Ашық сабақ «Тұран жазығы» 8 сынып
|
Сынып: 8 |
Күні: |
Пән: География |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тұран жазығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сілтеме |
8-сынып оқулығы, әдістемелік нұсқаулық, жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
- Тұран жазығының географиялық орны, жер бедері, геологиясы, климаты, өзен-көлдері, табиғат зоналары туралы түсініктер алады. - Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің, топта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау. - Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
- Тұран жазығының географиялық орнымен танысады. - Жер бедері, геологиясы, климатының ерекшеліктерін сипаттайды. -Топпен жұмыс жасау арқылы сыни ойлауға ынталанады, ойын еркін жеткізеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар |
Интерактивті тақта, оқулық, Қазақстанның физикалық картасы, карталар, постерлер, слайдтар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, Джигсо әдісі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдер/уақыт (45/) |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І кезең Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 3 мин |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. -Бүгінгі сабақ ерекше сабақ. Сабағыма қатысып отырған әр оқушыны белсенділікке шақырамын. Жағымды психологиялық ахуал туғызуда оқушылар бір-бірін өз есімдерінің бірінші әрпіне сәйкес жағымды сөз тіркестері арқылы тілек білдіреді. Сара-сабырлы, Арнар-ақылды,Едіге-ержүрек т.б. Топтарға бөліну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ кезең |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Үй тапсырмасын сұрау.
- Қазақстанның жері неше табиғат аймақтарына бөлінеді? -Жазықтарды ата -Тауларды ата -Картаға Қазақстанның физикалық-географиялық аудандарын дұрыс орналастыру тапсырылады. -Сөздік сұрау (зона, белдеу, жануарлар әлемі, өсімдіктер әлемі, орманды дала, дала, шөлейт, шөл, биіктік белдеу, табиғат зонасы) «Миға шабуыл» Жұмбақ-өлеңді шешу арқылы тақырыпты ашу. Мен жатырмын бөлігінде оқтүстік - батыстың Мұнай менен газым бар, темір менен марганец Үстірт, Арал, Торғай ,Бетпақ , Мойынқұм мен Алакөл, Ойпат пен үстірттерім және бар Ойлап көрші қай жазықпын табыңдар? (Тұран жазығы) Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады. -Осы сабақтан нені білгілеріңіз, не үйренгілеріңіз келеді? - Қандай мақсат қояр едіңдер? - Осы мақсаттарға жету үшін тапсырмаларды орындайық. |
Оқушылар интерактивті тақтада берілген тапсырмаларды орындайды. - Қазақстанның жері ірі 9 аймаққа бөлінеді? -Жазықтары: Шығыс Еуропа, Батыс Сібір, Тұран -Таулары: Сарыарқа, Орал, Алтай, Жетісу Алатауы, Сауыр-Тарбағатай, Тянь-Шань -Оқушылар Қазақстанның физикалық–географиялық аудандарын орналастырады. -Оқушылар берілген сөздердің зона, белдеу Шөл- Биіктік белдеу- Табиғат зонасы-
Оқушылар жұмбақ-өленнің шешуін айтып, тақырыпты ашады.
Оқушылар Тұран жазығы жөнінде не білгісі келетіңдерін жайлы айтып, сабаққа мақсат қояды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ кезең Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
22 мин |
«Мағынаны тану»
Сергіту сәтін өткізу (жаттығу жасату 2 мин)
«Қызығушылықты ояту»
|
2-топқаКлиматы, жануарлары 3-топқа су байлықтары 4-топқа табиғат зонасы, өсімдік, 5-топқа пайдалы қазбалары,
Жазық- Ойпат- Қырат- Үстірт- Мойынқұм- Тауқұм- Сарыесік-Атырау- Картамен жұмыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
12 мин |
Топтарға тапсырма 1-топқа «Семантикалық карта» толтыру.
2-топқа «Ресурстар» кестесін толтыру.
3-топқа «Балық» диаграммасында берілген сандарды тауып, жазу.
|
1-топ. Оқушылар «Семантикалық картада» берілген сөздерді нені білдіретінін тауып, «+» таңбасын қояды.
2-топ. Пайдалы қазбалары туралы кестені толтырады.
3-топ. «Балық» диаграммасында берілген сандардың нені білдіретінін тауып, толтырады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
2. Кері байланыс.
Үйге тапсырма:
Тұран жазығының геологиялық құрылымы туралы шағын жоба дайындау.
|
Кері байланыста «Әлем ағашына» стикерлерді жапсыру арқылы оқушылар сабақ туралы өз ойларын білдіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Тұран жазығы" 8 сынып
Ашық сабақ «Тұран жазығы» 8 сынып
|
Сынып: 8 |
Күні: |
Пән: География |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тұран жазығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сілтеме |
8-сынып оқулығы, әдістемелік нұсқаулық, жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
- Тұран жазығының географиялық орны, жер бедері, геологиясы, климаты, өзен-көлдері, табиғат зоналары туралы түсініктер алады. - Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің, топта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау. - Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
- Тұран жазығының географиялық орнымен танысады. - Жер бедері, геологиясы, климатының ерекшеліктерін сипаттайды. -Топпен жұмыс жасау арқылы сыни ойлауға ынталанады, ойын еркін жеткізеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар |
Интерактивті тақта, оқулық, Қазақстанның физикалық картасы, карталар, постерлер, слайдтар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, Джигсо әдісі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдер/уақыт (45/) |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І кезең Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 3 мин |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. -Бүгінгі сабақ ерекше сабақ. Сабағыма қатысып отырған әр оқушыны белсенділікке шақырамын. Жағымды психологиялық ахуал туғызуда оқушылар бір-бірін өз есімдерінің бірінші әрпіне сәйкес жағымды сөз тіркестері арқылы тілек білдіреді. Сара-сабырлы, Арнар-ақылды,Едіге-ержүрек т.б. Топтарға бөліну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ кезең |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Үй тапсырмасын сұрау.
- Қазақстанның жері неше табиғат аймақтарына бөлінеді? -Жазықтарды ата -Тауларды ата -Картаға Қазақстанның физикалық-географиялық аудандарын дұрыс орналастыру тапсырылады. -Сөздік сұрау (зона, белдеу, жануарлар әлемі, өсімдіктер әлемі, орманды дала, дала, шөлейт, шөл, биіктік белдеу, табиғат зонасы) «Миға шабуыл» Жұмбақ-өлеңді шешу арқылы тақырыпты ашу. Мен жатырмын бөлігінде оқтүстік - батыстың Мұнай менен газым бар, темір менен марганец Үстірт, Арал, Торғай ,Бетпақ , Мойынқұм мен Алакөл, Ойпат пен үстірттерім және бар Ойлап көрші қай жазықпын табыңдар? (Тұран жазығы) Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады. -Осы сабақтан нені білгілеріңіз, не үйренгілеріңіз келеді? - Қандай мақсат қояр едіңдер? - Осы мақсаттарға жету үшін тапсырмаларды орындайық. |
Оқушылар интерактивті тақтада берілген тапсырмаларды орындайды. - Қазақстанның жері ірі 9 аймаққа бөлінеді? -Жазықтары: Шығыс Еуропа, Батыс Сібір, Тұран -Таулары: Сарыарқа, Орал, Алтай, Жетісу Алатауы, Сауыр-Тарбағатай, Тянь-Шань -Оқушылар Қазақстанның физикалық–географиялық аудандарын орналастырады. -Оқушылар берілген сөздердің зона, белдеу Шөл- Биіктік белдеу- Табиғат зонасы-
Оқушылар жұмбақ-өленнің шешуін айтып, тақырыпты ашады.
Оқушылар Тұран жазығы жөнінде не білгісі келетіңдерін жайлы айтып, сабаққа мақсат қояды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ кезең Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
22 мин |
«Мағынаны тану»
Сергіту сәтін өткізу (жаттығу жасату 2 мин)
«Қызығушылықты ояту»
|
2-топқаКлиматы, жануарлары 3-топқа су байлықтары 4-топқа табиғат зонасы, өсімдік, 5-топқа пайдалы қазбалары,
Жазық- Ойпат- Қырат- Үстірт- Мойынқұм- Тауқұм- Сарыесік-Атырау- Картамен жұмыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
12 мин |
Топтарға тапсырма 1-топқа «Семантикалық карта» толтыру.
2-топқа «Ресурстар» кестесін толтыру.
3-топқа «Балық» диаграммасында берілген сандарды тауып, жазу.
|
1-топ. Оқушылар «Семантикалық картада» берілген сөздерді нені білдіретінін тауып, «+» таңбасын қояды.
2-топ. Пайдалы қазбалары туралы кестені толтырады.
3-топ. «Балық» диаграммасында берілген сандардың нені білдіретінін тауып, толтырады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
2. Кері байланыс.
Үйге тапсырма:
Тұран жазығының геологиялық құрылымы туралы шағын жоба дайындау.
|
Кері байланыста «Әлем ағашына» стикерлерді жапсыру арқылы оқушылар сабақ туралы өз ойларын білдіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




