Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Жаратылыстану Ұзақ мерзімі жоспар бөлімі Бөлімше: |
Мектеп: Байтерек ауданы Жайық БМ Жанды табиғат Жануарлар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 4
|
Мұғалімнің аты-жөні: Есенжолқызы Мөлдір Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Симбиоз деген не? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.2.2.1 Өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Өз өлкесіндегі жануарларды топтарға жіктеуге болатынын ажыратады; Көптеген оқушылар: Өз өлкесіндегі жануарлардың бір – біріне тигізетін әрекеттерін сипаттайды; Кейбір оқушылар: Тірі ағзалардың арасындағы қарым – қатынас түрлерін салыстырып, зерттейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 1. Өсімдіктер мен жануарлар арасында қандай байланыс бар? 2. Жануарлардың арасында қандай қарым – қатынас түрлері болады? 3. Тірі ағзалардың арасындағы қарым – қатынас түрлеріне мысал келтір. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық – білім алуға деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу,бірлікте,ынтымақтастықта жұмыс жасауға тәрбиелеу.. Ақпараттық – коммуникациялық құралдарды қолдана отырып, кез – келген ортада ұжымдық жұмысқа коммуникативті болу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану суреттерді сәйкестендіру арқылы жануарлардың бір – біріне қандай қарым – қатынас жасайтынын сипаттайды. Көркем еңбек: зеректеу жұмыс барысында |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз) |
Интербелсенді тақта, слайдттар, суреттер; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Симбиоз бен қоректік тізбек туралы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
(Ұ) Кіріспе тапсырма. Оқушылар сөз мағыналарын түсіндіреді. Жіктеу Топтау Біріктіру Бөлу Дұрыс жауап берген оқушыларды ҚБ. «Қолпаштау» әдісі арқылы мадақтап отырамын Жарайсың! Керемет! Тамаша! «Кір жайғыш» әдісі. Осы әдіс арқылы 4 топқа бөлу. (1-3 сыныпта оқып үйренген жануар топтарын еске түсіру.) Тапсырма: Сурет бойынша жануарлар тобын анықтап, өз қатарына іліңіз. бунақденелілер
Бауырымен жорғалаушылар
қосмекенділер
балықтар
Сабақтың мақсатын хабарлау: Өз өлкеміздегі жануарлар арасындағы қарым – қатынас түрлерін анықтаймыз, жіктейміз. |
ҚР жануарлары туралы ақпарат (орыс тілінде) https://natworld.info/zhivotnye/kakiezhivotnye-obitajutv-kazahstane Жануарлардың суреті Бунақденелілер тобы Бауырымен жорғалаушылар тобы Қосмекенділер тобы
Балықтар тобы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5мин 7 мин 3 мин 10 мин Сергіту сәті 2 мин |
(Т) «Ашық микрофон» әдісі Тапсырма: Өсімдіктер мен жануарлар арасындағы байланысы туралы айтып бер. Дескриптор; 1Әр топ өзі таңдаған сурет туралы айтып беру 2 Өсімдіктер мен жануарлар арасындағы байланыстың тигізер пайдасы туралы айту 3 Қандай жануарлар тобына жатады. (Ұ) (С)Дерекөз. Оқулықпен жұмыс «Зерттеу» әдісі Т Дескриптор:
ҚБ«Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау Тапсырма: Суреттердегі тірі ағзалар арасындағы қарым – қатынас мысалдарын сипатта. Оларды қандай топтарға біріктіруге болады? Көмекші сөздерді пайдалан. Жауабыңды түсіндір. бәсекелестік Бейта раптық симбиоз
Дескриптор:
-суретке қарап, тірі ағзалар
арасындағы Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді
жоспар Пән:
Жаратылыстану Ұзақ мерзімі жоспар
бөлімі
Бөлімше: Мектеп: Байтерек ауданы Жайық
БМ Жанды
табиғат Жануарлар Күні: Сынып: 4
Мұғалімнің аты-жөні:
Есенжолқызы Мөлдір Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны: Сабақтыңтақырыбы: Симбиоз деген
не? Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 4.2.2.1 Өз өлкесіндегі жануарларды
жіктеу
Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: Өз өлкесіндегі жануарларды топтарға жіктеуге
болатынын ажыратады; Көптеген
оқушылар: Өз өлкесіндегі жануарлардың бір – біріне
тигізетін әрекеттерін
сипаттайды;
Кейбір
оқушылар: Тірі ағзалардың арасындағы қарым – қатынас
түрлерін салыстырып,
зерттейді.
Бағалаукритерийлері Өз өлкесіндегі жануарларды топтарға жіктеуге
болатынын ажыратады,
сипаттайды; Тірі ағзалардың арасындағы қарым – қатынас
түрлерін салыстырып, зерттейді
.
Тілдік
мақсаттар
Пәнге тән лексика мен
терминология:
симбиоз
– тірі ағзалар арасындағы қарым –
қатыныс; комменсализм
– суырдың інін түрлі жәндіктердің, құрбақа,
кесірткелердің паналауы;
мутуализм
– саңырауқұлақ пен балдырлардың қосылуынан
пайда болған күрделі ағза –
қыналар;
паразитизм
– сиырдың терісінде қансорғыш жәндіктердің
болуы. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен
тіркестер: 1.
Өсімдіктер мен жануарлар арасында қандай
байланыс бар? 2.
Жануарлардың арасында қандай қарым – қатынас
түрлері болады? 3.
Тірі ағзалардың
арасындағы қарым – қатынас түрлеріне мысал
келтір.
Құндылықтарды
дарыту
Ынтымақтастық
– білім алуға деген қызығушылығын арттырып,
еңбекке баулу,бірлікте,ынтымақтастықта жұмыс жасауға
тәрбиелеу.. Ақпараттық – коммуникациялық
құралдарды қолдана отырып, кез – келген ортада ұжымдық жұмысқа
коммуникативті болу
Пәнаралық
байланыстар Дүниетану
суреттерді сәйкестендіру арқылы жануарлардың
бір – біріне қандай қарым – қатынас жасайтынын
сипаттайды. Көркем еңбек: зеректеу
жұмыс барысында
АКТ қолдану дағдысы
(сабақта қолданылатын болса
көрсетіңіз) Интербелсенді тақта, слайдттар,
суреттер; Бастапқы
білім Симбиоз бен қоректік тізбек туралы
біледі. Сабақбарысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақта жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар Сабақтың
басы 5
мин (Ұ) Кіріспе
тапсырма. Оқушылар сөз мағыналарын
түсіндіреді.
Жіктеу
Топтау
Біріктіру
Бөлу Дұрыс жауап берген
оқушыларды ҚБ. «Қолпаштау» әдісі арқылы мадақтап
отырамын
Жарайсың! Керемет!
Тамаша! «Кір жайғыш»
әдісі. Осы әдіс арқылы 4 топқа
бөлу. (1-3 сыныпта оқып үйренген
жануар топтарын еске түсіру.) Тапсырма: Сурет бойынша жануарлар тобын
анықтап, өз қатарына іліңіз.
бунақденелілер
Бауырымен
жорғалаушылар
қосмекенділер
балықтар
Жануарлар тобын қалай ажырата
білдің?
Қосмекенділер дегенді қалай
түсінесің? Сабақтың мақсатын
хабарлау: Өз өлкеміздегі жануарлар
арасындағы қарым – қатынас
түрлерін анықтаймыз,
жіктейміз. ҚР
жануарлары туралы
ақпарат (орыс
тілінде)
https://natworld.info/zhivotnye/kakiezhivotnye-obitajutv-kazahstane Жануарлардың
суреті
Бунақденелілер
тобы
Бауырымен жорғалаушылар
тобы
Қосмекенділер тобы
Балықтар
тобы Сабақтың
ортасы 5мин 7
мин 3
мин 10
мин Сергіту
сәті 2
мин (Т) «Ашық микрофон»
әдісі Тапсырма: Өсімдіктер мен
жануарлар арасындағы байланысы туралы айтып
бер. Дескриптор; 1Әр топ өзі таңдаған сурет
туралы айтып беру 2 Өсімдіктер мен жануарлар
арасындағы байланыстың тигізер пайдасы туралы
айту 3 Қандай жануарлар тобына
жатады. (Ұ) (С)Дерекөз. Оқулықпен
жұмыс «Зерттеу»
әдісі Т Дескриптор: тірі ағзалар бір – біріне жасайтын қарым –
қатынасын айтады; сурет бойынша нәтижелерін
тіркейді. ҚБ«Бағдаршам» әдісі бойынша
бағалау Тапсырма: Суреттердегі тірі ағзалар
арасындағы қарым – қатынас мысалдарын сипатта. Оларды
қандай топтарға біріктіруге болады? Көмекші сөздерді пайдалан.
Жауабыңды түсіндір.
бәсекелестік
Бейта
раптық
симбиоз
Дескриптор:
-суретке қарап, тірі ағзалар
арасындағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






апсырма:













