Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Сауда жасай білесің бе?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР |
||||
Мектеп: |
Орал қаласы,№6ЖОББМ |
|||
Пәні: |
Қазақ тілі мен әдебиеті |
|||
Бөлім: 2 Сабақ: 3 Тақырыбы: |
Сауда жасай білесің бе? Сауда жасаймын |
|||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Жанкарина Г.У |
|||
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: 12 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары: |
Т.8.1.6.1. тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру. О.8.3.6.1. тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру. |
|||
Сабақ мақсаттары: |
«Сауда жасаймын» тақырыбында мәтінді тыңдап, мазмұнын түсіну. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру. Пікірталасқа түсіп, дәлелдерін келтіре отырып, тапсырма бойынша көтерілген мәселелерді салыстырып, баға беру. |
|||
Бағалау критерийлері |
Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап береді. Көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға береді. |
|||
|
||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Мәтіннің негізгі мазмұнын әңгімелеп береді. Бөлшектік сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолданады. |
|||
Термин сөздермен жұмыс жасайды: қаржы, кәсіп, жеңілдік, көтерме сауда, бөлшек сауда, кіріс-шығыс. |
||||
|
||||
Негізгі сөздер мен сөз тіркестер: Сауда жасау, сатып алу, сапасы жақсы, жиі барамын, жеке меншік |
||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Жарты, жарым, ширек, бүтін бөлшектік сан есімдерді қатыстырып сөйлем құрастыру. |
||||
Талқылауға арналған сұрақтар: -Суретте не бейнеленген? -Базардағы адамдар не істеп жүр? -Адамдар жеміс-жидектерді, көкөністерді кімнен сатып алып жатыр? -Сауда дегеніміз не? -Біз сауданы қайда жасаймыз? -Қандай сауда орталықтарын білесіңдер? -Сен сауда жасайсың ба? -Сауда жасағанда тек кажетті заттарды ғана аласың ба? -Ақшаны үнемдеп сауда жасай аласың ба? |
||||
Пәнаралық байланыс |
Сауда тақырыбы мен бөлшектік сан есімдерді математика пәнімен байланыстыру. |
|||
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияға негізделген экономикалық өсу. |
|||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, суреттер |
|||
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану, дәлелдеу, салыстыру |
|||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Сауда-саттық туралы сұрақтар қоя отырып, алдыңғы білімдерін анықтаймын. -Суретте не бейнеленген? -Базардағы адамдар не істеп жүр? -Адамдар жеміс-жидектерді, көкөністерді кімнен сатып алып жатыр? -Сауда дегеніміз не? -Біз сауданы қайда жасаймыз? -Қандай сауда орталықтарын білесіңдер? -Сен сауда жасайсың ба? -Сауда жасағанда тек кажетті заттарды ғана аласың ба? -Ақшаны үнемдеп сауда жасай аласың ба? |
|||
Қосымша ақпарат |
Қазақстанда шығарылатын өнімдер туралы ақпарат беру |
|||
Жоспар |
||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған тапсырмалардың түрлері |
Ресурстар |
||
Басталуы (7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі
сыныпта жағымды орта құрамын. Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне бүгінгі күндеріне сәттілік тілейді.
3. Топқа бөлу: Оқушылар «Сатушы», «Сатып алушы» деп жазылған қағаздарды таңдап алады да, орындарына отырады. 1-топ: «Сатушы» тобы 2-топ: «Сатып алушы» тобы 4.Үй тапсырмасын тексеру 5. «Миға шабуыл» стратегиясы
Тақырыпқа байланысты суреттерді көрсете отырып, оқушыларға сауда туралы сұрақтар қоямын, сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды. Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстырамын. Сабақтың тақырыбы тақтаға, дәптерге жазылады. -Суретте не бейнеленген? -Базардағы адамдар не істеп жүр? -Адамдар жеміс-жидектерді, көкөністерді кімнен сатып алып жатыр? -Сауда дегеніміз не? -Біз сауданы қайда жасаймыз? -Қандай сауда орталықтарын білесіңдер? -Сен сауда жасайсың ба? -Сауда жасағанда тек кажетті заттарды ғана аласың ба? -Ақшаны үнемдеп сауда жасай аласың ба? |
« Сатушы», «Сатып алушы» деп жазылған қағаздар
Базардың суреттері |
||
Ортасы (25 мин) |
Негізгі бөлім тақырыпқа талдау жасауға бағыт беру: 1-тапсырма топтық жұмыс. «Постер қорғау» әдісі.(10 мин) (Мәтінді екі рет оқып беремін, жаңа сөздердің мағынасын түсіндіріп болған соң, екі топқа мәтінді үлестіріп беремін, әр топтың алдында жатқан тапсырманы түсіндіріп беремін). Тапсырма: Мәтінді тыңдап, мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап бер, постер қорға. Тақырып бойынша қарастырылатын сұрақтар: 1.Сауда жасау дегенді қалай түсінесің? 2.Тауардың сатылымы жоғары болу үшін, сапасы қандай болу керек? 3.Саудадағы кіріс-шығыс туралы айт Дескриптор: 1.Деректер келтіре алады. 2.Дәлелді жауап береді. 3. Постер қорғайды. Бағалау: Оқушыларды смайликтермен бағалаймын.
2-тапсырма топ ішінде жеке жұмыс (5 мин) Деңгейлік тапсырмалар. І деңгей: «Сауда жасаймын» тақырыбына әңгіме құрастыр.
Дескриптор: 1.Әңгіме құрастырғанда, жаңа сөздерді қолданды 2. Сөйлемдердің орын тәртібін сақтады 3.Сөйлемдердің жалғауларын дұрыс қолданды ІІ деңгей: «Сауда жасаймын» тақырыбына диалог құрастыр
Дескриптор: 1.Диалог құрастырғанда, жаңа сөздерді қолданды 2. Сұрақтарды дұрыс қойды 3.Сұрақтарға дұрыс жауап берді ІІІ деңгей: Екі бағандағы сөз тіркестерді сәйкестендір және аудар
жеміс-жидектер
Дескриптор: 1.Сөз тіркестерді дұрыс сәйкестендірді 2.Сөйлемдерді дұрыс аударды Бағалау: Оқушыларды смайликтермен бағалаймын.
3-тапсырма топтық жұмыс«Пікірталас» әдісі». (10 мин) Пікірталасқа түсіп, дәлелдерін келтіре отырып, тапсырма бойынша көтерілген мәселелерді салыстырады, баға береді. Тапсырма: Базар мен дүкендердің бағасын салыстырып, баға беріп, өз пікіріңді айт.
Дескриптор: 1.Пікірталасқа түседі. 2.Көтерілген мәселелерді салыстырады. 3. Баға береді.
Бағалау: Оқушыларды смайликтермен бағалаймын. |
Әр топтың тапсырмасы жазылған үлестірмелі парақшалар, флипчарт, маркерлер, қағаздағы мәтіндер
|
||
Соңы (5 мин)
|
Бекіту:«Сыртқы шеңбер және ішкі шеңбер» әдісі арқылы сабақты бекітемін. Ішкі шеңбер жылжиды,сұрақ қояды, ал сыртқы шеңбер қозғалмайды, жауап береді. Дескриптор: 1.Сұрақтар қояды 2.Жауап береді Бағалау:Оқушыларды смайликтермен бағалаймын. |
|
||
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау: Оқушыларды смайликтермен бағалаймын. |
|||
Үйге тапсырма (2 мин) |
«Сауда» тақырыбына мақал-мәтелдер жаттау |
|||
Саралау |
Деңгейлік тапсырмалар. І деңгей: «Сауда жасаймын» тақырыбына әңгіме құрастыр. Дескриптор: 1.Әңгіме құрастырғанда, жаңа сөздерді қолданды 2. Сөйлемдердің орын тәртібін сақтады 3.Сөйлемдердің жалғауларын дұрыс қолданды ІІ деңгей: «Сауда жасаймын» тақырыбына диалог құрастыр Дескриптор: 1.Диалог құрастырғанда, жаңа сөздерді қолданды 2. Сұрақтарды дұрыс қойды 3.Сұрақтарға дұрыс жауап берді ІІІ деңгей: Екі бағандағы сөз тіркестерді сәйкестендір және аудар
жеміс-жидектер Дескриптор: 1.Сөз тіркестерді дұрыс сәйкестендірді 2.Сөйлемдерді дұрыс аударды |
|||
Сабақ соңындағы рефлексия (1 мин)
|
«Түймедақ» әдісі арқылы оқушылар тақырып бойынша алған білімдерінің нәтижесін шығарады. Т үймедаққа не түсінгенін, көңіл-күйін, сабақ қызықты, қызықсыз өткенін, сабақтан алған әсерін, не үйренгенін жазып шығады.
|