|
Сабақ: |
Мектеп: №32 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 23.12.19. |
Мұғалімнің аты-жөні: Бейсенова А.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «А» |
Пәні: «Қазақ әдебиеті» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бөлім: «Тарихи шындық пен көркемдік шешім» |
Сабақ тақырыбы: Ш.Уәлиханов өмірі мен шығармашылығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
* автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
* автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тақырып, идея, тарихи жыр, идеялық-стилистикалық тұтастық Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: менің ойымша.., себебі, мен оны былай түсінемін..., былай түсіндіремін... Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация |
Оқушылардың барлығы: автор бейнесінің идеялық-стилистикалық бейнесін анықтайды. Оқушылардың көпшілігі: автор бейнесінің идеялық-стилистикалық рөліне талдау жасайды. Оқушылардың кейбіреуі: автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, елжандылық, толеранттық ұлтжандылық тәрбие |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, қазақ тілі, география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ |
Интерактивті тақта, бейнебаян, слайдтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы оқу: |
Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Әр оқушы өзінің атын атап, оған бір сын есім қосып айтады. Мысалы: Мен Жанелмін – жайдарлымын т.с.с. Қима қағаздар арқылы топтарға біріктіру. 3-топ. «Алтын ережені» еске түсіру 1-топ – «Тарихшылар» 2-топ – «Ғалымдар» 3-топ – «Саяхатшылар» |
9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы, ақ парақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 2 минут 3 минут 5 минут 5 минут 3 минут 5 минут 3 минут |
Қызығушылықты ояту. Шоқан Уәлиханов туралы бейнебаянды көрсету. Оқушылар тақырыпты болжайды. Сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстырамын. Жетістік критерийлері таныстырылады. Топ басшыларына бағалау парақшалары беріледі. «Ой шақыру» стратегиясы. Жеке жұмыс. Сұрақтар: «Жүзіп шығу» әдісі 1.Қарапайым сұрақ. Шоқан Уәлиханов кім? 2.Анықтамалық сұрақ. Шоқан Уәлиханов еңбектерін ата 3. Интерпретациялық сұрақ. Шоқанның сырт келбеті кімге ұқсайтын болған? 4. Шығармашылық сұрақ. Шоқан Уәлиханов қандай адам болған ? 5. Бағалау. Шоқанның өмірі мен шығармашылығынан өзіңе қандай әсер алдың? 6. Тәжірбиелік сұрақ. Шоқанның туылған жері неге Құсмұрын деп аталған? Топтық жұмыс. 1-тапсырма. Берілген үзінді бойынша автор бейнесін талдаңдар. 1-топ – «Тарихшылар» ХІХ ғасырда біздің отандық ғылым үшін Ш.Уәлихановтың мәні ерекше белгілі болғандығы туралы академик Н.И.Веселовский былай деп жазды: «…Шоқан Уәлиханов шығыстану әлемінің үстінен құйрықты жұлдыздай жарқ ете қалды. Орыстың Шығысты зерттеуші ғалымдарының бәрі де ерекше бір құбылыс деп танып, одан түрік халықтарының тағдыры туралы ұлы және маңызды жаңалықтар ашуды күткен еді. Бірақ Шоқанның мезгілсіз өлімі біздің бұл үмітімізді үзіп кетті». 2-топ – «Ғалымдар»
Т.Н. Потанин 3-топ – «Саяхатшылар» «Шоқан Шығысқа тән ұшқыр қиялды әрі ақынжанды адам еді. Ол араб өлеңдерін қатты ұнататын және ол ұстазы Костылецскиймен бірге сол өлеңдерге рахаттанып, тамсанып отыратын.» Н.М.Ядринцев Қалыптастырушы бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Топтық жұмыс 2-тапсырма 1-топ – «Тарихшылар» Ш.Уәлихановтың өмірі мен қызметі туралы не білеміз? Постерге түсіру. 2-топ – «Ғалымдар» Ғалымның еңбектерін көрсетіңдер. 3-топ – «Саяхатшылар» «Шоқан – саяхатшы» тақырыбында оның саяхат жолдарын көрсету.
Топтар жұмыстарын қорғайды. Бағалау. «Бутерброд» әдісі. «Екі мадақ, бір сын»
Қолдауды қажет ететін оқушыларға жеке жұмыс. 1.«Шын - жалған» кестесін толтыру.
