Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ: "Студент – практикантқа оқушының отырысы, қойылым қою әдістерін үйрету"

Материал туралы қысқаша түсінік
материал болашақ балалар музыка мектебінің ұстаздарына қажет және болашақ домбыра үйренгісі келген оқушыға керек.
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Д.Нұрпейісова атындағы халықтық музыка Академиясы»

Атырау музыка колледжі




«Бекітемін»

Директордың оқу ісіжөніндегі орынбасары

- ------------------- А.С.Нигметова

_______ _______________2020 ж




Ашық сабақ жоспары


Пән атауы: Педагогикалық практика

Оқытушының аты жөні:Хинекина Н.Ш

Студенттің аты жөні: Гинаятова Д

Курс, бөлімі: IV – курс ДомбыраПБ

Өтетін уақыты:4 наурыз 2020ж сағ 14.30 – 15.15

Сабақтың тақырыбы:Студент – практикантқа оқушының отырысы, қойылым қою әдістерін үйрету.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Педагогикалық практика пәнінен алғашқы сабақ беру тәсілдерін меңгерту.

Дамытушылық: Оқытушы – практиканттың сабақ өткізу барысында кәсіби білімін, ой жүйелігін, сөйлеу мәнерін дамыту.

Тәрбиелік:Оқытушы – практикантты оқушының мінез –құлқын, ой- өрісін тани біліп, онымен қарым –қатынасты дұрыс жолға қоюды тәрбиелеу.

Сабақтың көркемділігі:Домбыра аспабы, мультимедиа, компьютер.

Пәнаралық байланыс:Аспапта оқыту әдістемесі, Орындаушылық өнер тарихы, музыка теориясы.

Сабақтың әдісі:Ауызша түсіндіру, көрнекілік, бейне баян, тәжірибелік аспапта орындау, көрсету.

Сабақтың типі: Білімді бекіту

Сабақтың түрі:Дәстүрлі

Оқу – әдістемелік негізі:

1.Құрманғазы; «Сарыарқа» Алматы «Өнер» 1995ж

2.А.Тоқтағанов, Т.Бәділов; «Домбыраға арналған гаммалар мен арпеджиолар» Алматы «Өнер» 1990 ж.

3. К.Сахарбаева; «Домбыра үйрену әдістері» Алматы 2009ж



Сабақтың барысы:


I Ұйымдастыру кезеңі 2 мин

IIОқу материалын қайталау, жүйелеу 38 мин

III Қортындылау 2 мин

IV Бағалау 1 мин

V Үй тапсырмасы 2 мин


  1. Ұйымдастыру кезеңі: ( 2 мин)

  1. Сергіту сәті. (2 мин) «Мен қазақпын» Жауынгерлік, патриоттық, қазақтың рухын оятқан ән. Орындайтын жас әнші Қуандық Рахым. Сөзі: Нұржан Өмірбай, әні: Жарахан Төлебай есімді жас коспозитор.

Ән орындалу барысында дене шынықтыру жаттығуын орындау.

2. Оқушымен сәлемдесу

3. Студент практиканттың отырысын қадағалау.

4. Домбыраның бұрауын келтіру.


II Оқу материалын қайталау, жүйелеу: (38 мин)

Құрманғазы «Балбырауын» күйін ойнамас бұрын осы күйде кездесетін қиын аккордтар мен позициялық аппликатураға байланысты жаттығуларды орындату.


2. 1. Оң қол қағыстарын дұрыс қағуда қойылатын талаптар ( 5 мин)

  1. Оң қолдың дұрыс қойылымы

  2. Екі ішекке сұқ саусақ пен бас бармақтың дұрыс жанасып тиюі

  3. П – бағытта қаққанда білезік буынның көмегімен қағу

  4. V – бағытта қаққанда білезік буынның көмегімен қағу

  5. Екі ішекке саусақтарды тигізіп, дыбыстың сапалы шығуына дербес көңіл бөлу.


  1. 2. Сол қол саусақтарын басуда қойылатын талаптар (5 мин) .

