|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2D Сутек. Оттек және озон |
Мектеп: Атырау облысы Индер ауданы Қалам Есқалиев атындағы орта мектебі |
||
|
Күні: 12.12.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Джалмукашева Самал Дженисовна |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: 12 |
Қатыспағандар: 2 |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Сутек, алынуы, қасиеттері және қолданылуы. |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.1 -сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу |
||
|
Сабақ мақсаты |
-Сутегінің алыну жолдарын және оның жинау әдістерін біледі; -Сутегінің физикалық қасиеттерін анықтайды және қолданылу аймағын зерттейді; -Сутектің химиялық қасиеттерін зерттейді және реакция теңдеулерін жазады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
-Сутегінің зертханада және өнеркәсіпте алыну жолдарын біледі; -Сутегінің табиғатта таралуы мен қолдану аймағын біледі; -Сутегінің физикалық және химиялық қасиеттерін біледі. |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Сутек, алынуы, қасиеттері және қолданылуы туралы түсіндіріп айта алады; Сутекті алу және оның қасиеттерін танып білуге арнайы тәжірибе жасау арқылы ауызша және жазбаша түрде сипаттай алады, өз ойларын жүйелі жеткізе алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Сутек, hydrogenium, Кипп аппараты, мырыш сульфаты, электролиз, натрий гидроксиді, кальций гидроксиді, негіздер, метан, күркіреуік газ, гидрид, аммиак, силан, натрий гидриді, кальций гидриді, метанол, хлорсутек, аэростат, дирижабль, экологиялық таза отын. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер *Сутегі ..., ... және ..., ең жеңіл.... *.....көптеген ...және белсенді..., сондай-ақ күрделі...әрекеттеседі. *Сутекті жақпас бұрын оның .....тексеру керек,ол үшін сынауық аузын.............., себебі................. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылықтарға баулу арқылы зерттеу жұмыстарында оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, іздену, зерттеу, ой қалыптастыру, жинақтау, қорытынды жасау сияқты қабілеттері қабілеттері артады. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
География, биология, физика, экология, жаратылыстану |
||
|
Алдыңғы білім |
Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттескенде қандай заттар түзілетінін біледі. |
||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут 2 минут 2 минут |
Ұйымдастыру бөлімі. Психологиялық ахуал орнату. Орнымыздан тұрайық, Көзімізді жұмайық. Әдемі ойлар ойлайық, Әдемі ойлар ойлап ап, Жаңа сабақ бастайық Әр оқушы тақтада жабысып тұрған қағаз қиындыларын өздерінің қалауы бойынша құрастыра отырып, екі топқа бөлінеді. «Ой түрткі» Оқушыларға ой салу. Алдарыңызда ненің суретін көріп тұрсыздар? Суреттің ерекшелігі неде? Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары таныстырылады. Оқушыларға сутек туралы бейнекөрсетілім көрсетіледі. |
Кавендиш, Кипп аппараты салынған қағаз қиындылары Бейнебаян Twig-Bilim беру ресурсы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 8 минут |
«Еркін пікір» әдісі. 1 –топ. Сутекке жалпы сипаттама, алынуы 2-топ. Сутектің қасиеттері, қолданылуы
«Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағаланады
«Дөңгелек үстел» әдісі арқылы топқа сарамандық жұмыс жүргізіледі. Тақырыбы: «Сутекті алу және оның қасиеттерін тану» Оқушыларға жұмыс парағы таратылады. Жұмыс мақсаты, жұмыс барысымен танысады. Жұмыс барысы бойынша топта жұмыс орындалады. №1 тәжірибе. «Мырыш пен тұз қышқылынан сутекті алу» Газ алатын құрал даярлап,түбіне 5-6 мырыш түйірін салып тұрғыға орналастыру. Сутек газын алу үшін құралдың мырыш бар бөлігіне тұз қышқылын құю. Сутек газы бөліне бастағанда, сынауықтың аузын төмен қаратып газ жинау. Сутек газының тазалығын тексеру үшін осы қалпында тездетіп жанып тұрған спиртшамға жақындату. Не байқадың? Газ алатын құралдан шығып жатқан сутек газын жағу. Не байқадың? №2 тәжірибе. «Мыс оксидін сутекпен тотықсыздандыру» Құрғақ пробиркаға мыс (II) оксидін салып, штативке бекіту. Газ түтікшенің аяғы жағын мыс (II) оксиді бар сынауығына түсіріп қойыңдар, газ түтікшесі затты тигізбеу керек. Пробиркадағы зат бар жерін ғана қыздырыңдар. Пробирканың қабырғаларында және мыс оксидінің бетіндегі не болып жатқанын бақылаңдар? Мыс оксидінің беті қызыл түске айналғанда қыздыруын тоқтатыңдар. Пробирканы суытыңдар. Оқушылар өз бақылауларын жазып, реакция теңдеуін құрастырады, өз қорытындыларын жасайды, осы реакциялардың қай типке жататынын белгілейді.
Қол шапалақ арқылы топтар өздерін бағалайды. «Ойлан, жұптасып шығар» әдісі арқылы жұптық жұмыс беріледі.
Бағалау дискрипторы:
Бағдаршам арқылы бағаланады. |
А3 форматын-дағы қағаз, семантикалық карта Жұмыс парақтары, тұз қышқылы, мырыш, су, мыс оксиді, сынауықтар, газ түтікшелер, кристаллизатор, зертханалық штатив, спиртшам, сіріңке, виртуальды зертхана. http://www.youtube.com/watch?v=02tRpSw8_-I https://www.youtube.com/watch?v=XhhJZ55JPxo Жұмыс дәптері Бағалау парағы
А3 форматын-дағы қағаз, маркерлер, тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
6 минут
2 минут
4 минут
|
«Крестик-нөлдіктер» әдісі бойынша сабақты бекіту тапсырмаларында 1-ші команда кестеден сан таңдайды. Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа нөлдік қояды.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