2.«Венн диаграммасы. Шоқан мен Абай. 3.Шоқан Уәлиханов туралы «Бес жолды өлең»
Топтық жұмыс 3-тапсырма. Шоқан Уәлиханов өмірінен көрініс 1-топ – «Тарихшылар» тобы 2-топ – «Ғалымдар» тобы 3-топ – «Саяхатшылар» тобы «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Жасыл түс – «Тамаша!» Сары түс – «Жақсы» Қызыл түс – «Орташа» Дескриптор: * автор бейнесінің идеялық-стилистикалық бейнесін анықтайды. * автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасайды. |
Интерактивті тақта, бейнебаян, слайдтар
«Жүзіп шығу» әдісі
Кесте
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
«Бутерброд» әдісі не «Екі мадақ, бір сын» әдісі
«Бағдаршам» әдісі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ:
Мектеп: №32
Күні: 23.12.19.
Мұғалімнің аты-жөні: Бейсенова
А.А.
Сынып: 9 «А»
Пәні: «Қазақ әдебиеті» Бөлім:
«Тарихи шындық пен
көркемдік шешім»
Сабақ тақырыбы:
Ш.Уәлиханов өмірі мен
шығармашылығы
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу
мақсаттары 9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы
ретіндегі рөліне талдау жасау;
Сабақ мақсаты
*
автор бейнесінің
идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау
жасау;
Бағалау критерийлері
*
автор бейнесінің
идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау
жасайды.
Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты сөздік
қор мен терминдер: тақырып, идея, тарихи жыр,
идеялық-стилистикалық
тұтастық Диалог құруға/шығарма
жазуға арналған пайдалы тіркестер: менің ойымша.., себебі, мен оны
былай түсінемін..., былай
түсіндіремін...
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Шоқан Уәлиханов туралы
баяндаңдар Оның зерттеу еңбектері
туралы не білесіңдер? Дифференциация Оқушылардың
барлығы: автор бейнесінің
идеялық-стилистикалық бейнесін
анықтайды.
Оқушылардың көпшілігі: автор бейнесінің
идеялық-стилистикалық рөліне талдау
жасайды. Оқушылардың
кейбіреуі: автор бейнесінің
идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау
жасайды.
Ойлау деңгейі Қолдану
Құндылықтарды дарыту
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, елжандылық,
толеранттық ұлтжандылық тәрбие
Пәнаралық байланыстар Тарих, қазақ тілі,
география
АКТ
Интерактивті тақта, бейнебаян,
слайдтар
Бастапқы оқу:
Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы туралы
біледі.
Жоспар
Жоспарланған уақыт есебі
Жоспарланған жаттығу
түрлері ресурстар Басы 5
минут 1.Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу. 2.
Ынтымақтастық
атмосферасын орнату. Әр оқушы өзінің атын атап, оған бір сын есім қосып
айтады. Мысалы: Мен Жанелмін – жайдарлымын
т.с.с. Қима қағаздар арқылы
топтарға біріктіру. 3-топ. «Алтын ережені» еске
түсіру 1-топ –
«Тарихшылар» 2-топ –
«Ғалымдар»
3-топ –
«Саяхатшылар»
9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы, ақ
парақтар Ортасы 2
минут 3
минут 5
минут 5
минут 3
минут 5
минут
3 минут
Қызығушылықты
ояту.
Шоқан Уәлиханов туралы
бейнебаянды көрсету. Оқушылар тақырыпты
болжайды.
Сабақ тақырыбымен, мақсатымен
таныстырамын. Жетістік критерийлері таныстырылады. Топ басшыларына
бағалау парақшалары
беріледі.
«Ой шақыру»
стратегиясы. Жеке жұмыс.
Сұрақтар: «Жүзіп шығу»
әдісі
1.Қарапайым сұрақ. Шоқан Уәлиханов
кім? 2.Анықтамалық
сұрақ. Шоқан
Уәлиханов еңбектерін
ата 3. Интерпретациялық
сұрақ. Шоқанның сырт
келбеті кімге ұқсайтын
болған? 4. Шығармашылық
сұрақ. Шоқан Уәлиханов
қандай адам болған ? 5.
Бағалау. Шоқанның өмірі мен
шығармашылығынан өзіңе қандай әсер
алдың? 6. Тәжірбиелік
сұрақ. Шоқанның туылған жері неге Құсмұрын деп
аталған? Топтық
жұмыс. 1-тапсырма. Берілген
үзінді бойынша автор бейнесін
талдаңдар. 1-топ –
«Тарихшылар» ХІХ ғасырда біздің
отандық ғылым үшін Ш.Уәлихановтың мәні ерекше белгілі болғандығы
туралы академик Н.И.Веселовский былай деп жазды: «…Шоқан Уәлиханов
шығыстану әлемінің үстінен құйрықты жұлдыздай жарқ ете қалды.
Орыстың Шығысты зерттеуші ғалымдарының бәрі де ерекше бір құбылыс
деп танып, одан түрік халықтарының тағдыры туралы ұлы және маңызды