1)Студент – практикантқа осы талаптарды қою арқылы жаттығулар ойнатады.

2) Сол қолдың алақаны домбыра мойнына жабысып тұрмауы керек

3) Саусақтардың табиғи қозғалысына дербес көңіл бөлу

4) Саусақтарды орналастыру мақсатында жаттығу жасату

5) Аппликатураны дұрыс қоюды қадағалау



2. 3. Студентке сұрақ қою арқылы теориялық білімін тексеру ( 4 мин)


Қойылатын сұрақтар

Күтілетін жауаптар

1) Штрих дегеніміз не?


2) Қағыстың қандай түрлерін білесің?





3) Координация дегеніміз не?


4) Позиция дегеніміз не?












5) Қойылым дегеніміз не?






6) Апплиактура дегеніміз?



1) Аспаптан дыбыс шығару әдісін штрих дейміз

2) Қағыстар бағытына қарай төмен және жоғары болып екіге бөлінеді. Қағыстар халық арасында «қара қағыс» «шұбыртпа қағыс» «теріс қағыс» «сипай қағысы» «ілме қағыс»

3) Екі қолдың үйлесімділігін координация дейміз.

4) Домбыра мойны позиция деп аталатын бөліктерге бөлінеді. Позиция дегеніміз берілген дыбыс қатарын саусақтарды бір орнында жылжытпай орындауға мүмкіндік беретін сол қол саусақтарының перне үстінде орналасуы. Бір позицияның көлемі 1/4 саусақтар аралығы терция интервалына тең болады. Бір позициядан екінші позицияға көшкенде саусақтардың позициялық қалпын сақтау керек.

5) Қойылым дегеніміз музыка аспабын тарту кезіндегі орындаушының бүкіл денесінің қолдары мен саусақтарының дұрыс қалыптасып орналасуы және аспапты ұстау тәсілі.

6) Аппликатура Италян тілінен аударғанда «Апплико» басу, орналастыру және апспапты тартқан кезде перне басатын саусақтардың орналасу, аламасу тәртібі және оның нотадағы белгісі.


2.4. Құрманғазы «Балбырауын» күйін берілген жерге дейін тексеріп, текстпен ойнату барысында жүргізілетін жұмыстар (15 мин)

1) Күйді ойнамас бұрын ютуб желісінен күйдің оригнал нұсқасы қалай ойналатынан көрсету. ( 5 мин)

1) Студенттен автор туралы мағлұмат беруін талап ету.

2)Күйдің тарихын айта отырып, характерін ашуды түсіндіру

3)Күйдің негізгі екпінін түсіндіру

4) Сол иық, шынтақ, білезік буындарының еркін болуын қадағалау

5) Саусақтардың жүрдектілігін талап ету

6) дыбыстың анық естілуіне көңіл аудару

7) саусақты ішекке басқанда сол қолдың домбыра мойнынан қисайып көтеріліп кетпеуін ескертіп отыру


III. Қортындылау: Практиканттың бағдарламаны қаншалықты меңгеру деңгейін сұрақ қою арқылы анықтау: (2мин)

  1. Күй ойнаған кезде оң қолмен қағыс қағу кезінде неге назар аудару керек?

  2. Сол қолмен пернені басқан кезде алақан қалай тұру керек?

  3. Сол ішегінің пернедегі ноталарын атап көрсет?

  4. Дыбысты таза алу үшін нестеу керек?



IV. Бағалау: Студенттің және практиканттың жеке жауабы бойынша және сабаққа деген белсенділігі бойынша бағалау (1 мин)

Бағасы: 5 (өте жақсы)


V. Үйге тапсырма: Күйде кездесетін позициялыққиын тұстарына жаттығу жасап дайындалып келу, берілген жерге дейін жаттау. (2 мин)




Оқытушы: Хинекина Н.Ш ___________________________________________






















Ашық сабақтың басталу сәті

















































Студент Гинаятова.Д – практикантпен жұмыс жасау сәті























Студент – практиканттың сол қол саусақтарының перне басудағы қателіктерін жөндеп түсіндіруде.











































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.10.2020
1037
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11