ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫ ЖЕТІСАЙ АУДАНЫ БІЛІМ БӨЛІМІ
БАЛАЛАР МЕН ЖАСӨСПІРІМДЕР ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ОРТАЛЫҒЫ
Ашық сабақ

Тақырыбы: Канзаши әдісімен раушан гүлін жасау.
«Алтын оймақ» қолөнер үйірмесінің жетекшісі,
қосымша білім беру педагогі – Шүкірбекова Ж.Ж.
2024ж.
Сабақтың мерзімі: 27.11.2024 ж.
Мектебі: № А. Байтұрсынов атындағы Ж.Б.Б.М..
Үйірмесі: «Алтын оймақ» қолөнер
Тобы: І
Сабақтың
тақырыбы:
Канзаши әдісімен раушан гүлін
жасау.
Сабақтың
мақсаты: Білімділік:
Балаларға
канзаши әдістерімен раушан
гүлін жасауды үйрету. Дамытушылық: Балалардың шығармашылық
қабілетін дамыту, қол икемдерін, қызығушылығын
арттыру.
Тәрбиелік.
Балалардың қолөнерге деген қызығуын оятып,
ұқыптылыққа, жұмысты өз бетімен орындауға
тәрбиелеу. Сабақтың
түрі: ашық
сабақ. Сабақтың
әдіс-тәсілі: Сөздік әдісі - түсіндіру,
әңгімелеу, сұрақ-жауап, машықтық әдісі -сарамандық
жұмыс
Көрнекілігі:
эскиздер, дайын бұйымдар
суреті. Құрал-жабдықтар: ақпа тоқ клей, ине, жіп, атлас таспа
түрлері, қайшы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Тәрбие бағыты ІІІ. Сергіту сәті ІV. Өткен сабаққа шолу жасау V. Негізгі бөлім. Жаңа сабақ VІ. Сарамандық жұмыс VІІ. Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру VІІІ. Технологиялық картамен жұмыс жасау ІХ. Қорытынды Х. Сабақты бекіту бөлімі.
І. Ұйымдастыру кезеңі
Балалардың назарын сабаққа аудару, ой қозғау, кіріспе.
ІІ. Тәрбие бағыты
Үлкенге құрмет көрсету
Қазақтың ең орныққан, маңызды қағидасының бірі осы – үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсету. Ұрпақтарға ең үлкен тәрбиені де осы бір ауыз сөзбен бойына сіңірген.
Үңілсек, бұл сөзде үлкен философия жатқан сияқты. Өзімізден үлкенді құрметтесек, өзімізден кішіге иіліп ізет көрсетсек, адамзатты сыйлаған, бәрімен жақсы қарым-қатынаста болмаймыз ба? Ал күллі адамзатты сыйласаң, өзің де сыйлы боласың, құрметке бөленесің.
Қазақта отбасының әр мүшесінің өз орны бар. Шектен шығып бара жатқан кісіні «Өз орныңды біл!» деген бір ғана сөзбен тоқтатқан. Балалары ата-әжесін, әке-шешесін құрметтейді, олар айтқан сөзге тоқтайды. Аға-әпкелері іні-қарындастарына қамқор болады, келіндер үлкенге тік қарамай, даусын бәсеңдетіп сөйлейді. Дастархан басында отырғанда да осы қағида сақталады. Үлкендер–төрде, олардың жанын ала бере, оң жағында қыздар, сол жағында ұлдары, одан төменірек балалар, келіндер жайғасады. Төр – құрметті орын. Сондықтан да онда құрметті кісілер отырады.
Үлкенге құрмет, кішіге ізет дегенді қалай түсінесіңдер?
І: Адам баласы өзгелермен қарым - қатынас жасағанда оның таныс, таныс еместігіне, алыс - жақындығына, үлкен - кішілігіне, қызмет дәрежесіне қарамай кішіпейіл, әдепті болуы керек бұл адамгершілік борыш.
