|
Бөлім: |
5.3 Сақтар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джумаева Фируза Дайрабоевна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтардың АлександрМакедонский әскеріне қарсы күресі. Зерттеу сұрағы: Неліктен Александр Македонский дің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сақтардың А.Македонский әскеріне қарсы күресін сипаттап әңгімелеу.Сақтардың халықаралық аренадағы роліне баға береді. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға үлес қосу; Талап:жеке және командамен жұмыс істей білу; Ар-ұят:Адал еңбекті құрметтеу; Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен сәлемдесу «Миға шабуыл» Бұл бейнероликте баяндалған оқиға қайжерде болып жатыр? Басты кейіпкері кім деп ойлайсыңдар? Сіздердің ойларыңызша бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін? Оқушылардың ойларын тыңдағаннан кейін сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады. ЕБҚ оқушыға мәтіннен тұжырымын растайтын немесе жоққа шығаратын фактілердің астын сызын көрсетуді ұсыныңыз |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
https://www.youtube.com/watch?v=Gp0Zt5rxuV00:00- 3:12 |
||
|
Жаңа білім |
Мәтін мен жұмыс жасайды 1.Неліктен бүкіл әлемді жауланған македон әскері сақ жеріне неге толық ене алмады? 2. Сақ әскерінің Македондықтарға қасры қолданған тәсілі қандай болды? Бейне ролик көрсету.
Сергіту сәті: «Көзге арналған жаттығу» стратегиясы қолданылады. Диалог құру. Тарихшы ғалым, оқырман.Сөйлеу дағдысы. Оқырман тарихшы ғалымға Сақтар мен Македондықтар арасында болған шайқас туралы сұрақтар қояды. 1- сұрақ. Александр Македонский туралы айтып беріңізші? 2-сұрақ. Ол соғыстарда қалайша жеңіске жетті? 3-сұрақ. Македонскийдің сақ жеріне жорығы неліктен сәтсіз аяқталды? 4-сұрақ. Сақ әскерлері қандай тәсіл қолданды? ЕБҚ оқушығатақырып бойынша өз мысалымен толықтыруды, ойдан құрастыруды ұсыныңыз Диалог жазуға пайдалы сөздер тізбегі: |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар бейнероликті көріп болғаннан кейін жұмыс жасайды. Карточкалар негізінде өз жерін қорғау үшін «әскери жоспарын» жасауға тапсырма беріңіз. Сақ қолбасшысы Спитаменнің рөліне еніп, өз «әскери жоспарын» ұсынады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері |
Ақпараттық мәтін https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%81%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%96%D1%80_%D https://www.youtube.com/watch?v=vv2yyPzUH_o2- https://www.youtube.com/watch?v=_lx7d4eIkVE |
||
|
|
Мемлекет,көсем,патша, әскери демократия, археология, оба, қорған,ескерткіш массагет, аримаспылар, цитадель, дромас,менгир,тиграхауда,парадарайа, хаумаварга. Зерттеу мен талдау. Ресурспен жұмыс.Сақтар мен Александр Македонский арасындағы соғысты сипаттайтын деректер таратыңыз. Оқушылар келесі сұрақтар аясында деректермен жұмыс жасайды: 1-сұрақ. Александр Македонскийдің сақтарға жорығының себептері қандай? 2- сұрақ.Сақтар Александр Македонскийдің әскеріне қалайша тойтарыс берді? Интерпретация. Ролдік ойын. сақтардың соғыс өнері жазылған бірнеше карточка таратыңыз. ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. |
«Әскери жоспарымен» таныстырып, талқылайды. Тапсырманың соңында барлық сынып қай ұсынған жоспары ең ұтымды екенін таңдап, дәлелдеуі тиіс |
байланыс беріп отырады «Жұлдызшалар» |
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Таразы стратегиясы. Әр оқушы меңгерілген тақырып туралы алдынғы білім деңгейімен сабақта алған білім деңгейін салыстыра отырып өзін-өзі бағалайды және болашақта тақырыптарды толық меңгеру үшін қандай бағытта жұмыс жасау керектігін жоспарлайды. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі 5 сынып
Ашық сабақ Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі 5 сынып
