Қысқа мерзімді
жоспар
|
Пән: Қазақ тілі мен
әдебиеті
Күні:
17.11.2023
Сынып: 8 «А»
|
4 бөлім: Достық пен татулық
- таптырмас бақыт
Педагогтің аты-жөні:
Смагулова Ш.К.
Қатысқандар саны: 7
Қатыспағандар саны:2
|
Сабақ тақырыбы
|
Төлеген Айбергенов – лирик
ақын
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары
|
8.1.6.1 тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып,
дәлелді жауап беру;
8.2.5.1 пікірталасқа
қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу
және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
|
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: мәтіннің мазмұны негізігде
деректер келтіреді, ақпаратты талдайды,
өз пікірлерін сенімді түрде
дәлелдейді;
Көптеген
оқушылар: берілген тақырып
бойынша сұрақтарға жауап береді,
Кейбір
оқушылар: мәтінды тыңдайды, мазмұнын
түсінеді
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Сәтсіздік, сыр, мәдениетті,
игілікті, көпшіл, кілт
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
7
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. Оқушылармен сәлемдесу.
Түгендеу. Қазір қай мезгіл? Бүгін нешесі? Бүгін қай күн? Ертең қай
күн? сұрақтарын қояды.
Психологиялық ахуал
туғызу Сыныпта психологиялық ахуал туғызу үшін
шаттық шеңберін ұйымдастырады, оқушылар бір-біріне жақсы тілектер
айтады. Ұлы тұлғалардың сөздерімен сабақты
бастасық.
Қандай тақырыптарды өттік еске
түсіріп жіберейік.
«Миға шабуыл»
әдісі
1. Ақын деген
кім?
2. Қазақтың қандай ақындарын
білесіңдер?
Оқушылардың көңіл күйлерін
сұрау
Оқушылар Мюнстенберг әдісі
арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды
Сабақтың мақсаты: Т.Айбергенов – лирик
ақын
Лирик ақын қоғам
өмірінің шындығын өз көңіл-күйін білдіру арқылы, өз сезім
толқыныстары, ой-толғамдары арқылы
танытады
Оқу мақсаттарымен
танысады
|
слайд
Суреттер
Бағалау
парақтары
Интербелсенді
тақта
|
|
Сабақтың
ортасы
30
минут
|
Он жетінші
қараша
Сынып жұмысы
Т.Айбергенов –лирик
ақын
Сөздікпен
жұмыс
Жаңа
сөздер:
Сәтсіздік
–неудача
Сыр-тайна
Мәдениетті
–культурный
Игілікті-блоготворный
Көпшіл-общительный
Кілт-ключ
1. Жаңа сөздердің мағыналарын
түсіндіру. 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: мұғалім сөздерді мәнерлеп
оқиды;
|
Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды,
мұғалім соңынан қайталайды.
Жаңа сөздерді сөздік дәптерге
жазады.
|
Ауызша кері байланыс беру.
Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
|
Оқулық
81
бет
сөздік
слайд
Интербелсенді
тақта
|
|
Тыңдалым.
Оқылым
Мәтінмен
жұмыс
Мәтінді тыңдайды (жеке,
жұптасып, топтасып оқиды)
|
Мәтіннің мазмұны бойынша
ақпаратты анықтайды
Биографиялық граф-схеманы
толтырады
|
Дескриптор:
- туған жерін
жазады
-туған жылын
жазады
- достарын
жазады
- ол кім екенін
жазады
-өлеңін, атағын
жазады
|
Оқулық
82
бет
|
2-тапсырма
Тыңдалым мәтінін тыңдай отырып,
Кестедегі ақпараттың мәтінге сәйкестігін тексер. Проверь
соответствие информации с
текстом
|
Жазылым. Айтылым «Дұрыс
бұрыстығын анықта» берілген ақпараттың
ішінен артық/бұрыс ақпаратты
анықтайды.
|
Дескриптор:
- ақпараттың дұрыс бұрыстығын
анықтайды
-өзі қалаған бір нақылдың мағынасын
айтады;
Ауызша кері байланыс беру.
Жақсы!
Тамаша!
|
3-тапсырма. Сұрақтарға
жауап беру. 5 сұраққа жауап
береді
|
Еліктеуіш пен бейнелеуіш
сөздерді анықтайды
|
Дескриптор:
|
|
- сұрақтарға жауап
береді
|
1
|
-еліктеу сөздерді дұрыс
ажыратады;
|
1
|
|
|
Сергіту
сәті.
Жазылым.
4-тапсырма.
Мәтіннің мазмұнын жоспар
бойынша дұрыс басындайды
|
Сергіту сәтін орындайды
Крестиктер мен нөлдер Сұрақтар
қою
Жазылым
Жоспар бойынша мәтін мазмұнын
қысқаша баянда
Дәптермен
жұмыс
|
Бағалау критериі: Жоспарды ретімен
жазады.
Дескриптор
-әр тақырып бойынша тірек сөзді
анықтайды
-жаңа сөздерді
қолданады;
|
Оқулық
83
бет
6-
тапсырма
|
|
Сабақтың
соңы
3 минут
|
Рефлексия
(Ө)Әдісі: Кері
байланыс
Оқушылар сабақтан алған
әсерлерін
смс жазу арқылы
көрсетеді.
|
|
Үй
тапсырмасы: Жаңа сөздерді жаттау. 84
бет 8-тапсырма оқу
Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы
бойынша қорытынды балын қояды.
|