|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3А Бөліп шығару |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Терінің құрылысы және атқаратын қызметтері және бөліп шығарудағы маңызын туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Мәтіндегі жаңа термин сөздермен танысады, түсінеді, мағынасын ажырата алады. Негізгі сөздер мен тіркестер: Тері, эпидермис, дерма, май клетчаткасы; Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Эпидермис – терінің сыртқы өлі жасушалар жиынтығынан тұратын қабаты. Эпителий – терінің сыртқы эпидермис қабатын құрайтын ұлпа. Дерма - (грек. derma – тері) тері деген мағынаны білдіреді. Дерматология (грек. derma – тері
және logos – ілім) –
терінің
анатомиясын,
гистологиясын,
физиологиясын, тері ауруларының
себептерін, оларды анықтау, емдеу және алдын алу тәсілдерін
зерттейтін
медицинаның
бір
бөлімі.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, химия, физика |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
6.4.2.8 ағзадан бөлініп шығатын өнімдерді атау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин. Білу Түсіну |
Сәлемдесу, түгендеу. Сан бойынша топқа бөлу. Топ басшыны тағайындау. 1 мин
І топ.
Эпидермис. «Ойқозғау» стратегиясы Әр топқа ыдысқа салынған кішкентай мұздар қойылады. Алдыларында тұрған мұзды қолға алып, 2-3 секунд алақанда ұстаңдар. Не сездіңдер? Оқушылар өз ойларын білдіреді. 2 мин Терінің құрылысы туралы «Строение кожи» бейнефильмі көрсетіледі 1 мин Оқушылармен бірлесе бейнеролик арқылы сабақ мақсатын ашу 1-тапсырма (Д) «Ашық микрофон» әдісі арқылы алдыңғы білімдерін тексеру. 3 мин
Бағалау критерийлері: - Білім алушылар бейнеролик көре алады; - Ашық микрофон әдісі арқылы сұрақтарға жауап бере алады; Дескриптор: - Білім алушылар бейнеролик көреді; - Ашық микрофон әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді; Сабақтың тақырыбы анықталып, оқушылар сабақтың мақсатымен таныстырылады. (Қб) «Ауызша кері байланыс: Жарайсың! Керемет! Әлі талпыныс қажет!. |
Ыдысқа салынған мұздар
«Строение кожи» бейнефильмі суреттер, маркерлер, стикерлер, презентация, видеоролик, АКТ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 16 мин. Қолдану: Талдау: 3 мин |
2-тапсырма Тұжырымдамалық карта» әдісі. Оқылған тақырыпты талдай білу мақсатында тапсырмалар беріледі: Тапсырмалар әр топқа беріледі:
1 топ. Эпидермис. Терінің құрлысы қандай 2топ. Дерма. Терінің қызметі қандай? 3 топ. Гиподерма. Терінің адам ағзасындағы маңызы Бағалау критерийлері:
Дискриптор
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі 4-тапсырма Сайкестендіру кестесі Кестеден сәйкес жауаптарын табыңдар: Білім алушы кесте бойынша дұрыс жауабын белгілейді.
Бағалау критерийлері:
Дикриптор:
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: 8.3А Бөліп
шығару Мектеп: Сынып:
8 Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Сабақтың
тақырыбы
Терінің маңызы, құрылысы мен
қызметі. Тер бөлінудің
реттелуі. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.1.5.3 терінің
құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын
сипаттау
Сабақтың
мақсаты Терінің
құрылысы және
атқаратын қызметтері және бөліп шығарудағы
маңызын туралы біледі Бағалау
критерийі Терінің
құрылысы мен қызметін
түсіндіре алады
Терінің
бөліп
шығарудағы адам өміріндегі маңызын ұғына
алады
Тілдік
мақсаттар
Оқушылар: Мәтіндегі жаңа термин
сөздермен танысады, түсінеді, мағынасын ажырата
алады. Негізгі сөздер
мен тіркестер: Тері, эпидермис, дерма, май
клетчаткасы; Сыныптағы диалог/
жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер: Эпидермис – терінің сыртқы өлі
жасушалар жиынтығынан тұратын
қабаты. Эпителий
– терінің сыртқы эпидермис
қабатын құрайтын ұлпа. Дерма - (грек. derma – тері) тері деген мағынаны
білдіреді. Дерматология (грек. derma – тері
және logos – ілім) –
терінің
анатомиясын,
гистологиясын,
физиологиясын, тері ауруларының
себептерін, оларды анықтау, емдеу және алдын алу тәсілдерін
зерттейтін
медицинаның
бір
бөлімі. Қазақша Орысша Ағылшын Тері Кожа
Skin гиподерма гиподерма
hypodermis эпидермис эпидермис
Epidermis дерма дерма
Dermis емізікшелі сосочковый
papillary Меланин
пигменті Пигмент
меланин
Melanin
pigment дерматолог дерматолог
dermatologist
Құндылықтарға
баулу
Зайырлы қоғам және жоғары
руханият
Пәнаралық
байланыс
Жаратылыстану, химия,
физика
Алдыңғы
білім
6.4.2.8 ағзадан бөлініп
шығатын өнімдерді атау
Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың
басы 8
мин. Білу Түсіну
Сәлемдесу, түгендеу. Сан
бойынша топқа бөлу. Топ басшыны тағайындау. 1
мин
І топ.
Эпидермис.
«Ойқозғау»
стратегиясы
Әр топқа ыдысқа салынған
кішкентай мұздар қойылады.
Алдыларында тұрған мұзды
қолға алып, 2-3 секунд алақанда ұстаңдар. Не
сездіңдер? Оқушылар өз ойларын білдіреді.
2 мин
Терінің құрылысы туралы
«Строение кожи» бейнефильмі көрсетіледі 1
мин Оқушылармен бірлесе
бейнеролик арқылы сабақ мақсатын ашу
1-тапсырма (Д) «Ашық микрофон» әдісі
арқылы алдыңғы білімдерін тексеру. 3
мин
Дененің сыртқы
жабыны.
Тері туралы не
білесің?
Тері маңызы
қандай?
Терінің ең негізгі қызметін
ата.
Бағалау
критерийлері:
- Білім алушылар бейнеролик
көре алады;
- Ашық микрофон әдісі арқылы
сұрақтарға жауап бере алады;
Дескриптор:
- Білім алушылар бейнеролик
көреді;
- Ашық микрофон әдісі арқылы
сұрақтарға жауап береді;
Сабақтың тақырыбы анықталып,
оқушылар сабақтың мақсатымен
таныстырылады. (Қб) «Ауызша кері
байланыс: Жарайсың! Керемет! Әлі талпыныс
қажет!. Ыдысқа салынған
мұздар «Строение кожи»
бейнефильмі
суреттер, маркерлер,
стикерлер, презентация, видеоролик, АКТ Сабақтың
ортасы 16
мин. Қолдану: Талдау: 3 мин
2-тапсырма Тұжырымдамалық
карта» әдісі.
Оқылған тақырыпты талдай білу
мақсатында тапсырмалар беріледі: Тапсырмалар әр топқа
беріледі:
1 топ.
Эпидермис.
Терінің құрлысы
қандай
2топ. Дерма. Терінің қызметі
қандай?
3 топ. Гиподерма. Терінің адам
ағзасындағы маңызы
Бағалау
критерийлері: Терінің құрылысын сипаттай
алады Терінің қызметтерін талдай
алады Терінің маңызын сипаттай
алады Дискриптор Терінің құрылысын
сипаттайды Терінің қызметтерін
талдайды Терінің маңызын
сипаттайды
ҚБ: «Бас бармақ»
әдісі
4-тапсырма Сайкестендіру
кестесі
Кестеден сәйкес жауаптарын
табыңдар: Білім алушы кесте бойынша дұрыс жауабын
белгілейді. р/с Мазмұны Керекті
сөздер 1 ...—біздің
организмді сыртқы ортадан бөліп тұратын жамылғы
. Дерма 2 Тері... витаминінің
түзілуіне қатысады. Қоректік
заттың 3 Дәнекер ұлпасынан
түзілетін екінші қабат...қабаты деп
аталады. Мүйізді
қабат 4 Май клетчаткасында
... қоры бар. Май
бездері 5 Эпидермистің сыртқы
қабаты-... . Тырнақ 6 Дермада тер бездері
...,шаш түбірі,тырнақ негізі бар. Д 7 Терінің сыртқы
қабаты-... . Тері 8 Тері ауруларын
емдейтін дәрігерді... дейді. Шаш ,түктер,
тырнақ 9 ...-эпидермистің
қосалқы мүйізді түзілістері. Дерматолог 10 ...-саусақ ұштарының
сыртында орналасқан жалпақ мүйізді
түзіліс. Эпидермис
Бағалау
критерийлері:
Терінің құрылысы мен
қызметтерін сәйкестендіре алады
Терінің маңызын анықтай
алады Дикриптор:
Терінің құрылысы мен
қызметтерін сәкестендіреды
Терінің маңызын
анықтайды
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














