|
Пәні: Дүниетану |
Мектеп: №12 жалпы білім беру орта мектеп |
||
|
Күні: 05.02.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні: Қожабай Салтанат |
||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
«Шөл өсімдіктері мен жануарлары» |
||
|
Сабақ Мақсаттары |
Мәтінді түсініп оқиды. Барлық оқушылар: мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді. Көптеген оқушылар: шөлді аймақ жануарлары мен өсімдіктерінің түрлерін атайды, ерекшеліктеріне сипаттама бере алады. Кейбір оқушылар: дала мен шөлді аймақ өсімдіктері мен жануарларының бейімделу жағдайларын салыстырып, өз ойын жеткізеді. |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
|
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Отанын сүюге, табиғатын қорғауға, жанашыр болуға тәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
биология, география |
||
|
Алдыңғы білім |
Дала өсімдіктері мен жануарлары |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық дайындық Қайырлы күн досым, Сәттілікке толсын! Бүгінгі алар бағамыз Кілең бестік болсын! Топқа бөлінеді: Мезгіл бойынша топқа бөлінеді: 1-топ «Күз» 2-топ «Қыс» 3-топ «Көктем» 4-топ «Жаз» Жарайсыңдар, оқушылар! Орнымызға отырамыз! Сабағымызды бастаймыз! |
Интерактивті тақта
|
|
|
Өткен сабақты пысықтау |
«Кім тапқыр!» әдісі бойынша тапсырмалар! Топтарға сұрақтар қойылады. 1-топ. Дала өсімдіктері дегеніміз не? Оларды ата:
2-топ. Дала жануарлары дегеніміз не? Олапрды ата. 1. Дала тасбақасы, суыр ,саршұнақ, тышқан, түлкі, қасқыр, қарсақ, ор қоян, ақбөкен. 2. Бозторғай, бүркіт 3-топ. Өздерің тұратын өлкенің табиғатын әңгімеле.Оқушылар жауабы:
4-топ. Сөйлемдерді толықтыр 1.Даланы ____ірі жануарлар мекендейді. 2.Ақбөкен далада ____ болып жайылып жүреді. 3.Құстардың ішінде ____ жыртқыш құстар қатарына жатады. Топтар бір-бірін «Бас бармақ» тәсілі арқылы бағалайды.
Әр тапсырманы орындағанда мадақтап бағалап отырамын. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 25 минут Ой қозғау |
Жаңа сабақ «3 сурет - 1 сөз» ойыны 1. Ол 40 - 50 шақырым жолды су ішпей, шөп жемей – ақ жүріп өтеді. Ащы, тікен шөптерді жейді. 45 күнге дейін су ішпей жүре алады./түйе 2. Ол кенге жатпайтын пайдалы қазба. Оның ақ, сары, қоңыр, қара, қызыл түстері болады екен. Оны құрылысқа қолданады. /құм/ 3. Ол –құрғақшылыққа төзімді өсімдік. Тамыры ұзын 20-30 метрге жетеді. Оны түйе сүйсініп жейді. /жантақ/ Жарайсыңдар, оқушылар! Дұрыс таптыңдар жауабын. Жауабы: 3 суретті байланыстыратын сөз - ШӨЛ. *Үш тұғырлы тіл: шөл – пустыня – desert Олай болса бүгінгі жаңа тақырыбымыз «Шөл өсімдіктері мен жануарлары» Болжау әдісі: Шөл дегенде көз алдарыңа қандай дала елестейді? Шөлде қандай жануарлар мен өсімдіктер болады деп ойлайсыздар? «imektep.kz»(Шөл өсімдіктері мен жануарлары)
Шөл — суға тапшы аймақ. Оның ауасы, топырағы
құрғақ, өсімдіктері селдір, сирек болып келеді. Шөл — құмды,
сортаңды, сазды, тақыр, тастақты шөлдерге
ажыратылады.
(Каспий теңізінен
Тарбағатай тауына дейін созылып
жатыр) Топтық жұмыс Мәтінді 4 бөлікке бөлу. 1-топ: «Шөл және құмды шөлдер туралы айтады.....Не екенін түсіндір.» 2-топ: «Тақыр шөлдер ... Не екенін түсіндір» 3-топ: «Сортаңды шөл... Не екенін түсіндір. » 4-топ: «Шөлді жерлердің жануарлары суды қалай пайдаланады.» /Әр топ оқып шығу. / Топтар бір-бірін «Бас бармақ» тәсілі арқылы бағалайды Дәптермен жұмыс. Күн ретін. Шөл өсімдіктері мен жануарларын
жазу. Жұптық жұмыс Сәкестендіру
Слайдпен тексеру. |
Оқушылар жасырынған сөзді табу арқылы жаңа тақырыпты ашады. Тыңдалым Пәнаралық байланыс Жазылым |
|
|
Сабақтың соңы 8 мин |
Сергіту сәті Күндей болып күлеміз, Гүлдей болып өсеміз. Құстай болып ұшамыз, Көбелектей қонамыз. «Ойлан тап!» ойыны оқушылар топтар бойынша «Bilimland» сайтынан топтық тапсырма орындайды. Топтық жұмыс 1-топ. Сөйлемді толықтыр. 2-топ. Ашық тест сұрақтарына жауап. 3-топ. Артығын алып тастау. 4-топ. Дұрыс/ дұрыс емес. |
Оқылым |
|
|
Қорытынды тапсырма 2 минут |
Топтық жұмыс (ойын түрінде) Шөлді жерлерде мекендейтін жануарларды топтар бірі-біріне қимыл-қозғалысынан жасыру және табу. Қорытынды: - Оқушылар шөлді жерлердің түрлерін атаңдар. - Шөл жануарларын ата. - Шөл дегеніміз не? - Шөлді жерлердің жануарлары суды қалай пайдаланады? |
Айтылым, тыңдалым |
|
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері анық па? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай, қандай деңгейде өтті? |
Оқушылар берілген стикерге өздерінің бүгінгі сабақта не білгендерін жазады. |
Стикер |
|
|
Үй жұмысы |
«Шөл өсімдіктері мен жануарлары» тақырыбын оқып келу. Дала өсімдіктері мен жануарларының ұқсастықтарын ажырату. |
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ «Шөл өсімдіктері мен жануарлары» 4 сынып
|
Пәні: Дүниетану |
Мектеп: №12 жалпы білім беру орта мектеп |
||
|
Күні: 05.02.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні: Қожабай Салтанат |
||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
«Шөл өсімдіктері мен жануарлары» |
||
|
Сабақ Мақсаттары |
Мәтінді түсініп оқиды. Барлық оқушылар: мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді. Көптеген оқушылар: шөлді аймақ жануарлары мен өсімдіктерінің түрлерін атайды, ерекшеліктеріне сипаттама бере алады. Кейбір оқушылар: дала мен шөлді аймақ өсімдіктері мен жануарларының бейімделу жағдайларын салыстырып, өз ойын жеткізеді. |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
|
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Отанын сүюге, табиғатын қорғауға, жанашыр болуға тәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
биология, география |
||
|
Алдыңғы білім |
Дала өсімдіктері мен жануарлары |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық дайындық Қайырлы күн досым, Сәттілікке толсын! Бүгінгі алар бағамыз Кілең бестік болсын! Топқа бөлінеді: Мезгіл бойынша топқа бөлінеді: 1-топ «Күз» 2-топ «Қыс» 3-топ «Көктем» 4-топ «Жаз» Жарайсыңдар, оқушылар! Орнымызға отырамыз! Сабағымызды бастаймыз! |
Интерактивті тақта
|
|
|
Өткен сабақты пысықтау |
«Кім тапқыр!» әдісі бойынша тапсырмалар! Топтарға сұрақтар қойылады. 1-топ. Дала өсімдіктері дегеніміз не? Оларды ата:
2-топ. Дала жануарлары дегеніміз не? Олапрды ата. 1. Дала тасбақасы, суыр ,саршұнақ, тышқан, түлкі, қасқыр, қарсақ, ор қоян, ақбөкен. 2. Бозторғай, бүркіт 3-топ. Өздерің тұратын өлкенің табиғатын әңгімеле.Оқушылар жауабы:
4-топ. Сөйлемдерді толықтыр 1.Даланы ____ірі жануарлар мекендейді. 2.Ақбөкен далада ____ болып жайылып жүреді. 3.Құстардың ішінде ____ жыртқыш құстар қатарына жатады. Топтар бір-бірін «Бас бармақ» тәсілі арқылы бағалайды.
Әр тапсырманы орындағанда мадақтап бағалап отырамын. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 25 минут Ой қозғау |
Жаңа сабақ «3 сурет - 1 сөз» ойыны 1. Ол 40 - 50 шақырым жолды су ішпей, шөп жемей – ақ жүріп өтеді. Ащы, тікен шөптерді жейді. 45 күнге дейін су ішпей жүре алады./түйе 2. Ол кенге жатпайтын пайдалы қазба. Оның ақ, сары, қоңыр, қара, қызыл түстері болады екен. Оны құрылысқа қолданады. /құм/ 3. Ол –құрғақшылыққа төзімді өсімдік. Тамыры ұзын 20-30 метрге жетеді. Оны түйе сүйсініп жейді. /жантақ/ Жарайсыңдар, оқушылар! Дұрыс таптыңдар жауабын. Жауабы: 3 суретті байланыстыратын сөз - ШӨЛ. *Үш тұғырлы тіл: шөл – пустыня – desert Олай болса бүгінгі жаңа тақырыбымыз «Шөл өсімдіктері мен жануарлары» Болжау әдісі: Шөл дегенде көз алдарыңа қандай дала елестейді? Шөлде қандай жануарлар мен өсімдіктер болады деп ойлайсыздар? «imektep.kz»(Шөл өсімдіктері мен жануарлары)
Шөл — суға тапшы аймақ. Оның ауасы, топырағы
құрғақ, өсімдіктері селдір, сирек болып келеді. Шөл — құмды,
сортаңды, сазды, тақыр, тастақты шөлдерге
ажыратылады.
(Каспий теңізінен
Тарбағатай тауына дейін созылып
жатыр) Топтық жұмыс Мәтінді 4 бөлікке бөлу. 1-топ: «Шөл және құмды шөлдер туралы айтады.....Не екенін түсіндір.» 2-топ: «Тақыр шөлдер ... Не екенін түсіндір» 3-топ: «Сортаңды шөл... Не екенін түсіндір. » 4-топ: «Шөлді жерлердің жануарлары суды қалай пайдаланады.» /Әр топ оқып шығу. / Топтар бір-бірін «Бас бармақ» тәсілі арқылы бағалайды Дәптермен жұмыс. Күн ретін. Шөл өсімдіктері мен жануарларын
жазу. Жұптық жұмыс Сәкестендіру
Слайдпен тексеру. |
Оқушылар жасырынған сөзді табу арқылы жаңа тақырыпты ашады. Тыңдалым Пәнаралық байланыс Жазылым |
|
|
Сабақтың соңы 8 мин |
Сергіту сәті Күндей болып күлеміз, Гүлдей болып өсеміз. Құстай болып ұшамыз, Көбелектей қонамыз. «Ойлан тап!» ойыны оқушылар топтар бойынша «Bilimland» сайтынан топтық тапсырма орындайды. Топтық жұмыс 1-топ. Сөйлемді толықтыр. 2-топ. Ашық тест сұрақтарына жауап. 3-топ. Артығын алып тастау. 4-топ. Дұрыс/ дұрыс емес. |
Оқылым |
|
|
Қорытынды тапсырма 2 минут |
Топтық жұмыс (ойын түрінде) Шөлді жерлерде мекендейтін жануарларды топтар бірі-біріне қимыл-қозғалысынан жасыру және табу. Қорытынды: - Оқушылар шөлді жерлердің түрлерін атаңдар. - Шөл жануарларын ата. - Шөл дегеніміз не? - Шөлді жерлердің жануарлары суды қалай пайдаланады? |
Айтылым, тыңдалым |
|
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері анық па? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай, қандай деңгейде өтті? |
Оқушылар берілген стикерге өздерінің бүгінгі сабақта не білгендерін жазады. |
Стикер |
|
|
Үй жұмысы |
«Шөл өсімдіктері мен жануарлары» тақырыбын оқып келу. Дала өсімдіктері мен жануарларының ұқсастықтарын ажырату. |
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
|
шағым қалдыра аласыз






