|
Бөлім: |
7.2А Функция. Функция графигі |
|||||
|
Мектеп |
С.Н.Имашев атындағы жалпы орта мектебі |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Мәлік Гүлімай Мұқанбедуллақызы |
|||||
|
Күні: |
23.11.22 |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: 14 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табады |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
- амандасу; - оқушыларды түгендеу; - үй тапсырмасын тексеру: - «Математикалық тілек» тілеу - топқа бөлу «Жұмбақтар» арқылы. Оқушыларға суреттер таратылады. Жұмбақтың жауабына сәйкес суреттер бойынша орналасады. Алды артымыз шексіз де Егіз туған қос жүйрік 90 градус бұрыш жасап, Кездесті екі түзу Атауын білімпазға, Міндетті екен білу (перпендикуляр түзулер ) -Әр топқа дескрипторлар мен бағалау парағын тапсыру. |
- амандасу; - жинақталу, оқулықтарын дайындау; - сыныптасына жылы лебіздер айту; - топ бойынша орналасу. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы». |
7 сынып оқулығы. 1- бөлім. Қосымша 1 |
||
|
Сабақтың ортасы: 3 минут 3 минут 12 минут 19 минут |
Қайталауға арналған сұрақтар:
у=2х-1
у= функцияларының қайсысы сызықтық функция? 2. Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады? 3. График салу үшін қанша нүкте жеткілікті? 4. Сызықтық функция графиктері параллель болады,егер... 5. Сызықтық функция графиктері перпендикуляр қиылысады, егер... ЕБҚ: Сұраққа жауап беруге ынталандырамын. Тапсырма №1: (Ж) Әдіс: «Ойлан және сәйкесін тап» Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуына байланысты сәйкестендіріңіз. ЕБҚ: сыныппен бірдей тапсырма беріледі. Тапсырма №2: (ЖЖ) Әдіс: «Жұптас»
1-сурет: у=2х
2-сурет: у=3х
3-сурет: у=1,5х Берілген функция графиктерін пайдаланып функция құрыңыз. Осы функция графигіне параллель болатын функция құрып, оның графигін салыңыз. Жауабын «Geogebra» бағдарламасы арқылы көрсету. ЕБҚ: Қолайлы жұп тауып беру. Тапсырма №3: (Т) Әдіс: «Жазуға негізделген әңгіме» «Балзия» және «Тәттілер» кондитерлік дүкендері 2010 жылы өз жұмысын бастады. «Балзия» дүкенінің жылдық табысы у= 2х функциясымен, ал «Тәттілер» дүкенінің жылдық табысы у=3х-3 функциясымен сипатталады. 1-сұрақ : Кондитерлік дүкендер қай жылы бірдей табыс тапты? Берілген координаталық жүйеге графигін салып, қиылысу нүстесін көрсетіңіз. 2-сұрақ: 2014 жылы «Балзия» және «Тәттілер» кондитерлік дүкендерінің жылдық табыстары қанша? Координаталық жүйеге графигін салыңыз, сәйкес нүктелерді табыңыз. 3-сұрақ: «Балзия» кондитерлік дүкені қай жылы 1000000 табыс тапты? Координаталық жүйеге функция графигін салыңыз, сәйкес нүктені табыңыз. ЕБҚ: берілген нүктелер бойынша функция графигін салады. Жауабын «Geogebra» бағдарламасы арқылы талқылау. |
Берілген сұрақтарға жауап береді. Сызықтық функция графиктерінің орналасуы ережелерін еске түсіріп, дұрыс жауапты сәйкестендіреді Жұбымен бірге берілген сызбадағы графиктер бойынша функция құрып, оған параллель функция жазады және оның графигін сызбаға салады. Топ бойынша рөлдерге бөлініп тапсырманы орындайды. Есеп моделін құрып, шешеді. Координаталық жүйеге графигін салады. |
Дұрыс жауапқа 1 балл Дескриптор: - функция графиктерінің параллель орналасатынын анықтайды; - функция графиктерінің перпендикуляр қиылысатынын анықтайды. ҚБ: өзін-өзі бағалау Дескриптор: - сызбадағы функция графигін пайдаланып функция құрады; - функция графигіне параллель болатын функция құрады; -параллель функция графигін салады.
ҚБ: Өзара бағалау Дескриптор: 1-сұрақ: -екі функцияны теңестіреді; -х пен у-тің мәнін табады; - графигін салу үшін кесте толтырып, координаталық жүйеге графиктерін салады; -қиылысу нүктесін көрсетеді. 2-сұрақ: - 2015 жылға сәйкес х-тің мәнін табады; - х-тің мәнін тиісті функцияларға қойып, у-тің мәндерін табады; - графигін салу үшін кесте толтырып, координаталық жүйеге графиктерін салады; -қажетті нүктелерді көрсетеді. 3-сұрақ: -қаражатқа сәйкес у-тің мәнін анықтайды; -у-тің мәнін қойып, х-ті тауып, х-ке сәйкес жылды анықтайды; - графигін салу үшін кесте толтырып, координаталық жүйеге графиктерін салады; -қажетті нүктелерді көрсетеді. ҚБ: Мұғалім бағалайды |
Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 |
||
|
Сабақтың соңы: 3 минут |
Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? Үйге тапсырма: 3.75 есеп оқулықтан. |
Оқушы саусақтары арқылы бүгінгі сабаққа деген пікірін білдіреді. |
|
|||
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні:________________
|
Тапсырмалар |
Дескриптор б\ша балл |
Оқушының алған балы |
|
Қайталауға арналған сұрақтар |
1 |
|
|
Тапсырма 1 |
2 |
|
|
Тапсырма 2 |
3 |
|
|
Тапсырма 3 |
4 |
|
|
Барлығы |
|
|
Қосымша 1

