Бөлім: Таулар
сыры
Сабақтың
тақырыбы: Толағай тауының тарихын
айтшы
|
Пәні: қазақ тілі мен
әдебиеті
|
Күні:
14.10.21ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Тасилова Гульзат
Хамитовна
|
СЫНЫП:
6
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақ арқылы іске
асатын оқыту мақсаттары
|
6.1.3.1 – тұрмыстық-әлеуметтік
тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын
түсіну;
6.3.6.1 – тақырып бойынша
үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені
шынайы өмірмен байланыстыру.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар жаңа сөздер мен тірек
сөздердің мағынасын
түсінеді
Негтив
|
Көптеген
оқушы сан есімдерді ажырата
біледі
Кейбір
оқушылар:
Бейнематериалдағы ақпаратты
естерінде толығымен сақтайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен
терминология:абайсызда,гүрілдеп,селдей,
көшкін,белгілейді,үгіледі,бұзылады,аңыз,арқасына салу,қуаңшылық,
тайғанайды.
|
Бағалау
критерийлері
|
Бағалау
критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Толағай тауы туралы
білетінін айтады
|
Сипаттайды
Шағын мәтін құрап
жазады
Тақырып бойынша
сұхбат құрады
|
|
Алдыңғы
білім
|
Таудың табиғаты мен тауға
шығудың пайдасы туралы біледі.Бастапқы білімді жетекші сұрақтар қою
арқылы біледі.
|
Пәнаралық
байланыс
|
География, қазақ
әдебиеті
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың жоспарлан-ған
кезеңдері
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 минут
|
Психологиялық ахуал
қалыптастыру.Ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін оқушылар
парталас достарымен амандасады.
-Сәлем достым! (қол беріп
сәлемдеседі)
-Қалың қалай? (иықтарынан
қағады)
-Қалай демалдың?(құлақтарынан
тартады)
-Мен сені сағындым (қолдарын жүректеріне
қояды)
-Қош келдің!(қолдарын жаяды)
-Күніміз сәтті
болсын!(құшақтайды)
Кезекшінің
есебі
Қызығушылығын
ояту
Тау туралы қандай мақал-мәтел
білесіңдер?
Кімді биік тауға теңер едің?
Неліктен?
Тауға саяхатқа бардың
ба?
Қандай тауға барғың
келеді?
Таудың пайда болуы туралы аңыз
білесің бе?
Толағай тауы туралы аңызбен
таныссың ба?
Бұл кім? Қандай ертегі деп
ойлайсыңдар?
Жаңа сөздермен
таныстыру
Абайсызда-случайно
Гүрілдеп-громыхающий
Селдей-как
сель
Көшкін-лавина,обвал,оползень
Белгілейді-отмечает
Үгіледі-крошится
Аңыз-легенда
арқасына салу-взвалить на
спину
қуаңшылық-засуха
тайғанайды-поскользнулся
|
https://massaget.kz/layfstayl/debiet/poeziya/44066/
|
Сабақтың
ортасы
15 минут
15
минут
|
Оқылым тапсырмасы.Мәтінмен
жұмыс
1.«Толағай» ертегісін өз
іштерінен оқиды.
2.Мазмұны бойынша сұрақтарға
жауап береді:
Ертегідегі Саржан, Айсұлу
деген кімдер?
Толағай қандай бала боп
өсті?
Толағай әкесімен қайда
барды?
Бір жылы не
болады?
Толағай анасынан не деп
сұрайды?
Тауды кім,не үшін көтеріп
келді?
3.Ә.Тәжібаевтың «Толағай»
ертегісін тамашалайды.
4.Ертегі мазмұнына байланысты
берілген суреттерді қай эпизодқа сәйкес келетінін
анықтайды.
Дескриптор:
мәтінді түсініп
оқиды
сұрақтарға жауап
береді
сурет бойынша сипаттама
береді
Жазылым.Мәтінге сүйеніп Толағайды
сипаттап мәтін құрап жазу.
ҚБ «Бағдаршам»
тәсілі
|
https://www.youtube.com/watch?v=e60MQsFtltA
Толағай
мультфильмі
|
Соңы
2
минут
|
Рефлексия. «Рефлексиялық
шеңбер»тәсілі
Сұрақ жауап арқылы кері
байланыс жасау
Сабақ барысында көңіл күйің
қандай болды? Неліктен?
Бүгінгі сабақта не білдің?Сен
үшін не жаңалық болды? Сабаққа қатысуыңды қалай
бағалайсың?
Сабақта неден
қиналдың?
Сабақтың аяқталғандағы көңіл
күйің қандай? Неліктен?
Үйге тапсырма 54-бет
3-тапсырма өлең жаттау
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциалды оқыту –
Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларды
дамытуды қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушылардың оқуын
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
ережелері
АКТ сілтемелері Құндылықтар
сілтемелері
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту
мақсаттары
жүзеге асырымды болды
ма?
Бүгін оқушылар нені
үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты
ма?
Мен өз уақытымды ұтымды
пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және
неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды
өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға
қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы
атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге
қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе
тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға
және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет
болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
1:
2:
|