Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Едиресова Балым Дузенбайкызы |
|
Күні: |
14.02.2025 ж |
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: 4 Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның демографиялық жағдайы мен демографиялық саясаты |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.6 Қазақстанның демографиялық жағдайын талдап, демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар Қазақстанның демографиялық жағдайын талдауымен танысады. Көпшілік оқушылар үшін: Білім алушылар халық тығыздығы картасына талдау жасай біледі Кейбір оқушылар үшін: Білім алушылар демографиялық саясаттың өзіндік моделін сипаттап бере алады. |
|
Құндылықтар: |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|
Апта дәйексөзі: |
«Шығармашыл бала-ойлы бала» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуал Сабаққа қызығушылықтарын ояту.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі,өзара бірін-бірі түгендейді. Оқушылар зейінін сабаққа аударады. |
Ауызша мадақтау сөздері қолданылады «Өте жақсы», «Тамаша» Қол шапалақтау |
Интербелсенді тақта |
|
Сабақтың ортасы 5 мин. 13 мин. 7 мин |
Өткен материалды сұрау “Шаңырақ ойыны “ әдісімен сұрақтар беріп оқушының алдынғы тақырып бойынша алған білімін тексеру. 1. Қазақстанда еңбекке жарамды халықтың қатарына қанша жас аралығы жатады? 2. Сандық бағалау не үшін жүргізіледі? 3. Сапалық бағалау нелерді есепке ала отырып жүргізіледі? 4. Жұмыс күшінің құрылымын не үшін білу керек? 5.Жұмыс күшінің құрамына кімдер кірмейді? 6.Оқушылар неше жастан жұмыс істей алады және қандай жұмыстарды істей алады? «Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында әр оқушы өз ойымен бөліседі. 1. Бейнефильмнен не көрдік жаңа тақырыпқа қандай қатысы бар? 2. Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Жаңа сабаққа кіріспе Мұғалім оқушыларға сабақтың мақсаты мен тақырыбы, бағалау критерийі таныстырылады. Тапсырмалар Ж.
Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, халқының саны бойынша Қазақстанның дүниежүзіндегі орнын анықта. |
Сұрақтарға жауап береді. Бейне фильм көре отырып,жаңа тақырыпты ашады. Жаңа сабақтың тақырыбы,мақсатымен, бағалау критерийімен танысады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқушылар дескрипторға сүйене отырып,тапсырмаларды орындайды. дескриптор - халық санын анықтайды. -дүние жүзіндегі орнын анықтайды |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Өзін-өзі бағалау |
https://www.youtube.com/watch?v=GRCpP9s29os 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
8 мин |
2-ші оқушы 21-кестедегі мәліметтер бойынша еліміздің типологиядағы орнын айқында.
22 кестенің мәліметтері бойынша еліміздің типологиядағы орнын анықта
4 -оқушы
Картадан Қазақстанның халық тығыздығы жоғары және төмен аймақтарын анықта 2- тапсырма Постер қорғау. ЖЖ. 1 жұп: Демографиялық жарылыстың туындау себептері 2 жұп: Демографиялық дағдарыстың туындау себептері |
Дескриптор: -еліміздің халық санын анықтайды -халық саны бойынша еліміздің типологиядағы орнын анықтайды Дескриптор: -еліміздің халық тығыздығын анықтайды -халық тығыздығы бойынша еліміздің типологиядағы орнын анықтайды Дескриптор: -еліміздің халық тығыздығы жоғары аймақтарды анықтайды -еліміздің халық тығыздығы төмен аймақтарды анықтайды Оқушылар жұппен, өзара пікір алмасады. Ортақ тұжырым жасайды, ойларын сызба, кесте арқылы түсіреді. Дескриптор: -демографиялық жарылыстың туындау себептерін анықтайды -демографиялық дағдарыстың туындау себептерін анықтайды |
Өзін-өзі бағалау
Өзін-өзі бағалау
Өзін-өзі бағалау Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. үлестірмелер Плакат, фломастер,желім |
|
Сабақтың соңы 7 мин. |
Сабақты қорытындылау Kahoot ойыны арқылы сұрақтарға жауап беру. Үйге тапсырма: |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, 43 тақырып. 171 бет “Қазақстандағы демографиялық үрдістер” Эссе жазу |
Ауызша мадақтау сөздері қолданылады «Жарайсың!», «Қандай керемет!», «Өте жақсы» |
https://kahoot.com/ ойыны https://wordwall.net/resource/39418497/қазақстанның-демографиялық-жағдайы |
|
Кері байланыс
|
Рефлексия “Асық” Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағалайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Тақырыбы: Қазақстанның демографиялық жағдайы мен демографиялық саясаты. География 9 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Едиресова Балым Дузенбайкызы |
|
Күні: |
14.02.2025 ж |
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: 4 Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның демографиялық жағдайы мен демографиялық саясаты |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.6 Қазақстанның демографиялық жағдайын талдап, демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар Қазақстанның демографиялық жағдайын талдауымен танысады. Көпшілік оқушылар үшін: Білім алушылар халық тығыздығы картасына талдау жасай біледі Кейбір оқушылар үшін: Білім алушылар демографиялық саясаттың өзіндік моделін сипаттап бере алады. |
|
Құндылықтар: |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|
Апта дәйексөзі: |
«Шығармашыл бала-ойлы бала» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуал Сабаққа қызығушылықтарын ояту.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі,өзара бірін-бірі түгендейді. Оқушылар зейінін сабаққа аударады. |
Ауызша мадақтау сөздері қолданылады «Өте жақсы», «Тамаша» Қол шапалақтау |
Интербелсенді тақта |
|
Сабақтың ортасы 5 мин. 13 мин. 7 мин |
Өткен материалды сұрау “Шаңырақ ойыны “ әдісімен сұрақтар беріп оқушының алдынғы тақырып бойынша алған білімін тексеру. 1. Қазақстанда еңбекке жарамды халықтың қатарына қанша жас аралығы жатады? 2. Сандық бағалау не үшін жүргізіледі? 3. Сапалық бағалау нелерді есепке ала отырып жүргізіледі? 4. Жұмыс күшінің құрылымын не үшін білу керек? 5.Жұмыс күшінің құрамына кімдер кірмейді? 6.Оқушылар неше жастан жұмыс істей алады және қандай жұмыстарды істей алады? «Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында әр оқушы өз ойымен бөліседі. 1. Бейнефильмнен не көрдік жаңа тақырыпқа қандай қатысы бар? 2. Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Жаңа сабаққа кіріспе Мұғалім оқушыларға сабақтың мақсаты мен тақырыбы, бағалау критерийі таныстырылады. Тапсырмалар Ж.
Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, халқының саны бойынша Қазақстанның дүниежүзіндегі орнын анықта. |
Сұрақтарға жауап береді. Бейне фильм көре отырып,жаңа тақырыпты ашады. Жаңа сабақтың тақырыбы,мақсатымен, бағалау критерийімен танысады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқушылар дескрипторға сүйене отырып,тапсырмаларды орындайды. дескриптор - халық санын анықтайды. -дүние жүзіндегі орнын анықтайды |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Өзін-өзі бағалау |
https://www.youtube.com/watch?v=GRCpP9s29os 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
8 мин |
2-ші оқушы 21-кестедегі мәліметтер бойынша еліміздің типологиядағы орнын айқында.
22 кестенің мәліметтері бойынша еліміздің типологиядағы орнын анықта
4 -оқушы
Картадан Қазақстанның халық тығыздығы жоғары және төмен аймақтарын анықта 2- тапсырма Постер қорғау. ЖЖ. 1 жұп: Демографиялық жарылыстың туындау себептері 2 жұп: Демографиялық дағдарыстың туындау себептері |
Дескриптор: -еліміздің халық санын анықтайды -халық саны бойынша еліміздің типологиядағы орнын анықтайды Дескриптор: -еліміздің халық тығыздығын анықтайды -халық тығыздығы бойынша еліміздің типологиядағы орнын анықтайды Дескриптор: -еліміздің халық тығыздығы жоғары аймақтарды анықтайды -еліміздің халық тығыздығы төмен аймақтарды анықтайды Оқушылар жұппен, өзара пікір алмасады. Ортақ тұжырым жасайды, ойларын сызба, кесте арқылы түсіреді. Дескриптор: -демографиялық жарылыстың туындау себептерін анықтайды -демографиялық дағдарыстың туындау себептерін анықтайды |
Өзін-өзі бағалау
Өзін-өзі бағалау
Өзін-өзі бағалау Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. үлестірмелер Плакат, фломастер,желім |
|
Сабақтың соңы 7 мин. |
Сабақты қорытындылау Kahoot ойыны арқылы сұрақтарға жауап беру. Үйге тапсырма: |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, 43 тақырып. 171 бет “Қазақстандағы демографиялық үрдістер” Эссе жазу |
Ауызша мадақтау сөздері қолданылады «Жарайсың!», «Қандай керемет!», «Өте жақсы» |
https://kahoot.com/ ойыны https://wordwall.net/resource/39418497/қазақстанның-демографиялық-жағдайы |
|
Кері байланыс
|
Рефлексия “Асық” Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағалайды. |
|
шағым қалдыра аласыз







