Қысқа мерзімді жоспар
«Тексерілді»
ДОІЖО : ___________
|
Пәні: әдебиеттік оқу |
Мектеп: Ә.Моддағұлова атындағы негізгі орта |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
Мұғалімнің тегі, аты: Джусупова Сайера |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы : Абай «Шегіртке мен құмырсқа» |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Мысалды оқып, негізгі ойын ашу |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Мысалды оқып, негізгі ойын ашады |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Мысал мазмұнын талдап, кейіпкерлердің іс-әрекетін талдайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар : Мысал мазмұнына анализ жасай отырып, кейіпкерлерге зерттейді,шығарма идеясын тұжырымдайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Сөздік қор |
Шегіртке, құмырсқа, көгал, сорлы, қайғы, өкінді |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, бейнелеу өнері, еңбекке баулу |
|||||||||||||||||||||||
|
АҚТ қолдану дағдысы |
Шегіртке мен құмырсқа туралы қосымша мәліметтер Автор туралы мәліметтер Тақырыпқа байланысты мақал-мәтелдер |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Е.Салықов «Күзгі орманның көріністері» |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар : |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығұлар (төменде жоспарланған жаттығұлармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі «Ыстық алақан» тренингі арқылы (алақан арқылы оқушылар бір-біріне деген жылы лебіздерін білдіру) ұйымдастыру. Топқа бөлу Үй тапсырмасын тексеру Е.Салықов «Күзгі орманның көріністері» мәтінін оқып, мазмұнын баяндау
Дескриптор: Мәтін мазмұнын түсіну Тапсырмаларды орындау Үй тапсырмасын қорытындылау «Орман-біздің байлығымыз» деп неліктен айтылады?
|
Суреттер Суреттер Тапсырмалар |
||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 8мин
10мин 8мин 1мин 7мин |
1)Жұмбақ суретті табу
Өзінен де жүгі үлкен(құмырсқа)
Секіреді селкілдеп (шегіртке)
Құмырсқа мен шегіртке туралы мағлұмат беру
Құмырсқа – ұымдасып, жабыла
жұмыс істейтін жәндік. Құмырсқалар өте кішкентай болғанымен өте
ұйымшыл келеді. Құмырсқалар шыбын-шіркейлерді жеп, қоршаған ортаны
тазартады. Құмырсқа Жер шарында кеңінен таралған, тек Қиыр
Солтүстікте және Антарктидада ғана кездеспейді. Құмырсқаның 10
мыңдай түрі бар.Құмырсқалардың адам денсаулығына пайдасын көп
халықтар ерте кездерден - ақ білген. Аяғы ауыратындар кей
жағдайларда құмырсқа илеуіне аяғын салып құмырсқаға шақтырған.
Құмырсқа денесінде 70-тен астам микроэлемент, 20-дан астам амин
қышқылы, витаминдер бар. Қазіргі кезде Қытайда құмырсқадан аса
бағалы азықтық, дәрілік қасиеті бар препараттар дайындалады.
Құмырсқаларға жүргізілген зерттеулер нәтижесінде олардың жұқпалы
аурулармен ауырмайтындығы анықталған. Құмырсқадан алынатын дәрілер
буын ауруларын, қант диабетін емдеуде, қан қысымын реттеуде
қолданылады. 2)Жұмбақ жасыру.
Мысал – адамның жағымсыз қасиеттерін, мінез - құлқын жан - жануарлардың іс - әрекетімен суреттеп жазған шығарманың бір түрі.
3) Ендеше біз бүгін И.Крыловтан Абайдың аудармасы «Шегірке мен құмырсқа»мысалын оқимыз. Алдымен автормен танысып алайық. «Шегіртке мен құмырсқа» мысалының авторы * Kрылов Иван Андреевич 1796 жылы 2 ақпанда Мәскеуде туылған. 1844 жылы, 21 қарашада Санкт - Петербург қаласында дүниеден озған. Ұлты орыс. Сатирик.,жазушы ,аудармашы. *Абай Құнанбайұлы – ақын, философ, аудармашы. Абай Құнанбайұлы 1845 жылы бұрынғы Семей облысындағы Шыңғыс тауының баурайында дүниеге келген.Азан шақырырып қойған аты-Ибраһим.Әжесі еркелетіп Абай деп атап кеткен.Болашақ ақын жас кезінен өлең,әңгімеге әуес болып,әжесі Зере мен анасы Ұлжанның аңыз-әңгімелерін ынтасымен тыңдаған. Ақының шығармалары негізіен,үш саладан тұрады:бірі-өзі шығарған өлеңдері,екіншісі-ғақлия немесе қара сөз деп аталады,үшіншісі-өзге тілден аударған өлеңдері. (Абай Құнанбайұлы, Иван Андреевич Крылов туралы оқушылардың дайындап келген мәліметтері) И.Крылов, Абай тірек-сызбасын толтыру 3)Суретпен жұмыс
4) Оқулықпен жұмыс
А) Мысалды үнтаспадан тыңдату Талдау Б) Шегіртке құмырсқаға неге келді? В) Құмырсқа шегірткеге не деді? Шегіртке қандай сылтау айтты? Мысалды оқушыларға оқыту Дескриптор:Мысалды мәнерлеп қатесіз оқу Сұрақтарға жауап беру Топпен жұмыс 1 топ Мысалға сүйеніп, шегіртке мен құмырсқаны салыстыра сипаттау Венн диаграммасы
Құмырсқа Шегіртке еңбекқор жалқау пысық еріншек ақылды ақымақ сабырлы сауықшыл қажырлы әншіл
2-топ Құмырсқаға 5 жолды өлең жазу
3-топ Шегірткеге 5 жолды өлең жазу 1.Шегіртке 2.Сауықшыл, жалқау 3.Секіреді, ән салады, өкінеді 4.Шегіртке құмырсқадан көмек сұрайды. 5.Жәндік 4-топ Мысалдағы құмырсқаға байланысты адам бойындағы жақсы жаман қасиеттерді жазу Қ-анағатшыл қ-атыгез Ұ-қыпты ұ-йқышыл М-ықты м-ақтаншақ Ы-нталы ы-сырапшыл Р-рақымшыл р-ақымсыз С-абырлы с-алақ Қ-айратты қ-айырымсыз А-қылды а-алаңғасар Дескриптор:Мысал мазмұнын түсіну Тапсырмаларды орындау Сергіту сәтін жүргізу
Ұзын мұртты құмырсқа, Жеке жұмыс Жасылмен жазылған сөздерді екі топқа бөліп жазу А)жаз мезгіліндегі шегіртке Ә)қыс мезгіліндегі шегіртке
Өз ойларын айтады
Еңбек туралы мақал-мәтелмен сабақты қорыту. «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті. Еңбек етсең емерсің. |
Сурет
Ақынның өмірбаяны Портрет Сурет Оқулық Флипчарт, маркерлер сурет
АҚТ Кесте Мақал-мәтелдер |
||||||||||||||||||||||
|
Соңы 2мин |
Кері байланыс «Блоб ағашы» әдісі Үй тапсырмасы Мысалды оқу, мазмұнын баяндау Мақал-мәтелдер жаттау |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация -оқуышларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыға Тақырыпқа байланысты мақал-мәтелдер айтып, мазмұнын түсіндіру Шегіртке мен құмырсқа туралы қосымша мәлеметтер жинақтау
|
Дескриптор: Мәтінді мәнерлеп оқу Мәтін мазмұнын түсіну Мәтін мазмұны бойынша тапсырмаларды орындау |
Қауіпсіздік ережелері: электр желісін ұстамау |
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма)Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? |
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Шегіртке мен құмырсқа" Абай (Крыловтан) 3-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
«Тексерілді»
ДОІЖО : ___________
|
Пәні: әдебиеттік оқу |
Мектеп: Ә.Моддағұлова атындағы негізгі орта |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
Мұғалімнің тегі, аты: Джусупова Сайера |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы : Абай «Шегіртке мен құмырсқа» |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Мысалды оқып, негізгі ойын ашу |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Мысалды оқып, негізгі ойын ашады |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Мысал мазмұнын талдап, кейіпкерлердің іс-әрекетін талдайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар : Мысал мазмұнына анализ жасай отырып, кейіпкерлерге зерттейді,шығарма идеясын тұжырымдайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Сөздік қор |
Шегіртке, құмырсқа, көгал, сорлы, қайғы, өкінді |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, бейнелеу өнері, еңбекке баулу |
|||||||||||||||||||||||
|
АҚТ қолдану дағдысы |
Шегіртке мен құмырсқа туралы қосымша мәліметтер Автор туралы мәліметтер Тақырыпқа байланысты мақал-мәтелдер |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Е.Салықов «Күзгі орманның көріністері» |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар : |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығұлар (төменде жоспарланған жаттығұлармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі «Ыстық алақан» тренингі арқылы (алақан арқылы оқушылар бір-біріне деген жылы лебіздерін білдіру) ұйымдастыру. Топқа бөлу Үй тапсырмасын тексеру Е.Салықов «Күзгі орманның көріністері» мәтінін оқып, мазмұнын баяндау
Дескриптор: Мәтін мазмұнын түсіну Тапсырмаларды орындау Үй тапсырмасын қорытындылау «Орман-біздің байлығымыз» деп неліктен айтылады?
|
Суреттер Суреттер Тапсырмалар |
||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 8мин
10мин 8мин 1мин 7мин |
1)Жұмбақ суретті табу
Өзінен де жүгі үлкен(құмырсқа)
Секіреді селкілдеп (шегіртке)
Құмырсқа мен шегіртке туралы мағлұмат беру
Құмырсқа – ұымдасып, жабыла
жұмыс істейтін жәндік. Құмырсқалар өте кішкентай болғанымен өте
ұйымшыл келеді. Құмырсқалар шыбын-шіркейлерді жеп, қоршаған ортаны
тазартады. Құмырсқа Жер шарында кеңінен таралған, тек Қиыр
Солтүстікте және Антарктидада ғана кездеспейді. Құмырсқаның 10
мыңдай түрі бар.Құмырсқалардың адам денсаулығына пайдасын көп
халықтар ерте кездерден - ақ білген. Аяғы ауыратындар кей
жағдайларда құмырсқа илеуіне аяғын салып құмырсқаға шақтырған.
