Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Пәні: Биология |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:Кулекенова Асем |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тыныс алу мүшелері. Адамның тыныс алу жолдарының құрылысы мен газ алмасу мүшелері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.4.5 - адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін танып білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы: Адамның тыны салу мүшелерін және ауа өтетін жолдарын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілік оқушы: Тыныс алу мүшелерінің құрылысын, қызметін және маңызын сипаттай алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. Кейбір оқушы: Тыныс алу мүшелерінің қызметін және маңызын тұжырымдайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-адамның ауа өтетін жолдарының мүшелерін біледі - құрылысы мен қызметін байланыстырады - өкпе мен ұлпадағы газ алмасу процесін түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пән лексикасы және терминология:
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: 1.Тыныс алудың маңызы қандай? 2.Өкпе қандай мүше?Құрылыс ерекшелігі қандай? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік Ел» Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Медицина- салауатты өмір салтын ұстану. Спорт – ағзаны шынықтыру. Орыс және ағылшын тілдері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
7.1.4.4 - Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыра алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдасыру. Психологиялық ахуал. Сыныпты топтарға бөлу. Оқушылар топқа бөлінген соң өткен тақырыпты пысықтау мақсатында жалпылама сұрақтар қоямын. « Ой қозғау. -Өкпе қандай мүше? Тыныс алу мүшесі -Тыныс алу дегеніміз не? Адам демалып, дем шығару. - тыныс алғанда қандай процесс болды? Организнің сыртқы орта арасында оттек түсіп, көмірқышқыл газының алмасу процесін жүреді. Тағы да қандай тыныс алу мүшесін білеміз бе? Мұрын қуысы, жұтқыншақ, көмей, кеңірдек, өкпе
2-тапсырма.Топтық жұмыстар (1,2,3,4,5 топтар) Критерийлер құру 1 топ Көрініс көрсету 2топ Венн диаграммасы арқылы салыстыру 3 топ Синквейн құрастыру 4 топ Диалог құру 5 топ Рет-ретімен суреттерді қою арқылы адамның тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметін түсіндіру Әр топты «От шашу» әдісі арқылы бағалау
|
Топқа бөлу қиындылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мұрын арқылы кеудеге өтіп, кері келеді. Көрінбейді, бірақ, онсыз өмір сүру мүмкін емес. (ауа, оттегі) Бейнекөрсетілім «Тыныс алу жүйесі» Суреттен адамның тыныс алу мүшелерін, ауа өтетін жол және тыныс алу мен тыныс шығаруды анықтаңдар.
Терминдермен жұмыс •Тыныс алу-дыхание - breathing •Дем алу-вдох - inspiration •Дем шығару-выдох - expi ration •Көкет-диафрагма - diaphragm •Қабырғааралық бұлшықет-межреберные мышцы - intercostalmuscles •Трахея-трахея -trachea •Бронхы-бронхи - bronchi •Кеңірдек-гортань - thelarynx •Альвеола-альвеолы – alveoli Өкпе-легкие – lungs Сәйкестендіру тест
Жауабын төмендегі кестеге толтырыңыз.
Дескриптор Білім алушы - Тыныс алу мүшесінің құрылымдарын атайды; - Тыныс алу мүшелері мен олардың атқаратын қызметтерімен сәйкестендіреді. - адамның тыныс жолдары құрылысы және газалмастыру мүшелерін көрсетеді. |
Бейнекөрсетілім
Оқулық
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Соңғы сөзді мен айтамын стратегиясы Адамның ауа өтетін жолының мүшелерінің реті: ... Ауа өтетін тыныс алу мүшелері ішінен қапталған ... Мұрын қуысының қызметі ... Тамақты көмейге өткізбей, өңешке бағыттайды ... Дауыс байламдарынан тұратын аппарат ... Тыныс алу орталығы орналасқан ... .
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
сабақ жоспары.
Пәні:
Биология
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:Кулекенова
Асем
Күні:
Сынып:
7
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар:
Сабақ
тақырыбы
Тыныс алу мүшелері. Адамның тыныс алу
жолдарының құрылысы мен газ алмасу
мүшелері.
Осы сабақтың көмегімен қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
7.1.4.5 - адамның тыныс алу
мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін танып
білу
Сабақтың
мақсаттары
Барлық
оқушы:
Адамның тыны салу мүшелерін
және ауа өтетін жолдарын біледі
Көпшілік
оқушы: Тыныс алу мүшелерінің
құрылысын, қызметін және маңызын сипаттай
алады
2.
Кейбір
оқушы:
Тыныс алу мүшелерінің қызметін
және маңызын тұжырымдайды
Бағалау
критерийлері
-адамның ауа өтетін жолдарының
мүшелерін біледі
- құрылысы мен қызметін
байланыстырады
- өкпе мен ұлпадағы газ алмасу
процесін түсіндіреді.
Тілдік
мақсат
Пән лексикасы және
терминология: Тыныс алу-дыхание
- breathing Дем
шығару-выдох -
expiration Көкет-диафрагма -
diaphragm Өкпе-легкие
– lungs Трахея-трахея
-trachea Кеңірдек-гортань
- thelarynx Альвеола-альвеолы
– alveoli Дем
алу-вдох -
inspiration Бронхы-бронхи -
bronchi
Диалог құруға /жазылымға
қажетті сөздер топтамасы:
1.Тыныс алудың маңызы
қандай?
2.Өкпе қандай мүше?Құрылыс
ерекшелігі қандай?
Құндылықтарды
дарыту
«Мәңгілік Ел» Зайырлы қоғам
және жоғары руханият. Денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық
жүйесін табысты дамыту.
Пәнаралық
байланыстар
Медицина- салауатты өмір
салтын ұстану.
Спорт – ағзаны
шынықтыру.
Орыс және ағылшын
тілдері
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
7.1.4.4 - Омыртқасыз және
омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыра
алады
Жоспар
Сабақтың
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурсы
Сабақтың басы
Ұйымдасыру. Психологиялық
ахуал.
Сыныпты топтарға
бөлу.
Оқушылар топқа бөлінген соң
өткен тақырыпты пысықтау мақсатында жалпылама сұрақтар
қоямын.
«
Ой
қозғау.
-Өкпе қандай мүше? Тыныс алу
мүшесі
-Тыныс алу дегеніміз не? Адам
демалып, дем шығару.
- тыныс алғанда қандай процесс
болды? Организнің сыртқы орта арасында оттек түсіп, көмірқышқыл
газының алмасу процесін жүреді.
Тағы да қандай тыныс алу
мүшесін білеміз бе?
Мұрын қуысы, жұтқыншақ, көмей,
кеңірдек, өкпе
тапсырма. «Джиксо»
әдісі Барлық оқушылар жеке мәтінмен
танысып, оқиды.Топ ішінде оқушылар мәтінді бір -біріне жұптаса
түсіндіреді, ойларымен бөліседі.
2-тапсырма.Топтық
жұмыстар (1,2,3,4,5
топтар)
Критерийлер
құру
1
топ Көрініс
көрсету
2топ Венн диаграммасы арқылы
салыстыру
3
топ Синквейн
құрастыру
4
топ Диалог
құру
5
топ Рет-ретімен суреттерді қою
арқылы адамның тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен
қызметін түсіндіру
Әр топты «От шашу» әдісі
арқылы бағалау
Топқа бөлу
қиындылары
Сабақтың
ортасы
Мұрын арқылы
кеудеге өтіп, кері келеді.
Көрінбейді,
бірақ, онсыз өмір сүру мүмкін емес.
(ауа,
оттегі)
Бейнекөрсетілім «Тыныс алу жүйесі»
Суреттен
адамның тыныс алу мүшелерін, ауа өтетін жол және тыныс алу мен
тыныс шығаруды анықтаңдар.
Терминдермен
жұмыс •Тыныс алу-дыхание -
breathing •Дем алу-вдох -
inspiration •Дем шығару-выдох -
expi ration •Көкет-диафрагма -
diaphragm •Қабырғааралық
бұлшықет-межреберные мышцы -
intercostalmuscles •Трахея-трахея
-trachea •Бронхы-бронхи -
bronchi •Кеңірдек-гортань -
thelarynx •Альвеола-альвеолы –
alveoli Өкпе-легкие – lungs
Сәйкестендіру
тест
Қызметі Мүшелер
A.
Дыбыс
түзіледі.
В. Сілемейлі қабық
қатпарындағы шеміршектер арасында дыбыс сіңірлері
түзілген.
B. Шеміршек сақиналардан
түзілген.
C. Ауа жылытады,
зарарсыздандырылады, ылғалданады және шаң -тозаңнан
тазартылады.
D. Сүйекті- шеміршекті қалқа
бар.
E. Сілемейлі қабықта иіс
жасушалары болады.
F.
Сілемейлі қабықта бездері бар
тербелмелі эпителий болады.
G.
Шеміршекті жартылай
сақиналардан тұрады. I.Мұрын қуысы II.Көмей III.Кеңірдек IY.Бронхылар
Жауабын төмендегі кестеге
толтырыңыз. A B C D E F G H
Дескриптор Білім алушы - Тыныс алу мүшесінің құрылымдарын
атайды; - Тыныс алу мүшелері мен олардың атқаратын
қызметтерімен сәйкестендіреді. - адамның тыныс жолдары құрылысы және
газалмастыру мүшелерін көрсетеді.
Бейнекөрсетілім
Оқулық
Қалыптастырушы бағалауға
арналған тапсырмалар жинағы
Сабақтың
соңы
Соңғы сөзді мен айтамын
стратегиясы
Адамның ауа өтетін жолының
мүшелерінің реті: ...
Ауа өтетін тыныс алу мүшелері
ішінен қапталған ...
Мұрын қуысының қызметі
...
Тамақты көмейге өткізбей,
өңешке бағыттайды ...
Дауыс байламдарынан тұратын
аппарат ...
Тыныс алу орталығы орналасқан
... .
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



