Ашық сабақ Тірі табиғаттағы үдерістер. 5сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ Тірі табиғаттағы үдерістер. 5сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Тірі табиғаттағы үдерістер тақырыбында. 5.4.2.7 фотосинтездің жүруі қажетті жағдайларын зерттеу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін________________________

Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі

_____________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Тірі табиғаттағы үдерістер

(Сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

5.4.Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер

Педагогтің аты – жөні:


Күні:

6.02.2025

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тірі табиғаттағы үдерістер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

5.4.2.7 - фотосинтездің жүруі үшін қажетті жағдайларын зерттеу

Сабақтың мақсаты

Фотосинтез жүру үшін қажетті жағдайларды зерттейді;

ЕББҚ: Фотосинтез газдарын анықтайды;

Құндылықты дарыту

Жасампаздық пен жаңашылдық

Аптаның дәйек сөзі

«Жасампаздық – бәрімізге өнеге»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин






2 мин









3 мин

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару




Апта дәйек сөзі

«Жасампаздық – бәрімізге өнеге»

Мысал ретінде: Александр Грэм Белл – телефонның өнертапқышы. Беллдің үздіксіз ізденісі мен жасампаздық ойы оған адамзат тарихындағы ең маңызды жаңалықтардың бірін ашуға мүмкіндік берді. Ол үшін әр түрлі қиындықтар мен сынақтар болды, бірақ ол өз идеясына сеніп, оның жүзеге асуына бар күш-жігерін жұмсады. Оның еңбегі арқасында біз бүгін әлемнің кез келген нүктесіне тез хабарласу мүмкіндігіне ие болдық.


Үй тапсырмасы

«Рандом» әдісі

  • Оқушылар Wordwall бағдарламасы арқылы

Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды


Оқушылар

Александр Грэм Белл өмірбаяны бойынша мысал келтіреді



Оқушылар өсімдіктердің пигменттері бойынша сұрақтарға жауап береді

(ҚБ) мұғалім

1-10 балл аралығында бағалайды














Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

1.Өсімдіктің пигменттерін анықтайды


















https://wordwall.net/et/resource/24977083

Сабақтың ортасы

3 мин



5 мин









3 мин





















20 мин

Мағынаны тану

«Түртіп алу» әдісі

Бейнеролик: Фотосинтез үдерісі

  • Фотосинтез дегеніміз не?

  • Қандай газдар қажет

  1. Тапсырма

(ЖТ)Жеке тапсырма

«Викторина» әдісі. ЕББҚ


  1. Тапсырма (ФС) тапсырмасы

(ЖТ) Жеке тапсырма

Оқушылар фотосинтезге қатысты ситуациялық сұрақтар қояды

  • Бір бау-бақшада екі өсімдік бар. Бірі толық күн сәулесіне шығарып қойылған, екіншісі көлеңкеде тұр. Күндер өтіп, көлеңкеде тұрған өсімдік әлсіреп, жапырақтары сарғая бастады. Себебі неде

  • Сіз орманда жаңадан өсіп тұрған жас ағашты көрдіңіз. Оның жапырақтары жасыл емес, қызыл түске айналып кеткен. Неге

  • Әр түрлі климаттық жағдайларда өсімдіктердің фотосинтезі түрліше жүреді. Қыста күн қысқа, бірақ көктемде жарық көп болады.

  • Сұрақ: Қыста фотосинтез неге баяу жүреді?


Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер бөлімі бойынша БЖБ

Бейнероликті қарайды.Фотосинтезге қатысты газды атайды

Оқушылар фотосинтезге қажетті заттарды анықтайды






Оқушылар фотосинтезге қатысты ситуациялық сұрақтар қояды

















Оқушылар тірі және өлім табиғаттағы үдерістер бөлімі бойынша бжб орындайды

«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


Дескриптор:

Жалпы 4 – балл:

1.Фотосинтезге қажетті заттарды анықтайды






Дескриптор:

Жалпы 4 – балл:

1.Фотосинтезге қажетті заттарды атайды


https://youtu.be/6PJ-iTAVFwk?si=FgVA1xDxlDjuavZw


https://wordwall.net/ru/resource/71202716





Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс

«Аргумент» әдісі

  • Түсіндім (дәлелдеу қажет)

  • Түсінбедім (дәлелдеу қажет)

  • Жартылай түсіндім (дәлелдеу қажет)

Үйге тапсырма

Үйге өз таңдауы бойынша өткен тарауға баяндама дайындау


Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады

Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты

1 – 10 балл аралығында бағалайды



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.02.2025
233
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі