Ашық сабақ. Тақырыбы: Қайырымды Ораз

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ. Тақырыбы: Қайырымды Ораз

Материал туралы қысқаша түсінік
8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау.
Материалдың қысқаша нұсқасы

“№11 “Жеңіс” мектеп-гимназия” КММ

қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Аязханова Салтанат Нахановна



Ашық сабақ

Тақырыбы: Қайырымды Ораз



Бөлім:

Кәсіп –бақыттың шырағығы,

Еңбек –ырыстың бұлағы.

Педагогтің аты-жөні:

Аязханова С

Күні:

02.12.2025

Сынып: 8 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қайырымды Ораз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау;

Сабақтың мақсаты

Идеялық жағынан ұқсас оқиғалар желісін, мазмұнның дамуын салыстырады, талдайды;

Құндылықтарға баулу

Әділдік және жауапкершілік: Қайырымдылық жасау арқылы оқушылар өз әрекеттерінде әділ болуға, басқаларға көмектесуде теңдік пен әділдік принципін сақтауға үйренеді.Жаңа сөздерді дәптерге жазып, мағынасын түсіну арқылы оқушы өз оқу міндетін жауапкершілікпен орындайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут





2 минут




Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесемін, оқушыларды түгелдеймін, көңіл-күйлерін сұраймын.


Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Жылы лебіз» ойынын шеңбер бойына тұрғызып, жұптасқан іс-әрекеттер орындатамын.


Мұғаліммен сәлемдеседі. Бүгінгі көңіл-күйлерін хабарлайды.




Оқушылар шеңбер жасап тұрып бір-біріне жылы лебіз білдіреді








Оқушы әр сұраққа 1балл алып

отырады



Сабақ

тың ортасы

8 минут



Үй тапсырмасын бекіту

7-тапсырма Сөздерді сәйкестендір.

Өткен тақырыпты «Jeopardylabs» бағдарламасы бойынша дайындалған сұрақтарға жауап беріңдер.


Осы тіркестерді пайдаланып,

сөйлем құра

«Jeopardylabs» бағдарламасында дайындалған сұрақтарға ұяшықтарды таңдаңдау арқылы

Оқушы әр сұраққа 1балл алып отырады.

Дескрип

тор:

-сұрақтарға жауап бере алады; 1 балл



Интер-белсенді тақта






Жаңа білім

2 минут





5 минут






4 минут







10 минут

































4 минут











5 минут





Болжау. Суреттер арқылы

тақырыпты болжатамын.

Сөзмаржан. Жаңа сөздермен таныстырып, дәптерлеріне жаздырамын. Ителгі, төсек тарту, жәрдемдесу.

Жазылым :

2-тапсырма.Мәтіндегі етістіктерді бұйрық рай тұлғасына жаз


3-тапсырмадағы «Саятшы Ораз» мәтінін оқыңдар


Жұптық жұмыс.

4-тапсырма. Мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағыналарын түсіндіріңдер.

Топтық жұмыс.

1-топ.«Қос диаграмма» әдісі. 9-тапсырма. Төмендегі тақырыптардың бірін таңдаңдар. Саятшы Ораз бен қазіргі уақыттағы қайырымды адамдардың іс-әрекетін салыстырыңдар. 3 ұқсастығын, 5 айырмашылығын анықтаңдар.

2-топ. 6-тапсырма. Мәтінді мағыналық бөліктерге бөліп, әр бөлігіне тақырып қой. Әр бөлік бойынша 2 сұрақтан дайындаңдар.

3-топ. «Қабырғадағы рөл» әдісі. Мәтіндегі Ораздың іс-әрекетіне баға беріңдер.

  1. Адам сұлбасын салыңдар.

  2. Басына Ораздың портретін салыңдар.

  3. Аяқ-қолдарына іс-әрекетін жазыңдар.

  4. Денесіне сол іс-әрекеттері арқылы анықтаған мінезін жазыңдар.

Ширату жаттығуы.«Wordwall» платформасында ойын түрінде дайындалған тапсырманы орындатамын.

Жеке жұмыс.7-тапсырма. Жақша ішіндегі қажетті сөзді дұрыс тұлғада қойып, жаз.

жауап береді.

Жаңа сөздерді (Ителгі, төсек тарту, жәрдемдесу) дәптерге жазып, мағынасын түсінеді.


Дескриптор:

етістіктерді бұйрық райға түрлендіреді:

3-тапсырмадағы «Саятшы Ораз» мәтінін мұқият оқиды..

4-тапсырма

дағы қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын жұптасып талқылайды.

1-топ Саятшы Ораз бен қазіргі замандағы қайырымды адамдардың іс-әрекеттерін салыстырады.3 ұқсастық пен 5 айырмашылықты табады.

2-топ Мәтінді мағыналық бөліктерге бөліп, әр бөлікке тақырып қояды.Әр бөлікке 2 сұрақ дайындайды.

3-топОраздың іс-әрекеттерін талдайды.Адам сұлбасын салып, Ораздың портретін бейнелейді.Аяқ-қолдарына іс-әрекеттерін жазады, денесіне мінезін сипаттайды.Платформа арқылы дайындалған ойын түріндегі тапсырманы орындайды.

Оқушылар жеке жұмыс орындайды. Қажетті сөздерді дұрыс тұлғада жазады.

















Дескриптор:

-қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын аша алады; 1 балл


Оқушы әр дескрипторға сай болған сайын бір ұпайдан қосылып отырады.

Дескриптор:

-Саятшы Ораз бен қазіргі адамдарды салыстыра алады; 1 балл

-3 ұқсастығын анықтай алады; 1 балл

-5 айырма-шылығын анықтай алады; 1 балл

-мәтінді мағыналық бөліктерге бөле алады; 1 балл

-сұрақтар құрастыра алады; 1 балл

-Ораздың іс-әрекетіне баға бере алады; 1 балл














Дескриптор:

-қажетті сөзді дұрыс тұлғада жаза алады; 1 балл

-орфа-графиялық норманы сақтай алады; 1 балл




Сұрақтар

Слайд

Суреттер




интербелсенді тақта


Мәтін




Флипчарт

диаграмма

маркерлер
























Платформа сілтемесі:

https://wordwall.net/ru/resource/39143456

оқулық

жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

2 минут





1 минут

Кері байланыс.

«Google» әдісі арқылы кері байланыс аламын.

1.Бүгінгі сабақ несімен есте қалды?

2.Сен үшін қиындық туғызған тапсырма.

3.Өзіңнің жұмысыңа қандай баға бересің?

Үйге тапсырма. «Қайырымдылық – адамгершіліктің белгісі» тақырыбында ойтолғау жаз.

Оқушылар сабақтан алған білімдері туралы кері байланыс жазады.




Оқушы өзінің белсенділігіне баға береді.



«Google» кері байланыс парағы.






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі