|
Бөлім: |
Отбасы құндылықтары |
||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі,аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Ильясова Рахила Имангалиевна |
||||||||||||||||
|
Күні:10.04.2025 |
|
||||||||||||||||
|
Сыныбы: 5 «А» |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тынымбай Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала» әңгімесі. Уәде. |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.1.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау 5.2.4.1 Көркем шығармадан алған әсерлерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадан кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып, бағалайды; Шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазады. |
||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Қазақстандық патриотизм және азаматық жауапкершілік. Құрмет. Өмір бойы білім алу. |
||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 35 минут Сабақтың аяғы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың оқу құралдарын тексеру. Қызығушылықты ояту: Анаға деген сағыныштарыңды смайлик арқылы көрсетіңдер. Аналарыңа деген сағыныштарыңды қалай жеткізер едіңдер? Мағынаны тану: 5 минут Мәтін үзіндісін оқып, сұрақтарға жауап беріңдер. – Ал сен мені білмеуші ме едің? Мен де атаңмын ғой. – Білмеймін,– деді бала бірден мұның білегінен өзінше қысып-қысып қойып. – Мені көрген жоқсың ғой. – Әжем айтқан... атам айтқан... мамам да айтқан. Есмағамбет баланың басынан сипады.. – Алматыға барасың ба?-деді. Есмағамбет осылай деген кезде, бала «рас айтып тұрсың ба, әлде өтірік пе?» дегендей жалт бұрылып оның көздеріне ұзақ қарады. Сосын сенгендей болып ақырын ғана: – Барамын-н,– деді де, күрсінді. Баланың күрсінгені соншалық ауыр болды ма, әлде өзі солай қабылдады ма, Есмағамбет те қатты толқып кетіп, баланы қайта құшақтады... – Мен сені Алматыға алып кетемін,– деді сеніммен. 1.Уәде дегеніміз не? 2. Есмағамбет Сержанға қандай уәде берді? 3. Уәдесінде тұрды ма? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. Комикс тәсілі https://heyzine.com/flip-book/dab7e4b93e.html Оқушыларға таратып, ойларын жаздыру. 1-тапсырма. ЖЖ. «LUMIO» платформасы. «Бос орындарды толтырыңыз» Есмағамбет Сержанға {{Алматыға апаруға}} уәде берді. Атаңның мазасын алма. Баламыз мазасыз екен деп кетеді,- деді {{әжесі Мейіркүл.}} Сержанның анасы әкеліп берген аппақ футболка,шалбар мен топлиден басқа {{қып -қызыл гүлдері бар}} көйлегі бар. Мамамды тауып алсақ... ар жағында {{папамды}} да іздейміз бе? 2-тапсырма.«LUMIO» платформасы бойынша әңгіменің мазмұны бойынша сұрақтардың дұрыс-бұрыстығын анықтаңдар. 3-тапсырма. ТЖ. «Графикалық органайзер» әдісі Кейіпкерлер бейнесін мәтін мазмұны және шынайы өмірмен салыстыра отырып,өз ойларын жазыңдар. 1-топ: Сержан 2-топ: Күміскүл 3-топ: Есмағамбет
4-тапсырма. Шығармадан алған әсеріңді сипаттап авторға хат жазыңдар.
Хат жазу алгоритмі: Сәлемдесу. Хаттың басында авторға сәлем жолдаңыз Мысалы «Құрметті (автордың аты)» Кіріспе бөлім: Хаттың мақсатын түсіндіріңіз. Мысалы: « Мен сіздің «Анасын сағынған бала» шығармасын оқып, терең әсер алдым.» Негізгі бөлім: шығармадағы кейіпкерлер мен оқиғаларды талқылаңыз. Өз сезімдеріңіз бен ойларыңызды бөлісіңіз. Мысалы: «Бала мен ана арасындағы байланыс мені ерекше әсерлендірді. Оның анасын сағыну сезімі менің жүрегіме терең әсер етті...» Қорытынды: хаттың соңында авторға алғыс айтыңыз. Хатты жылы сөздермен аяқтаңыз. Кері байланыс. Әңгіме маған қандай ой салды?» тақырыбына 1 сөйлеммен стикерге жазып шығыңдар. Үйге тапсырма: Әңгімеден үзінді жаттау. (сөз саны -70 )
Бағалау. Өзін - өзі бағалау
|
Оқушылар сәлемдеседі Смайликтер арқылы сағыныштарын көрсетеді.
Мәтін үзіндісін оқиды, сұрақтарға жауап береді.
Білім алушылар сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындайды.
Оқушыларды сөйлетуде «Комикс» әдісін пайдаланады. «LUMIO» программасымен жұмыс. Бос орындарды керекті кілт сөздермен толтырып шығады Балаларға үлестірмелі қағаз таратамын. «LUMIO» платформасымен жұмыс жасайды Дескриптор: -кейіпкердің іс-әрекетін анықтайды; - шынайы өмірмен салыстырып сипаттайды; -өз ойларын айтады. Тапсырманы топпен орындайды. Дескриптор: -хат құрылымын сақтайды; -кіріспе бөлімінде автор шығармасынан алған әсерін жеткізеді; - негізгі бөлімде кейіпкерлер мен оқиғаларды талқылайды; -өз ойларымен бөлісіп, сауатты жазады. (50-60 сөз).
Әңгіме туралы ойларын 1 сөйлеммен жазып шығады. Өз -өздерін бағалайды. |
Бағалау критерийі: -шығармадан кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды; -көркем шығармадан алған әсерін сипаттап хат жазады, құрылымын сақтайды. ҚБ
Максималды балл-2 Максималды балл-2 Максималды балл- 3
Максималды балл-3
|
Қазақ әдебиеті оқулығы С.Ч.Тұрсынғалиева Р.Зайкенова 5-сынып Т. Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала»
Мәтін жазылған парақтар таратылады
https://lum.io/student/share/205a27fb-d594-49ee-b899-61aa85a830b2
«LUMIO» платформасы
https://lum.io/student/share/ed0a00a2-9ce5-46db-9aed-a27a4d0a734c
А3 парағы,оқулық, маркер, стикер, «Графикалық органайзер»
|
|||||||||||||
|
Бағалай критерийі |
№ тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Шығармадан кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды; -көркем шығармадан алған әсерін сипаттап хат жазады, құрылымын сақтайды. |
1 |
-мәтіндегі бос орындарды қажетті кілт сөздермен толтырады; |
2 |
|
2 |
-әңгіменің мазмұны бойынша сұрақтардың дұрыс-бұрыстығын анықтайды; |
2 |
|
|
3 |
-кейіпкердің іс-әрекетін анықтайды; - шынайы өмірмен салыстырып сипаттайды; -өз ойларын айтады. - тапсырманы топпен орындайды. |
3 |
|
|
4 |
-хат құрылымын сақтайды; -кіріспе бөлімінде автор шығармасынан алған әсерін жеткізеді; - негізгі бөлімде кейіпкерлер мен оқиғаларды талқылайды; -өз ойларымен бөлісіп, сауатты жазады. |
3 |
2-тапсырма. «Дұрыс-бұрыс» сұрақ-жауап қойылады .
1.Есмағамбет пен Сержан алғашқыда бірін-бірі танымайды -
2. Есмағамбет атасы балмұздақ алып бермеді -
3. Сержанның анасы қасында жоқ – .
4. Сержан қалаға аттанып кетті – ......
5. Анасы баласын атасына қалдырып кетті – ......
6. Ең бірінші жақсы көретінім – Балмағамбет атам– .....
7. Есмағанбет қалаға аттанғанда баланың «өңіне бір кірбің, көздеріне де мұң ұялағандай еді...»– .......
8. Балмұздақтың қалғанын ешкімге бермей, өзім жеймін – ......
