Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Батыс Қазақстан облысы,Орал қаласы
М.Өтемісұлы атындағы облыстық
сауықтыру мектеп-интернаты
Химия пәнінің мұғалімі
Балкенова Айнур Айткалиевна
Сутек,алынуы,қасиеттері және қолданылуы. №2 практикалық жұмыс «Сутекті алу және оның қасиеттерін тану»
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Сутек,алынуы,қасиеттері және қолданылуы. №2 практикалық жұмыс «Сутекті алу және оның қасиеттерін тану» |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.1 -сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу Оқушылардың басым бөлігі: Практикалық жұмысты орындау кезінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтай отырып, сутекті алу тәсілімен және тазалығын тексеру Кейбір оқушылар : Сутектің химиялық қасиеттерінің реакция теңдеулерін жаза отырып, соның негізінде сандық есептер шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
-сутекті алады және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттейді. -практикалық жұмысты орындау кезінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтай отырып, сутекті алу тәсілімен және тазалығын тексереді. -сутектің химиялық қасиеттерінің реакция теңдеулерін жаза отырып, соның негізінде сандық есептер шығарады . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жай зат, химиялық элемент, Кипп апараты,орынбасу реакциясы, айырылу реакциясы Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі… Қышқылдар теріні күйдіреді, себебі... Зертханада / тәжірибе жүргізу кезінде, біз … жасауымыз/жасамауымыз керек/ керек емес |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу Еңбек және шығармашылық,өмір бойы білім алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Физика,география, тарих. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
7.3А.Химиялық реакциялар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-2 мин 3 мин |
Сәлемдесу, сабаққа дайындығын тексеру. Сыныпта қолайлы климат қалыптастыру;Бүгінгі сабаққа сәттілік тілеу. Оқушыларды 3 түрлі геометриялық фигуралар (үшбұрыш, төртбұрыш, тіктөртбұрыш) арқылы 3 топқа бөлінеді. Оқушылар өздеріне ұнаған фигураны алып, сол бойынша топтасады. Сол фигуралардың артына өтетін тақырып бойынша терминдер жазып қоюға болады. Ширату жаттығу. «Сөзжұмбақ» әдісі арқылы жаңа сабақ тақырыбы ашылады.
Сұрақтары
Сөзжұмбақтан «Сутек» деген сөз шықты,енді бүгінгі сабағымызда сутек туралы көп мәліметтер аласыздар. ҚБ: Оқушылардың дұрыс жауаптарын ауызша мадақтау./шапалақтау/ |
Геометриялық фигуралар
Сөзжұмбақ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2мин
5 мин
5 мин
1 мин
15 мин
5 мин |
«Кинометафора» әдісі. Сутектің ашылу тарихы бейнесюжеттен үзінді көрсетіледі. Баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. 1-тапсырма: (ЖЖ) Кітап бойынша сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуымен танысу.( мәтінмен жұмыс) 2-тапсырма: ТЖ: «Өкіл жіберу»Топ тапсырманы орындап болғаннан кейін, әр топтан бір адам «өкіл» ретінде таңдалып, түсіндіріп және жинақтау үшін және басқалардың идеяларын анықтау үшін басқа топқа жіберіледі. Сосын не білгенін айту үшін өкіл өз тобына қайта оралады 1 топ:Сутектің табиғатта таралуы мен алынуы 2 топ:Сутектің физикалық және химиялық қасиеттері 3 топ: Сутектің қолданылуы
ҚБ: Сэндвич стратегиясы. (Ауызша) 1-бөлік – позитивті комментарий, не ұнады; 2-бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек; 3-бөлік – келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы … (ТЖ) Практикалық жұмыс №2 «Сутекті алу және оның қасиеттерін тану»» (дәптерге орындау) Жұмыстың барысы: 1-тәжірибе.Мырыш пен тұз қышқылынан сутек газын алу. 2-тәжірибе.Сутекті анықтау 3-тәжірибе.Газ жүретін түтіктен бөлініп жатқан 3-тапсырма.Суретте зертханада сутек газын алып, оның химиялық қасиетін зерттеуге арналған қондырғы көрсетілген. Мырыш пен сұйытылған тұз қышқылын әрекеттестіріп сутегі газын алады.
(а)Тақтадан сәйкес теңдеулерін табады. (ә). Неге сутекті сынауықты төмен қаратып жинайды? (б).Сутек толған сынауықты жалынға жақындатқанда не байқадыңдар? (в). Сутектің жану теңдеуін жазыңдар. Бағалау критерийлері: Сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын сипаттайды Дескриптор : - практикалық жұмыс тақырыбын және жұмыс барысын анықтайды; - бақылау нәтижелерін атайды; - реакция теңдеуін жазады; - реакция өнімдерін анықтап, қорытынды жасайды. (дәптерді жинап алып ,кері байланыс жазамын) ҚБ: «Бағдаршам» әдісі арқылы өз-өзін бағалайды. 1 .Кестені дұрыс, толық толтырды – өте жақсы 2 . Екі жұмыстың қорытындысын дұрыс толтырды – жақсы 3. Қорытынды жаза алмады – орташа
«Шыңға шығу» әдісі (есептер шығару) ( Ж) 4- тапсырма
Мөлшері 0,1 моль алюминий қанша грамм тұз қышқылымен әрекеттесетінін есептеңдер. 2-есеп. Массасы 9,8 г күкірт қышқылымен әрекеттесетін мырыштың зат мөлшері мен массасын есептеңдер. 3-есеп. Массасы 460 г металл натрийді сумен әрекеттестіруден алынған өнім – сутек газы қанша грамм қорғасын (ІІ) оксидін тотықсыздандыратынын есептеңдер.
ҚБ: Өзін-өзі бағалау. «Смайлик» әдісі Бағалау критерийлері: 1-қадам.10-9 ұпай– «өте жақсы» 2 қадам. 8-6 ұпай-«жақсы» 3 қадам. 5-4 ұпай- «тағыда қайталау қажет» |
Бейнесюжет
Оқулық,М.К.
М.Б.Усманова, Қ.Н.Сақариянова,
Б.Н.Сахариева Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |