Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: ___________ К.Орынбаева
|
Күні: 16.11.2017ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Есимжанова Маншук Жамбулатовна |
||||||||||||
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Термодинамика негіздері. Термодинамиканың І заңы. Газдың және будың жұмысы |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсатты |
1.Білімділік: оқушыларды термодинамика негіздері, термодинамиканың бірінші заңы, газдың және будың жұмыстарымен таныстырып, формулаларын түсіндіріп, меңгерту; 2.Дамытушылық: зейіні мен зердесін дамыту, белсенділіктері мен қабілеттіліктерін арттыру; 3.Тәрбиелік: алған білімдерін жүйелеп отыруға тәрбиелеу, өзара жолдастық көмек көрсете білуге және жауапкершілікті сезіне білуге тәрбиелеу. |
||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
қысым - давление – pressure; көлем – объем – amount; температура – температура – temperature |
||||||||||||
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ |
||||||||||||
|
Сабақтың әдісі: |
Блум таксономиясы |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
математика, химия |
||||||||||||
|
Сабақтың көрнекілігі: |
проектор тақтасы, таратпа қағаздары |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Өзі туралы кластер» тренинг Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б Топтарға бөлу. «Физикалық шамалар» Физикалық шама (көлем мен температура) және оның өлшем бірліктері (м3 пен С) карточкада жазылады. Оларды араластырып, оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар берілген физикалық шамалардың өлшем бірліктерін тауып, сол арқылы топтарға бөлінеді. Үй тапсырмасын сұрау: «Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.) І-топ: Көлем
ІІ-топ: Температура
|
«Өзі туралы кластер» тренинг, қағаз, қалам. І-топ: Көлем ІІ-топ: Температура Таратпа қағаз |
|||||||||||
|
Жаңа білім 10 минут
|
Миға шабуыл (видео) 1. Жылу құбылыстарының заңдылықтары қандай? Білу. Атаулар (терминдер) кестесі.
Түсіну Мағынаны тану.
Q = DU + A
Бұл - термодинамиканың І заңы. Ол былайша тұжырымдалады: жүйеге берілген жылу Q оның ішкі энергиясының DU өзгерісіне және жүйенің сыртқы денелерге қарсы істейтін А жұмысына жұмсалады. Түрлендіру:
Термодинамиканың І
заңы
|
Видео жазба
Оқулық |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сергіту сәті 2 минут |
Қолдану 7 минут (Оқулықтағы тапсырмаларды орындау. Дәптермен жұмыс) Термодинамикалық процестердің өмірде қолдануы жайлы айтып кету. Мысалы: термос.
Талдау 3 минут
«Логикалық» есеп |
Видео жазба Балама тест
Проектор тақта |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Жинақтау (есеп шығару) “КӨЛЕМ” тобы Жылу машинасы бір циклде 1000 Дж жылу мөлшерін жұтып 400 Дж жұмыс істейді. Машина қанша ішкі энергиясын бөліп шығарады? “ТЕМПЕРАТУРА” тобы Газ 300 Дж жылу мөлшерін алғанда ішкі энергиясы 200 Дж артты. Газдың істеген жұмысы неге тең?
|
Таратпа қағаз |
|||||||||||
|
Бағалау
|
Бағалау парақшасы
Рефлексия |
Бағалау парақшасы
Рефлексиялық шеңбер |
|||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
§20. Термодинамиканың І заңы. §21. Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысы оқу. |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Термодинамиканың І заңы" 8 сынып
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: ___________ К.Орынбаева
|
Күні: 16.11.2017ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Есимжанова Маншук Жамбулатовна |
||||||||||||
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Термодинамика негіздері. Термодинамиканың І заңы. Газдың және будың жұмысы |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсатты |
1.Білімділік: оқушыларды термодинамика негіздері, термодинамиканың бірінші заңы, газдың және будың жұмыстарымен таныстырып, формулаларын түсіндіріп, меңгерту; 2.Дамытушылық: зейіні мен зердесін дамыту, белсенділіктері мен қабілеттіліктерін арттыру; 3.Тәрбиелік: алған білімдерін жүйелеп отыруға тәрбиелеу, өзара жолдастық көмек көрсете білуге және жауапкершілікті сезіне білуге тәрбиелеу. |
||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
қысым - давление – pressure; көлем – объем – amount; температура – температура – temperature |
||||||||||||
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ |
||||||||||||
|
Сабақтың әдісі: |
Блум таксономиясы |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
математика, химия |
||||||||||||
|
Сабақтың көрнекілігі: |
проектор тақтасы, таратпа қағаздары |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Өзі туралы кластер» тренинг Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б Топтарға бөлу. «Физикалық шамалар» Физикалық шама (көлем мен температура) және оның өлшем бірліктері (м3 пен С) карточкада жазылады. Оларды араластырып, оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар берілген физикалық шамалардың өлшем бірліктерін тауып, сол арқылы топтарға бөлінеді. Үй тапсырмасын сұрау: «Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.) І-топ: Көлем
ІІ-топ: Температура
|
«Өзі туралы кластер» тренинг, қағаз, қалам. І-топ: Көлем ІІ-топ: Температура Таратпа қағаз |
|||||||||||
|
Жаңа білім 10 минут
|
Миға шабуыл (видео) 1. Жылу құбылыстарының заңдылықтары қандай? Білу. Атаулар (терминдер) кестесі.
Түсіну Мағынаны тану.
Q = DU + A
Бұл - термодинамиканың І заңы. Ол былайша тұжырымдалады: жүйеге берілген жылу Q оның ішкі энергиясының DU өзгерісіне және жүйенің сыртқы денелерге қарсы істейтін А жұмысына жұмсалады. Түрлендіру:
Термодинамиканың І
заңы
|
Видео жазба
Оқулық |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сергіту сәті 2 минут |
Қолдану 7 минут (Оқулықтағы тапсырмаларды орындау. Дәптермен жұмыс) Термодинамикалық процестердің өмірде қолдануы жайлы айтып кету. Мысалы: термос.
Талдау 3 минут
«Логикалық» есеп |
Видео жазба Балама тест
Проектор тақта |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Жинақтау (есеп шығару) “КӨЛЕМ” тобы Жылу машинасы бір циклде 1000 Дж жылу мөлшерін жұтып 400 Дж жұмыс істейді. Машина қанша ішкі энергиясын бөліп шығарады? “ТЕМПЕРАТУРА” тобы Газ 300 Дж жылу мөлшерін алғанда ішкі энергиясы 200 Дж артты. Газдың істеген жұмысы неге тең?
|
Таратпа қағаз |
|||||||||||
|
Бағалау
|
Бағалау парақшасы
Рефлексия |
Бағалау парақшасы
Рефлексиялық шеңбер |
|||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
§20. Термодинамиканың І заңы. §21. Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысы оқу. |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз











