|
Сабақ №24 |
Мектеп: Әл-Фараби |
|||||||||||||||||
|
Күні: 30.09.2021ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ш.Естаева |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шеңбердің ұзындығы. Дөңгелектің ауданы. Шар. Сфера. |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.3.2 шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін білу; 6.3.3.3 шеңбер ұзындығының формуласын білу және қолдану; 6.3.3.4 дөңгелек ауданының формуласын білу және қолдану; 6.3.1.7 шар мен сфера туралы түсінігінің болуы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: шеңбер ұзындығын табады; дөңгелек ауданын есептейді; шар мен сфера туралы түсінеді; шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін біледі; - шеңбер ұзындығының формуласын біледі және қолданады; - дөңгелек ауданының формуласын біледі және қолданады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Басы 7минут |
Ұйымдастыру сәті «Жүректен- жүрекке» -Топқа бөлу Қолдарындағы ақшаның атауына байланысты оқушылар үш топқа бөлінеді. Келесі атаулармен «Тенге», «Доллар», «Эвро» болып отырады. (координаталық түзу, бірлік кесінді, нүкте координатасы) |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
|
||||||||||||||
|
Негізгі бөлім 8 минут |
Ой-түрткі: Шеңбер дегеніміз не? Дөңгелек дегеніміз не? Шеңбердің радиусы дегеніміз не? Шеңбердің диаметрі дегеніміз не? Диаметр радиустан неше есе ұзын
Шеңбердің
ұзындығы
C
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасау |
Сабақ мақсаттарынОМ анықтап алу |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||||
|
Оқулықпен жұмыс 25минут |
№189 Шеңбердің ұзындығы 84 см доңғалақ 35 айналым жасағанда баратын қашықтықты өтіп шығу үшін шеңбердің ұзындығы 98 см доңғалақ неше айналым жасайды? Шешуі: 84*35=2940 2940/98=30 № 191 Дөңгелек шеңберінің 0,4 не тең оның доғасының ұзындығы 37,68 см. Дөңгелектің диаметрі неше сантиметр? 37,68/0,4 = 94.2 94.2/3.14 =30 cм Жеке жұмыс 1-тапсырма (тәжірибелік тапсырма)
Жіп арқылы табанының ұзындығын өлшеп алыңыз. Табанының диаметрін өлшеңіз. Табанының ұзындығының табан диаметрлеріне қатынастарын есептеңіз. Қорытынды жасаңыз.
2-тапсырма
Радиусы 8 см шеңбердің ұзындығын
есептеңіз (
3-тапсырма Егер радиусты 3 есе арттырса, шеңбердің ұзындығы қалай өзгереді? Суретте берілген фигуралардың периметрін табыңыз.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасау
Дескриптор: Білім алушы жіптің көмегімен шеңбердің ұзындығын табады; шеңбердің диаметрін табады;
қорытынды тұжырым жасайды
Дескриптор: Білім алушы шеңбердің ұзындығын табады; шеңбер ұзындығының радиусқа тәуелділігін анықтайды.
Дескриптор: Білім алушы шеңбер ұзындығының формуласын қолданады; шеңбер бөліктерінің ұзындығын есептейді; берілген фигураның периметрін табады. |
ҚБ: «Кейс –стади» әдісі Мақсаты: нақты сандардан шығатын жағдаятты талдау, болжау. Оқушылардың есте сақтау қабілеті сақталады, мәселелерді шешуге мүмкіндік береді. |
|
||||||||||||||
|
Соңы 5минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйгетапсырма: № 194 195 196 |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Рефлексия «Бір минут»әдісі. Мақсаты:Оқушылардың сабақта оқылған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып бүгінгі өткен тақырыптар төңірегінде бір-бірлеріне сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылайды. Рефлексия БББ кестесін қолдану. БББ тәсілін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға, өзінің танымдық ойы туралы ойлауын дамытуға және шығармашылық қабілеттерін жетілдіруге мүмкіндік береді. |
«БББ кестесі» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
«БББ кестесі»
|
Кері байланыс |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Шеңбер ұзындығы. дөңгелектің ауданы 6- сынып
|
Сабақ №24 |
Мектеп: Әл-Фараби |
|||||||||||||||||
|
Күні: 30.09.2021ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ш.Естаева |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шеңбердің ұзындығы. Дөңгелектің ауданы. Шар. Сфера. |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.3.2 шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін білу; 6.3.3.3 шеңбер ұзындығының формуласын білу және қолдану; 6.3.3.4 дөңгелек ауданының формуласын білу және қолдану; 6.3.1.7 шар мен сфера туралы түсінігінің болуы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: шеңбер ұзындығын табады; дөңгелек ауданын есептейді; шар мен сфера туралы түсінеді; шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін біледі; - шеңбер ұзындығының формуласын біледі және қолданады; - дөңгелек ауданының формуласын біледі және қолданады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Басы 7минут |
Ұйымдастыру сәті «Жүректен- жүрекке» -Топқа бөлу Қолдарындағы ақшаның атауына байланысты оқушылар үш топқа бөлінеді. Келесі атаулармен «Тенге», «Доллар», «Эвро» болып отырады. (координаталық түзу, бірлік кесінді, нүкте координатасы) |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
|
||||||||||||||
|
Негізгі бөлім 8 минут |
Ой-түрткі: Шеңбер дегеніміз не? Дөңгелек дегеніміз не? Шеңбердің радиусы дегеніміз не? Шеңбердің диаметрі дегеніміз не? Диаметр радиустан неше есе ұзын
Шеңбердің
ұзындығы
C
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасау |
Сабақ мақсаттарынОМ анықтап алу |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||||
|
Оқулықпен жұмыс 25минут |
№189 Шеңбердің ұзындығы 84 см доңғалақ 35 айналым жасағанда баратын қашықтықты өтіп шығу үшін шеңбердің ұзындығы 98 см доңғалақ неше айналым жасайды? Шешуі: 84*35=2940 2940/98=30 № 191 Дөңгелек шеңберінің 0,4 не тең оның доғасының ұзындығы 37,68 см. Дөңгелектің диаметрі неше сантиметр? 37,68/0,4 = 94.2 94.2/3.14 =30 cм Жеке жұмыс 1-тапсырма (тәжірибелік тапсырма)
Жіп арқылы табанының ұзындығын өлшеп алыңыз. Табанының диаметрін өлшеңіз. Табанының ұзындығының табан диаметрлеріне қатынастарын есептеңіз. Қорытынды жасаңыз.
2-тапсырма
Радиусы 8 см шеңбердің ұзындығын
есептеңіз (
3-тапсырма Егер радиусты 3 есе арттырса, шеңбердің ұзындығы қалай өзгереді? Суретте берілген фигуралардың периметрін табыңыз.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасау
Дескриптор: Білім алушы жіптің көмегімен шеңбердің ұзындығын табады; шеңбердің диаметрін табады;
қорытынды тұжырым жасайды
Дескриптор: Білім алушы шеңбердің ұзындығын табады; шеңбер ұзындығының радиусқа тәуелділігін анықтайды.
Дескриптор: Білім алушы шеңбер ұзындығының формуласын қолданады; шеңбер бөліктерінің ұзындығын есептейді; берілген фигураның периметрін табады. |
ҚБ: «Кейс –стади» әдісі Мақсаты: нақты сандардан шығатын жағдаятты талдау, болжау. Оқушылардың есте сақтау қабілеті сақталады, мәселелерді шешуге мүмкіндік береді. |
|
||||||||||||||
|
Соңы 5минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйгетапсырма: № 194 195 196 |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Рефлексия «Бір минут»әдісі. Мақсаты:Оқушылардың сабақта оқылған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып бүгінгі өткен тақырыптар төңірегінде бір-бірлеріне сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылайды. Рефлексия БББ кестесін қолдану. БББ тәсілін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға, өзінің танымдық ойы туралы ойлауын дамытуға және шығармашылық қабілеттерін жетілдіруге мүмкіндік береді. |
«БББ кестесі» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
«БББ кестесі»
|
Кері байланыс |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз









қатынасын
есептейді;

