|
Пәні: Информатика Сыныбы: Күні Мұғалімі: Байсеркеева Ж.Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біздің айналамыздағы ақпарат. Ақпараттың өлшем бірліктері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
5.2.1.1-әр түрлі ақпаратты атап шығу және көрсету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Берілуіне қарай ақпараттың түрлерін ажырата алады. Оқушылардың басым көпшілігі: Ақпараттың өлшем бірліктерін атап айтады. Бір бірліктен екінші бірлікке аудара алады. Кейбір оқушылар: Ақпараттың өлшем бірліктерін пайдаланып ақпараттың көлемін табады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: Бит Байт Килобайт Мегабайт Гигобайт Терабайт |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет: топта бірлесіп жұмыс істеу арқылы бір-бірін құрметтеуге үйренеді; Еңбек пен шығармашылық: өз беттерінше жұмыс істей отырып еңбексүйгіштікке үйренеді. Ұлттық құндылықтарды құрметтеуге үйренеді. Ашықтық: өзін-өзі бағалауда, бір-бірін бағалауда ойларын ашық жеткізе білуге дағдаланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Орыс тілі, ағылшын тілі, математика. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ақпарат түсінігін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин 5 мин |
Ұйымдастыру. Топтастыру «The hat» бағдарламасы . Жағымды ахуал тудыру.
1-топ: «Бит» тобы. 2-топ: «Байт» тобы. 3-топ: «Килобайт» тобы. Жеке жұмыс. Өткенді қайталау. Ақпараттың ұсынылу түрлерін мысалдарымен сәйкестендіру. Әр топтан оқушылар кезекпен тақтаға шығып Quizlet.com бағдарламасынан дұрыс жауаптарды сәйкестендіреді.
Дескриптор:
Бағалау: Тапсырма қатесіз орындалса әрбір топ мүшелеріне 5 байт бірлік үлестіріледі.
Сабақтың тақырыбын ашу. «Миға шабуыл» әдісі. Сұрақ:
Күтілетін жауап: Бит, байт, килобайт ақпараттың өлшем бірліктері.
Күтілетін жауап: жадына (память), жадтың қанша көлемін алатынына. Ақпарат жадтың қанша көлемін алатынын білу үшін ақпараттың өлшем бірліктерін білуіміз қажет. Олай болса бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Ақпараттың өлшем бірліктері». «Кинометафора» әдісі. Білімленд сайтынан сабақтың тақырыбына байланысты бейнекөрсетілім көрсетіледі. |
Quizlet.com бағдарлама сы bilimland.kz |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин
7 мин 7 мин 4 мин |
Топтық жұмыс. Ақпараттың өлшем бірліктерін өсу ретімен орналастырыңдар: Бит – 0 және 1 1 Байт (Б) – 8 Бит 1 Килобайт (Кб)– 1024 Байт 1 Мегабайт (Мб) – 1024 Килобайт 1 Гигабайт (Гб) – 1024 Мегабайт 1 Терабайт (Тб) -1024 Гигабайт Дескриптор:
Үш топтың да жұмыстары тақтаға ілінеді. Дұрыс жауап интербелсенді тақтадан көрсетіледі. Бағалау: Топтар өзара бірін-бірі бағалайды.
Жұптық жұмыс. «Жұптас, ойлан, бөліс». Тапсырма: Ақпаратты өлшем бірліктеріне аударыңыз.
Дескриптор: - Ақпараттың бит өлшемін байт өлшеміне аударады; - Ақпараттың байт өлшемін бит өлшеміне аударады; - Ақпараттың байт өлшемін Кб өлшеміне аударады; - Ақпараттың Гб өлшемін Мб өлшеміне аударады; - Ақпараттың Тб өлшемін Гб өлшеміне аударады; - Ақпараттың байт өлшемін Кб өлшеміне аударады; Бағалау: Жұптар өзара жұмыстарын алмастырып тақтадағы дұрыс жауаппен тексереді. Қатесін табады. Тапсырма қатесіз орындалса әрбір оқушыға 5 байт бірлік үлестіріледі. Жеке жұмыс: Компьютерде орында! Келесі хабарламаны оқушылар MS Word мәтіндік процессорында теріп, ақпараттық көлемін табады. (байт, бит түрінде). «1948 жылы Клод Шеннон алғаш рет бит ұғымын енгізуді ұсынды» Жауабы: 60 символ-60 байт-480бит Дескриптор:
Бағалау түрі: Дұрыс жауап берген оқушыға 5 байт бірлік беріледі. Сабақты бекіту. Жеке жұмыс. Kahoot.com
Жауап: Тері, көз, құлақ, тіл, мұрын. 2. Ақпарат ұсынылуына қарай қандай түрге бөлінеді? Жауап: Дыбыс, сан, мәтін, графика, бейне. 3. Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі: Жауап: Бит 4. Адам ақпараттың неше пайызын иіскеу арқылы алады? Жауап: 4% 5. 1 Мб неге тең? Жауап: 1024 Кб 6. 1 Байт неге тең? Жауап: 8 бит. Дескриптор:
Бағалау түрі: Өзін-өзі бағалау. Дұрыс жауап берген оқушыға 5 байт бірлік беріледі.
|
Kahoot.com |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия.
Үйге тапсырма: §10 оқу, 68 бет қолдану тапсырмалары. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пәні:
Информатика
Сыныбы:
Күні Мұғалімі: Байсеркеева
Ж.Ж. Сабақтың
тақырыбы: Біздің айналамыздағы
ақпарат. Ақпараттың өлшем бірліктері.
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаты
5.2.1.1-әр түрлі ақпаратты
атап шығу және көрсету. Сабақтың
мақсаты
Барлық
оқушылар:
Берілуіне қарай ақпараттың
түрлерін ажырата алады.
Оқушылардың басым
көпшілігі:
Ақпараттың өлшем бірліктерін
атап айтады. Бір бірліктен екінші бірлікке аудара
алады.
Кейбір
оқушылар: Ақпараттың өлшем бірліктерін
пайдаланып ақпараттың көлемін табады. Бағалау критерийі Ақпараттың өлшем бірліктерін
біледі. Өлшем бірліктерін пайдалана
отырып бір өлшем бірліктен екіншісіне аудара
алады. Ақпараттың өлшем
бірліктерін пайдаланып ақпараттың көлемін
табады. Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика және
терминология: Бит Байт Килобайт Мегабайт Гигобайт
Терабайт Құндылықтарға
баулу
Құрмет: топта бірлесіп жұмыс істеу
арқылы бір-бірін құрметтеуге үйренеді;
Еңбек пен
шығармашылық: өз беттерінше жұмыс істей
отырып еңбексүйгіштікке үйренеді. Ұлттық құндылықтарды құрметтеуге
үйренеді. Ашықтық: өзін-өзі бағалауда, бір-бірін
бағалауда ойларын ашық жеткізе білуге
дағдаланады. Пəнаралық
байланыс Орыс тілі, ағылшын тілі,
математика. Алдыңғы
білім
Ақпарат түсінігін
біледі. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың
басы 3 мин
5 мин
5 мин
Ұйымдастыру.
Топтастыру «The
hat» бағдарламасы . Жағымды ахуал
тудыру.
1-топ: «Бит»
тобы.
2-топ: «Байт»
тобы.
3-топ: «Килобайт»
тобы.
Жеке
жұмыс. Өткенді
қайталау.
Ақпараттың ұсынылу түрлерін
мысалдарымен сәйкестендіру.
Әр топтан оқушылар кезекпен
тақтаға шығып Quizlet.com
бағдарламасынан дұрыс жауаптарды
сәйкестендіреді.
Мәтіндік ақпарат – Сөздер,
сөйлемдер.
Графикалық ақпарат - Сурет,
сызба, диаграммалар, фотосурет.
Дыбыстық ақпарат - Жапырақтың
сыбдыры, музыка.
Сандық ақпарат - Көбейту
кестесі, есептер.
Бейне ақпарат - Мультфильмдер,
фильмдер .
Дескриптор:
ақпаратты ұсынылу түрлерін
мысалдарымен сәйкестендіреді;
Бағалау: Тапсырма қатесіз орындалса
әрбір топ мүшелеріне
5
байт бірлік
үлестіріледі.
Сабақтың тақырыбын
ашу. «Миға
шабуыл» әдісі.
Сұрақ:
Сіздерді бит, байт, килобайт
атауларымен топтастыру себебім неде?
Күтілетін
жауап: Бит, байт,
килобайт ақпараттың өлшем
бірліктері.
Ақпаратты (музыка, сурет т.б)
флешкаға, смартфондарға сақтаған кезде сіздер неге мән
бересіздер?
Күтілетін
жауап: жадына (память), жадтың қанша
көлемін алатынына.
Ақпарат жадтың қанша көлемін
алатынын білу үшін ақпараттың өлшем бірліктерін білуіміз қажет.
Олай болса бүгінгі сабақтың тақырыбы:
«Ақпараттың өлшем
бірліктері». «Кинометафора»
әдісі. Білімленд сайтынан сабақтың тақырыбына байланысты
бейнекөрсетілім көрсетіледі.
Quizlet.com
бағдарлама
сы bilimland.kz Сабақтың
ортасы
7 мин
7 мин 7 мин 4 мин
Топтық
жұмыс.
Ақпараттың өлшем бірліктерін
өсу ретімен орналастырыңдар:
Бит – 0 және
1
1 Байт (Б) – 8
Бит
1 Килобайт (Кб)– 1024
Байт
1 Мегабайт (Мб) – 1024
Килобайт
1 Гигабайт (Гб) – 1024
Мегабайт
1 Терабайт (Тб) -1024
Гигабайт
Дескриптор:
үлкен көлемді ақпараттарды
өлшеу үшін туынды өлшем бірліктерді дұрыс
сәйкестендіреді;
Үш топтың да жұмыстары тақтаға
ілінеді.
Дұрыс жауап интербелсенді
тақтадан көрсетіледі.
Бағалау: Топтар өзара бірін-бірі
бағалайды.
Жұптық
жұмыс. «Жұптас, ойлан,
бөліс».
Тапсырма: Ақпаратты өлшем
бірліктеріне аударыңыз. 8
бит 1
байт 2
Гб 2048
Мб 16
байт 128
бит 3
Тб 3072
Гб 1024
байт 1
Кб 10240
байт 10
Кб
Дескриптор:
- Ақпараттың бит өлшемін байт
өлшеміне аударады;
- Ақпараттың байт өлшемін бит
өлшеміне аударады;
- Ақпараттың байт өлшемін Кб
өлшеміне аударады;
- Ақпараттың Гб өлшемін Мб
өлшеміне аударады;
- Ақпараттың Тб өлшемін Гб
өлшеміне аударады;
- Ақпараттың байт өлшемін Кб
өлшеміне аударады;
Бағалау: Жұптар өзара жұмыстарын
алмастырып тақтадағы дұрыс жауаппен тексереді. Қатесін табады.
Тапсырма қатесіз орындалса әрбір оқушыға
5
байт бірлік
үлестіріледі.
Жеке
жұмыс: Компьютерде
орында!
Келесі хабарламаны оқушылар MS
Word мәтіндік процессорында теріп, ақпараттық көлемін табады.
(байт, бит түрінде).
«1948 жылы Клод Шеннон алғаш
рет бит ұғымын енгізуді ұсынды»
Жауабы: 60 символ-60
байт-480бит
Дескриптор:
берілген хабарламаны мәтіндік
формада ұсынады;
берілген хабарламаның
ақпараттық көлемін табады (байт, бит). Бағалау
түрі: Дұрыс жауап берген оқушыға 5
байт бірлік беріледі.
Сабақты
бекіту.
Жеке
жұмыс. Kahoot.com
Ақпаратты қандай сезім
мүшелері арқылы қабылдаймыз? Жауап: Тері, көз, құлақ, тіл,
мұрын. 2. Ақпарат ұсынылуына қарай
қандай түрге бөлінеді? Жауап: Дыбыс, сан, мәтін,
графика, бейне. 3. Ақпараттың ең кіші өлшем
бірлігі: Жауап:
Бит 4. Адам ақпараттың неше
пайызын иіскеу арқылы алады? Жауап:
4% 5.
1 Мб неге
тең? Жауап: 1024
Кб 6. 1 Байт неге
тең? Жауап: 8
бит. Дескриптор:
ақпаратты қабылдау мүшелерін
біледі;
ақпараттың өлшем бірліктерін
біледі; Бағалау
түрі: Өзін-өзі бағалау. Дұрыс жауап
берген оқушыға 5 байт бірлік
беріледі. Kahoot.com Сабақтың
соңы 2 мин Рефлексия.
Сізге сабақ ұнады
ма?
Қызықты
тұстары?
Нені
үйрендіңіз?
Болашақта нені білгіңіз
келеді? Үйге
тапсырма: §10 оқу, 68 бет қолдану
тапсырмалары. Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