Қосымша 2
І нұсқа
|
Функциялар |
Графиктерінің өзара орналасуы |
|
у=-7х-3 және у=-7х |
Перпендикуляр |
|
у=- |
Қиылысады |
|
у=-7х-3 және у=7х+3 |
Параллель |
|
у=4х және у=-0,25х+2 |
Қиылысады |
|
у=-3 және у=х+3 |
Перпендикуляр |
ІІ нұсқа
|
Функциялар |
Графиктерінің өзара орналасуы |
|
у=3х-3 және у=- |
Перпендикуляр |
|
у=- |
Қиылысады |
|
у=-2х-3 және у=0,5х+3 |
Параллель |
|
у=0,25х және у=4х+2 |
Қиылысады |
|
у=7,5х+3 және у=7,5х-3 |
Перпендикуляр |
Қосымша 3


Қосымша 4

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы 7 сынып
|
Бөлім: |
7.2А Функция. Функция графигі |
|||||
|
Мектеп |
С.Н.Имашев атындағы жалпы орта мектебі |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Мәлік Гүлімай Мұқанбедуллақызы |
|||||
|
Күні: |
23.11.22 |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: 14 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табады |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
- амандасу; - оқушыларды түгендеу; - үй тапсырмасын тексеру: - «Математикалық тілек» тілеу - топқа бөлу «Жұмбақтар» арқылы. Оқушыларға суреттер таратылады. Жұмбақтың жауабына сәйкес суреттер бойынша орналасады. Алды артымыз шексіз де Егіз туған қос жүйрік 90 градус бұрыш жасап, Кездесті екі түзу Атауын білімпазға, Міндетті екен білу (перпендикуляр түзулер ) -Әр топқа дескрипторлар мен бағалау парағын тапсыру. |
- амандасу; - жинақталу, оқулықтарын дайындау; - сыныптасына жылы лебіздер айту; - топ бойынша орналасу. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы». |
7 сынып оқулығы. 1- бөлім. Қосымша 1 |
||
|
Сабақтың ортасы: 3 минут 3 минут 12 минут 19 минут |
Қайталауға арналған сұрақтар:
у=2х-1
у= функцияларының қайсысы сызықтық функция? 2. Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады? 3. График салу үшін қанша нүкте жеткілікті? 4. Сызықтық функция графиктері параллель болады,егер... 5. Сызықтық функция графиктері перпендикуляр қиылысады, егер... ЕБҚ: Сұраққа жауап беруге ынталандырамын. Тапсырма №1: (Ж) Әдіс: «Ойлан және сәйкесін тап» Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуына байланысты сәйкестендіріңіз. ЕБҚ: сыныппен бірдей тапсырма беріледі. Тапсырма №2: (ЖЖ) Әдіс: «Жұптас»
1-сурет: у=2х
2-сурет: у=3х
3-сурет: у=1,5х Берілген функция графиктерін пайдаланып функция құрыңыз. Осы функция графигіне параллель болатын функция құрып, оның графигін салыңыз. Жауабын «Geogebra» бағдарламасы арқылы көрсету. ЕБҚ: Қолайлы жұп тауып беру. Тапсырма №3: (Т) Әдіс: «Жазуға негізделген әңгіме» «Балзия» және «Тәттілер» кондитерлік дүкендері 2010 жылы өз жұмысын бастады. «Балзия» дүкенінің жылдық табысы у= 2х функциясымен, ал «Тәттілер» дүкенінің жылдық табысы у=3х-3 функциясымен сипатталады. 1-сұрақ : Кондитерлік дүкендер қай жылы бірдей табыс тапты? Берілген координаталық жүйеге графигін салып, қиылысу нүстесін көрсетіңіз. 2-сұрақ: 2014 жылы «Балзия» және «Тәттілер» кондитерлік дүкендерінің жылдық табыстары қанша? Координаталық жүйеге графигін салыңыз, сәйкес нүктелерді табыңыз. 3-сұрақ: «Балзия» кондитерлік дүкені қай жылы 1000000 табыс тапты? Координаталық жүйеге функция графигін салыңыз, сәйкес нүктені табыңыз. ЕБҚ: берілген нүктелер бойынша функция графигін салады. Жауабын «Geogebra» бағдарламасы арқылы талқылау. |