|
Бөлім: |
5.3 Сақтар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джумаева Фируза Дайрабоевна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтардың АлександрМакедонский әскеріне қарсы күресі. Зерттеу сұрағы: Неліктен Александр Македонский дің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сақтардың А.Македонский әскеріне қарсы күресін сипаттап әңгімелеу.Сақтардың халықаралық аренадағы роліне баға береді. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға үлес қосу; Талап:жеке және командамен жұмыс істей білу; Ар-ұят:Адал еңбекті құрметтеу; Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен сәлемдесу «Миға шабуыл» Бұл бейнероликте баяндалған оқиға қайжерде болып жатыр? Басты кейіпкері кім деп ойлайсыңдар? Сіздердің ойларыңызша бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін? Оқушылардың ойларын тыңдағаннан кейін сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады. ЕБҚ оқушыға мәтіннен тұжырымын растайтын немесе жоққа шығаратын фактілердің астын сызын көрсетуді ұсыныңыз |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
https://www.youtube.com/watch?v=Gp0Zt5rxuV00:00- 3:12 |
||
|
Жаңа білім |
Мәтін мен жұмыс жасайды 1.Неліктен бүкіл әлемді жауланған македон әскері сақ жеріне неге толық ене алмады? 2. Сақ әскерінің Македондықтарға қасры қолданған тәсілі қандай болды? Бейне ролик көрсету.
Сергіту сәті: «Көзге арналған жаттығу» стратегиясы қолданылады. Диалог құру. Тарихшы ғалым, оқырман.Сөйлеу дағдысы. Оқырман тарихшы ғалымға Сақтар мен Македондықтар арасында болған шайқас туралы сұрақтар қояды. 1- сұрақ. Александр Македонский туралы айтып беріңізші? 2-сұрақ. Ол соғыстарда қалайша жеңіске жетті? 3-сұрақ. Македонскийдің сақ жеріне жорығы неліктен сәтсіз аяқталды? 4-сұрақ. Сақ әскерлері қандай тәсіл қолданды? ЕБҚ оқушығатақырып бойынша өз мысалымен толықтыруды, ойдан құрастыруды ұсыныңыз Диалог жазуға пайдалы сөздер тізбегі: |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар бейнероликті көріп болғаннан кейін жұмыс жасайды. Карточкалар негізінде өз жерін қорғау үшін «әскери жоспарын» жасауға тапсырма беріңіз. Сақ қолбасшысы Спитаменнің рөліне еніп, өз «әскери жоспарын» ұсынады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері |
Ақпараттық мәтін https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%81%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%96%D1%80_%D https://www.youtube.com/watch?v=vv2yyPzUH_o2- https://www.youtube.com/watch?v=_lx7d4eIkVE |
||
|
|
Мемлекет,көсем,патша, әскери демократия, археология, оба, қорған,ескерткіш массагет, аримаспылар, цитадель, дромас,менгир,тиграхауда,парадарайа, хаумаварга. Зерттеу мен талдау. Ресурспен жұмыс.Сақтар мен Александр Македонский арасындағы соғысты сипаттайтын деректер таратыңыз. Оқушылар келесі сұрақтар аясында деректермен жұмыс жасайды: 1-сұрақ. Александр Македонскийдің сақтарға жорығының себептері қандай? 2- сұрақ.Сақтар Александр Македонскийдің әскеріне қалайша тойтарыс берді? Интерпретация. Ролдік ойын. сақтардың соғыс өнері жазылған бірнеше карточка таратыңыз. ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. |
«Әскери жоспарымен» таныстырып, талқылайды. Тапсырманың соңында барлық сынып қай ұсынған жоспары ең ұтымды екенін таңдап, дәлелдеуі тиіс |
байланыс беріп отырады «Жұлдызшалар» |
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Таразы стратегиясы. Әр оқушы меңгерілген тақырып туралы алдынғы білім деңгейімен сабақта алған білім деңгейін салыстыра отырып өзін-өзі бағалайды және болашақта тақырыптарды толық меңгеру үшін қандай бағытта жұмыс жасау керектігін жоспарлайды. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз













