Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
7.2.4
|
Мектеп: «Г.Титов атындағы №54 жом»
кмм
|
Күні:14.11.18ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
М.Боханова
|
Сынып: 7
«Б»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Сызықтық функция және
оның графигі
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.4.1.5. у=kx+b
сызықтық функциясының анықтамасын білу, оның графигін салу k және b
коэффициенттеріне қатысты орындарын
анықтау
7.4.1.6. Сызықтық функция графигінің координата осьтерімен
қиылысу нүктелерін табу
|
Сабақ мақсаттары
|
-
у=kx функциясының және у=kx+b сызықтық функцияның
анықтамасын біледі, кесте құра алады, графигін сала
алады.
-
k
коэффициентіне қатысты орналасуын анықтайды. х, у мәндерін табады,
графикке тиісті нүктелерді таба алады
-
Координатамен қиылысу
нүктелерін анықтайды. у=kx+b сызықтық функциясының графигін k және
b таңбалары арқылы анықтап, формулаларын жаза
алады
|
Бағалау
критерийлері
|
1.Сызықтық функцияның анықтамасын біледі және функцияның
кестесін құрады
2.Сызықтық функцияның графигін салады және k коэффициентіне
қатысты орналасуын анықтайды, графикке тиісті нүктелерді
табады
3.Сызықтық функцияның
графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін табады және
берілген нүктелер арқылы формуласын жазады
|
Тілдік мақсаттар
|
-
Сызықтық функция анымасықтан айтады және кестесін құрады,
графигін салады
-
сызықтық функция,
тәуелді, тәуелсіз айнымалылар ;
|
Құндылықтарға
баулу
|
-
Сызықтық функцияның анықтамасын біліп, оның графигін салуды
үйренеді. Тақтамен жұмыс, жеке жұптық, топтық жұмыс жасайды,
қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Физика,
сурет
|
Алдыңғы
оқу
|
Функция және оның
берілу тәсілдері
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
7мин
|
Ұйымдастыру бөлімі.
Сәлемдесу. Сыныпта
ынтымақтастық атмосферасымен орнату.
Шаттық шеңбері: «Біздің сынып - өте білімді, тәртіпті, тәрбиелі, белсенді,
өйткені біз ......... ».
«Смайликтер» арқылы топқа бөлу
«Көршіңмен бөліс» әдісі арқылы үй тапсырмасын
тексеру
«Өрмекші торы» арқылы өткен сабақтар бойынша сұрақтар қойып,
сұралады.
-
Функция ұғымы және оның
анықтамасы.
-
Функцияның анықталу облысы мәндер
жиыны
-
Функцияның берілу тәсілдері
Топтық
жұмыс
|
Шаттық шеңбер
Смайликтер 
Жіп
|
Сабақтың
ортасы
30мин
|
Жаңа материалды оқыту: Оқушылардың пікірлерін білу арқылы
сызықтық функция және оның графигі тақырыбын
түсіндіру.(5мин)
Анықтама. у = kх + b формуласымен (мұндағы х — тәуелсiз
айнымалы, k жќне b — қандай да бiр сандар) беруге болатын функ-
цияны сызықтық функция деп атайды.
Мысалы, у
= 2
х +
7; у = –2х + 3,4; у = 7;
у =
12х; у = 0 — сызықтық функциялар.
у
= kx +
b (мұндағы k
және b
—
тұрақты сандар) сызықтық функциясының графигі түзу
болады.
Мысалы: у=-4x+2
сызықтық функциясының
графигін салайық
-
М иға
шабуыл:(3мин)
-
Сызықтық функция
дегенді қалай түсінесіздер?
-
Сызықтық функцияның
графигі қандай болуы мүмкін?
-
Мына суретте қайсысы
сызықтық функцияның графигі болады?
1) 2) 33
3)
Сергіту әдісі: «Көңілді күн»
«Шах» әдісі арқылы
деңгейлік тапсырмаларды орындау (15 мин)
I деңгей
тапсырмалары
1.
Мына сызықтық функциялардағы k бұрыштық коэффициентінің және b-дің
мәндерін тауып, оларды теңдікпен жазыңдар.
1) y=9x+10 3)
y=-3x+5
2)
y=7x-2 4) y=x-11
II деңгей
тапсырмалары
2. Кестені толтырып, сызықтық функциялардың графиктерін
салыңдар:
1)
y=3x-2
2)
y=
III деңгей
тапсырмалары
3)
y=3x+1 сызықтық функциясының графигін салыңдар. Графикті
пайдаланып, мынаны анықтаңдар.
1) x-тің -1-ге; -2-ге
тең мәніне сәйкес у-тің мәнін;
2) y-тің 4-ке, 0-ге,
тең мәніне сәйкес х-тің мәнін табыңдар.
4. Мына формуламен берілген сызықтық функцияның графигін
салыңдар.
1)
y=x-4 3) y=2x-1
2)
y=-2x+3 4) y=3x+5
Оқушылардың жұмыстарын
тексеремін.
Деңгейлік тапсырмалардың
критерийлері:
кесте
толтырады
-
Берілген нүктелер бойынша х пен у мәндерін
табады
-
Сызықтық функцияның графигіне тиісті нүктелерді
табады
-
Сызықтық функцияның графигін
салады
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі
арқылы бағалау.
Жұптық жұмыс жүргізуге арналған
тапсырма (5мин)
Сыныптағы оқушылар
жұптасып келесі тапсырманы орындайды және топтар арасында бағалау
жұмысы жүргізіледі
формуласымен
берілген функцияның графигін
сызыңдар.
Графиктен мыналарды анықтаңдар:
-
Функцияның 6-ға
тең мәніне сәйкес аргументтің мәнін
табыңдар;
-
А(2;5), B(1;6),
C(-1;4) нүктелерінің қайсысы берілген функцияның графигінде
жатады?
Тапсырмалардың
критерийлері:
-
Сызықтық функцияның кестесін құру, графигін
салу
-
Сызықтық функцияның мәніне сәйкес аргументтің мәнін
есептеу
-
Сызықтық функция графигіне тиісті нүктелерді
табу
Оқушы жұмыстарын
қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы
бағалаймын
|
Оқулық
Сызғыш
Плакаттар
Плакаттар
Деңгейлік
тапсырмалар
А4
қағазы
Топтық жұмысқа
берілетін тапсырмалар
|
Сабақтың
соңы
5мин
|
Сабақты бекіту
мақсатында «Ақиқат пен
жалған» тапсырмаларын
беремін.
-
Сызықтық функцияның
графигі түзу сызық болмайды.-
-
Сызықтық функцияның
графигін салу үшін екі нүкте табу
жеткілікті.+
-
Функцияның берілуінің
үш тәсілі бар.-
-
У=3х+1 функциясында х=0
болғанда,
у=0 болады.-
-
Сызықтық
функция у=kx+b формуласымен
беріледі.+
Кері
байланыс:
- нені білдім, нені
үйрендім
- нені толық
түсінбедім
- немен жұмысты
жалғастыру қажет
|
Плакаттар
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Мен сабақта ойын элементтерін тиімді қолдану арқылы
оқушылардың қызығушылығын оятуға қолдау көрсеткім келеді. «Шах»
шеніне алу үшін деңгейлі есептерді шығару керек. Жеке, жұптық және
топтық тапсырмалар беру және оны орындау арқылы жұмыстарды
жақсартуға мүмкіндік туады.
|
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Бағалау критерийлері бойынша
бағалаймын
|
Сергіту жаттығуларын жасату
Сабақта техникалық қауіпсіздік ережесін
сақтау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген
сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен
екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ
барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге
көңіл бөлу қажет?
|