Сабақтың
тақарыбы
|
Калашников автоматы және қол
пулеметі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Д.С.Минажев
|
Сынып: 10 «
А
»,
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабаққа
негізделген оқу мақсаттары:
|
Оқушыларды
Қару және патрондарды қолдану
кезіндегі қауіпсіздік шаралары, Калашников автоматы және қол
пулеметінің атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеттері, жалпы құрылысы
және жұмыс істеу механизмімен
таныстыру.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: Калашников автоматы және қол
пулеметінің атқаратын
қызметін
біледі
|
Оқушылардың басым
бөлігі: Қару және патрондарды қолдану
кезіндегі қауіпсіздік шаралары, Калашников автоматы және қол
пулеметінің атқаратын қызметі және ұрыстық
қасиеттерін біледі.
|
Кейбір
оқушылар: Қару және патрондарды қолдану
кезіндегі қауіпсіздік шаралары, Калашников автоматы және қол
пулеметінің атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеттері, жалпы құрылысы
және жұмыс істеу механизмін
біледі.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар: Бейнелеу, талқылау және көрсету
арқылы өзінің АӘТД бойынша түсінігін
көрсетеді.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: АКМ, МАКС, РПК
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер: айтылымын жақсарту ауызша
сөйлеу дағдылары дамиды, сұрақтар қоя
алады.
|
Талқылауға
арналған тармақтар: топтарға бөлініп берілген
тапсырмаларды талқылайды.
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар: эссе
|
|
Алдыңғы
тақырып
|
Мотоатқыштар
бөлімшесін ұйымдастыру және оның ұрыстық
мүмкіндіктері
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар мен
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
5
минут
|
Амандасу, түгендеу, оқушылардың сырт
көрінісін тексеру,интернет ресурстарының дұрыстығына көз
жеткізу.
|
АӘТД кабинеті,интернет
ресурстар
|
Ортасы
30
минут
|
1. Презентация
көрсету. 15
минут
Қару және патрондарды қолдану
кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Калашников автоматы және қол
пулеметінің атқаратын қызметі. Ұрыстық
қасиеттері. Автоматтың сүңгі-пышақсыз жарақталған
оқжатарымен қосқандағы массасы: АК74 — 3,6 кг; АК74 — 5,9
кг; АКС74 — 3,5 кг; АКС74Н — 5,8 кг. Сүңгі-пышақтың
қына-бымен қоса алғандағы массасы - 490
г.
Пулеметтің жарақталған оқжатарымен қосқандағы
массасы: РПК74 — 5,46 кг; РПК74Н — 7,76 кг; РПКС74 — 5,61
кг; РПКС74Н-7,91кг.
Автоматтан (пулеметтен)
автоматты немесе жекелей
атыс жүргізіледі. Автоматты
атыс автоматтан атудың
негізгі түрі болып табылады: ол
қысқа (5 атысқа дейін) және
ұзақ атумен (10 атысқа дейін,
пулеметтерден 15 атысқа
дейін) кезекпен және үзбей
жүргізіледі. Атыс кезінде
патрондардың берілуі автоматта 30
патронға, пулеметте 45
патронга дейін болатын қорабы
оқжатардан жүргізіледі.
|
Плакат,маркер,
постер, түрлі түсті қағаздар,
таныстырылым.
|
|
Автомат пен пулеметтің
оқжатарларын өзара алмастыруға
болады. Атудың көздеу қашықтығы
— 1000 метр. Жер үсті
нысаналары бойынша нақты
атыс 500 метрге дейін, пулеметте
— 600 метрге дейін. Ал ұшақтар, тікұшақтар және
парашютистерге автоматтан және пулеметтен ату қашықтығы
— 500 м-ге дейін.
Жалпы құрылысы және жұмыс істеу
механизмі.
2. Калашников автоматымен іс
жүзінде танысу. 10 минут
3.
Постер қорғау
. 5
минут
|
|
Аяқталуы
5
минут
|
Рефлексия
Оқушыларға сөйлемді толықтыру
ұсынылады .
-Бүгін сабақта мен .......
білдім .
-Мен ..... түсіндім
.
- Мен ...... үйрендім
.
- ...... білу қызықты болды
.
|
АК-74
ММГ,
Стикерлер, макеттер, практикалық оқу
жаттығу орындары
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіру қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау-
оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
|
- үлгерімі төмен оқушыларға
ЖАДА ұйымдастыру арқылы деңгейлік тапсырмалар
беремін.
- Қабілеті жоғары оқушыларға
жоғары дәрежелі сұрақтар қоямын.
|
-
Табыс
критерийлері
-
Бағалау
критерийлері
-
Бірін-бірі
бағалау
-
Өзін-өзі
бағалау
-
Бағалау
парақшалары
-
Кері
байланыс
|
Оқушылардың ойлау қабілетін,
ой-өрісін дамыту.
Оқушыларды өз-бетінше
ізденуге, бағалауға, адамгершілікке
тәрбиелеу.
|
Рефлексия
Сабақ/ оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болы ма? Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Сабақтың мақсаты қол
жетімді болды. Оқушылар бүгінгі сабақта Калашников автоматы мен қол
пулеметі туралы, олардың айырмашылықтары туралы, атқаратын қызметі
туралы көптеген мәліметтер алды. Уақыт есебінен ешқандай ауытқу
болған жоқ. Сабақ жоспарға сай өтті.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеру)?
1:
______________________________________________________________________________
2:
______________________________________________________________________________
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеру)?
1:
______________________________________________________________________________
2:
______________________________________________________________________________
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетінен не білдім?
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
|