Материалдар / Ашық сабақ тақырыбы: 1 сынып дүниетану " Алтын адам туралы аңыз"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ тақырыбы: 1 сынып дүниетану " Алтын адам туралы аңыз"

Материал туралы қысқаша түсінік
"Алтын адам туралы аңыз" тақырыбында құрылған ашық сабақ қысқа мерзімді жоспары. "Көне заманның танымал тарихи ескерткіштері, жәдігерлері туралы әңгімелеу" оқу мақсаты аясында өткізілген сабақ. Осы оқу мақсатына жету үшін, оқушылардың қабылдау ерекшеліктерін ескерек отырып сабақ мақсаты құрылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Шілде 2021
714
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар.

Пән: Дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тарих беттерінен

Күні: 29.01.2021ж.

Сынып: 1

Мектеп: «№36 ЖОББМ» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Токсанова Н.С.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Алтын адам туралы аңыз

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.3.1.2 Көне заманның танымал тарихи ескерткіштері, жәдігерлері туралы әңгімелеу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Көне заманның танымал тарихи ескерткіштері, жәдігерлері туралы әңгімелейді.

Көптеген оқушылар: Көне заман бөлімі: Тарих беттерінен танымал тарихи ескерткіштері мен жәдігерлерінің айырмашылығын ажыратып топтастырады.

Кейбір оқушылар: Көне заманның танымал тарихи ескерткіштері мен жәдігерлерінің ерекшеліктерін ақпарат көздерімен сәйкестендіреді.

Бағалау критерийлері

Көне заманның танымал тарихи ескерткіштері, жәдігерлері туралы әңгімелейді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: ескерткіштер мен жәдігерлері туралы әңгімелейді,сипаттайды,пікір білдіреді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Алтын адам, аңыз, монета, археолог, қанатты аттар

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Жәдігер сөзін қалай түсінесің?

- Алтын адам аңызы туралы не білесіңдер?

- Ежелгі заманның ескерткіштері жайлы не айтасыңдар?

Құндылықтарды дарыту

Жауапкершілік, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау құндылықтары жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Бейне жазба

Бастапқы білім

Ескерткіштер, жәдігерлер туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Рисунок 3


Сабақтың басы

3 мин



Психологиялық ахуал:

«Көңілді күн» әдісі қимыл көрсету арқылы жүзеге асады.

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де,

Қуанайық достарым,

Арайлап атқан күнге.


Сабақтың ортасы


7 минут




































10минут

























2минут



15минут



(Д)1-тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы-Берілген суреттердегі көне заманның ескерткіштері мен жәдігерлері туралы айт.

Дескриптор:

- Суретке қарай отырып, көне заманның ескерткіштері

туралы айтады.

-Суретке қарай отырып,көне заманның жәдігерлері туралы айтады.

ҚБ: «Киіз үй» әдісі арқылы іске асады.

Толық жабдықталған үй: суретке қарай отырып,көне заманның ескерткіштері,жәдігерлері туралы айта алса.

Жартылай жабдықталған үй: суретке қарай отырып,көне заманның ескерткіштері туралы айта алса,жәдігерлер жайында айтуда қиналса.

Жабдықталмаған үй: суретке қарай отырып, көне заманның ескерткіштерімен жәдігерлері туралы айтуда көмек қажет етсе.

Саралаудың «Қарқын» әдісі іске асады.

Қарқыны баяу оқушыға уақыт беріліп,қолдау

көрсетіледі.


Қарқыны жылдам оқушыларға тапсырма беріледі.

-Кластер әдісі арқылы Алтын адам жәдігерлеріне қатысты ақпараттар қатарын толықтыр.



Прямоугольник 11

ааа

Алматы облысы

Прямая со стрелкой 15


Рисунок 8 Прямоугольник 12 Прямоугольник 13 Прямая со стрелкой 11 Прямая со стрелкой 12 Прямая со стрелкой 13 Прямая со стрелкой 14

Прямоугольник 14 Прямоугольник 15





(Ж) 2-тапсырма «Топтастыр» әдісі қолданылады.

Берілген сурет бойынша көне заманның тарихи ескерткіштері мен жәдігерлерінің айырмашылығына қарай ажыратып, топтастыр.

Дескрипторлар.

- Көне заманның тарихи ескерткіштерін ажыратып топтастырады.

-Көне заманның тарихи жәдігерлерін ажыратып топтастырады.

ҚБ: «Монета» әдісі арқылы іске асады.

Суретті монета-көне заманның тарихи ескерткіштерімен жәдігерлерінің айырмашылығын топтастырса.

Жартылай суретті монета-көне заманның тарихи ескерткіштерін топтастырса,жәдігерлерді топтастыруда қиналса.

Суретсіз монета-көне заманның тарихи ескерткіштері мен жәдігерлерінің айырмашылығын топтастыруда көмек қажет етсе.


Саралаудың «Дереккөздер» әдісі

жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға тапсырма беріледі.

Бейнебаянға қарап, өз өлкеміздегі ескерткіштерді тап.


Сергіту сәті.(күй тыңдау)


(Т) 3-тапсырма «Мағынасын тап» әдісі қолданылады.

Кестедегі сөздерді сызба арқылы сәйкестендір.


Атаулары

Не білдіреді?

Ескерткіш

Алтын адам

Жәдігер

Бас киім

Дулыға

Тас мүсін




Дескрипторлар:

-Ескерткішті тас мүсінмен сәйкестендіреді.

-Жәдігерді Алтын адаммен сәйкестендіреді.

-Дулығаны бас киіммен сәйкестендіреді.

ҚБ: «Құнды зат» әдісі арқылы жүзеге асады.

Алтын алқа- екерткішті тас мүсін мен сәйкестендірсе.

Күміс алқа- жәдігерді Алтын адаммен сәйкестендірсе,ескерткішті тас мүсін мен дулығаны бас киім мен сәйкестендіруде қиналса.

Қола алқа-ескерткішті тас мүсін мен жәдігерді Алтын адам мен дулыға мен бас киім мен сәйкестендіруде көмек қажет етсе.

Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» әдісі жүзеге асады.

Көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

- Жәдігерлерді қай жерден көруге болады?

-Ескерткіштердің қандай түрлерін білесің ?

Кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады

- Не себепті жәдігерлерді мұражайларда сақтайды?

-Неліктен тарихи ескерткіштерді білу маңызды деп ойлайсың?
















Рисунок 4

Рисунок 5

Рисунок 6


















Рисунок 7

Овал 1


































3мин

Кері байланыс:

«Нысана» әдісі арқылы іске асады.

Бүгінгі сабақта сен қандай үш зат жасай алдың?

Келесі сабақта нені жақсарта алар едің?

Нәтижеге жету үшін нені өзгертер едің?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралаудың «Қарқын» әдісі іске асады.

Қар

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!