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Тынымбай Нұрмағамбетов "Анасын сағынған бала" Уәде
Ашық сабақ Тынымбай Нұрмағамбетов "Анасын сағынған бала" Уәде
|
Бөлім: |
Отбасы құндылықтары |
||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі,аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Ильясова Рахила Имангалиевна |
||||||||||||||||
|
Күні:10.04.2025 |
|
||||||||||||||||
|
Сыныбы: 5 «А» |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тынымбай Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала» әңгімесі. Уәде. |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.1.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау 5.2.4.1 Көркем шығармадан алған әсерлерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадан кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып, бағалайды; Шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазады. |
||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Қазақстандық патриотизм және азаматық жауапкершілік. Құрмет. Өмір бойы білім алу. |
||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 35 минут Сабақтың аяғы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың оқу құралдарын тексеру. Қызығушылықты ояту: Анаға деген сағыныштарыңды смайлик арқылы көрсетіңдер. Аналарыңа деген сағыныштарыңды қалай жеткізер едіңдер? Мағынаны тану: 5 минут Мәтін үзіндісін оқып, сұрақтарға жауап беріңдер. – Ал сен мені білмеуші ме едің? Мен де атаңмын ғой. – Білмеймін,– деді бала бірден мұның білегінен өзінше қысып-қысып қойып. – Мені көрген жоқсың ғой. – Әжем айтқан... атам айтқан... мамам да айтқан. Есмағамбет баланың басынан сипады.. – Алматыға барасың ба?-деді. Есмағамбет осылай деген кезде, бала «рас айтып тұрсың ба, әлде өтірік пе?» дегендей жалт бұрылып оның көздеріне ұзақ қарады. Сосын сенгендей болып ақырын ғана: – Барамын-н,– деді де, күрсінді. Баланың күрсінгені соншалық ауыр болды ма, әлде өзі солай қабылдады ма, Есмағамбет те қатты толқып кетіп, баланы қайта құшақтады... – Мен сені Алматыға алып кетемін,– деді сеніммен. 1.Уәде дегеніміз не? 2. Есмағамбет Сержанға қандай уәде берді? 3. Уәдесінде тұрды ма? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. Комикс тәсілі https://heyzine.com/flip-book/dab7e4b93e.html Оқушыларға таратып, ойларын жаздыру. 1-тапсырма. ЖЖ. «LUMIO» платформасы. «Бос орындарды толтырыңыз» Есмағамбет Сержанға {{Алматыға апаруға}} уәде берді. Атаңның мазасын алма. Баламыз мазасыз екен деп кетеді,- деді {{әжесі Мейіркүл.}} Сержанның анасы әкеліп берген аппақ футболка,шалбар мен топлиден басқа {{қып -қызыл гүлдері бар}} көйлегі бар. Мамамды тауып алсақ... ар жағында {{папамды}} да іздейміз бе? 2-тапсырма.«LUMIO» платформасы бойынша әңгіменің мазмұны бойынша сұрақтардың дұрыс-бұрыстығын анықтаңдар. 3-тапсырма. ТЖ. «Графикалық органайзер» әдісі Кейіпкерлер бейнесін мәтін мазмұны және шынайы өмірмен салыстыра отырып,өз ойларын жазыңдар. 1-топ: Сержан 2-топ: Күміскүл 3-топ: Есмағамбет
4-тапсырма. Шығармадан алған әсеріңді сипаттап авторға хат жазыңдар.
Хат жазу алгоритмі: Сәлемдесу. Хаттың басында авторға сәлем жолдаңыз Мысалы «Құрметті (автордың аты)» Кіріспе бөлім: Хаттың мақсатын түсіндіріңіз. Мысалы: « Мен сіздің «Анасын сағынған бала» шығармасын оқып, терең әсер алдым.» Негізгі бөлім: шығармадағы кейіпкерлер мен оқиғаларды талқылаңыз. Өз сезімдеріңіз бен ойларыңызды бөлісіңіз. Мысалы: «Бала мен ана арасындағы байланыс мені ерекше әсерлендірді. Оның анасын сағыну сезімі менің жүрегіме терең әсер етті...» Қорытынды: хаттың соңында авторға алғыс айтыңыз. Хатты жылы сөздермен аяқтаңыз. Кері байланыс. Әңгіме маған қандай ой салды?» тақырыбына 1 сөйлеммен стикерге жазып шығыңдар. Үйге тапсырма: Әңгімеден үзінді жаттау. (сөз саны -70 )
Бағалау. Өзін - өзі бағалау
|
Оқушылар сәлемдеседі Смайликтер арқылы сағыныштарын көрсетеді.
