«Бекітемін» Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Т.Тілеуқабылов
Пән мұғалімі:Баймағанбетова Алтынай
Күні:1.03.2016 жыл
Сыныбы:6а
1.Сабақ тақырыбы: Сатай мен Рабиға бейнесі
2. Сабақтың мақсаты: Оқушыларға көркем шығарманы оқыту арқылы әнгіменің мазмұнын, кейіпкерлер бейнесін жан-жақты аша білу;
3.Сабақтың нәтижесі: Әңгімені түсіне отырып, негізгі идеясын тани біледі. Кейіпкерлерге мінездеме бере алады және шығарманы талдай алады.
Сабақтың түйінді идеялары: Әңгіменің мазмұнын меңгерте отырып,негізгі идеясын таныту, кейіпкерлердің әрекеті арқылы адамгершілікке, мейірімділікке, шынайы достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Білімді, дағдыны, іскерлікті қалыптастыру;
Сабақтың формасы: жеке, топтық;
Сабақтың әдісі: 1. Түсіндірмелі;
2. көрнекілік;
Құрал-жабдықтар: 1. Әдебиет 6-сынып. Плакаттар, маркер, стикер;
Көрнекіліктер: 1. Таратпа, слайд, суреттер, АКТ;
Пайдаланылған әдебиеттер: 1. Оқулық. 6-сынып, әдебиет
2. 6-сыныпқа арналған әдебиеттен дидактикалық материалдар
3. Интернет материалдары.
С А Б А Қ Б А Р Ы С Ы
|
№ |
Саб.ң кез. дері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Әдіс тәсілдер формасы |
Бағалау түрі |
у/ (мин) |
||||||||||||||||||||||||
|
1 |
І. К І Р І С П Е |
Ұйымдастыру кезеңі: 1)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; 2)Психологиялық дайындық: «Үш шапалақ» әдісі бойынша Мені көріп тұрғандар бір шапалақ, естіп тұрғандар бір шапалақ, қазақ тілі сабағының басталғанына қуанып тұрғандар тағы да бір шапалақ ұрсын; Топтарға бөлу: суреттер арқылы 1.Сатай. 2.Рабиға 3.Достық Әр топқа бағалау парақшасын беру |
Топқа бөлінеді, сабаққа назарын аударады, қызығушылығы оянады |
Жеке оқушымен жұмыс: сауалдарға жауап беру, берілген тапсырманы айту |
|
1 мин 3 мин |
||||||||||||||||||||||||
|
2 |
ІІ |
Үй тапсырмасын сұрау: 1)суреттер сөйлейді 2)Үй тапсырмасын бекіту: 1. Сайын Мұратбеков қай жылы дүниеге келген? 2. Жазушының туған жері? 3. Жазушының басқа қандай әңгіме, повестері бар? 4. "Қылау" әңгімесінің негізгі тақырыбы? 5. Жазушы шығармаларында қай жылдардағы оқиғалар суреттеледі? 6. Қылау дегеніміз не? |
|
«Кім жылдам»
|
Мадақ- тау; |
(10 мин) |
||||||||||||||||||||||||
|
3 |
П Ы С Ы Қ Т А У |
№1 І топқа:№1 Рабиғаның тапсырмасы «Сатайға мінездеме бер» (ол қандай бала?)жағымды қылықтары қандай? ІІ топқа:№2 Сатайдың тапсырмасы «Рабиғаға мінездеме бер» (Ол қандай қыз?)жағымды қылықтарын атап көрсет 3-топқа: Салыстыр (Сатай мен Қожа) №2 Кейіпкерді таны І топ:
ІІ топ:
ІІІ топ:
|
Тапсырманы топпен орындап, өзіндік алған білімдерін қолданады.
|
Топтық жұмыс түсіндірмелі
|
Бағдаршам арқылы
|
7
5
|
||||||||||||||||||||||||
|
4.
|
СЕРГІТУ СӘТІ Б Е К І Т У |
Қане, сергіп алайық!!! «Көңілді күн»
№4 Бізге хат жазып тұр «Кейіпкерге хат» жазу
|
Видеоролик көрсетіледі, балалар соған сай қимылдар жасайды Оқушылар тапсырманы топ болып орындайды |
АКТ
«кейіпкерге хат» |
«Саусақ арқылы» бағалау |
2
5 мин |
||||||||||||||||||||||||
|
4. |
Қ О Р Ы Т Ы Н Д Ы |
Қорытындылау: «Ия, жоқ» тесті арқылы қорытындылау Рәбиға Сатайға кітап сыйлады (иә) 2.Сатай қасқырмен жекпе – жек шықты(жоқ) 3.Сатай жуынайын десе шәугімдегі су мұп-мұздай екен (жоқ) 4.Рәбиға Тастөбе деген жерде оқиды (иә) 5.Рәбиға мен Сатай сегізінші сынып оқушылары (жоқ) 6.Сатай Рәбиға берген кітапты алмады. 7.Сатайдың ұнатпайтын пәні әдебиет (жоқ) 8.Таң азанғы әке даусы Сатайға ұнамады (иә) 9.Әңгімедегі Сатай мен Рәбиға жағымсыз кейіпкерлер. (жоқ) 10.Сатай қайырымды бала. (иә) Сабақтан алған әсерлерімен бөлісу үшін бірнеше сауалдар қою. Сабақты қорытындылып, үйге тапсырма беру. Ең белсенді топты анықтау; Кері байланыс. Рефлексия (2 минут)
|
Оқушылар сауалдарға жеке – жеке жауап береді.
Оқушылар өздерінің сабақ барысындағы көңіл күйлерімен, ойларымен бөліседі
|
Жеке жұмыс. Сұрақ-жауап. |
Мадақтау
|
2 мин
4 |
||||||||||||||||||||||||
|
5. |
|
Үйге тапсырма: 1) «Мен достықты бағалаймын» эссе 2)топ бойынша көрініс
|
Үй тапсырмасын алады
|
|
|
1
|
||||||||||||||||||||||||
|
6. |
|
Бағалау.1)бағалау парағы 2)мұғалімнің бағалауы |
|
|
|
2
|
ІІІ топ
«Мінездеме беруші»
Романдағы кейіпкерлерге мінездеме береді.
|
Сатай |
|
|
Рабиға |
|
|
Әкесі |
|
ҮІ топ. Концептуалдық кесте (кейіпкерге баға беру)
|
№ |
Кейіпкерлер |
Өмірге қызығушылығы |
Адамгершілік қасиеті |
Кейіпкерге баға |
|
1 |
Сатай |
|
|
|
|
2 |
Рабиға |
|
|
|
|
3 |
Сатайдың әкесі |
|
|
|
Ү топ. «Салыстырушылар»
«

№73 орта мектеп

Пәні: Әдебиет
Тақырыбы: Сатай мен Рабиға бейнесі
Сыныбы: 6 «а»
Пән мұғалімі: А.Баймағанбетова
2014-2015 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Сатай мен Рабиға бейнесі" 6 сынып
Ашық сабақ "Сатай мен Рабиға бейнесі" 6 сынып
«Бекітемін» Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Т.Тілеуқабылов
Пән мұғалімі:Баймағанбетова Алтынай
Күні:1.03.2016 жыл
Сыныбы:6а
1.Сабақ тақырыбы: Сатай мен Рабиға бейнесі
2. Сабақтың мақсаты: Оқушыларға көркем шығарманы оқыту арқылы әнгіменің мазмұнын, кейіпкерлер бейнесін жан-жақты аша білу;
3.Сабақтың нәтижесі: Әңгімені түсіне отырып, негізгі идеясын тани біледі. Кейіпкерлерге мінездеме бере алады және шығарманы талдай алады.
Сабақтың түйінді идеялары: Әңгіменің мазмұнын меңгерте отырып,негізгі идеясын таныту, кейіпкерлердің әрекеті арқылы адамгершілікке, мейірімділікке, шынайы достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Білімді, дағдыны, іскерлікті қалыптастыру;
Сабақтың формасы: жеке, топтық;
Сабақтың әдісі: 1. Түсіндірмелі;
2. көрнекілік;
Құрал-жабдықтар: 1. Әдебиет 6-сынып. Плакаттар, маркер, стикер;
Көрнекіліктер: 1. Таратпа, слайд, суреттер, АКТ;
Пайдаланылған әдебиеттер: 1. Оқулық. 6-сынып, әдебиет
2. 6-сыныпқа арналған әдебиеттен дидактикалық материалдар
3. Интернет материалдары.
