«Бекітемін»ОІМ: Қайырқұл Ш.С. |
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауыҰрпақ тәрбиесі
| Мектебі: Х.Есенжанов атындағы ЖОББМ |
Күні: 24.04.18 | Мұғалімнің аты- жөні: Мусагалиева А.А. |
Сынып: 7 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: Т.Медетбек. «Тәуелсізбін» композициялық құрылым |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 7.2.1.1.көркем шығарманың тілі (А/И3);шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау (7.А/И3) |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Көркемдегіш құралдарды таба алады. «Тәуелсіздік» сөзін топтастыра алады |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Шығарма мазмұнын өз ойымен талдай алады |
| Кейбір оқушылар орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. Көркемдегіш құралдарды табады, аныықтамасын айта алады. |
Бағалау критерийлері | шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдай алады |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Көркемдегіш құралдарды таба алады. |
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ |
| Талқылауға арналған сұрақтар: Өлең неліктен «Тәуелсізбін» деп аталады?Фигураның түрлерін ата. |
Құндылықтарға баулу | Азаматтық жауапкершілікке, қазақстандық патриоттыққа баулу |
Пәнаралық байланыс | Тарих |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | «Тәуелсізбін» |
Сабақ барысы |
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы3 мин
3 мин | Ширату. «Құсты құтқар»
Сыныпты топқа бөлу. Суреттер арқылы топқа бөлу
|
|
Сабақтың ортасы20 мин | ТалдауШығарманың негізгі түйіні не?
Тәуелсіздік алғанға дейінгі Қазақстан мен бүгінгі Қазақстанды салыстырыңдар.
І топ- бүгінгі ҚазақстанІІ топ – Тәуелсіздік алғанға дейінгі Қазақстан
ЖинақтауӨлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтаңдар.
Тәуелсіздік ұғымына тән қасиеттерді топтастыру сызбасы арқылы көрсетіңдер.
Мәтінмен жұмыс. І топ. Мәтіннен аллитерация, анафора табуІІ топ. Мәтіннен ассонанс, эпифора табу
|
оқулық
ватман |
Сабақтың соңы6 мин
5 мин
|
«ПОПС формуласы» әдісі «Меніңше ойымша,....»«Себебі, мен оны былай түсіндіремін....»«Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....»«Осыған байланысты мен мынандай қорытынды шешімге келдім..»
«Мидың суретін сал» әдісіОқушылар мидың суретін салып, оны сабақ кезінде меңгерген білімдерімен толтырады.
|
«ПОПС формуласы» жазылған тілме қағаздар
Мидың суреті салынған қағаз
|
Кері байланыс3 мин | «Білім қоржыны» Оқушылар стикерге есімдерін жазып, өз қоржынына жапсырады.
Үйге тапсырма: «Менің елім – тәуелсіз Қазақстан» эссе жазу |
|