 5 мин |
Сабақты қорытындылау. 1.Сақ қазақстанның қай территориясында мекендеген? 2.Сақтар туралы мәліметтер кімдер қалдырды? 3.Парсылардың сақтарға шабуылы қашан болды? 4.Парсы патшасы Кирдің сақ жеріне басып кіру себебі? Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі Үй жұмысы: Оқу,мазмұндау 3.4-тақырыпт, 91-92 бет |
Оқушылар үй жұмысын жазып алады Мұғалімнен кері байланыс алу |
Мұғалім жауабына сәйкес кері байланыс жасайды |
Презентация 6-бет https://wordwall.net/ru/resource/86170862/%d1%82%d0%b0%d1%
|
|
ҚБ 5 мин |
Тест жұмысы. Берілген ақпараттардың ішінен дұрыс жауапты анықтау |
Берілген ақпараттан дұрысын анықтайды. |
ҚБ: көршіңе тілек |
Кеспеқағаздар |
шағым қалдыра аласыз