С А Б А Қ Б А Р Ы С Ы
|
№ |
Саб.ң кез. дері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Әдіс тәсілдер формасы |
Бағалау түрі |
у/ (мин) |
||||||||||||||||||||||||
|
1 |
І. К І Р І С П Е |
Ұйымдастыру кезеңі: 1)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; 2)Психологиялық дайындық: «Үш шапалақ» әдісі бойынша Мені көріп тұрғандар бір шапалақ, естіп тұрғандар бір шапалақ, қазақ тілі сабағының басталғанына қуанып тұрғандар тағы да бір шапалақ ұрсын; Топтарға бөлу: суреттер арқылы 1.Сатай. 2.Рабиға 3.Достық Әр топқа бағалау парақшасын беру |
Топқа бөлінеді, сабаққа назарын аударады, қызығушылығы оянады |
Жеке оқушымен жұмыс: сауалдарға жауап беру, берілген тапсырманы айту |
|
1 мин 3 мин |
||||||||||||||||||||||||
|
2 |
ІІ |
Үй тапсырмасын сұрау: 1)суреттер сөйлейді 2)Үй тапсырмасын бекіту: 1. Сайын Мұратбеков қай жылы дүниеге келген? 2. Жазушының туған жері? 3. Жазушының басқа қандай әңгіме, повестері бар? 4. "Қылау" әңгімесінің негізгі тақырыбы? 5. Жазушы шығармаларында қай жылдардағы оқиғалар суреттеледі? 6. Қылау дегеніміз не? |
|
«Кім жылдам»
|
Мадақ- тау; |
(10 мин) |
||||||||||||||||||||||||
|
3 |
П Ы С Ы Қ Т А У |
№1 І топқа:№1 Рабиғаның тапсырмасы «Сатайға мінездеме бер» (ол қандай бала?)жағымды қылықтары қандай? ІІ топқа:№2 Сатайдың тапсырмасы «Рабиғаға мінездеме бер» (Ол қандай қыз?)жағымды қылықтарын атап көрсет 3-топқа: Салыстыр (Сатай мен Қожа) №2 Кейіпкерді таны І топ:
ІІ топ:
ІІІ топ:
|
Тапсырманы топпен орындап, өзіндік алған білімдерін қолданады.
|
Топтық жұмыс түсіндірмелі
|
Бағдаршам арқылы
|
7
5
|
||||||||||||||||||||||||
|
4.
|
СЕРГІТУ СӘТІ Б Е К І Т У |
Қане, сергіп алайық!!! «Көңілді күн»
№4 Бізге хат жазып тұр «Кейіпкерге хат» жазу
|
Видеоролик көрсетіледі, балалар соған сай қимылдар жасайды Оқушылар тапсырманы топ болып орындайды |
АКТ
«кейіпкерге хат» |
«Саусақ арқылы» бағалау |
2
5 мин |
||||||||||||||||||||||||
|
4. |
Қ О Р Ы Т Ы Н Д Ы |
Қорытындылау: «Ия, жоқ» тесті арқылы қорытындылау Рәбиға Сатайға кітап сыйлады (иә) 2.Сатай қасқырмен жекпе – жек шықты(жоқ) 3.Сатай жуынайын десе шәугімдегі су мұп-мұздай екен (жоқ) 4.Рәбиға Тастөбе деген жерде оқиды (иә) 5.Рәбиға мен Сатай сегізінші сынып оқушылары (жоқ) 6.Сатай Рәбиға берген кітапты алмады. 7.Сатайдың ұнатпайтын пәні әдебиет (жоқ) 8.Таң азанғы әке даусы Сатайға ұнамады (иә) 9.Әңгімедегі Сатай мен Рәбиға жағымсыз кейіпкерлер. (жоқ) 10.Сатай қайырымды бала. (иә) Сабақтан алған әсерлерімен бөлісу үшін бірнеше сауалдар қою. Сабақты қорытындылып, үйге тапсырма беру. Ең белсенді топты анықтау; Кері байланыс. Рефлексия (2 минут)
|
Оқушылар сауалдарға жеке – жеке жауап береді.
Оқушылар өздерінің сабақ барысындағы көңіл күйлерімен, ойларымен бөліседі
|
Жеке жұмыс. Сұрақ-жауап. |
Мадақтау
|
2 мин
4 |
||||||||||||||||||||||||
|
5. |
|
Үйге тапсырма: 1) «Мен достықты бағалаймын» эссе 2)топ бойынша көрініс
|
Үй тапсырмасын алады
|
|
|
1
|
||||||||||||||||||||||||
|
6. |
|
Бағалау.1)бағалау парағы 2)мұғалімнің бағалауы |
|
|
|
2
|
ІІІ топ
«Мінездеме беруші»
Романдағы кейіпкерлерге мінездеме береді.
|
Сатай |
|
|
Рабиға |
|
|
Әкесі |
|
ҮІ топ. Концептуалдық кесте (кейіпкерге баға беру)
|
№ |
Кейіпкерлер |
Өмірге қызығушылығы |
Адамгершілік қасиеті |
Кейіпкерге баға |
|
1 |
Сатай |
|
|
|
|
2 |
Рабиға |
|
|
|
|
3 |
Сатайдың әкесі |
|
|
|
Ү топ. «Салыстырушылар»
«

№73 орта мектеп

Пәні: Әдебиет
Тақырыбы: Сатай мен Рабиға бейнесі
Сыныбы: 6 «а»
Пән мұғалімі: А.Баймағанбетова
2014-2015 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз

