ІІ: Ұлы істердің қандайы болмасын кішіпейілділіктен басталады. Сондықтан әркім өзінен кішілердің мінезі кішкентайынан дұрыс қалыптасуына қамқорлық жасап, оларға жол көрсете білуі керек.
ІІІ. Сергіту сәті
ҚББП: «Үлкенге – құрмет, кішіге-
ізет» көрсету үшін біз
саяхатқа шығу ойынын ойнайық. Елімізде 4 үлкен қала
бар:
1.
Үлкен, 2.
Құрмет, 3. Кіші, 4.
Ізет
Ал, балалар, өздеріңе қай
қалалар ұнайды? Ұнаған қала аты жазылған қағазда сұрақ
бар. Соған жауап беру керек.
1. Мектептен үйге қарай
жүгіріп келе жатқанда, алдыңнан бір үлкен кісі шықты. Сен не істер
едің?
– Үлкен кісімен амандасып жол беремін.
2. Өзіңнен үлкен
кісілер әңгімелесіп отырған кезде сен не істеуің
керек?
– Үлкендердің әңгімесін бөліп, сөзге араласуға болмайды.
– Егер тығыз шаруам болса, «кешіріңдер» деп айтар
едім.
3. Көшеде біреу жөн
немесе жол сұраса не істер едің?
– Асықпай түсіндіріп беремін.
4. Үлкен кісілермен қалай
сөйлесу керек?
– Үлкен кісімен «Сіз» деп сөйлесу керек.
ҚББП: Жарайсыңдар, балалар.
Қазақ халқының тәрбие
құралдарының бірі - тыйым сөздер. Бұл сөздер есі кірген балаларды
жаман әдет, жат пиғыл, орынсыз қылық, теріс мінездерден сақтандырып
отырған. Үлкеннің жолын кесу – әдепсіздіктің белгісі екенін
білеміз, осындай ерсі істерге қатаң тыйым
салынған.
- Ата-анаңа қарсы келме.
- Үлкеннен бұрын сөйлеме.
- Әдепсіз сөзді айтпа, өтірік айтпа.
- Жаман әдетті үйренбе.
- Мақтаншақ болма, тәкәппар болма.
ІV. Өткен сабаққа шолу жасау
-
Канзаши дегеніміз не?
-
Канзаши қай елдің өнері?
-
Канзашиды жасауға қандай құралдар мен материалдар қажет?
V. Негізгі бөлім. Жаңа сабақ.
Канзаси - бұл дәстүрлі жапондық шаш ою-өрнегі, шашқа жабысып, тірек етіп, әшекейлейтін әшекейленген таяқша немесе шаш қыстырғыш.Жапонияда канзаши түрлері өте көп, олар таспалардан, тастардан, гүлдерден, маржандардан, тізбектерден жасалған, олар формада болуы мүмкін. гүлдер, көбелектер, жұлдыздар және т.б.
Канзаши - кез-келген түрдегі лентадан жасалынған ине шаншудың бір түрі. Қанзаштан гүлдер жинап, шаш түйреуіштерін, таспаларды, сырғаларды, серпімді белдеулерді безендіруге болады. Топиарий және басқаларын жасауға болады.
Раушан (роза) – әлемдегі ең әдемі гүлдердің бірі. Ол музыкаға, поэзияға және көптеген ұрпақтың махаббатына бөленген. Әлемде сыйланған раушан гүліне қарап, күлімдемейтін бірде-бір әйел жоқ шығар. Ал енді гүлдердің патшайымымен жақынырақ танысып көрейік.
Раушан – АҚШ, Иран және Англияның ұлттық гүлі.
Табиғи раушан майы – әлемдегі ең қымбат май. Ол алтын мен платинадан да бағалы. Ал бір келі раушан майын алу үшін үш тонна раушан күлтелері керек.
Әулие Валентин күні әлемде ең көп раушан гүлі сатылады. Бұл күні 3 миллионнан аса раушан сатылады.
Раушан гүлінің хош иісін үнемі иіскеп жүретін адам ақ пейілді және сабырлы болады. Себебі, гүлдің хош иісі адамның көңіл-күйін жақсартады.
Әлемдегі ең кішкентай раушан сұрыбы «Си» деп аталады. Оның үлкендігі күріш дәніндей ғана.
Жабайы раушан тұқымы – итмұрында лимоннан да көп С витамині бар. Оның қайнатпасы денсаулықты нығайтудың тиімді құралы болып табылады.
Бұл таңғажайып гүл Ресейде алғаш рет XVI ғасырда пайда болды. I Петр патша кезінде бақшалар мен саябақтар раушан бұталарымен безендіріле бастады, ал II Екатерина билік еткен кезде раушан патша бағының патшайымы болды.
Раушаннның «Хамелеон» деген ерекше сұрыбы Жапонияда өсірілген. Ол раушанның күлтелері таңертең ашық қызыл түсті болса, кешке – ақ болады.
VІ. Сарамандық жұмыс.
Бүгінгі сабағымызда, балалар, канзаши әдісін пайдалана отырып, атлас лентадан немесе матадан раушан гүлін жасап үйренеміз.
VІІ. Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру
Жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік ережелерін
еске түсіреміз.
1. Инені аузыңа
салма
2. Тот басқан инемен жұмыс жасауға
болмайды.
3. Инені кез келген жерге қадауға
болмайды.
4. Қайшыны жолдасыңа үшкіл жағымен
берме.
5. Жолдасың қайшымен жұмыс істеп жатқан
кезде, көңілін бөлуге
болмайды.
6. Қайшының ұшын жоғары қарай
көтерме.
VІІІ. Технологиялық картамен жұмыс жасау
|
Р/с |
Жұмыс реті |
Нобайы |
Керекті құрал-жабдықтар |
|
1 |
Жұмысқа керекті құрал жабдықтарды дайындау |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы, сызғыш, қарындаш |
|
2 |
Атлас таспаны өлшеп, бірдей бөліктерге кесіп алу |
|
Атлас таспа, қайшы, сызғыш, қарындаш |
|
3 |
Таспаның екі шетін қайырып, көктеу тігісімен тігіп шығамыз |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы |
|
4 |
Тігісті тартып, жиырамыз |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы |
|
5 |
Алғашқы таспа бөлігін орап, гүлдің ортаңғы бөлігін шығарамыз |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы |
|
6 |
Екінші бөлікті осы әдіспен өңдеп, сыртына орап, бекітіп тігеміз |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы |
|
7 |
Келесі бөліктерді де осы әдіспен өңдеп, сыртына тігіп бекітіп отырамыз |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы |
|
8 |
Әдісті қайталай отырып, барлық күлтешені біріктіріп шығамыз |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы |

Осы суреттерге қарап отырып, канзаши әдісімен раушан гүлін жасауды оңай үйреніп аламыз.
Ойын «Кім тез?» ою аттарын дұрыс жаз.
1. мқошүізқар (қошқармүйіз) 2. ізшытнақ (тышқаніз) 3. нысықүйімз (сынықмүйіз) 4. етш (шет) 5. сұқнақат (құсқанат) 6. ұлжзыд(жұлдыз) 7. атқан (қанат) 8. латба(балта) 9.табозөк(ботакөз) 10.бекөекл (көбелек)
ІХ. Қорытынды.
Мінеки, балалар, біз өзімізге пайдалы және әсем раушан гүлін жасауды үйрендік. Балалар, «Өнерді үйрен де жирен» деп ата- бабамыз айтқандай әрбір өнерді үйрену өзімізге пайалы бұйым жасаумен бірге біздің қолымыздың ұсақ моторикасын, эстетикалық талғамымызды, шығармашылық қабілетімізді дамытады. Әрқашан шығармашылықтарыңа табыс тілеймін.
Х. Сабақты бекіту бөлімі. Өзіңді тексер! Кестені толтыр.
Аты- жөні:
|
Не? Нені білдім? |
|
|
Сипаты |
|
|
Не үшін қажет? |
|
|
Қай жерде қолданады? |
|
|
Нені үйрендім?
|
|
|
Нені үйренемін? |
|





1. Үлкен, 2. Құрмет,
3. Кіші, 4. Ізет
4. Үлкен кісілермен қалай сөйлесу
керек?
3. Көшеде біреу жөн немесе жол сұраса не
істер едің?
2. Өзіңнен үлкен кісілер әңгімелесіп
отырған кезде сен не істеуің
керек?
1. Мектептен үйге қарай жүгіріп келе жатқанда, алдыңнан бір үлкен кісі шықты. Сен не істер едің?
1. мқошүізқар
2. ізшытнақ
3. нысықүйімз
4. етш
5. сұқнақат
6. ұлжзыд
7. атқан
8. латба
9.табозөк
10.бекөекл
(қошқармүйіз)
(тышқаніз)
(сынықмүйіз)
(шет)
(құсқанат)
(жұлдыз) (қанат) (балта) (ботакөз) (көбелек)
Х. Сабақты бекіту бөлімі. Өзіңді тексер! Кестені толтыр.
Аты- жөні:
|
Не? Нені білдім? |
|
|
Сипаты |
|
|
Не үшін қажет? |
|
|
Қай жерде қолданады? |
|
|
Нені үйрендім?
|
|
|
Нені үйренемін? |
|
Х. Сабақты бекіту бөлімі. Өзіңді тексер! Кестені толтыр.
Аты- жөні:
|
Не? Нені білдім? |
|
|
Сипаты |
|
|
Не үшін қажет? |
|
|
Қай жерде қолданады? |
|
|
Нені үйрендім?
|
|
|
Нені үйренемін? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ тақырыбы : Канзаши әдісімен раушан гүлін жасау
Ашық сабақ тақырыбы : Канзаши әдісімен раушан гүлін жасау
ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫ ЖЕТІСАЙ АУДАНЫ БІЛІМ БӨЛІМІ
БАЛАЛАР МЕН ЖАСӨСПІРІМДЕР ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ОРТАЛЫҒЫ
Ашық сабақ

Тақырыбы: Канзаши әдісімен раушан гүлін жасау.
«Алтын оймақ» қолөнер үйірмесінің жетекшісі,
қосымша білім беру педагогі – Шүкірбекова Ж.Ж.
2024ж.
Сабақтың мерзімі: 27.11.2024 ж.
Мектебі: № А. Байтұрсынов атындағы Ж.Б.Б.М..
Үйірмесі: «Алтын оймақ» қолөнер
Тобы: І
Сабақтың
тақырыбы:
Канзаши әдісімен раушан гүлін
жасау.
Сабақтың
мақсаты: Білімділік:
Балаларға
канзаши әдістерімен раушан
гүлін жасауды үйрету. Дамытушылық: Балалардың шығармашылық
қабілетін дамыту, қол икемдерін, қызығушылығын
арттыру.
Тәрбиелік.
Балалардың қолөнерге деген қызығуын оятып,
ұқыптылыққа, жұмысты өз бетімен орындауға
тәрбиелеу. Сабақтың
түрі: ашық
сабақ. Сабақтың
әдіс-тәсілі: Сөздік әдісі - түсіндіру,
әңгімелеу, сұрақ-жауап, машықтық әдісі -сарамандық
жұмыс
Көрнекілігі:
эскиздер, дайын бұйымдар
суреті. Құрал-жабдықтар: ақпа тоқ клей, ине, жіп, атлас таспа
түрлері, қайшы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Тәрбие бағыты ІІІ. Сергіту сәті ІV. Өткен сабаққа шолу жасау V. Негізгі бөлім. Жаңа сабақ VІ. Сарамандық жұмыс VІІ. Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру VІІІ. Технологиялық картамен жұмыс жасау ІХ. Қорытынды Х. Сабақты бекіту бөлімі.
І. Ұйымдастыру кезеңі
Балалардың назарын сабаққа аудару, ой қозғау, кіріспе.
ІІ. Тәрбие бағыты
Үлкенге құрмет көрсету
Қазақтың ең орныққан, маңызды қағидасының бірі осы – үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсету. Ұрпақтарға ең үлкен тәрбиені де осы бір ауыз сөзбен бойына сіңірген.
Үңілсек, бұл сөзде үлкен философия жатқан сияқты. Өзімізден үлкенді құрметтесек, өзімізден кішіге иіліп ізет көрсетсек, адамзатты сыйлаған, бәрімен жақсы қарым-қатынаста болмаймыз ба? Ал күллі адамзатты сыйласаң, өзің де сыйлы боласың, құрметке бөленесің.
Қазақта отбасының әр мүшесінің өз орны бар. Шектен шығып бара жатқан кісіні «Өз орныңды біл!» деген бір ғана сөзбен тоқтатқан. Балалары ата-әжесін, әке-шешесін құрметтейді, олар айтқан сөзге тоқтайды. Аға-әпкелері іні-қарындастарына қамқор болады, келіндер үлкенге тік қарамай, даусын бәсеңдетіп сөйлейді. Дастархан басында отырғанда да осы қағида сақталады. Үлкендер–төрде, олардың жанын ала бере, оң жағында қыздар, сол жағында ұлдары, одан төменірек балалар, келіндер жайғасады. Төр – құрметті орын. Сондықтан да онда құрметті кісілер отырады.
Үлкенге құрмет, кішіге ізет дегенді қалай түсінесіңдер?
І: Адам баласы өзгелермен қарым - қатынас жасағанда оның таныс, таныс еместігіне, алыс - жақындығына, үлкен - кішілігіне, қызмет дәрежесіне қарамай кішіпейіл, әдепті болуы керек бұл адамгершілік борыш.
ІІ: Ұлы істердің қандайы болмасын кішіпейілділіктен басталады. Сондықтан әркім өзінен кішілердің мінезі кішкентайынан дұрыс қалыптасуына қамқорлық жасап, оларға жол көрсете білуі керек.
ІІІ. Сергіту сәті
ҚББП: «Үлкенге – құрмет, кішіге-
ізет» көрсету үшін біз
саяхатқа шығу ойынын ойнайық. Елімізде 4 үлкен қала
бар:
1.
Үлкен, 2.
Құрмет, 3. Кіші, 4.
Ізет
Ал, балалар, өздеріңе қай
қалалар ұнайды? Ұнаған қала аты жазылған қағазда сұрақ
бар. Соған жауап беру керек.
1. Мектептен үйге қарай
жүгіріп келе жатқанда, алдыңнан бір үлкен кісі шықты. Сен не істер
едің?
– Үлкен кісімен амандасып жол беремін.
2. Өзіңнен үлкен
кісілер әңгімелесіп отырған кезде сен не істеуің
керек?
– Үлкендердің әңгімесін бөліп, сөзге араласуға болмайды.
– Егер тығыз шаруам болса, «кешіріңдер» деп айтар
едім.
3. Көшеде біреу жөн
немесе жол сұраса не істер едің?
– Асықпай түсіндіріп беремін.
4. Үлкен кісілермен қалай
сөйлесу керек?
– Үлкен кісімен «Сіз» деп сөйлесу керек.
ҚББП: Жарайсыңдар, балалар.
Қазақ халқының тәрбие
құралдарының бірі - тыйым сөздер. Бұл сөздер есі кірген балаларды
жаман әдет, жат пиғыл, орынсыз қылық, теріс мінездерден сақтандырып
отырған. Үлкеннің жолын кесу – әдепсіздіктің белгісі екенін
білеміз, осындай ерсі істерге қатаң тыйым
салынған.
- Ата-анаңа қарсы келме.
- Үлкеннен бұрын сөйлеме.
- Әдепсіз сөзді айтпа, өтірік айтпа.
- Жаман әдетті үйренбе.
- Мақтаншақ болма, тәкәппар болма.
ІV. Өткен сабаққа шолу жасау
-
Канзаши дегеніміз не?
-
Канзаши қай елдің өнері?
-
Канзашиды жасауға қандай құралдар мен материалдар қажет?
V. Негізгі бөлім. Жаңа сабақ.
Канзаси - бұл дәстүрлі жапондық шаш ою-өрнегі, шашқа жабысып, тірек етіп, әшекейлейтін әшекейленген таяқша немесе шаш қыстырғыш.Жапонияда канзаши түрлері өте көп, олар таспалардан, тастардан, гүлдерден, маржандардан, тізбектерден жасалған, олар формада болуы мүмкін. гүлдер, көбелектер, жұлдыздар және т.б.
Канзаши - кез-келген түрдегі лентадан жасалынған ине шаншудың бір түрі. Қанзаштан гүлдер жинап, шаш түйреуіштерін, таспаларды, сырғаларды, серпімді белдеулерді безендіруге болады. Топиарий және басқаларын жасауға болады.
Раушан (роза) – әлемдегі ең әдемі гүлдердің бірі. Ол музыкаға, поэзияға және көптеген ұрпақтың махаббатына бөленген. Әлемде сыйланған раушан гүліне қарап, күлімдемейтін бірде-бір әйел жоқ шығар. Ал енді гүлдердің патшайымымен жақынырақ танысып көрейік.
Раушан – АҚШ, Иран және Англияның ұлттық гүлі.
Табиғи раушан майы – әлемдегі ең қымбат май. Ол алтын мен платинадан да бағалы. Ал бір келі раушан майын алу үшін үш тонна раушан күлтелері керек.
Әулие Валентин күні әлемде ең көп раушан гүлі сатылады. Бұл күні 3 миллионнан аса раушан сатылады.
Раушан гүлінің хош иісін үнемі иіскеп жүретін адам ақ пейілді және сабырлы болады. Себебі, гүлдің хош иісі адамның көңіл-күйін жақсартады.
Әлемдегі ең кішкентай раушан сұрыбы «Си» деп аталады. Оның үлкендігі күріш дәніндей ғана.
Жабайы раушан тұқымы – итмұрында лимоннан да көп С витамині бар. Оның қайнатпасы денсаулықты нығайтудың тиімді құралы болып табылады.
Бұл таңғажайып гүл Ресейде алғаш рет XVI ғасырда пайда болды. I Петр патша кезінде бақшалар мен саябақтар раушан бұталарымен безендіріле бастады, ал II Екатерина билік еткен кезде раушан патша бағының патшайымы болды.
Раушаннның «Хамелеон» деген ерекше сұрыбы Жапонияда өсірілген. Ол раушанның күлтелері таңертең ашық қызыл түсті болса, кешке – ақ болады.
VІ. Сарамандық жұмыс.
Бүгінгі сабағымызда, балалар, канзаши әдісін пайдалана отырып, атлас лентадан немесе матадан раушан гүлін жасап үйренеміз.
VІІ. Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру
Жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік ережелерін
еске түсіреміз.
1. Инені аузыңа
салма
2. Тот басқан инемен жұмыс жасауға
болмайды.
3. Инені кез келген жерге қадауға
болмайды.
4. Қайшыны жолдасыңа үшкіл жағымен
берме.
5. Жолдасың қайшымен жұмыс істеп жатқан
кезде, көңілін бөлуге
болмайды.
6. Қайшының ұшын жоғары қарай
көтерме.
VІІІ. Технологиялық картамен жұмыс жасау
|
Р/с |
Жұмыс реті |
Нобайы |
Керекті құрал-жабдықтар |
|
1 |
Жұмысқа керекті құрал жабдықтарды дайындау |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы, сызғыш, қарындаш |
|
2 |
Атлас таспаны өлшеп, бірдей бөліктерге кесіп алу |
|
Атлас таспа, қайшы, сызғыш, қарындаш |
|
3 |
Таспаның екі шетін қайырып, көктеу тігісімен тігіп шығамыз |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы |
|
4 |
Тігісті тартып, жиырамыз |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы |
|
5 |
Алғашқы таспа бөлігін орап, гүлдің ортаңғы бөлігін шығарамыз |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы |
|
6 |
Екінші бөлікті осы әдіспен өңдеп, сыртына орап, бекітіп тігеміз |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы |
|
7 |
Келесі бөліктерді де осы әдіспен өңдеп, сыртына тігіп бекітіп отырамыз |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы |
|
8 |
Әдісті қайталай отырып, барлық күлтешені біріктіріп шығамыз |
|
Атлас таспа, ине, жіп, қайшы |

Осы суреттерге қарап отырып, канзаши әдісімен раушан гүлін жасауды оңай үйреніп аламыз.
Ойын «Кім тез?» ою аттарын дұрыс жаз.
1. мқошүізқар (қошқармүйіз) 2. ізшытнақ (тышқаніз) 3. нысықүйімз (сынықмүйіз) 4. етш (шет) 5. сұқнақат (құсқанат) 6. ұлжзыд(жұлдыз) 7. атқан (қанат) 8. латба(балта) 9.табозөк(ботакөз) 10.бекөекл (көбелек)
ІХ. Қорытынды.
Мінеки, балалар, біз өзімізге пайдалы және әсем раушан гүлін жасауды үйрендік. Балалар, «Өнерді үйрен де жирен» деп ата- бабамыз айтқандай әрбір өнерді үйрену өзімізге пайалы бұйым жасаумен бірге біздің қолымыздың ұсақ моторикасын, эстетикалық талғамымызды, шығармашылық қабілетімізді дамытады. Әрқашан шығармашылықтарыңа табыс тілеймін.
Х. Сабақты бекіту бөлімі. Өзіңді тексер! Кестені толтыр.
Аты- жөні:
|
Не? Нені білдім? |
|
|
Сипаты |
|
|
Не үшін қажет? |
|
|
Қай жерде қолданады? |
|
|
Нені үйрендім?
|
|
|
Нені үйренемін? |
|





1. Үлкен, 2. Құрмет,
3. Кіші, 4. Ізет
4. Үлкен кісілермен қалай сөйлесу
керек?
3. Көшеде біреу жөн немесе жол сұраса не
істер едің?
2. Өзіңнен үлкен кісілер әңгімелесіп
отырған кезде сен не істеуің
керек?
1. Мектептен үйге қарай жүгіріп келе жатқанда, алдыңнан бір үлкен кісі шықты. Сен не істер едің?
1. мқошүізқар
2. ізшытнақ
3. нысықүйімз
4. етш
5. сұқнақат
6. ұлжзыд
7. атқан
8. латба
9.табозөк
10.бекөекл
(қошқармүйіз)
(тышқаніз)
(сынықмүйіз)
(шет)
(құсқанат)
(жұлдыз) (қанат) (балта) (ботакөз) (көбелек)
Х. Сабақты бекіту бөлімі. Өзіңді тексер! Кестені толтыр.
Аты- жөні:
|
Не? Нені білдім? |
|
|
Сипаты |
|
|
Не үшін қажет? |
|
|
Қай жерде қолданады? |
|
|
Нені үйрендім?
|
|
|
Нені үйренемін? |
|
Х. Сабақты бекіту бөлімі. Өзіңді тексер! Кестені толтыр.
Аты- жөні:
|
Не? Нені білдім? |
|
|
Сипаты |
|
|
Не үшін қажет? |
|
|
Қай жерде қолданады? |
|
|
Нені үйрендім?
|
|
|
Нені үйренемін? |
|
шағым қалдыра аласыз





















