|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Туынды |
Мектеп: №59 ЖОМ |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Есімханова М.С |
|||
|
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функцияның графигіне жүргізілген жанама |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
Функцияның физикалық және геометриялық мағынасын, жанаманың теңдеуін білу ; Функция ,функцияның физикалық және геометриялық мағынасы,жанаманың теңдеуі тақырыбына есептер құрастыру және шығару ; |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:Оқушыларға туындының физикалық және геометриялық мағынасын,ажырата білуге жанаманың теңдеуін жаза білуге үйрету . Есептер шығару барысында ережелермен қасиеттер , яғни теориялық білімдері арқылы тұжырымдау. |
|||
|
Бағалау критерийі |
Функция функцияның туындысы, функцияның физикалық мағынасы лездік жылдамдық , функцияның геометриялық мағынасы функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін шешуді біледі , бір-бірінен ажырата алады. Тақырып аясында есептер құрастырып , есептер шығара алады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминалогия: функция, функцияның және аргументтің өсімшесі , туындының анықтамасы, жанама ; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Туындының физикалық мағынасы ........ Туындының геометриялық мағынасы ...... Жанаманың теңдеуі........... |
|||
|
Құндылықтарға баулу
|
Кең ауқымдағы дағдылар мен бірлікте жеке қасиеттердің дамуы «Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік», «ынтымақтастық», «еңбек пен шығармашылық», «ашықтық», «өмір бойы білім алу»т.с.с |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Сызу , сызба жұмыстарын өмірде қолдана алуы |
|||
|
Алдыңғы білім |
Функция, функцияның дәрежесінің туындысын табу ды біледі. |
|||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Қосымша сұрақтар қою, кеспе қағаздарын тарқату |
|||
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Сыныпта белсенді қатысып, сұрақтарға дұрыс жауап беріп, есептерді дұрыс орындап отырған оқушыларды қолдау мақтау , мадақтап отыру |
|||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Сынып топтық жұмысқа ыңғайлы түрде жабдықталады. Оқушыларға түрлі әрекеттермен (тәсілдермен) жұмыс жасау ұсынылады |
|||
|
Ресурстар |
Оқулық, кеспе қағазы |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
|||
|
Сабақтың басы 3 мин |
1.Раппорт (сенім) орнату 2.Үй тапсырмасын оқушылар көршілерімен алмаса отырып тексереді 3. Тақырыпты жариялау Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қою? Функцияның х нүктесіндегі туындысы дегеніміз? Функция мен аргумент өсімшелерінің арасында қандай байланыс бар? туындысы неге тең? С′ туындысы неге тең? X′′ туындысы неге тең? туындысы неге тең? (и +v)' туындысы неге тең? (u•v )' туындысы неге тең? (u/v)2 туындысы неге тең? Қосымша сұрақтарға жауап беріп отырған оқушыларды ынталандырып отыру; |
|||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
Жаңа сабақ Туындының геометриялық мағынасы. F`(х)=tga=k Туындының геометриялық мағынасы функцияның Графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициенті. Мысал:у= x2 параболасына N0(1:1) нүктесіне жургізілген жанама мен Ох осінің оң бағытының арасындағы бұрышын табайық Шешуі:у=х2 функциясының туындысы у1=2х F1(1)=tga=2*1=2 a=artg2 Жанаманың теңдеуі Жанаманың теңдеуі:у=f(x0)+ f1(x0)(x-x0) Табу алгоритмі: 1,х0-ге сәйкес f(x0)-ді есептеу 2, f(x) функциясының туындысын табу: 3, х0-дегі туындының мәнін f1(x0)анықтау 4,табылған мәндерді (2)формулаға қойып,жанаманың теңдеуін алу. Мысалы:у=х2-5х+5 функциясының х0=1 f(x0) =12-5+5=1 f1(x)=2х-5 f1(1)=2-5=-3 Егер f(x) функциясы диференциялданатын болса,онда(а;с)аралығында f1(b)=f(c)-f(a)/c-a болатындай вϵ (а,с)нүктесі табылады Туындының физикалық мағынасы. Туындының физикалық мағынасы. Анықтама у=f функциясының х нүктесіндегі f1(x) туындысы оның х нүктесіндегі өзгеру жылдамдығын анықтайды.Бұл туындының физикалық мағынасы.Жылдамдықтан алынған туынды үдеуге тең. Мысалы: S(t)=t2+2t t=5с S1(t)=2t+2 V (5)=2*5+2=12м/с V1=(2t+2)1=2 A=2 Жауабы: V=12м/с A=2м/с2 Тақырыпты түсініп болған соң сыныпта әр топтан бір –бір оқушыдан шығып №192 есептен бастап шығарады. №192 заңы бойынша түзу сызықты дененің t=4c кезіндегі қозғалыс жылдамдығын табыңыз. Жауабы: №193 Нүкте заңы бойынша түзусызықты қозғалады. Кез келген t уақыт мезетіндегі жылдамдықты есетеуге арналған формуланы жазып, дененің t=2 мезетіндегі жылдамдығын және үдеуін табыңдар Жауабы: , , , 2 №194 Дене түзусызықты қозғалады. Қозғалыс басталғаннан 3 с өткенен кейінгі дененің жылдамдығын табыңдар Жауабы:, , №195 X0=2 нүктесінде функциясының гарфигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз Жауабы: X0=2 1.y0`(2)=8-12=-4 2.y/=4-6x, y/(2)=-8 y-y0=y/(x-x0) y+4=-8(х-2) y=-8x+12 №196 Абсциссасы X0=-1 нүктесінде функциясына жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңдар Жауабы: y0(-1)=-12+3=-9 y/=12+6x, y0(-1)=6 y-y0=y0/(х-х0) y+9=6(х+1 ) y=6x-3 Дискриптор: -туындының физикалық және геометриялық мағынасын түсінеді -Жанаманың теңдеуін дұрыс пайдаланады Орындауы: топтық жұмыс Тапсырманы орындап болған соң оқушылар бірін-бірі топ ішінде бағалайды. |
|||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: - нені білді, нені үйренді; - не әлі де түсініксіз; - қандай бағытта жұмыс жүргізу қажет. Қорытындылау: Мүмкін болған тұста оқушылар өз жұмысын және сыныптастарының жұмыстарын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады. Үйге тапсырма №199 №200 |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функцияның графигіне жүргізілген жанама.
Ашық сабақ Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функцияның графигіне жүргізілген жанама.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Туынды |
Мектеп: №59 ЖОМ |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Есімханова М.С |
|||
|
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функцияның графигіне жүргізілген жанама |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
Функцияның физикалық және геометриялық мағынасын, жанаманың теңдеуін білу ; Функция ,функцияның физикалық және геометриялық мағынасы,жанаманың теңдеуі тақырыбына есептер құрастыру және шығару ; |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:Оқушыларға туындының физикалық және геометриялық мағынасын,ажырата білуге жанаманың теңдеуін жаза білуге үйрету . Есептер шығару барысында ережелермен қасиеттер , яғни теориялық білімдері арқылы тұжырымдау. |
|||
|
Бағалау критерийі |
Функция функцияның туындысы, функцияның физикалық мағынасы лездік жылдамдық , функцияның геометриялық мағынасы функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін шешуді біледі , бір-бірінен ажырата алады. Тақырып аясында есептер құрастырып , есептер шығара алады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминалогия: функция, функцияның және аргументтің өсімшесі , туындының анықтамасы, жанама ; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Туындының физикалық мағынасы ........ Туындының геометриялық мағынасы ...... Жанаманың теңдеуі........... |
|||
|
Құндылықтарға баулу
|
Кең ауқымдағы дағдылар мен бірлікте жеке қасиеттердің дамуы «Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік», «ынтымақтастық», «еңбек пен шығармашылық», «ашықтық», «өмір бойы білім алу»т.с.с |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Сызу , сызба жұмыстарын өмірде қолдана алуы |
|||
|
Алдыңғы білім |
Функция, функцияның дәрежесінің туындысын табу ды біледі. |
|||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Қосымша сұрақтар қою, кеспе қағаздарын тарқату |
|||
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Сыныпта белсенді қатысып, сұрақтарға дұрыс жауап беріп, есептерді дұрыс орындап отырған оқушыларды қолдау мақтау , мадақтап отыру |
|||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Сынып топтық жұмысқа ыңғайлы түрде жабдықталады. Оқушыларға түрлі әрекеттермен (тәсілдермен) жұмыс жасау ұсынылады |
|||
|
Ресурстар |
Оқулық, кеспе қағазы |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
|||
|
Сабақтың басы 3 мин |
1.Раппорт (сенім) орнату 2.Үй тапсырмасын оқушылар көршілерімен алмаса отырып тексереді 3. Тақырыпты жариялау Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қою? Функцияның х нүктесіндегі туындысы дегеніміз? Функция мен аргумент өсімшелерінің арасында қандай байланыс бар? туындысы неге тең? С′ туындысы неге тең? X′′ туындысы неге тең? туындысы неге тең? (и +v)' туындысы неге тең? (u•v )' туындысы неге тең? (u/v)2 туындысы неге тең? Қосымша сұрақтарға жауап беріп отырған оқушыларды ынталандырып отыру; |
|||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
Жаңа сабақ Туындының геометриялық мағынасы. F`(х)=tga=k Туындының геометриялық мағынасы функцияның Графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициенті. Мысал:у= x2 параболасына N0(1:1) нүктесіне жургізілген жанама мен Ох осінің оң бағытының арасындағы бұрышын табайық Шешуі:у=х2 функциясының туындысы у1=2х F1(1)=tga=2*1=2 a=artg2 Жанаманың теңдеуі Жанаманың теңдеуі:у=f(x0)+ f1(x0)(x-x0) Табу алгоритмі: 1,х0-ге сәйкес f(x0)-ді есептеу 2, f(x) функциясының туындысын табу: 3, х0-дегі туындының мәнін f1(x0)анықтау 4,табылған мәндерді (2)формулаға қойып,жанаманың теңдеуін алу. Мысалы:у=х2-5х+5 функциясының х0=1 f(x0) =12-5+5=1 f1(x)=2х-5 f1(1)=2-5=-3 Егер f(x) функциясы диференциялданатын болса,онда(а;с)аралығында f1(b)=f(c)-f(a)/c-a болатындай вϵ (а,с)нүктесі табылады Туындының физикалық мағынасы. Туындының физикалық мағынасы. Анықтама у=f функциясының х нүктесіндегі f1(x) туындысы оның х нүктесіндегі өзгеру жылдамдығын анықтайды.Бұл туындының физикалық мағынасы.Жылдамдықтан алынған туынды үдеуге тең. Мысалы: S(t)=t2+2t t=5с S1(t)=2t+2 V (5)=2*5+2=12м/с V1=(2t+2)1=2 A=2 Жауабы: V=12м/с A=2м/с2 Тақырыпты түсініп болған соң сыныпта әр топтан бір –бір оқушыдан шығып №192 есептен бастап шығарады. №192 заңы бойынша түзу сызықты дененің t=4c кезіндегі қозғалыс жылдамдығын табыңыз. Жауабы: №193 Нүкте заңы бойынша түзусызықты қозғалады. Кез келген t уақыт мезетіндегі жылдамдықты есетеуге арналған формуланы жазып, дененің t=2 мезетіндегі жылдамдығын және үдеуін табыңдар Жауабы: , , , 2 №194 Дене түзусызықты қозғалады. Қозғалыс басталғаннан 3 с өткенен кейінгі дененің жылдамдығын табыңдар Жауабы:, , №195 X0=2 нүктесінде функциясының гарфигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз Жауабы: X0=2 1.y0`(2)=8-12=-4 2.y/=4-6x, y/(2)=-8 y-y0=y/(x-x0) y+4=-8(х-2) y=-8x+12 №196 Абсциссасы X0=-1 нүктесінде функциясына жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңдар Жауабы: y0(-1)=-12+3=-9 y/=12+6x, y0(-1)=6 y-y0=y0/(х-х0) y+9=6(х+1 ) y=6x-3 Дискриптор: -туындының физикалық және геометриялық мағынасын түсінеді -Жанаманың теңдеуін дұрыс пайдаланады Орындауы: топтық жұмыс Тапсырманы орындап болған соң оқушылар бірін-бірі топ ішінде бағалайды. |
|||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: - нені білді, нені үйренді; - не әлі де түсініксіз; - қандай бағытта жұмыс жүргізу қажет. Қорытындылау: Мүмкін болған тұста оқушылар өз жұмысын және сыныптастарының жұмыстарын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады. Үйге тапсырма №199 №200 |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||
шағым қалдыра аласыз













