Материалдар / Ашық сабақ. Сөйлеу әдебі

Ашық сабақ. Сөйлеу әдебі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ана тілі сабағынан өтілген ашық сабақ жоспары
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Утебаева Гульзина Жаксылыковна

Астана қаласы әкімдігінің

«Д.Қонаев атындағы №66 мектеп – лицейі»

Бастауыш сынып мұғалімі


Пәні

Ана тілі

Сынып

1 «И»

Күні: 25.02.2025

Қатысатыны: 25

Қатысқаны: 25

Бөлім

Буын және тасымал

Сабақтың тақырыбы

Сәлем бер. Сөйлеу әдебі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.1.4.1* коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану;

1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою.

Сабақтың мақсаты (бағалау критерийлері)

-қарым – қатынаста сәлемдесу мен алғыс білдіру әдебін дұрыс қолданады;

-сөйлемді бас әріптен бастап жазады;

-сөйлем соңына тиісті тыныс белгіні қоюды қолданады;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну, қолдану, талдау

Ұлттық құндылықтар

Ұлттық мүдде: амандасуға қатысты салт – дәстүрлермен таныстыру;


      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

кезеңі

5 минут


Үлкенге де «Сіз»,

Кішіге де «Сіз».

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен біз.

«Қызықты амандасу» ойынымен бастайды.

Әр елдің амандасу салтын жасап, бүгінгі сабақтың сөйлеу әдебі туралы екенін айтады.

Үлкенге де «Сіз»,

Кішіге де «Сіз».

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен біз.

«Қызықты амандасу» ойынын ойнайды.

Әр ел дің амандасу салтын жасап, бүгінгі сабақтың сөйлеу әдебі туралы болатынын біледі.

Керемет!

Тамаша!

Көңілді орта

Өткенді бекіту

5 минут

«Көңілді қалпақ» ойынын ойнатады. Әліпбидегі р әрпінің алдында тұрған (П) және р әрпінен кейін тұрған (С) әрпінен келетін сөздер айтқызып ойнатады.

Әуен қосылғанда қалпақты бір – бірлеріне кигізеді. Әуен тоқтаған кезде қалпақ кімде қалса сол оқушы сөз айтады-деген нұсқау береді.

«Көңілді қалпақ» ойынын ойнайды. Әліпбидегі р әрпінің алдында тұрған (П) және р әрпінен кейін тұрған (С) әрпінен келетін сөздер айтып ойнайды. Әуен қосылғанда қалпақ ты бір – бірлеріне кигізе ді. Әуен тоқтаған кезде қалпақ кімде қалса сол оқушы сөз айтады.

Дескриптор

-өткен сабақты қайталайды;


ҚБ: 1 ою

Көңілді әуен

Қалпақ

Сабақтың ортасы

10 минут

Топтық жұмыс

Тыңдалым мен айтылым

Ойлау дағдысы: білу және түсіну, қолдану

Әдіс: «Кластер»

Алдымен ЖИ арқылы жасалған сөйлеу әдебі тура лы бейнежазба көрсетеді. Одан соң адамның мәдение ті мен тәрбиелік деңгейін көрсететін әдепті сөздер мен таныстырады. Аманда су әдебіне арналған топтық тапсырмалар береді.

1топқа: ата мен әжелермен;

2топқа: аға - әкелермен;

3топқа: ана, әпкелермен қалай амандасу керектігін көрсететін кластер жасатады.

Алдымен ЖИ арқылы жасалған сөйлеу әдебі туралы бейнежазба көреді. Одан соң адамның көңіл – күйін көтеретін әдепті сөздермен танысады.

Амандасу әдебіне арналған топтық тапсырмалар орындайды.

1топ: ата мен әжелермен;

2топ: аға - әкелермен;

3топ: ана, әпкелермен қалай амандасу керектігін көрсететін кластер жасайды. Амандасуға қатысты әдепті сөздерді жазып, таныстырады. Топтар бірін – бірі бағалайды.

Дескриптор:

-сөйлеу әдебі туралы танысады;

- қарым – қатынаста сәлемдесу әдебін дұрыс қолданады;

-кластерге әр тұлғаға қатысты әдепті сөздерді орналасты рады;


ҚБ: 3 ою

ЖИ арқылы жасалған бейнежазба



А/2 парағы

Желім

Суреттер мен амандасуға қатысты сөздер






Жұптық жұмыс. Оқылым

Ойлау дағдысы: талдау «Білезік» ойыны

Алдымен оқулықта беріл ген Ұлықбек Есдаулет ағамыз туралы мәлімет береді. Одан соң «Сәлем бер» атты өлеңін түсініп оқып шығуды тапсырады. Сосын өлеңнің не туралы екенін, өздері үлкен кісі лермен қалай амандасып жүргендерін сұрайды.

Жұптарга бір – біріңе білезік сыйлаңдар деген ұсыныс айтады. Берілген сурет пен амандасу түр лерін сәйкестендіріп, желімдеп, білезікті жұбына сыйлайды. Ал жұбы оның жұмысын бағалайды-деген нұсқау береді.

Алдымен оқулықта беріл ген Ұлықбек Есдаулет ағамыз туралы мәлімет алады.

Одан соң «Сәлем бер» атты өлеңін түсініп оқып шығады.

Сосын өлеңнің не туралы екенін, өздері үлкен кісілермен қалай амандасып жүргендерін айтады.


Жұптасып, білезікке сурет пен амандасу сөздерін сәйкестендіріп, жұьының білегіне желімдеп, сыйлайды. Жұптар бір – бірінің жұмыстарын бағалайды.

Дескриптор

-автормен танысады;

-өлеңді түсініп оқиды;

-суретке қатысты әдепті сөздерді сәйкестен діреді;


ҚБ: 3 ою

Оқулық



Қағаздан жасалған білезіктер


Сергіту сәті

5 минут

«Сиқырлы сөздер» ойыны арқылы әдепті сөздерді қолданып, анамызға, әкемізге, ата-әжемізге қоңырау шалып, қарым – қатынаста сәлемдесу мен алғыс білдіру әдебін дұрыс қолдануды ұсынады.

Осы сәттегі көңіл – күйін, қал – жағдайын сұрап көруді ұсынады.

1қатар: анасына;

2қатар:әкесіне;

3қатар: атасы немесе әжесіне қоңырау шалады – деген ұсыныс айтады.

Сиқырлы сөздерді қолданып, анасына, әкесіне, ата-әжесіне қоңырау шалып, қарым – қатынаста сәлемдесу мен алғыс білдіру әдебін дұрыс қолданады.

Әдепті сөздерді қолда нып, көңіл – күйін, қал – жағдайын сұрап көреді.


1қатар: анасына;

2қатар:әкесіне;

3қатар: атасы немесе әжесіне қоңырау шалады.

Амансыз ба!?


Өтініш!


Кешіріңіз!


Алғыс!


Сау болыңыз!

Ұялы телефон


Сабақтың ортасы

10 минут

Жеке жұмыс. Жазылым

Ойлау дағдысы: талдау

«Мақалды жалғастыр» ойынымен «Әдептілік белгісі – иіліп сәлем бергені» мақалын көркем деп жазуды тапсырады. Мақалдардың жалғасын тауып, өзіне ұнағанын көшіріп, мағынасын ауыз ша талдауға шақырады.

Мақалды көркемдеп, жазу талаптарын сақтап көшіреді. «Әдептілік белгісі – иіліп сәлем бергені». Сөйлем соңына нүкте қояды. Одан соң мақал бөліктерін сәйкес тендіреді. Өзіне ұнаған мақалды қатесіз көшіреді. Мақалдың мағынасын ауызша талдайды.

Дескриптор

-сөйлемді

бас әріптен бастап жазады;

-сөйлем соңына тиісті тыныс белгіні қоюды қолданады;

ҚБ: 2 ою

Дәптер

Қызыл мен көк қарындашта

Сабақтың соңы

10 минут

Кері байланыс

«Wordwall» ойыны арқылы осы сабақтан алған білімдерін тексереді.

Сізге көмектесуге рұқсат етіңіз! – үлкен кісілерге;

Сізге алғысым шексіз!-анаға, әкеге, әжеге, ұстазға;

Кешіріңіз, маған кітап беріңізші!-кітапханашыға;

Мына затты сатып алуға бола ма? – сатушыға; т б

«Wordwall» платформасы арқылы осы сабақтан алған білімдерін бекітеді.

Сізге көмектесуге рұқсат етіңіз! – үлкен кісілерге;

Сізге алғысым шексіз!-анаға, әкеге, әжеге, ұстазға;

Кешіріңіз, маған кітап беріңізші!-кітапханашыға;

Сурет пен әдепті сөздерді сәйкестендіреді.

Дескриптор

-жаңа сабақты бекітеді;


ҚБ: 1 ою

https://wordwa ll.net/ru/resou rce/63915468


Рефлексия

«Оюлы кілемше сыйла» ойыны арқылы сабақтан ал ған әсерін біледі. Қолдарың дағы оюлармен безендірген кілемдеріңді кімге сыйлай сыңдар?-деп сұрайды.

«Оюлы кілемше сыйла» ойыны арқылы сабақтан алған әсерін білдіреді. Қолдарындағы оюлармен безендірген кілемдерін өздері таңдаған кейіпкер ге сыйлайды.

Әжеге –

бәрі керемет!

Анаға – жақсы!

Әкеге – еркелегім келіп тұр!






























Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі