|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: ...Абайды оқы, таңырқа! Сабақтың тақырыбы: Абайдың жетінші қара сөзі Мұғалімнің аты-жөні: Абзелова Гүлназира Ғабитқызы Сынып: 6 «Ә» Қатысқандар: 24 Қатыспағандар:0 |
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Абайдың «Жетінші қарасөзі» |
|||||||
|
Оқу мақсаттары |
Т/Ж.6.1.2.1. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру А/И. 6.2.1.1. Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
1. Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіну; 2. Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алу; 3. Қарасөзде көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни көзқарас жасау. |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
- Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсінеді, анықтайды; - Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме табады, талдау жасайды; - Қарасөзде көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни көзқарасын тұжырымдайды. |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу. Түсіну. Талдайды |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика мен терминология: автор үні, оқырман сезімі, шығармадағы құндылық.Оқушылар түсінеді және сипаттайды. Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Менің ойымша..., Қорытындылай келе... Шығармадағы тірек сөздер: ішсем,жесем, ұйықтасам деп, бұлар тәннің құмары, бұлар болмаса, тән жанға қонақ. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам, жоғары рухани байлық |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Абай қарасөздерін осыған дейінгі сабақтарда қарастырғандықтан, жалпы ақпарат бар және осы тақырып аясында ой тұжырымдай алады. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 6 минут Білу 2 минут 10 мин Сабақтың ортасы Түсіну 10 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Топқа бөлу:Түстер арқылы топқа бөліну Оқушыларды түстер арқылы топқа бөлемін .Бір түсті алған оқушылар бір топқа бірігеді.Түстерге қарап оқушыларға психологиялық мінездеме беріледі. « Жүректен жүрекке» әдісі Топ бір-біріне тілектерін білдіріп, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. 2. «Пазл» әдісі Алдыңғы білімді пысықтау мақсатында «Таза тақта» әдісі арқылы сұрақтар жазылған қима қағаздарды алып, берілген сұраққа жауап береді. Әр сұраққа жауап беру арқылы «Жетінші сөз» сөзі шығады. Оқушылар бүгінгі өтетін тақырып Абай Құнанбайұлының «Жетінші қарасөзі» екенін біледі. Бүгінгі сабақтың оқу мақсатымен таныстырылады. Д
Бағалау. Бағдаршам арқылы бағалау Т/Ж Тыңдалым алды жұмыс Интерактивті тақтадан Абайдың «Жетінші сөзін» тыңдату. 1-Тапсырма. ТЖ Әр топқа тапсырма беріледі. Қарасөзді оқи отырып, топтаса жұмыс жасайды. 1 топ – Абайдың жетінші қарасөзінің тақырыбы мен идеясын ашау. 2 топ–Венн диаграммасы арқылы тән құмарлығы мен жан құмарлығын салыстыра сипаттау. 3 топ– «Үш қадам » кестесін толтыру. Д -Жетінші қарасөзінің тақырыбы мен идеясын ашады. - Ақынның жан, тән құмарына жататын қасиеттерді атап, салыстыра сипаттай алады;; - Жетінші қарасөзіндегі анықталған мәселені табады, ақынның жан құмарлығы мен тән құмарлығы туралы ой қозғау себебін анықтайды, бүгінгі күнмен салыстыра отырып, өз ойын жеткізеді. ҚБ: Өзара бағалау: Бағалау. Бағдаршам арқылы бағалау 2-Тапсырма А/И«Тұжырымдамалық карта» әдісіарқылы жетінші қарасөздегі белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау. Берілген сұрақтардың жауабын кестеге толтыра отырып, жетінші қарасөзді тұжырымдау. 1- топ – Абай неліктен «Көкіректе сәуле жоқ, көңілде сенім жоқ. Құр көзбен көрген біздің хайуан малдан неміз артық? - дейді» 2- топ – Не себепті «Бала күнімізде жақсы екенбіз»-дейді? 3-топ. Абайдың «Жетіеші сөзінің» мазмұны бойынша тірек сызба құрастыру. |
1-топ. Ақыл 2-топ Қайрат 3-топ. Жүрек «Пазл» жинақтау
Интерактивті тақта Үлестірме қағаздар
Қазақ әдебиеті 6 сынып (68-69бет) «Арман ПВ» баспасы
Интерактивті тақта Постер |
||||||
|
Жинақтау 4минут |
ҚБ:БАС БАРМАҚ! 3-тапсырма. ТЖ Бір ауыз сөз» әдісі 1. 1 жақсы, 1 жаман қасиетті жазып, «Жетінші қарасөзіне» қорытынды ой тұжырымдау. ТЖ
Қ.БТоп өзара бағалайды. |
|
||||||
|
Сабақтың соңы Бағалау |
Рефлексия ТЖ «Қ.Қ.Қ» әдісі
Кері байланыс: «Табыс сатысы» әдісі Өзіңізді бүгінгі тапсырмаларды орындауда, сабақты меңгеру бойынша қай сатыдамын деп ойлайсыздар? Оқушылар бүгінгі сабақты түсінгені бойынша стикерлерді«Жетістік баспалдағына» жабыстырады. 1 саты - Маған түсініксіз. 2 саты - Әлі де оқу керек. 3 саты - Барлығы түсінікті.
Үйге тапсырма: «Ұлы Абайдың шығармашылық мұрасы» тақырыбында эссе жазу. Ойыңызға нақты дәлелдер келтіріңіз. Эссенің сөз саны 120 сөз. |
Интерактивті тақта, Постер, стикерлер
|
||||||
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ тақырыбы: "Абайдың жетінші қарасөзі" 7-сынып
Ашық сабақ тақырыбы: "Абайдың жетінші қарасөзі" 7-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: ...Абайды оқы, таңырқа! Сабақтың тақырыбы: Абайдың жетінші қара сөзі Мұғалімнің аты-жөні: Абзелова Гүлназира Ғабитқызы Сынып: 6 «Ә» Қатысқандар: 24 Қатыспағандар:0 |
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Абайдың «Жетінші қарасөзі» |
|||||||
|
Оқу мақсаттары |
Т/Ж.6.1.2.1. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру А/И. 6.2.1.1. Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
1. Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіну; 2. Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алу; 3. Қарасөзде көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни көзқарас жасау. |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
- Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсінеді, анықтайды; - Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме табады, талдау жасайды; - Қарасөзде көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни көзқарасын тұжырымдайды. |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу. Түсіну. Талдайды |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика мен терминология: автор үні, оқырман сезімі, шығармадағы құндылық.Оқушылар түсінеді және сипаттайды. Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Менің ойымша..., Қорытындылай келе... Шығармадағы тірек сөздер: ішсем,жесем, ұйықтасам деп, бұлар тәннің құмары, бұлар болмаса, тән жанға қонақ. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам, жоғары рухани байлық |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Абай қарасөздерін осыған дейінгі сабақтарда қарастырғандықтан, жалпы ақпарат бар және осы тақырып аясында ой тұжырымдай алады. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 6 минут Білу 2 минут 10 мин Сабақтың ортасы Түсіну 10 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Топқа бөлу:Түстер арқылы топқа бөліну Оқушыларды түстер арқылы топқа бөлемін .Бір түсті алған оқушылар бір топқа бірігеді.Түстерге қарап оқушыларға психологиялық мінездеме беріледі. « Жүректен жүрекке» әдісі Топ бір-біріне тілектерін білдіріп, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. 2. «Пазл» әдісі Алдыңғы білімді пысықтау мақсатында «Таза тақта» әдісі арқылы сұрақтар жазылған қима қағаздарды алып, берілген сұраққа жауап береді. Әр сұраққа жауап беру арқылы «Жетінші сөз» сөзі шығады. Оқушылар бүгінгі өтетін тақырып Абай Құнанбайұлының «Жетінші қарасөзі» екенін біледі. Бүгінгі сабақтың оқу мақсатымен таныстырылады. Д
Бағалау. Бағдаршам арқылы бағалау Т/Ж Тыңдалым алды жұмыс Интерактивті тақтадан Абайдың «Жетінші сөзін» тыңдату. 1-Тапсырма. ТЖ Әр топқа тапсырма беріледі. Қарасөзді оқи отырып, топтаса жұмыс жасайды. 1 топ – Абайдың жетінші қарасөзінің тақырыбы мен идеясын ашау. 2 топ–Венн диаграммасы арқылы тән құмарлығы мен жан құмарлығын салыстыра сипаттау. 3 топ– «Үш қадам » кестесін толтыру. Д -Жетінші қарасөзінің тақырыбы мен идеясын ашады. - Ақынның жан, тән құмарына жататын қасиеттерді атап, салыстыра сипаттай алады;; - Жетінші қарасөзіндегі анықталған мәселені табады, ақынның жан құмарлығы мен тән құмарлығы туралы ой қозғау себебін анықтайды, бүгінгі күнмен салыстыра отырып, өз ойын жеткізеді. ҚБ: Өзара бағалау: Бағалау. Бағдаршам арқылы бағалау 2-Тапсырма А/И«Тұжырымдамалық карта» әдісіарқылы жетінші қарасөздегі белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау. Берілген сұрақтардың жауабын кестеге толтыра отырып, жетінші қарасөзді тұжырымдау. 1- топ – Абай неліктен «Көкіректе сәуле жоқ, көңілде сенім жоқ. Құр көзбен көрген біздің хайуан малдан неміз артық? - дейді» 2- топ – Не себепті «Бала күнімізде жақсы екенбіз»-дейді? 3-топ. Абайдың «Жетіеші сөзінің» мазмұны бойынша тірек сызба құрастыру. |
1-топ. Ақыл 2-топ Қайрат 3-топ. Жүрек «Пазл» жинақтау
Интерактивті тақта Үлестірме қағаздар
Қазақ әдебиеті 6 сынып (68-69бет) «Арман ПВ» баспасы
Интерактивті тақта Постер |
||||||
|
Жинақтау 4минут |
ҚБ:БАС БАРМАҚ! 3-тапсырма. ТЖ Бір ауыз сөз» әдісі 1. 1 жақсы, 1 жаман қасиетті жазып, «Жетінші қарасөзіне» қорытынды ой тұжырымдау. ТЖ
Қ.БТоп өзара бағалайды. |
|
||||||
|
Сабақтың соңы Бағалау |
Рефлексия ТЖ «Қ.Қ.Қ» әдісі
Кері байланыс: «Табыс сатысы» әдісі Өзіңізді бүгінгі тапсырмаларды орындауда, сабақты меңгеру бойынша қай сатыдамын деп ойлайсыздар? Оқушылар бүгінгі сабақты түсінгені бойынша стикерлерді«Жетістік баспалдағына» жабыстырады. 1 саты - Маған түсініксіз. 2 саты - Әлі де оқу керек. 3 саты - Барлығы түсінікті.
Үйге тапсырма: «Ұлы Абайдың шығармашылық мұрасы» тақырыбында эссе жазу. Ойыңызға нақты дәлелдер келтіріңіз. Эссенің сөз саны 120 сөз. |
Интерактивті тақта, Постер, стикерлер
|
||||||
![]()
шағым қалдыра аласыз



