Құмырсқа денесінде 70-тен астам микроэлемент, 20-дан астам амин
қышқылы, витаминдер бар. Қазіргі кезде Қытайда құмырсқадан аса
бағалы азықтық, дәрілік қасиеті бар препараттар дайындалады.
Құмырсқаларға жүргізілген зерттеулер нәтижесінде олардың жұқпалы
аурулармен ауырмайтындығы анықталған. Құмырсқадан алынатын дәрілер
буын ауруларын, қант диабетін емдеуде, қан қысымын реттеуде
қолданылады. 2)Жұмбақ жасыру.
Мысал – адамның жағымсыз қасиеттерін, мінез - құлқын жан - жануарлардың іс - әрекетімен суреттеп жазған шығарманың бір түрі.
3) Ендеше біз бүгін И.Крыловтан Абайдың аудармасы «Шегірке мен құмырсқа»мысалын оқимыз. Алдымен автормен танысып алайық. «Шегіртке мен құмырсқа» мысалының авторы * Kрылов Иван Андреевич 1796 жылы 2 ақпанда Мәскеуде туылған. 1844 жылы, 21 қарашада Санкт - Петербург қаласында дүниеден озған. Ұлты орыс. Сатирик.,жазушы ,аудармашы. *Абай Құнанбайұлы – ақын, философ, аудармашы. Абай Құнанбайұлы 1845 жылы бұрынғы Семей облысындағы Шыңғыс тауының баурайында дүниеге келген.Азан шақырырып қойған аты-Ибраһим.Әжесі еркелетіп Абай деп атап кеткен.Болашақ ақын жас кезінен өлең,әңгімеге әуес болып,әжесі Зере мен анасы Ұлжанның аңыз-әңгімелерін ынтасымен тыңдаған. Ақының шығармалары негізіен,үш саладан тұрады:бірі-өзі шығарған өлеңдері,екіншісі-ғақлия немесе қара сөз деп аталады,үшіншісі-өзге тілден аударған өлеңдері. (Абай Құнанбайұлы, Иван Андреевич Крылов туралы оқушылардың дайындап келген мәліметтері) И.Крылов, Абай тірек-сызбасын толтыру 3)Суретпен жұмыс
4) Оқулықпен жұмыс
А) Мысалды үнтаспадан тыңдату Талдау Б) Шегіртке құмырсқаға неге келді? В) Құмырсқа шегірткеге не деді? Шегіртке қандай сылтау айтты? Мысалды оқушыларға оқыту Дескриптор:Мысалды мәнерлеп қатесіз оқу Сұрақтарға жауап беру Топпен жұмыс 1 топ Мысалға сүйеніп, шегіртке мен құмырсқаны салыстыра сипаттау Венн диаграммасы
Құмырсқа Шегіртке еңбекқор жалқау пысық еріншек ақылды ақымақ сабырлы сауықшыл қажырлы әншіл
2-топ Құмырсқаға 5 жолды өлең жазу
3-топ Шегірткеге 5 жолды өлең жазу 1.Шегіртке 2.Сауықшыл, жалқау 3.Секіреді, ән салады, өкінеді 4.Шегіртке құмырсқадан көмек сұрайды. 5.Жәндік 4-топ Мысалдағы құмырсқаға байланысты адам бойындағы жақсы жаман қасиеттерді жазу Қ-анағатшыл қ-атыгез Ұ-қыпты ұ-йқышыл М-ықты м-ақтаншақ Ы-нталы ы-сырапшыл Р-рақымшыл р-ақымсыз С-абырлы с-алақ Қ-айратты қ-айырымсыз А-қылды а-алаңғасар Дескриптор:Мысал мазмұнын түсіну Тапсырмаларды орындау Сергіту сәтін жүргізу
Ұзын мұртты құмырсқа, Жеке жұмыс Жасылмен жазылған сөздерді екі топқа бөліп жазу А)жаз мезгіліндегі шегіртке Ә)қыс мезгіліндегі шегіртке
Өз ойларын айтады
Еңбек туралы мақал-мәтелмен сабақты қорыту. «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті. Еңбек етсең емерсің. |
Сурет
Ақынның өмірбаяны Портрет Сурет Оқулық Флипчарт, маркерлер сурет
АҚТ Кесте Мақал-мәтелдер |
||||||||||||||||||||||
|
Соңы 2мин |
Кері байланыс «Блоб ағашы» әдісі Үй тапсырмасы Мысалды оқу, мазмұнын баяндау Мақал-мәтелдер жаттау |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация -оқуышларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыға Тақырыпқа байланысты мақал-мәтелдер айтып, мазмұнын түсіндіру Шегіртке мен құмырсқа туралы қосымша мәлеметтер жинақтау
|
Дескриптор: Мәтінді мәнерлеп оқу Мәтін мазмұнын түсіну Мәтін мазмұны бойынша тапсырмаларды орындау |
Қауіпсіздік ережелері: электр желісін ұстамау |
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма)Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? |
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



