Алматы қаласы, Білім басқармасы
№ 151 орта мектеп
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы:
«Табиғи материалдардың түрлері
мен сипаттамалары »
Сынып: 6 «А»
Студент: Мұрат Алтынай
Алматы, 2024
|
Көркем еңбек |
Мектеп: 151 |
|||||
|
Күні: 17.12.2024 |
Оқытушының аты-жөні: Мұрат Алтынай |
|||||
|
Сынып: 6 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
1. Білімділік. 6.1.1.1 Өзінің және басқа оқушының тәжірибесіне сүйене отырып, қоршаған орта нысандарының визуалды сипаттамаларын (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік) түсіну және білімін көрсету 2. Тәрбиелік. 6.1.6.1-Конструкциялық, табиғи, және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық пен механикалық қасиеттерін және олардың қолдану аясын анықтау және сипаттау 3. Дамытушылық. Табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары туралы ой - өрісін дамыту |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылардың барлығы орындай алады:. Қоршаған орта нысандарының композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік сипаттамаларын түсіну . Білім алушылардың көпшілігі орындай алады: Берілген ақпараттарды пайдаланып, сұрақ-жауып, салыстыру, сәйкестендіру жұмыстарын жүргізе алады. Білім алушылардың кейбірі орындай алады: Табиғи, және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық, механикалық қасиеттерін және олардың қолдану аясын анықтау |
|||||
|
Жетістік критерийлері |
Композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдіктің не екенін айтады. Материалдардың қолдану аясы мен қасиеттерін анықтайды және сипаттайды. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Оқушылар орындай алады: Бұйым туралы ауызша және жазбаша түрде баяндама жасап ойын түсіндіріп береді. Пәндік тіл және терминология: Табиғи материалдар, талдың қабығы,бұтақ, тал түбірі, құм ,жапырақ,гүл күлтелері, кепкен жемістер, сабан, құс қауырсындары, мүйіз, сүйек, тері. Диалогқа/жазбаға қажетті тіркестер: ............. қол өнерін жасауда қандай заңдылықтарды ескерген? Мен бұл.........таңдау себебім, ... Мен бұны ... материалдан жасалғанын білдім. Мен ... ........пайдалы жақтарын білемін. Мен ... материалдар мен құралдарды қолданғанын білдім. Бұйым мынадай ............. тұрады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Оқушыларды орналастыру, амандасу. Интерактив тақтасында сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсету. Табиғи материалдардың түрлері туралы видео немесе табиғи материалдардан жасалғандайын бұйымдарды көрсету. Ғажайып сәт Оқушыларға сиқырлы сандық әдісі арқылы сиқырлы сандықтан қазақ үй көрнекілігін қолдану Назарларын сабаққа аудару. Ұлттық қазақ үй әдіс-тәсілімен топқа бөлу: Оқушыларға сиқырлы кітаптың ішінен қазақ үйді алу арқылы үш топқа бөлу. 1) топ – өсімдіктекті 2) топ- минералды 3) топ- жануартекті
|
Оқушылар бір-бірімен амандасады.
Оқушылар қазақ үйдің ішіндегі тақырып арқылы қарай топқа бөлінеді.
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін–бірі бағалау. |
Презентация, оқу жоспары Слайд пен жұмыс Қазақ үй көрнекілік |
||
|
Ортасы
|
Түсіндірме жұмыс (Слайдпен жұмыс) Мұғалім Ой қозғау сұрағы: - Табиғи материял дегенді қалай түсінесің? -Табиғи материалдарға нелер жатады? -Қандай табиғи материал түрлерін білесің? -Түр, түсі, қасиеті? Табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары туралы түсінік беру. Мысалы; табиғи материалдарға талдың қабығы,бұтақтар, тал түбірі, құм ,жапырақ,гүл күлтелері, кепкен жемістер, сабан, құс қауырсындары, мүйіз, сүйек, тері және тағы басқа заттар жатады. Мағынаны тану. Оқушылар әсем бұйымдар жасау үшін табиғи материалдардың қасиеттері және олармен жұмыс істеу тәсілдері жөнінде белгілі бір білім керек ететіндіктен шағын тәжірибелік жұмыстар жасап көреді. Мысалы;әр түрлі ағаш бұтақтары – иілгіш. Қоға үлпілдегі -жұмсақ,кесуге қолайлы. Жер жаңғағы -тесуге,кесуге оңай жеңіл, әр түрлі ойыншықтар,жәндіктер жасауға болады. Грек жаңғағы- тең екі бөлікке бөлінеді, аққу, тасбақа, қоңыз,балапан жасауға болады. Әр түрлі орман жаңғақтары - қатты, түстері әртүрлі, ойыншық басының бейнесін жасауға келеді Шырша мен қарағай бүрлері - жақсы желімденеді, адамның, жануарлардың кеудесіне келеді. Қажетті материалдар: талдың шыбығы,бұтақтар, тал түбірі, тас, жапырақ,гүл күлтелері, кепкен жемістер, сабан, құс қауырсындары, мүйіз, сүйек, тері және тағы басқа заттар Топпен жұмыс Үш топқа бөлінген оқушыларға алдыларына қойылған қажетті материалдардан компазиция жасау Тапсырма
3) топ- жануартекті топ алдыларына қойылған материалдан өрмекшінің паутинасы мен өрмекші жасау . |
Оқулық және қосымша ақпараттар Сұрақ-жауап Слайдпен жұмыс 1)ыстық желімді қолдана отырып шиден үй жасайды 2) тастардың пішініне қарай торғайлар жасап гуаш краскасымен әсемдеп бояу 3) топ тапсырмасы бойынша шыбықтарды орналастырып ,жіппен байлай отырып өрмекші ауын жасап, құрманы пайдаланып өрмекші жасайды |
|
презентация Ақпараттық құрал Ақпараттық құрал Ақпараттық құрал |
||
|
Сергіту сәті
|
«Биле саусақ биле» Үн таспа музыка қосу |
Оқушылар қос шыбықты бір-біріне сағу арқылы билейді |
|
Үн таспа |
||
|
Аяқталуы |
Рефлексия «Қоржын» әдісі бойынша балаларға домыра көрнекілігі үселдің үсіне қойылып бала өзінің білім деңгейі бойынша домбыраны таңдап қоржынға салу арқылы сабаққа кері байланыс береді Кері байланыс: «Қоржын» әдісі; Сұраққа жауап:
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін «қоржын»тәслі бойынша қорғайды. Оқушылар жауабы |
Домбыра арқылы бағалау. |
Қағазға салынған жұмыстар. |
||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
|
|||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ "Табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары"
ашық сабақ "Табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары"
Алматы қаласы, Білім басқармасы
№ 151 орта мектеп
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы:
«Табиғи материалдардың түрлері
мен сипаттамалары »
Сынып: 6 «А»
Студент: Мұрат Алтынай
Алматы, 2024
|
Көркем еңбек |
Мектеп: 151 |
|||||
|
Күні: 17.12.2024 |
Оқытушының аты-жөні: Мұрат Алтынай |
|||||
|
Сынып: 6 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
1. Білімділік. 6.1.1.1 Өзінің және басқа оқушының тәжірибесіне сүйене отырып, қоршаған орта нысандарының визуалды сипаттамаларын (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік) түсіну және білімін көрсету 2. Тәрбиелік. 6.1.6.1-Конструкциялық, табиғи, және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық пен механикалық қасиеттерін және олардың қолдану аясын анықтау және сипаттау 3. Дамытушылық. Табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары туралы ой - өрісін дамыту |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылардың барлығы орындай алады:. Қоршаған орта нысандарының композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік сипаттамаларын түсіну . Білім алушылардың көпшілігі орындай алады: Берілген ақпараттарды пайдаланып, сұрақ-жауып, салыстыру, сәйкестендіру жұмыстарын жүргізе алады. Білім алушылардың кейбірі орындай алады: Табиғи, және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық, механикалық қасиеттерін және олардың қолдану аясын анықтау |
|||||
|
Жетістік критерийлері |
Композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдіктің не екенін айтады. Материалдардың қолдану аясы мен қасиеттерін анықтайды және сипаттайды. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Оқушылар орындай алады: Бұйым туралы ауызша және жазбаша түрде баяндама жасап ойын түсіндіріп береді. Пәндік тіл және терминология: Табиғи материалдар, талдың қабығы,бұтақ, тал түбірі, құм ,жапырақ,гүл күлтелері, кепкен жемістер, сабан, құс қауырсындары, мүйіз, сүйек, тері. Диалогқа/жазбаға қажетті тіркестер: ............. қол өнерін жасауда қандай заңдылықтарды ескерген? Мен бұл.........таңдау себебім, ... Мен бұны ... материалдан жасалғанын білдім. Мен ... ........пайдалы жақтарын білемін. Мен ... материалдар мен құралдарды қолданғанын білдім. Бұйым мынадай ............. тұрады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Оқушыларды орналастыру, амандасу. Интерактив тақтасында сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсету. Табиғи материалдардың түрлері туралы видео немесе табиғи материалдардан жасалғандайын бұйымдарды көрсету. Ғажайып сәт Оқушыларға сиқырлы сандық әдісі арқылы сиқырлы сандықтан қазақ үй көрнекілігін қолдану Назарларын сабаққа аудару. Ұлттық қазақ үй әдіс-тәсілімен топқа бөлу: Оқушыларға сиқырлы кітаптың ішінен қазақ үйді алу арқылы үш топқа бөлу. 1) топ – өсімдіктекті 2) топ- минералды 3) топ- жануартекті
|
Оқушылар бір-бірімен амандасады.
Оқушылар қазақ үйдің ішіндегі тақырып арқылы қарай топқа бөлінеді.
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін–бірі бағалау. |
Презентация, оқу жоспары Слайд пен жұмыс Қазақ үй көрнекілік |
||
|
Ортасы
|
Түсіндірме жұмыс (Слайдпен жұмыс) Мұғалім Ой қозғау сұрағы: - Табиғи материял дегенді қалай түсінесің? -Табиғи материалдарға нелер жатады? -Қандай табиғи материал түрлерін білесің? -Түр, түсі, қасиеті? Табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары туралы түсінік беру. Мысалы; табиғи материалдарға талдың қабығы,бұтақтар, тал түбірі, құм ,жапырақ,гүл күлтелері, кепкен жемістер, сабан, құс қауырсындары, мүйіз, сүйек, тері және тағы басқа заттар жатады. Мағынаны тану. Оқушылар әсем бұйымдар жасау үшін табиғи материалдардың қасиеттері және олармен жұмыс істеу тәсілдері жөнінде белгілі бір білім керек ететіндіктен шағын тәжірибелік жұмыстар жасап көреді. Мысалы;әр түрлі ағаш бұтақтары – иілгіш. Қоға үлпілдегі -жұмсақ,кесуге қолайлы. Жер жаңғағы -тесуге,кесуге оңай жеңіл, әр түрлі ойыншықтар,жәндіктер жасауға болады. Грек жаңғағы- тең екі бөлікке бөлінеді, аққу, тасбақа, қоңыз,балапан жасауға болады. Әр түрлі орман жаңғақтары - қатты, түстері әртүрлі, ойыншық басының бейнесін жасауға келеді Шырша мен қарағай бүрлері - жақсы желімденеді, адамның, жануарлардың кеудесіне келеді. Қажетті материалдар: талдың шыбығы,бұтақтар, тал түбірі, тас, жапырақ,гүл күлтелері, кепкен жемістер, сабан, құс қауырсындары, мүйіз, сүйек, тері және тағы басқа заттар Топпен жұмыс Үш топқа бөлінген оқушыларға алдыларына қойылған қажетті материалдардан компазиция жасау Тапсырма
3) топ- жануартекті топ алдыларына қойылған материалдан өрмекшінің паутинасы мен өрмекші жасау . |
Оқулық және қосымша ақпараттар Сұрақ-жауап Слайдпен жұмыс 1)ыстық желімді қолдана отырып шиден үй жасайды 2) тастардың пішініне қарай торғайлар жасап гуаш краскасымен әсемдеп бояу 3) топ тапсырмасы бойынша шыбықтарды орналастырып ,жіппен байлай отырып өрмекші ауын жасап, құрманы пайдаланып өрмекші жасайды |
|
презентация Ақпараттық құрал Ақпараттық құрал Ақпараттық құрал |
||
|
Сергіту сәті
|
«Биле саусақ биле» Үн таспа музыка қосу |
Оқушылар қос шыбықты бір-біріне сағу арқылы билейді |
|
Үн таспа |
||
|
Аяқталуы |
Рефлексия «Қоржын» әдісі бойынша балаларға домыра көрнекілігі үселдің үсіне қойылып бала өзінің білім деңгейі бойынша домбыраны таңдап қоржынға салу арқылы сабаққа кері байланыс береді Кері байланыс: «Қоржын» әдісі; Сұраққа жауап:
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін «қоржын»тәслі бойынша қорғайды. Оқушылар жауабы |
Домбыра арқылы бағалау. |
Қағазға салынған жұмыстар. |
||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
|
|||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
||||||
шағым қалдыра аласыз













