|
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 8.3 А Бөліп шығару |
Мектеп: И.Сьянов атындағы Әулиекөл орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: ___ |
Мұғалімнің аты-жөні: Хамитбекова А.У. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар:- |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Терінің құрылысы мен маңызы (жаңа тақырыпты меңгерту) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Терінің құрылысы мен құрамбөліктерінің атқаратын қызметтерін тиісті терминологияны пайдалана отырып ауызша жазбаша сипаттай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: тері, эпидермис, дерма, май безі, тер безі, нағыз тері, шелмай, өсуші қабат, мүйізді қабат, қорғаныш, термореттелу Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Тері негізгі ... қабаттан тұрады. Эпидермис қабаты…болып табылады. Май бездері...қабатта орналасқан. Дерма қабаты … болып табылады. Тер бездері...қабатта орналасады Тері асты қабаты … болып табылады. Терінің беткі қабаты...деп аталады. Тері...арқылы бөліп шығаруға қатысады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділіқ, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық немесе жұптық жұмыс кезінде ортақ іс артқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия пәнімен – бездерден бөлінген биологиялық заттардың ағзаға әсері, физикамен – серпімділік , жылу ұғымдары арқылы, географиямен- климаттық белдеулерге тірі ағзалардың бейімделу жолдары туралы түсініктер арқылы байланысады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар «Жаратылыстану» курсынан тірі ағзалардың ортақ қасиеттері: тынысалу, бөліпшығару және бөліпшығарудың өнімдері туралы, 7-сыныптан ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызы, өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктері, омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысы, ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызы туралы біледі. 8- сыныптан адамның зәр шығару жүйесі мен бүйректің осморегуляциядағы рөлін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0-4 мин |
Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушыларға тақырыпты ашу үшін сұрақтар қойылады. Кәне оқушылар партаны ұстап көріндерші? Парта қандай?т.б. Критерий: Терінің құрылысын біледі; Терінің қызметтерін түсінеді; |
1 -2 слайдтар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4-17 мин |
Проблемалық сұрақ. 17 ғасырдың ортасында итальянның бай қалаларында үлкен той ұйымдастыруды жақсы көрген. Вельможалар бір –бірінен ерекше көрінуді мақсат еткен. 1646 жылы Миланда мерекелік шеруді «Алтын бала» басқарған «Алтын ғасыр» айғағы. Баланың денесі алтын сырмен боялған. Той мәресіне жетті. Мерекеден кейін алтын бала ешкімге керегі болмай, ұмтылып қалды. Түнді бала салқын сарайда өткізді. Бала ауырып, алтын бала қайтыс болды. Ешкім көп уақыт бойы баланың өлімінің себебін түсіндіре алмады. Сұрақ: Ал балалар сендер қалай ойлайсындар бала неге көз жұмды? Қалай ойлайсындар терінің қандай қызметі бұзылған. Сабақтың сонында осы сұраққа жауап табамыз деп ойлаймын.
Топтық жұмыс а) Мәтінді 3 минуттың ішінде оқып шығу 1-топ – қабатты зерттейді – Эпидермис. Видео «Кожа как дышать» 2-топ - қабатты зерттейді – Дерма Реакция 3-топ - қабатты зерттейді – Гиподерма қабаты
б) Мәтіннің мазмұнын топта 2 минут ішінде талқылау. в) Тақтадағы сызбаны толықтыру. Әр топ өз тапсырмасы бойынша сызбаны толықтырады. Терінің құрылым бөліктері көрсетіліп, аталып жазылған суреттер мен таныстырылымның көмегімен оқушылар терінің құрылысы мен атқаратын қызметі арасындағы байланысты орнатады. Критерий:
Мұғалім әр топтың талқылауына назар аударып тиісті кері байланыс ұсынады. |
1 - қосымша
3-12 слайдтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
17-27 мин |
Видео «Оттегі» Тазалық туралы мәлімет. Проблемалық сұраққа жауап айтамыз. Тест: Тері түрлерін анықтау. |
кластер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
27-36 мин |
Оқушылардан тапсырмалар орындау сұралады. Мұғалім оқушылардың жұмысына кері байланыс береді. Критерий: Терінің құрылысын біледі; Терінің қызметтерін түсінеді; Терінің бөліп шығарудағы маңызын бағалайды Дескрипторлар: Тері құрылымдарын дұрыс анықтайды Тері құрылымдарының қызметтерін түсіндіреді Терінің қызметтерін біледі Тері құрылысының суретін салады Кейбіроқушылар онлайн және қосымша тапсырмаларды орындайды. |
2- қосымша
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
37-40 мин |
Кері байланыс Төрт терезе
|
14слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Оқушылардың ақпаратпен жұмыс жасау жылдамдығы әртүрлі болуы мүмкін. Сондықтан ақпаратты толық оқып үлгермеген оқушылар, басқа оқушылардан көмек сұрайды. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша ақпараттар табу ұсынылдаы Баяу жұмыс жасайтын оқушыларға қосымша, бағыттаушы сұрақтар қою арқылы көмек көрсетіледі. Оқушыларға мұғалім тарапынан көмек көрсетіледі. Саралау қосымша тапсырмалар сұрақтары арқылы іске асырылады. Қосымша ақпарат ұсыну арқылы (13-слайд) Кейбір оқушылар онлайн тапсырмаларды орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Ауызша жазбаша жауаптары арқылы Қалыптастырушы бағалау және қосымша тапсрмаларды орындаулары арқылы Кластер құрулары арқылы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері |
Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. Психологиялық ақуалдың жағымды болуына назар аударылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Терінің құрылысы мен маңызы 8 сынып
|
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 8.3 А Бөліп шығару |
Мектеп: И.Сьянов атындағы Әулиекөл орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: ___ |
Мұғалімнің аты-жөні: Хамитбекова А.У. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар:- |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Терінің құрылысы мен маңызы (жаңа тақырыпты меңгерту) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Терінің құрылысы мен құрамбөліктерінің атқаратын қызметтерін тиісті терминологияны пайдалана отырып ауызша жазбаша сипаттай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: тері, эпидермис, дерма, май безі, тер безі, нағыз тері, шелмай, өсуші қабат, мүйізді қабат, қорғаныш, термореттелу Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Тері негізгі ... қабаттан тұрады. Эпидермис қабаты…болып табылады. Май бездері...қабатта орналасқан. Дерма қабаты … болып табылады. Тер бездері...қабатта орналасады Тері асты қабаты … болып табылады. Терінің беткі қабаты...деп аталады. Тері...арқылы бөліп шығаруға қатысады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділіқ, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық немесе жұптық жұмыс кезінде ортақ іс артқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия пәнімен – бездерден бөлінген биологиялық заттардың ағзаға әсері, физикамен – серпімділік , жылу ұғымдары арқылы, географиямен- климаттық белдеулерге тірі ағзалардың бейімделу жолдары туралы түсініктер арқылы байланысады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар «Жаратылыстану» курсынан тірі ағзалардың ортақ қасиеттері: тынысалу, бөліпшығару және бөліпшығарудың өнімдері туралы, 7-сыныптан ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызы, өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктері, омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысы, ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызы туралы біледі. 8- сыныптан адамның зәр шығару жүйесі мен бүйректің осморегуляциядағы рөлін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0-4 мин |
Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушыларға тақырыпты ашу үшін сұрақтар қойылады. Кәне оқушылар партаны ұстап көріндерші? Парта қандай?т.б. Критерий: Терінің құрылысын біледі; Терінің қызметтерін түсінеді; |
1 -2 слайдтар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4-17 мин |
Проблемалық сұрақ. 17 ғасырдың ортасында итальянның бай қалаларында үлкен той ұйымдастыруды жақсы көрген. Вельможалар бір –бірінен ерекше көрінуді мақсат еткен. 1646 жылы Миланда мерекелік шеруді «Алтын бала» басқарған «Алтын ғасыр» айғағы. Баланың денесі алтын сырмен боялған. Той мәресіне жетті. Мерекеден кейін алтын бала ешкімге керегі болмай, ұмтылып қалды. Түнді бала салқын сарайда өткізді. Бала ауырып, алтын бала қайтыс болды. Ешкім көп уақыт бойы баланың өлімінің себебін түсіндіре алмады. Сұрақ: Ал балалар сендер қалай ойлайсындар бала неге көз жұмды? Қалай ойлайсындар терінің қандай қызметі бұзылған. Сабақтың сонында осы сұраққа жауап табамыз деп ойлаймын.
Топтық жұмыс а) Мәтінді 3 минуттың ішінде оқып шығу 1-топ – қабатты зерттейді – Эпидермис. Видео «Кожа как дышать» 2-топ - қабатты зерттейді – Дерма Реакция 3-топ - қабатты зерттейді – Гиподерма қабаты
б) Мәтіннің мазмұнын топта 2 минут ішінде талқылау. в) Тақтадағы сызбаны толықтыру. Әр топ өз тапсырмасы бойынша сызбаны толықтырады. Терінің құрылым бөліктері көрсетіліп, аталып жазылған суреттер мен таныстырылымның көмегімен оқушылар терінің құрылысы мен атқаратын қызметі арасындағы байланысты орнатады. Критерий:
Мұғалім әр топтың талқылауына назар аударып тиісті кері байланыс ұсынады. |
1 - қосымша
3-12 слайдтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
17-27 мин |
Видео «Оттегі» Тазалық туралы мәлімет. Проблемалық сұраққа жауап айтамыз. Тест: Тері түрлерін анықтау. |
кластер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
27-36 мин |
Оқушылардан тапсырмалар орындау сұралады. Мұғалім оқушылардың жұмысына кері байланыс береді. Критерий: Терінің құрылысын біледі; Терінің қызметтерін түсінеді; Терінің бөліп шығарудағы маңызын бағалайды Дескрипторлар: Тері құрылымдарын дұрыс анықтайды Тері құрылымдарының қызметтерін түсіндіреді Терінің қызметтерін біледі Тері құрылысының суретін салады Кейбіроқушылар онлайн және қосымша тапсырмаларды орындайды. |
2- қосымша
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
37-40 мин |
Кері байланыс Төрт терезе
|
14слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Оқушылардың ақпаратпен жұмыс жасау жылдамдығы әртүрлі болуы мүмкін. Сондықтан ақпаратты толық оқып үлгермеген оқушылар, басқа оқушылардан көмек сұрайды. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша ақпараттар табу ұсынылдаы Баяу жұмыс жасайтын оқушыларға қосымша, бағыттаушы сұрақтар қою арқылы көмек көрсетіледі. Оқушыларға мұғалім тарапынан көмек көрсетіледі. Саралау қосымша тапсырмалар сұрақтары арқылы іске асырылады. Қосымша ақпарат ұсыну арқылы (13-слайд) Кейбір оқушылар онлайн тапсырмаларды орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Ауызша жазбаша жауаптары арқылы Қалыптастырушы бағалау және қосымша тапсрмаларды орындаулары арқылы Кластер құрулары арқылы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері |
Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. Психологиялық ақуалдың жағымды болуына назар аударылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


