-
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда):
Киргизбаева Айгул Айхановна
Пән/Сынып: 7 Ә
Қатысқандар саны:10 Қатыспағандар саны:-
Күні:
24.01.2024ж.
Бөлім:
Қысқаша көбейту формулалары
Сабақтың тақырыбы:
Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
7.2.1.10 қысқаша көбейту формулаларын

біледі және қолданады;
Сабақтың мақсаттары:
-Қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдана алу;
- Қысқаша көбейту формулаларын шығару; - Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алу;
Сабақ барысы:
Уақыты
Кезең дері
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
5 минут
Ұйым
дас-тыру
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үй тапсырмасын тексеру:
«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді.
№32.17

Амандасады, сабаққа
дайындалады.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы интербелсенді тақтадағы дұрыс жауаппен оқушылар бірін –бірі тексереді.
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
10 мин
Өткенді қайта-лау
Жетелеуші сұрақтар қояды, формуланы қорытып шығаруға бағыттайды
1-топ
1. Екі өрнектің қосындысының квадраты қандай
формуламен өрнектеледі?

2-топ
2) Екі өрнектің айырмасының квадраты қандай
формуламен өрнектеледі?

3-топ
3) Екі өрнектің квадраттарының айырымы қандай
формуламен өрнектеледі?
a2-b2=(а-b)(а+b)
Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс

Екімүшенің квадратын көпмүшеге түрлендірейік:

Жұптық жұмыс:
Екімүшенің квадраты түрінде жазыңыз:

ҚБ:
Екімүшенің квадраты түрінде жазыңыз:

Сұрақтарға жауап береді
Формуланы қорытып шығарады

Қорытынды жасайды:


(а-b)(а+b)=a2+ab-ab+b2= a2-b2
a2-b2=(а-b)(а+b)
Екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең.
Жаттығуды орындайды


Екімүшенің квадратын түрінде жазады:

Жазады:

Ұжымдық талқылау: сұрақтарға жауап береді, талқылайды
Дескриптор:
аныктаманы біледі,формуланы айтады
Мысалдар келтіріп, есептерді шығарады
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 ұпай қойылады
Дескриптор:
ҚКФ ажырата алады (1)
Формуланы ауызша тұжырымдай алады
Теңдеуді шешеді:
Дескриптор
Қысқаша көбейту формулаларын қолданады
Теңдеуді шешеді
Дескриптор:
Үшмүшені екімүшенің квадраты түрінде жазады
Дескриптор:
Үшмүшені екімүшенің квадраты түрінде жазады
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
10 мин
Оқулықпен жұмыс


Дарынды оқушымен жұмыс

Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс

Оқулықтағы есептерді тақтада орындайды
№32.21
1) 9х2-48ху+64у2
2) 9z2+154zd_121d2
3) 12,25t2-28tk+16k2
4) 25k2+12tk+1,44t2
№32.22
1) 1,69m4+10,4m2n2+16n4
2) 6,25a4+20ab+16b2
3)
64) 5,76m6-3,6m3t+
t2№32.23
1. (a5-5b8)2
2. (a3+3х4)2
3. (9а3-5b2c)2 4.(4x+3x2)2
№32.24
1. (
)22. (
)23. (
)24. (
)25. (
)26. (
)2Дескриптор:
-
Қысқаша көбейту формулалары дұрыс қолданған
-
Түрлендірулер дұрыс жүргізілген
-
Өрнекті көбейткіштерге жіктеу дұрыс орындалған
-
Барлық тапсырмалар дұрыс орындалған
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
10
минут
Бекіту тапсырмасы
Жеке жұмыс.

«Kahoot!» оқу платформасында оқушылар тест тапсырмасын орындайды
Дескриптор:
- қажет формуланы қолданады;
- өрнекті жауабымен сәйкестендіреді
Презентация
Ұялы телефон
https://create.kahoot.it/
Интернет ресурстары
5 минут
Сергіту сәті

Есептің жуаптары бойынша бір-бірлерін іздеп табады.
Жауаптары:

Дескриптор:
- қажет формуланы қолданады;
- өрнекті жауабымен сәйкестендіреді.
Мысалдар жазылған үлестірмелі қағаздар
5 минут
Сабақ соңы
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Рефлексия:

Үйге тапсырма.№32.26

Тақырыпты меңгергенін анықтау
Сабақ соңында оқушылар мен ұстаздар ұялы телефондарына QR –кодты сканерлеп, «WhatsApp» желісі арқылы кері байланыс жасайды
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды.
Кері байланыс
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау:
Оқушы өзін-өзі бағалайды, асықта балл жылжыту арқылы
24 қаңтар күні Киргизбаева Айгул Айқынқызы 7 «Ә» сыныбында «Қысқаша көбейту формуласы» тақырыбында өткен ашық сабағына Гладченко Галина Ивановна, Бахтыбекова Галия Мейрамбековна, Гладченко Сауле Кульмурзаевна, Кашкинбаева Гулзира Карсакбаевна қатыстық. Мұғалім сабаққа қойған мақсатына жетті және сабақ жоспары әдістемелік талап тұрғысына сай жоғары деңгейде құрылған. Сабақта жаңа ақпараттық технология негізінде әдіс-тәсілдер қолданылды. «Сен маған, мен саған» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексерді. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыптың сұрақтарына топтық талдау жасады. Сабақты бекіту кезеңінде «Kahoot!» оқу платформасында оқушылар тест тапсырмасын орындады. Сабақ соңында оқушылар мен ұстаздар ұялы телефондарына QR –кодты сканерлеп, «WhatsApp» желісі арқылы кері байланыс жасады. Сабаққа оқушылар белсене қатысып , өз білімдерін ортаға салды. Сабақта презентация, видео, кері байланыс, бағалау жұмыстары жүйелі жүргізілді. Сабақ өз мақсатына жетті.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ тақырыбы: "Қысқаша көбейту формулалары"
Ашық сабақ тақырыбы: "Қысқаша көбейту формулалары"
-
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда):
Киргизбаева Айгул Айхановна
Пән/Сынып: 7 Ә
Қатысқандар саны:10 Қатыспағандар саны:-
Күні:
24.01.2024ж.
Бөлім:
Қысқаша көбейту формулалары
Сабақтың тақырыбы:
Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
7.2.1.10 қысқаша көбейту формулаларын

біледі және қолданады;
Сабақтың мақсаттары:
-Қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдана алу;
- Қысқаша көбейту формулаларын шығару; - Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алу;
Сабақ барысы:
Уақыты
Кезең дері
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
5 минут
Ұйым
дас-тыру
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үй тапсырмасын тексеру:
«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді.
№32.17

Амандасады, сабаққа
дайындалады.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы интербелсенді тақтадағы дұрыс жауаппен оқушылар бірін –бірі тексереді.
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
10 мин
Өткенді қайта-лау
Жетелеуші сұрақтар қояды, формуланы қорытып шығаруға бағыттайды
1-топ
1. Екі өрнектің қосындысының квадраты қандай
формуламен өрнектеледі?

2-топ
2) Екі өрнектің айырмасының квадраты қандай
формуламен өрнектеледі?

3-топ
3) Екі өрнектің квадраттарының айырымы қандай
формуламен өрнектеледі?
a2-b2=(а-b)(а+b)
Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс

Екімүшенің квадратын көпмүшеге түрлендірейік:

Жұптық жұмыс:
Екімүшенің квадраты түрінде жазыңыз:

ҚБ:
Екімүшенің квадраты түрінде жазыңыз:

Сұрақтарға жауап береді
Формуланы қорытып шығарады

Қорытынды жасайды:


(а-b)(а+b)=a2+ab-ab+b2= a2-b2
a2-b2=(а-b)(а+b)
Екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең.
Жаттығуды орындайды


Екімүшенің квадратын түрінде жазады:

Жазады:

Ұжымдық талқылау: сұрақтарға жауап береді, талқылайды
Дескриптор:
аныктаманы біледі,формуланы айтады
Мысалдар келтіріп, есептерді шығарады
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 ұпай қойылады
Дескриптор:
ҚКФ ажырата алады (1)
Формуланы ауызша тұжырымдай алады
Теңдеуді шешеді:
Дескриптор
Қысқаша көбейту формулаларын қолданады
Теңдеуді шешеді
Дескриптор:
Үшмүшені екімүшенің квадраты түрінде жазады
Дескриптор:
Үшмүшені екімүшенің квадраты түрінде жазады
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
10 мин
Оқулықпен жұмыс


Дарынды оқушымен жұмыс

Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс

Оқулықтағы есептерді тақтада орындайды
№32.21
1) 9х2-48ху+64у2
2) 9z2+154zd_121d2
3) 12,25t2-28tk+16k2
4) 25k2+12tk+1,44t2
№32.22
1) 1,69m4+10,4m2n2+16n4
2) 6,25a4+20ab+16b2
3)
64) 5,76m6-3,6m3t+
t2№32.23
1. (a5-5b8)2
2. (a3+3х4)2
3. (9а3-5b2c)2 4.(4x+3x2)2
№32.24
1. (
)22. (
)23. (
)24. (
)25. (
)26. (
)2Дескриптор:
-
Қысқаша көбейту формулалары дұрыс қолданған
-
Түрлендірулер дұрыс жүргізілген
-
Өрнекті көбейткіштерге жіктеу дұрыс орындалған
-
Барлық тапсырмалар дұрыс орындалған
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
10
минут
Бекіту тапсырмасы
Жеке жұмыс.

«Kahoot!» оқу платформасында оқушылар тест тапсырмасын орындайды
Дескриптор:
- қажет формуланы қолданады;
- өрнекті жауабымен сәйкестендіреді
Презентация
Ұялы телефон
https://create.kahoot.it/
Интернет ресурстары
5 минут
Сергіту сәті

Есептің жуаптары бойынша бір-бірлерін іздеп табады.
Жауаптары:

Дескриптор:
- қажет формуланы қолданады;
- өрнекті жауабымен сәйкестендіреді.
Мысалдар жазылған үлестірмелі қағаздар
5 минут
Сабақ соңы
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Рефлексия:

Үйге тапсырма.№32.26

Тақырыпты меңгергенін анықтау
Сабақ соңында оқушылар мен ұстаздар ұялы телефондарына QR –кодты сканерлеп, «WhatsApp» желісі арқылы кері байланыс жасайды
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды.
Кері байланыс
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау:
Оқушы өзін-өзі бағалайды, асықта балл жылжыту арқылы
24 қаңтар күні Киргизбаева Айгул Айқынқызы 7 «Ә» сыныбында «Қысқаша көбейту формуласы» тақырыбында өткен ашық сабағына Гладченко Галина Ивановна, Бахтыбекова Галия Мейрамбековна, Гладченко Сауле Кульмурзаевна, Кашкинбаева Гулзира Карсакбаевна қатыстық. Мұғалім сабаққа қойған мақсатына жетті және сабақ жоспары әдістемелік талап тұрғысына сай жоғары деңгейде құрылған. Сабақта жаңа ақпараттық технология негізінде әдіс-тәсілдер қолданылды. «Сен маған, мен саған» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексерді. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыптың сұрақтарына топтық талдау жасады. Сабақты бекіту кезеңінде «Kahoot!» оқу платформасында оқушылар тест тапсырмасын орындады. Сабақ соңында оқушылар мен ұстаздар ұялы телефондарына QR –кодты сканерлеп, «WhatsApp» желісі арқылы кері байланыс жасады. Сабаққа оқушылар белсене қатысып , өз білімдерін ортаға салды. Сабақта презентация, видео, кері байланыс, бағалау жұмыстары жүйелі жүргізілді. Сабақ өз мақсатына жетті.
шағым қалдыра аласыз













