|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні:Серкебаева Тоғжан Қалыбайқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 4 |
Қатысқан оқушы саны |
Қатыспаған оқушы саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Қоршаған ортаны қорғау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғатқа қиянат жасама |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ |
1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
4.3.1.1. Оқылым. Оқу түрлерін қолдану. Мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу 4.4.2.1. Жазылым. Тыңдаған/оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу. Оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Мәтінді іштей оқып, не туралы екенін айтады; Қажетті ақпаратты тауып белгі қойып оқиды; Оқыған материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тірек сөздер: табиғат, пайда болу, сақтау, Жаңа сөздер: аялау; қиянат жасамау; аулақ болу, түтін, қорға. Бағалау үшін қолданылатын тілдік бірліктер: толық түсіндім, аздап түсіндім, түсіне алмадым, жарайсың, еңбегің көрініп тұр. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім: азаматтық жауапкершілік, құрмет,ынтымақтастық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Дүниетану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Табиғатты қорғау үшін не істеу керек екендігі сұралады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Қалыптастырушы Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
ҰЖ: Ынтымақтастық ортасын құру. «Түймедақтар» әдісі арқылы буынға бөлінген сөздерді орналастырып, 3 топқа бөлінеді. ( «Табиғат», «Келісім», «Аялау») Бір-біріне жақсы тілектер айтады. |
|
Буынға бөлінген түймедақ бөліктері |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
ҰЖ: «Болжау» әдісі бойынша «Мәселе басқада» тақырыбындағы бейнебаян көрсетіліп, төмендегі сұрақтар қойылады:
Оқушылар сұрақтарға жауап алу арқылы сабақ мақсатын анықтайды, сабақтың тақырыбымен танысады. |
|
Интербелсенді тақта, бейнебаян https://www.youtube.com/watch?v=TQn42sIA5ck |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
Оқылым алды тапсырмасы ЖЖ: «Зуылдақ» әдісі арқылы оқушылар жұппен «Табиғатты қалай сақтауға болады?» деген тақырыпта бір-біріне білетін ақпараттарын айтады. |
Мадақтау сөзі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Оқылым кезі тапсырмасы Бағалау критерийі: Мәтінді іштей оқып, мазмұндайды; Қажетті ақпаратты тауып белгі қойып оқиды. ТЖ: «Уақыт тізбегі» әдісі бойынша оқыған материалды мазмұндайды. Мәтінді оқып, қажетті ақпаратты тауып, оның астын сызып, белгі қойып оқиды. Мәтінді қайтадан оқиды. Оқыған материалды графикалық кестеге түсіреді, сол бойынша мазмұндайды.
Саралау тапсырмасы: «Нәтиже/қорытынды» әдісі бойынша барлық оқушылар бір тапсырманы орындайды, бірақ олардың нəтижелері əртүрлі болады. Дұрыс жауаптың бағытында емес, оқушылардың ойлауларындағы мықты жəне əлсіз тұстарын дамыту көзделеді. Сол үшін төмендегі сұрақтар қойылады. Сұрақтар:
Дескриптор:
|
«Смайликтер» жақсы түсіндім
Түсіне алмадым |
Құрастырылған мәтін, графикалық органайзер, смайликтер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Оқылымнан кейінгі тапсырма Бағалау критерийі: Мәтін мазмұнын дайын жоспар негізінде жазады. Жеке жұмыс: «Сыяысыраптаушы» әдісі бойынша оқушылар мәтінді тағы көз жүгіртіп оқып шығады. Дайын жоспар негізінде мәтін мазмұнын жазады. Жоспар:
Жеке жұмыс. «Редакциялау парағы» әдісі арқылы оқушылар бір-бірінің жұмысын тексереді. Редакцияланған жұмысты қайтадан түзетіп жазады.
Саралау тапсырмасы: «Қарқын/жылдамдық» әдісі арқылы басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істей алатын оқушыларға қосымша сұрақтар беріліп, оған жауап жазады. Сұрақтар:
Дескриптор:
|
Редакциялау парағы арқылы бір-бірінің жұмысына баға береді
|
Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
ҰЖ: «Блокбастер » әдісі бойынша тақырыпқа байланысты берілген әріптерден сөз тіркестерін құрастырады, сол арқылы сабақты қорытындылайды.
|
|
«т», «қ», «б», «ә», «а», «з», т.б. әріптер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Табиғатқа қиянат жасама"
Ашық сабақ "Табиғатқа қиянат жасама"
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні:Серкебаева Тоғжан Қалыбайқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 4 |
Қатысқан оқушы саны |
Қатыспаған оқушы саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Қоршаған ортаны қорғау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғатқа қиянат жасама |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ |
1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
4.3.1.1. Оқылым. Оқу түрлерін қолдану. Мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу 4.4.2.1. Жазылым. Тыңдаған/оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу. Оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Мәтінді іштей оқып, не туралы екенін айтады; Қажетті ақпаратты тауып белгі қойып оқиды; Оқыған материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тірек сөздер: табиғат, пайда болу, сақтау, Жаңа сөздер: аялау; қиянат жасамау; аулақ болу, түтін, қорға. Бағалау үшін қолданылатын тілдік бірліктер: толық түсіндім, аздап түсіндім, түсіне алмадым, жарайсың, еңбегің көрініп тұр. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім: азаматтық жауапкершілік, құрмет,ынтымақтастық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Дүниетану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Табиғатты қорғау үшін не істеу керек екендігі сұралады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Қалыптастырушы Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
ҰЖ: Ынтымақтастық ортасын құру. «Түймедақтар» әдісі арқылы буынға бөлінген сөздерді орналастырып, 3 топқа бөлінеді. ( «Табиғат», «Келісім», «Аялау») Бір-біріне жақсы тілектер айтады. |
|
Буынға бөлінген түймедақ бөліктері |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
ҰЖ: «Болжау» әдісі бойынша «Мәселе басқада» тақырыбындағы бейнебаян көрсетіліп, төмендегі сұрақтар қойылады:
Оқушылар сұрақтарға жауап алу арқылы сабақ мақсатын анықтайды, сабақтың тақырыбымен танысады. |
|
Интербелсенді тақта, бейнебаян https://www.youtube.com/watch?v=TQn42sIA5ck |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
Оқылым алды тапсырмасы ЖЖ: «Зуылдақ» әдісі арқылы оқушылар жұппен «Табиғатты қалай сақтауға болады?» деген тақырыпта бір-біріне білетін ақпараттарын айтады. |
Мадақтау сөзі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Оқылым кезі тапсырмасы Бағалау критерийі: Мәтінді іштей оқып, мазмұндайды; Қажетті ақпаратты тауып белгі қойып оқиды. ТЖ: «Уақыт тізбегі» әдісі бойынша оқыған материалды мазмұндайды. Мәтінді оқып, қажетті ақпаратты тауып, оның астын сызып, белгі қойып оқиды. Мәтінді қайтадан оқиды. Оқыған материалды графикалық кестеге түсіреді, сол бойынша мазмұндайды.
Саралау тапсырмасы: «Нәтиже/қорытынды» әдісі бойынша барлық оқушылар бір тапсырманы орындайды, бірақ олардың нəтижелері əртүрлі болады. Дұрыс жауаптың бағытында емес, оқушылардың ойлауларындағы мықты жəне əлсіз тұстарын дамыту көзделеді. Сол үшін төмендегі сұрақтар қойылады. Сұрақтар:
Дескриптор:
|
«Смайликтер» жақсы түсіндім
Түсіне алмадым |
Құрастырылған мәтін, графикалық органайзер, смайликтер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Оқылымнан кейінгі тапсырма Бағалау критерийі: Мәтін мазмұнын дайын жоспар негізінде жазады. Жеке жұмыс: «Сыяысыраптаушы» әдісі бойынша оқушылар мәтінді тағы көз жүгіртіп оқып шығады. Дайын жоспар негізінде мәтін мазмұнын жазады. Жоспар:
Жеке жұмыс. «Редакциялау парағы» әдісі арқылы оқушылар бір-бірінің жұмысын тексереді. Редакцияланған жұмысты қайтадан түзетіп жазады.
Саралау тапсырмасы: «Қарқын/жылдамдық» әдісі арқылы басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істей алатын оқушыларға қосымша сұрақтар беріліп, оған жауап жазады. Сұрақтар:
Дескриптор:
|
Редакциялау парағы арқылы бір-бірінің жұмысына баға береді
|
Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
ҰЖ: «Блокбастер » әдісі бойынша тақырыпқа байланысты берілген әріптерден сөз тіркестерін құрастырады, сол арқылы сабақты қорытындылайды.
|
|
«т», «қ», «б», «ә», «а», «з», т.б. әріптер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