Берілген сұрақтарға жауап береді. Сызықтық функция графиктерінің орналасуы ережелерін еске түсіріп, дұрыс жауапты сәйкестендіреді Жұбымен бірге берілген сызбадағы графиктер бойынша функция құрып, оған параллель функция жазады және оның графигін сызбаға салады. Топ бойынша рөлдерге бөлініп тапсырманы орындайды. Есеп моделін құрып, шешеді. Координаталық жүйеге графигін салады. |
Дұрыс жауапқа 1 балл Дескриптор: - функция графиктерінің параллель орналасатынын анықтайды; - функция графиктерінің перпендикуляр қиылысатынын анықтайды. ҚБ: өзін-өзі бағалау Дескриптор: - сызбадағы функция графигін пайдаланып функция құрады; - функция графигіне параллель болатын функция құрады; -параллель функция графигін салады.
ҚБ: Өзара бағалау Дескриптор: 1-сұрақ: -екі функцияны теңестіреді; -х пен у-тің мәнін табады; - графигін салу үшін кесте толтырып, координаталық жүйеге графиктерін салады; -қиылысу нүктесін көрсетеді. 2-сұрақ: - 2015 жылға сәйкес х-тің мәнін табады; - х-тің мәнін тиісті функцияларға қойып, у-тің мәндерін табады; - графигін салу үшін кесте толтырып, координаталық жүйеге графиктерін салады; -қажетті нүктелерді көрсетеді. 3-сұрақ: -қаражатқа сәйкес у-тің мәнін анықтайды; -у-тің мәнін қойып, х-ті тауып, х-ке сәйкес жылды анықтайды; - графигін салу үшін кесте толтырып, координаталық жүйеге графиктерін салады; -қажетті нүктелерді көрсетеді. ҚБ: Мұғалім бағалайды |
Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 |
||
|
Сабақтың соңы: 3 минут |
Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? Үйге тапсырма: 3.75 есеп оқулықтан. |
Оқушы саусақтары арқылы бүгінгі сабаққа деген пікірін білдіреді. |
|
|||
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні:________________
|
Тапсырмалар |
Дескриптор б\ша балл |
Оқушының алған балы |
|
Қайталауға арналған сұрақтар |
1 |
|
|
Тапсырма 1 |
2 |
|
|
Тапсырма 2 |
3 |
|
|
Тапсырма 3 |
4 |
|
|
Барлығы |
|
|
Қосымша 1

Қосымша 2
І нұсқа
|
Функциялар |
Графиктерінің өзара орналасуы |
|
у=-7х-3 және у=-7х |
Перпендикуляр |
|
у=- |
Қиылысады |
|
у=-7х-3 және у=7х+3 |
Параллель |
|
у=4х және у=-0,25х+2 |
Қиылысады |
|
у=-3 және у=х+3 |
Перпендикуляр |
ІІ нұсқа
|
Функциялар |
Графиктерінің өзара орналасуы |
|
у=3х-3 және у=- |
Перпендикуляр |
|
у=- |
Қиылысады |
|
у=-2х-3 және у=0,5х+3 |
Параллель |
|
у=0,25х және у=4х+2 |
Қиылысады |
|
у=7,5х+3 және у=7,5х-3 |
Перпендикуляр |
Қосымша 3


Қосымша 4

шағым қалдыра аласыз
+1,5



х+2,5 және у
х
х
х+2,5 және у