Мәтін үзіндісін оқиды, сұрақтарға жауап береді.
Білім алушылар сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындайды.
Оқушыларды сөйлетуде «Комикс» әдісін пайдаланады. «LUMIO» программасымен жұмыс. Бос орындарды керекті кілт сөздермен толтырып шығады Балаларға үлестірмелі қағаз таратамын. «LUMIO» платформасымен жұмыс жасайды Дескриптор: -кейіпкердің іс-әрекетін анықтайды; - шынайы өмірмен салыстырып сипаттайды; -өз ойларын айтады. Тапсырманы топпен орындайды. Дескриптор: -хат құрылымын сақтайды; -кіріспе бөлімінде автор шығармасынан алған әсерін жеткізеді; - негізгі бөлімде кейіпкерлер мен оқиғаларды талқылайды; -өз ойларымен бөлісіп, сауатты жазады. (50-60 сөз).
Әңгіме туралы ойларын 1 сөйлеммен жазып шығады. Өз -өздерін бағалайды. |
Бағалау критерийі: -шығармадан кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды; -көркем шығармадан алған әсерін сипаттап хат жазады, құрылымын сақтайды. ҚБ
Максималды балл-2 Максималды балл-2 Максималды балл- 3
Максималды балл-3
|
Қазақ әдебиеті оқулығы С.Ч.Тұрсынғалиева Р.Зайкенова 5-сынып Т. Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала»
Мәтін жазылған парақтар таратылады
https://lum.io/student/share/205a27fb-d594-49ee-b899-61aa85a830b2
«LUMIO» платформасы
https://lum.io/student/share/ed0a00a2-9ce5-46db-9aed-a27a4d0a734c
А3 парағы,оқулық, маркер, стикер, «Графикалық органайзер»
|
|||||||||||||
|
Бағалай критерийі |
№ тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Шығармадан кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды; -көркем шығармадан алған әсерін сипаттап хат жазады, құрылымын сақтайды. |
1 |
-мәтіндегі бос орындарды қажетті кілт сөздермен толтырады; |
2 |
|
2 |
-әңгіменің мазмұны бойынша сұрақтардың дұрыс-бұрыстығын анықтайды; |
2 |
|
|
3 |
-кейіпкердің іс-әрекетін анықтайды; - шынайы өмірмен салыстырып сипаттайды; -өз ойларын айтады. - тапсырманы топпен орындайды. |
3 |
|
|
4 |
-хат құрылымын сақтайды; -кіріспе бөлімінде автор шығармасынан алған әсерін жеткізеді; - негізгі бөлімде кейіпкерлер мен оқиғаларды талқылайды; -өз ойларымен бөлісіп, сауатты жазады. |
3 |
2-тапсырма. «Дұрыс-бұрыс» сұрақ-жауап қойылады .
1.Есмағамбет пен Сержан алғашқыда бірін-бірі танымайды -
2. Есмағамбет атасы балмұздақ алып бермеді -
3. Сержанның анасы қасында жоқ – .
4. Сержан қалаға аттанып кетті – ......
5. Анасы баласын атасына қалдырып кетті – ......
6. Ең бірінші жақсы көретінім – Балмағамбет атам– .....
7. Есмағанбет қалаға аттанғанда баланың «өңіне бір кірбің, көздеріне де мұң ұялағандай еді...»– .......
8. Балмұздақтың қалғанын ешкімге бермей, өзім жеймін – ......
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


















