Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ Сырым Датұлы 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сырым Датұлы бастаған Кіші жүз қазақтарының ұлт-азаттық көтерілісінің басшысы Сырым Датұлын тарихи портретін зерттеу және баға беру
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2В

Отарлау және ұлт-азаттық күрес

Мектеп: Қорғантұз ЖОББ мектебі


Сағат саны: 1 сағат

Күні: 03.12.20ж


Мұғалімнің аты-жөні:

Тасқожина Г.Ы.

Сынып: 7


Қатысқандар саны:8

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс


Сабақтың түрі

Зерттеу сабағы

Зерттеу сұрағы

Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары


7.3.1.6 – ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру


Тарихи концепт (фокус)

  • Себеп-салдар

Сабақтың мақсаты

Сырым Датұлы бастаған Кіші жүз қазақтарының ұлт-азаттық көтерілісінің басшысы Сырым Датұлын тарихи портретін зерттеу және баға беру

Бағалау

критерийлері


Сыни ойлау мен талдау- Сырым Датұлының тұлғалық қасиеттерін талдайды

Бағалау- Сырым Датұлының тарихи портретіне баға беру

Тілдік мақсаттар

Тыңдалым дағдысы- мұғалім мен оқушылардың баяндаған ақпаратын тыңдайды;

Оқылым дағдысы- берілген мәтіндерді оқиды;

Айтылым дағдысы- түрлі тапсырмаларды талқылап, сынып алдында жариялайды;

Жазылым дағдысы- жазба тапсырмаларын орындайды


Пәнге қатысты лексика мен терминология

Демократия, құқық, шешен

Диалог пен жазылымға пайдалы сөз тіркестері:

Сырым Датұлы бастаған көтеріліс ұлт-азаттық қозғалыс деп аталуының себебі...

Бұл оқиға/тұлға маңызды болды, өйткені

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» идеясы негізінде азат елдің тәуелсіздік бұғауына түсу тарихын оқыту арқылы патриотизм құндылығы жүзеге асады


Пәнаралық байланыстар

Сабақтың басында жаңа сөздермен жұмыс сәтінде және оқылым, айтылым, м байланыс жүзеге асады


АКТ қолдану дағдылары

Бейнефильм, интерактивті тақтамен жұмыс


Бастапқы білім

Сырым Датұлы бастаған Кіші жүз қазақтары көтерілісінің барысы мен тарихи маңызы туралы біледі

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы




3 мин














Ұйымдастыру сәті. Оқушыларды топтастыру. Мотивация.


Өткен материалды еске түсіру.



Тұлғаны таны!


(М) Оқушылардың жауабы тыңдалып болғаннан кейін, бүгінгі өтетін тақырыптың алдыңғы тақырыптың жалғасы екендігі ескертіледі. Бүгінгі сабақта қазақ тарихындағы тұңғыш ұлт-азаттық көтеріліс басшысы Сырым Датұлының тұлғалық келбеті зерттелетіні туралы айтылады.


(М) Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты пысықталады. Бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылад



Презентация





Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін)

3-том. – Алматы, 2010.


Сабақтың ортасы





7 мин










10 мин








5 мин















4 мин













7 мин







Зерттеу сұрағы: Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді?


Зерттеу мен талдау

Суретпен жұмыс.


1-топ. Топтастыру: Сырым Датұлы кім?


2-топ. Бес жолды өлең. Сырым.


Топтар өздерінің тұлға туралы ой-пікірін сынып алдында оқиды. Келесі тапсырма әр топ тұлғаға қатысты берген ой-пікірін дәйектермен дәлелдеу үшін, зерттеу жұмысын жүргізу тапсырмасы ұсынылады.


(Т ) Мәтін немесе бейнематериалмен жұмыс.


1- топ: Негізгі 10 фактіні анықта


2-топ:Балықтың қаңқасы



Ж. Картамен жұмыс

С.Датұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің

қамтыған аумағы



(Ж) Дәптермен жұмыс. «Ия немес жоқ»


С. Датұлы бастаған көтеріліс 14 жылға созылды

С.Датұлы бастаған көтеріліс 1783-1793 жылдары болды

С. Датұлы старшын болған ру Байбақты

1784 жылы Орынбор губерниясының бастығы Сперанский

С. Датұлы 1802 жылы Хиуада қайтыс болды


Интерпретация

Білімді жинақтау, ойды түйіндеу.


(Т) Енді бүкіл сынып алдындағы міндет ортақ шешімге келіп, Сырым Датұлын тарихи тұлға ретінде баға беру. Әрбір топ өз жұмыстаының қорытындысын тұжырымдауы қажет. Сынып оқушыларына зерттеу сұрағы қойылады:


Сұрақ: Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді?


Тақтаға қоржын ілінеді. Тапсырма шарты бойынша әр топтың оқушылары 3 стикерге (Сырым көтерілісінің құндылықтары, мақсат-мүдделері, халықтың көтерілістен күткен үміттері, батырдың тұлғалық қасиеттері т.б туралы өз ой-пікірлерін) жазу қажет. Мұғалім сынып алдында қоржыннан стикерлерді алып, ондағы оқушылар ой-пікірін оқиды. Сөйтіп, Сырым көтеріліс құндылықтары, халықтың көтерілістен күткен үміттері мен халық мүдделері анықталып, ой-түйінделеді.




Сабақтың аяғы


4 мин

Рефлексия. «Желкенді кеме»



Үйге: С.Датұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс

СКТТ




Стикерлер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.10.2021
693
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12