Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақтың тақырыбы: Туризмнің түрі көп
Сабақтың барысы:
Сабақтың тақырыбы: |
Туризмнің түрі көп |
|||||||||||||||||||
Бөлім: |
Туризм:экотуризм.Сәкен Сейфуллин «Көкшетау» поэмасы, Ілияс Жансүгіров «Жетісу суреттері» өлеңі |
|||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні |
Жолтанова Ш.К. |
|||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||
Сынып:11 (көкжиек баспасы) |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Туризмнің түрі көп |
|||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер бойынша салыстырмалы талдау жасау 11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, үндеу жазу; |
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерді ажыратады, берілген тақырыпқа сәйкес үндеу жазады. Көбі: ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер бойынша салыстырмалы талдау жасайды, тілдік құралдарды қолдана отырып ундеу жазады. Кейбірі: ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің айырмашылығына дәлел келтіреді, үндеу жазу барысында туған ел табиғатының экотуризмді дамытуға лайықты деп саналатынына нақты фактілермен баға береді. |
|||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийі, табыс критерийі, күтілетін нәтиже ) |
|
|||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: |
Тілдік дағдылар: оқылым, айтылым, жазылым |
|||||||||||||||||||
|
Терминология: саяхат, туризм, бүгін, алыс-жақын, қыруар, ойластыр, |
|||||||||||||||||||
|
Сөз тіркестері: отбасы мәселесі, ұлттық құндылықтар, өмір салты, өркениет. |
|||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Мәдениет, мәңгілік ел |
|||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Орыс тілі (сөздік), география |
|||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылар |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. «Мадақтар бұрқасыны» тәсілін ынтымақтастын атмосферасын орнату үшін қолданады.
-Суреттің бүгінгі сабағымызға қандай қатысы бар? - Отандық және шетелдік туралы не айтар едіңдер? 1-тапсырма «Броундық қозғалыс» әдісімен тапсырма орындайды. Әр топқа әлем картасын беремін, топ мүшелері тез-тез ақылдасып, барған елдердің түсына көк белгі, барғысы келетін елдердің тұсына қызыл белгі салады. |
1-1,5 минут ішінде бір парақ қағазға ұстазынан естігісі келетін мадақтарды жазады, оқып беріп, көршісімен алмасады. суреттерді таңдау арқылы топқа бөлінеді. Сабақ тақырыбын болжайды, өз ойларын ортаға салады. Әлем картасы арқылы ортақ қызығушылық тудырған елдердің тізімін анықтайды. |
Мұғалім оқушылардың жауабына қарай топты бағалайды. |
Сурет төмендегі сайттан алынып, өнделген: Әлемнің физиологиялық картасы, маркерлер, оқулық. |
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Оқылым алды тапсырма. Сөздікпен жұмыс: «Джигсо карточкалары» сөздерді қосып, сөз тіркестерімен сөйлем құрастыру.
шетелдерге саяхаттау
Қызығы Алыс-жақын
аймағы қыруар
адам қажетсіну
орынсыз күмәндану Дескриптор: - сөздердін орысша аудармасын табады. - жаңа сөздерді қатыстырып сөз тіркесін құрастырады - жаңа сөздерді қатыстырып сөйлем құрастырады. Саралау: Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау Оқылым кезіндегі жұмыс: Екі топқа ғылыми және публицистикалық стильде жазылған мәтін беріледі. Мәтінді оқып шығып, салыстырмалы талдау (стилі, құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) жасаңдар.
1-мәтін.
2-мәтін. Қазақстандағы қандай туризм түрлері бар екенін білесіз бе? Бізде туризмнің бірнеше түрі қарқынды дамып келеді. Олар: этнотуризм, тау туризмі, емдік-сауықтыру туризмі, мәдени-танымдық туризм, аңшылық пен балық аулау, т.б. Соларға тоқталып көрейік.
Этнотуризм – Қазақстандағы елдің бай тарихи өткені мен қазақ халқының мәдениетінің өзіндігіне қызығатын адамдарды тартатын туризмнің бір түрі. Қазақстанның қай аймағында болмасын жолаушылар қазақ этносына тән салт-дәстүрмен, шығармашылық ерекшелікпен танысып, елдің мәдениеті мен тұрмыс-тіршілігін зерттей алады. 2. Тау туризмі Қазақстан тау туризмі үшін қолайлы ел. Мұнда бұл салада барлық жағдай жасалған деуге болады. Қазақстан бойынша турлар белсенді демалысты, жабайы табиғатпен кездесулерді, қарлы тау шыңдарына шығуды, сонымен қатар, жол-жөнекей жұмбаққа толы үңгірлер мен көгілдір терең сулы көлдердің жағаларын зерттеулерді қосады. 3. Емдік-сауықтыру туризмі Дамушы еліміз емдік-сауықтыру туризмі үшін ерекше жер. Себебі, еліміз тек қана емдік табиғи ресурстармен ғана бай емес, сонымен бірге, табиғи өңірлерде орналасқан заманауи шипажайларымен де танымал. Емдік-сауықтыру туризмі Қазақстанның барлық территориясына таралған, сондықтан, сіз елдің қай жерінде болсаңыз да, емделумен демалысты қатар қолдана аласыз. Емдік курорттар түрлі ауруларға ем болатын минералды су, бұғы мүйізімен емдеу, емдік климат және т.б. түрлі емдеу қызметтерін ұсынады. 4. Мәдени-танымдық туризм Елімізде 25 мыңнан астам ескерткіштер және географиялық көрікті жерлер бар екен. Қазақстанның тарихи және мәдени мұрасы объектілері ЮНЕСКО әлемдік маңызы бар ескерткіштері болып танылады және осы ұйымның қорғауында. Сонымен қатар мәдени құндылықтардың 2 миллионнан астам бірліктері қазіргі Қазақстан жерінің тұрмыстық мәдениетінің дамуының барлық кезеңдерін бейнелейді. Дескриптор: - мәтінге салыстырмалы талдау жасайды. - мәтін жанрын анықтайды. - стильдік ерекшеліктерді табады. Саралау: «Қарқын» Жазылым. 3-тапсырма Ғылыми және публицистикалық стильдердің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мектеп оқушыларына арнап туған жерлеріңде туризмді дамыту жөнінде үндеу жазыңдар. Дескриптор:
Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» |
Жаңа сөздердін орысша аудармасын табады, жаңа сөздерді қатыстырып сөз тіркесін, сөйлем құрастырады Мәтінді оқып шығып, салыстырмалы талдау (стилі, құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) жасайды. Мектеп оқушыларына арнап туған жерлеріндегі туризмді дамыту жөнінде үндеу жазады. |
Қалыптастырушы бағалау: «Бас бармақ» тәсілі арқылы
«Бағалау парағы» арқылы оқушылар жұпта бірін – бірі бағалайды.
Кері байланыс: «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қойып, білімдерін толықтырады.
578тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған Ұқсас материалдар Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған Сертификатталған тренер жасаған 01.01.2023 17 863 13 694
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Барлық пәндер Барлық материалдар Барлық сыныптар Іс-шаралар кестесі Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары |